Zavrieť

Porady

JU-zrážka zo mzdy za obedy

ťažko pracujúca účtovníčka
Ako zaúčtujete v JU zamestnancovi zrážku zo mzdy.

Zamestnancovi je vykonaná zrážka zo mzdy v sume napr. 500 Sk za odobraté obedy alebo za poukážky TICKET.
Podľa mňa je to výdavok, ktorý ovp. základ dane, členenie mzdy.
Usporiadat
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
ešte ak môžem k tejto téme môj podnikateľ kupuje strav.lístky priamo od firmy čo stravovanie varí,sú to jeho lístky v cene 60,-Sk s DPH.Mám 2zamestnancov HPP a 1 DOVP,a sám sebe SZČO.Od zamestnancov neberie Sk za str.lístky.Takže ja zaúčtujem fakt.ako príjem neovp.zák.dane s odpočtom DPH, potom cez inter.doklad /keď je výdaj lístkov/ na konci mesiaca zaúčtujem 55% náklady zníženie základu dane a 45%nedaňový výdaj.Ten rozdiel 45% čo by mal platit zamestanec môžem dať zo soc.fondu?Alebo platiť zamestnávateľ zo svojich prostriedkov?Vtedy už asi ide o príjem/nepeňažný/ u zamestnanca.Skúsim ešte pozrieť popísané podobné témy,ale každá rada poteší!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

marcik
Ten rozdiel 45% čo by mal platit zamestanec môžem dať zo soc.fondu?
Ak máš dostatok prostriedkov v SF, môžeš.
Alebo platiť zamestnávateľ zo svojich prostriedkov?Vtedy už asi ide o príjem/nepeňažný/ u zamestnanca.
U ZĽ by išlo o nedaňový výdavok a u ZC tak, ako píšeš s tým, že by daný príjem podliehal 19% dani z príjmu.
Ostatné, podľa môjho názoru, máš v poriadku. Dobre tomu rozumiem, že od ZC nepožadujete žiadnu úhradu za stravné?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

felama
Ja dám prijatú fa za lístky do výdavkov celú a od zamestnanca prijmem v hotovosti cez príjm PD čiastku ktorú on platí /45%/, dám to ako zdaniteľný príjmem ,nedávam to cez výplaty. Takto ma usmernili na daňovom.
To je v poriadku, pretože nerobíš zrážku zo mzdy. Ak by úhrada za SL išla zrážkou zo mzdy, tak....práve to tu riešime.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Nie lebo zamestnáva manželku, a celu svoju rodinu tak nebude od nich pýtať rozdiel.Tak urobím tak že 55% ZĽ,a rozdiel zo soc.fondu/interným dokladom výdaj-použitie soc.fondu/ , a tak nebude plati ZC daň,ani DPH?!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Súčasne bežíš na dvoch frontoch.
http://www.porada.sk/t33286-p2-szeo-...ne-listky.html
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Lebo som chcela spýtať viac otázok a každá z otázok bola iná a tak som ich zaradila tak aby sa každá priblížila témé v tej ktorej porade!Ospravedlňujem sa!! Už sa polepším, a už mi aj poradili!! ešte raz sa ospravedlňujem.
0 0
drma drma

drma je offline (nepripojený) drma

edep
mne poradila daňová poradkyňa, že faktúru za stravné dám v celej výške do nákladov, a keď to zrazím zamestnancovi zo mzdy, tak vlastne má nižšiu čistú mzdu a ja mám tiež v nákladoch o tú úhradu za stravné lístky menej, (čím som si znížila náklady), takže nemusím robiť žiadny príjem od zamestnanca.
Prosím ťa edep mohla by si napísať presný postup účtovania. Prosíííím.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
drma
Prosím ťa edep mohla by si napísať presný postup účtovania. Prosíííím.
Rozpíšeme ... uveďte formu stravovania a vysporiadania sa so zamestnancami (zrážkou zo mzdy, inkasom atď.). Môžete uviesť s kalkuláciou SL.
0 0
drma drma

drma je offline (nepripojený) drma

Jana Acsová
Rozpíšeme ... uveďte formu stravovania a vysporiadania sa so zamestnancami (zrážkou zo mzdy, inkasom atď.). Môžete uviesť s kalkuláciou SL.
Takže manžel - SZČO má 1 zamestnanca /od marca/ 23. januára prišla fa v hodnote 11.469,-- úhrada cez pokladňu
125ks/89,-- 11.125,--
popl. 344,--

Stravné /napr. 20 odprac. dníx 40,-- =800,-/ zrážka z čistej mzdy,potom
výplatu prevediem z podnikateľ. účtu na osobný účet zamestnanca.

- druhá fa v hodnote 27.984.80, úhrada cez účet/3.5.2006/
311ks/89,-- 27.679,--
popl. 305,80
Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Je viac možností ako účtovať stravenky, dopíšem TI ako účtujem ja.

drma
Takže manžel - SZČO má 1 zamestnanca /od marca/ 23. januára prišla fa v hodnote 11.469,-- úhrada cez pokladňu
125ks/89,-- 11.125,--
popl. 344,--
zaevidovať do záväzkov, uhradiť cez banku a to tak, že 11 125,- ide do výdavkov NDZ, a 344 ovpl. DZ do prevádzkovej réžie. Spárovať so záväzkom
Stravné /napr. 20 odprac. dníx 40,-- =800,-/ zrážka z čistej mzdy,potom
výplatu prevediem z podnikateľ. účtu na osobný účet zamestnanca.
Interným dokladom zaúčtuješ potom:
stravné 55% z vydaných lístkov do nákladov (48,95x20=979,-)
a príjem za SL od zamestnanca 45% (800,- ) bude príjem NDZ.
Poplatok 344,- účtuješ ako prevádzkovú réžiu výdavok ovpl. DZ.
Mesačne budeš mať vždy ID za spotrebované stravné lístky a budeš si ich účtovať, ak chceš mať prehľad je dobré použiť tabuľku na každý mesiac - priložím ju a potom na konci roka si spraviť rekapituláciu, aj takú tabuľku ti priložím.


- druhá fa v hodnote 27.984.80, úhrada cez účet/3.5.2006/
311ks/89,-- 27.679,--
popl. 305,80 rovnako ako v prvej
Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
drma drma

drma je offline (nepripojený) drma

sway
Je viac možností ako účtovať stravenky, dopíšem TI ako účtujem ja.
A keď chcem zároveň zaúčtovať aj SL pre SZČO?
Ja som takto účtovala:
hodnota fa 11.469,-- z toho 11,125,-- /125ks/89,--/ - VNZD
344,-- - VOZD prev. réžia
/SL 125ks/89,-- nahodím do knihy cenín/
napr. jún /odprac. dni 20/ na konci mesiaca zaúčtujem
zamestnanec: ID 20x89=1780
20x49= 980 - VOZD prev. réžia
20x40=800 - VNZD súčasne zaúčtujem ID
SZČO : takisto ako zamestnanec
a nechápem tomu keď hodnotu fa 11.125,-- zaúčtujem ako VNZD, aj pri účtovaní na konci každého mesiaca zaúčtujem tých 800,-- ako VNZD rovnako aj pre SZČO, potom sa mi VNZD zase v peňažnom denníku navyšujú. Vysvetlite mi to prosím polopate, lebo som už z toho popletená.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
drma
A keď chcem zároveň zaúčtovať aj SL pre SZČO?
Ja som takto účtovala:
hodnota fa 11.469,-- z toho 11,125,-- /125ks/89,--/ - VNZD
344,-- - VOZD prev. réžia
/SL 125ks/89,-- nahodím do knihy cenín/
napr. jún /odprac. dni 20/ na konci mesiaca zaúčtujem
zamestnanec: ID 20x89=1780
20x49= 980 - VOZD prev. réžia
20x40=800 - VNZD súčasne zaúčtujem ID
SZČO : takisto ako zamestnanec
a nechápem tomu keď hodnotu fa 11.125,-- zaúčtujem ako VNZD, aj pri účtovaní na konci každého mesiaca zaúčtujem tých 800,-- ako VNZD rovnako aj pre SZČO, potom sa mi VNZD zase v peňažnom denníku navyšujú. Vysvetlite mi to prosím polopate, lebo som už z toho popletená.
PozoR toto je príjem NDZ ! prijala si peniaze od zamestnanca, lebo si mu ich strhla z výplaty!

Práve preto odporúčam konfrontovať si to v evidencii v tabuľkách z exelu, musí Ti všetko sadnúť.kúpa SL, ich hodnota, spotreba i zostatky.
0 0
drma drma

drma je offline (nepripojený) drma

sway
PozoR toto je príjem NDZ ! prijala si peniaze od zamestnanca, lebo si mu ich strhla z výplaty!

Práve preto odporúčam konfrontovať si to v evidencii v tabuľkách z exelu, musí Ti všetko sadnúť.kúpa SL, ich hodnota, spotreba i zostatky.
Vďaka idem si to dať do poriadku, ale čo ty hovoríš na príspevok 6 od "edep" tá dáva celú fa do nákladov a potom už nemusí dávať žiadny príjem NZD za stravné, a vo svojom príspevku 19 tiež píšeš, že dávaš fa do nákladov? Tak potom je to ako?
Naposledy upravil drma : 10.01.07 at 07:59
0 0
drma drma

drma je offline (nepripojený) drma

drma
Vďaka idem si to dať do poriadku, ale čo ty hovoríš na príspevok 6 od "edep" tá dáva celú fa do nákladov a potom už nemusí dávať žiadny príjem NZD za stravné, a vo svojom príspevku 19 tiež píšeš, že dávaš fa do nákladov? Tak potom je to ako?
Prosíííííííííííím SWAY ozvi sa.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
drma
Vďaka idem si to dať do poriadku, ale čo ty hovoríš na príspevok 6 od "edep" tá dáva celú fa do nákladov a potom už nemusí dávať žiadny príjem NZD za stravné, a vo svojom príspevku 19 tiež píšeš, že dávaš fa do nákladov? Tak potom je to ako?
to je tá druhá možnosť,ak dávaš celú dodav. fa. do nákladov, potom musíš zasa dávať :
PPD do príjmov ODZ príjem od zamestnanca za stravenky - iný príjem
a nespotrebované stravenky k 31.12.2006 - čo si sleduješ v tých tabuľkách musíš dať tiež do príjmov ODZ - iný príjem, nakoľko do nákladov môžu ísť len spotrebované SL.

0 0
drma drma

drma je offline (nepripojený) drma

sway
to je tá druhá možnosť,ak dávaš celú dodav. fa. do nákladov, potom musíš zasa dávať :
PPD do príjmov ODZ príjem od zamestnanca za stravenky - iný príjem
a nespotrebované stravenky k 31.12.2006 - čo si sleduješ v tých tabuľkách musíš dať tiež do príjmov ODZ - iný príjem, nakoľko do nákladov môžu ísť len spotrebované SL.

Ďakujem za vyčerpávajúce odpovede, ale prosím ešte o radu
1/ak 45%z 89 je 40,05 x napr. odprac. dni 20 = 801, ja som dala zrážku z čistej mzdy 800/ takto som zrážala každý mesiac tých 40xodprac. dni, mohla som to asi napraviť ešte v decmbr. výplate, ale tú som už odviedla na osobný účet / a čo teraz?
2/ tvorbu SF mám 1200 za celý rok, počas roka sme nečerpali, môžem SF 1200 vyčerpať jednorázovo na konci roka na stravovanie keĎže som jediná zamestnankyňa /podložené internou smernicou samozrejme/ Čo ty na to. Si moja posledná nádej. Ďakujem.
0 0
Martin1998 Martin1998

Martin1998 je offline (nepripojený) Martin1998

Ahojte.Účtuje niekto stravné lístky ako EDEP v príspevku č.6?Zdá sa mi to ako najjednoduchší spôsob.
EDEP,môžeš sa ozvať,či Ti to prešlo už aj daňovou kontrolou?
0 0
drma drma

drma je offline (nepripojený) drma

prosíííím sway
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

drma
Prosíííííííííííím SWAY ozvi sa.
drma
prosíííím sway
Etikety Porady
7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Martin1998
Ahojte.Účtuje niekto stravné lístky ako EDEP v príspevku č.6?Zdá sa mi to ako najjednoduchší spôsob.
EDEP,môžeš sa ozvať,či Ti to prešlo už aj daňovou kontrolou?
Dá sa aj tak, ako účtuje edep, ale musíš k 31.12. upraviť základ dane v uzávierkových operáciach.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať