Zavrieť

Porady

Inventarizácia záväzkov

Prosím Vás o radu : má s.r.o. povinnosť zasielať na potvrdenie inventarizáciu záväzkov dodávateľovi. Inventarizáciu pohľadávok zasialeme, ale musíme mať potvrdené aj záväzky? ďakujem
Usporiadat
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

JAJA11 Pozri príspevok
Ja dávam do textu takéto niečo :

Na základe zákona o účtovníctve č. 431/2002 Vás žiadame o odsúhlasenie našich záväzkov voči Vašej firme. Bližšiu špecifikáciu uvádzame v rozpise. V prípade nesúhlasu s niektorou položkou žiadame o bližšie určenie dôvodu.
Zároveň žiadame obratom potvrdenie uznania záväzku v zmysle Obchodného zákonníka, § 323 z dôvodu jednotnosti v účtovaní. Ak Vaše námietky neobdržíme do 21 dní, budeme uvedené doklady považovať za správne.

Ďakujem JAJA - dopnila som si predlohu podľa Tvojej, dúfam, že na to zareagujú.
0 0
NEILOS NEILOS

NEILOS je offline (nepripojený) NEILOS

zdravim kolegovia - pisem diplomovu pracu "inventarizáciu záväzkov"
viete mi poradit nejaku literaturu, ktoru by som mohol pouzit? dakujem
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Inventarizáciu záväzkov v praxi často nahrádza, ak dodávateľ, voči ktorému máme záväzok, nám zašle na odsúhlasenie inventarizáciu pohľadávok. Len neviem, či je to správne.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
NEILOS Pozri príspevok
zdravim kolegovia - pisem diplomovu pracu "inventarizáciu záväzkov"
viete mi poradit nejaku literaturu, ktoru by som mohol pouzit? dakujem
Urcite pozri zakon o uctovnictve, pripadne postupy uctovania v JU a PU.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Adiks Pozri príspevok
Inventarizáciu záväzkov v praxi často nahrádza, ak dodávateľ, voči ktorému máme záväzok, nám zašle na odsúhlasenie inventarizáciu pohľadávok. Len neviem, či je to správne.
A preco by to nebolo spravne? Povinnostou uctovnej jednotky je vykonat inventarizaciu pohladavok a zavazkov min. 1x rocne.

V PU porovnas zostatok na pohladavkovych uctoch, najma 311 s evidenciou pohladavok a zavazky na 321, prip. 379 s evidenciou zavazkoy. V ramci inventarizacie posielam odberatelom nami evidovane pohladavky a dodavatelom nami evidovane zavazky na odsuhlasenie.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Lianka Pozri príspevok
A preco by to nebolo spravne? Povinnostou uctovnej jednotky je vykonat inventarizaciu pohladavok a zavazkov min. 1x rocne.

V PU porovnas zostatok na pohladavkovych uctoch, najma 311 s evidenciou pohladavok a zavazky na 321, prip. 379 s evidenciou zavazkoy. V ramci inventarizacie posielam odberatelom nami evidovane pohladavky a dodavatelom nami evidovane zavazky na odsuhlasenie.
Ale ja neposielam dodávateľom naše záväzky na odsúhlasenie, ale naše záväzky inventarizujem nepriamo a to tak, že čakám na inventarizáciu pohľadávok, ktorú zašlú naši dodávatelia. Ak sa pohľadávky našich dodávateľov, ktorých inventarizáciu nám zaslali, zhodujú s našimi záväzkami,ďalej to neriešim. A neviem, či tento postup je správny, lebo priamo nežiadam dodávateľov o odsúhlasenie ich záväzkov. A ešte musím zdôrazniť, že ešte nikdy nás naši dodávatelia nežiadali, aby sme odsúhlasili ich záväzky, vždy chceli odsúhlasiť len ich pohľadávky, a to aj v prípade, ak títo dodávatelia k 31.decembru mali okrem pohľadávok voči našej spoločnosti aj záväzky voči našej spoločnosti.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Adiks Pozri príspevok
Ale ja neposielam dodávateľom naše záväzky na odsúhlasenie, ale naše záväzky inventarizujem nepriamo a to tak, že čakám na inventarizáciu pohľadávok, ktorú zašlú naši dodávatelia. Ak sa pohľadávky našich dodávateľov, ktorých inventarizáciu nám zaslali, zhodujú s našimi záväzkami,ďalej to neriešim. A neviem, či tento postup je správny, lebo priamo nežiadam dodávateľov o odsúhlasenie ich záväzkov. A ešte musím zdôrazniť, že ešte nikdy nás naši dodávatelia nežiadali, aby sme odsúhlasili ich záväzky, vždy chceli odsúhlasiť len ich pohľadávky, a to aj v prípade, ak títo dodávatelia k 31.decembru mali okrem pohľadávok voči našej spoločnosti aj záväzky voči našej spoločnosti.
postupujem tak isto,
ale ved aj toto je spôsob vykonania dokladovej inventarizácie - ako dôkaz slúži žiadosť o odsúhlasenie pohľadávok, ktoré zaslal dodávateľ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Lianka Pozri príspevok
........................

V PU porovnas zostatok na pohladavkovych uctoch, najma 311 s evidenciou pohladavok a zavazky na 321, prip. 379 s evidenciou zavazkoy. V ramci inventarizacie posielam odberatelom nami evidovane pohladavky a dodavatelom nami evidovane zavazky na odsuhlasenie.
už som to tu kedysi písala - účtovníčka takto postupovala a potom mala veľké problémy so zamestnávateľom. Dodávateľ totiž uršité záväzky vôbec neevidoval a na základe "priznania" = prehľadu odberateľa začal svoje už zabudnuté pohľadávky intenzívne vymáhať.
Zamestnávateľ tejto aktívnej pracovníčky z toho vyvodil sankcie, to už nie je podstatné.
Skús si uvedomiť, že povinnosť inventarizácie má každý, tak prečo robiť robotu za niekoho iného?
každý nech inventarizuje zaslaním zoznamu svoje pohľadávky a svoje záväzky môže inventarizovať v súlade s legislatívou porovnaním knihy faktúr a účtovníctva. Dodávateľov môže písomne vyzvať, nech si splnia svoju povinnosť a pošlú súpis pohľadávok, ale bez konkrétnych údajov.
4 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Kejka, súhlasím, ale je pravda, že sa mi už stalo párkrát, že dodávateľ neinventarizoval na základe žiadosti o odsúhlasenie svojich pohľadávok a po podaní DP sa zistilo, že my nemáme nejakú faktúru - nezaslali nám ju.
tak súhlasím aj s Liankou, že niektoré záväzky inventarizujem alebo kontrolujem telefonicky, hlavne u dodávateľov, u kt.sa mi stalo, že faktúra nepríde..

Ešte doplním, že inventarizujem nielen naše pohľadávky na účte 311, ale i prijaté zálohy na 324, nakoľko ich býva veľa na rôzne stavby a aby odberateľ mal rovnaké účtovanie ako máme my, aby si niektorú faktúru napr. nedal do nákladov a nie na 314 - zle by si napr.prečítal zmluvu či faktúru k prijatej platbe..
Naposledy upravil grammatika : 05.11.10 at 07:58
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
súhlasím, je to všetko o vzťahu dodávateľ-odberateľ.
a tie zálohy samozrejme tiež treba inventarizovať.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Obnovujem starú tému. Mám odberateľom a dodávateľom posielať obyčajnou poštou alebo doporučene zoznam prijatých/odoslaných neuhradených faktúr kvôli inventarizácii pohľadávok a záväzkov?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak pošleš obyčajnou, nebudeš mať doklad o tom, že si im to aj doručil.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ja posielam obyčajnou poštou, väčšina mi pošle odpoveď poštou alebo mailom.... len tých pár neporiadnikov potom oslovujem ešte raz doporučene.... dôležité je, koľko je tých listov, či sa oplatí šetriť na poštovnom..... :-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať