Zavrieť

Porady

Odvolanie podpredsedu. Právoplatné alebo nie?

zeli zeli

zeli je offline (nepripojený) zeli

Chcel by som poradiť v jednom probléme s našou bytovkou. V rok 1998 sme odkúpili bytovku od bytového podniku a zriadili si spoločenstvo bytov. V tom čase boli zvolení predseda a dvaja členovia dozornej rady. Jedným z členov bola moja mama. Pred dvoma rokmi sa odsťahovala do iného mesta. Na najbližšej schôdzi padol návrh na to, že treba zvoliť nového člena keďže moja mama sa odsťahovala. Lenže do dnešného dňa má stále trvalý pobyt tu a je aj vlastníčkou bytu. Na schôdzi sa vtedy vôbec nehlasovalo o odvolaní mamy z funkcie (nieje o tom spísaná dokonca ani žiadna zápisnica). Hlasovalo sa vtedy len o zvolení nového podpredsedu. Do dnešného dňa jej nebolo tiež doručené žiadne rozhodnutie o tom, že je z funkcie odvolaná. Chcem sa Vás opýtať kto je podľa správnosti a práva legálnym členom dozornej rady bytového spoločenstva? Nemalo sa hlasovať za nového člena až vtedy, keď by bolo mojej mame doručené právoplatné rozhodnutie o odvolaní z funkcie?
Naposledy upravil zeli : 25.01.08 at 18:16
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Je to trošku zamotané... ale dôležité je, že štatutárom SVB je vždy predseda. Podpredseda len zastupuje predsedu. Mamina chcela ostať vo funkcii podpredsedu? Prečo po dvoch rokoch?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zeli zeli

zeli je offline (nepripojený) zeli

Áno chcela ostať. Problém je v tom, že teraz začína predseda s podpredsedom (sú dobrí kamaráti) robiť veci ktoré sa nepáčia viacerým obyvateľom bytovky. Preto až po dvoch rokoch. Keby si zastávali funkciu ako majú nebol by som sa ozýval a mali by moju plnú podporu. Ja by som potreboval poradiť či je, alebo nieje členkou predstavenstva v bytovke?
Naposledy upravil zeli : 25.01.08 at 17:59
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ale veď taký orgán spoločenstva "podpredseda" podľa zákona ani neexistuje.
Vždy je dôležitá vôľa vlastníkov a tí si zvolili iného člena rady. Robí sa to vždy, ak niekto nemôže riadne vykonávať funkciu. Funkcia v spoločenstve nie je o titule, ale o práci.
Ak nie ste spokojní s niektorým funkcionárom, zvolte si iného.
0 0
zeli zeli

zeli je offline (nepripojený) zeli

Ospravedlňujem sa. Nemala tam byť funkcia podpredsedu ale bola vo funkcii dozornej rady. Moja chyba. Nedá sa povedať že nič nerobí. Skôr nič nerobí nový člen dozornej rady. Jediné čo vie spraviť je odpísať stav vodomerov - aj ten mu musíme diktovať my.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ani tak sa s tým nedá nič robiť. Iba na schôdzi si pekne vykonzultovať čo sa viacerým nepáči a ak sa nepáči pôsobenie nového člena rady treba navrhnúť jeho odvolanie. Potom treba zvoliť nového, keď aj maminu ak sa to odsúhlasí na schôdzi. Len, aby sa nestalo, že na schôdzi budeš sám proti novému členovi rady. Bežne to je totiž tak, že potrubnou poštou všetci majú výhrady ale priamo na schôdzi, kde sa dá nespokojnosť riešiť, ostanú všetci ticho. Samozrejme, nemusí to byť pravda. A ja Ti držím palce, aby to nebolo aj vo Vašom prípade tak.
0 0
zeli zeli

zeli je offline (nepripojený) zeli

Viem že sa to môže stať. Potreboval by som len vedieť či by odvolanie člena malo byť podložené nejakým papierom (aspoň zápisnicou o hlasovaní)? Veď ja si tiež môžem povedať že som rozvedený. No právoplatne sa takým stanem až po podpísaní a potvrdení rozvodového papiera.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ani tak sa s tým nedá nič robiť. Iba na schôdzi si pekne vykonzultovať čo sa viacerým nepáči a ak sa nepáči pôsobenie nového člena rady treba navrhnúť jeho odvolanie. Potom treba zvoliť nového, keď aj maminu ak sa to odsúhlasí na schôdzi. Len, aby sa nestalo, že na schôdzi budeš sám proti novému členovi rady. Bežne to je totiž tak, že potrubnou poštou všetci majú výhrady ale priamo na schôdzi, kde sa dá nespokojnosť riešiť, ostanú všetci ticho. Samozrejme, nemusí to byť pravda. A ja Ti držím palce, aby to nebolo aj vo Vašom prípade tak.

ale Zeli píše že mamu nikdy oficialne neodvolali, ani nehlasovali o tom. takže by mala byť nadalej clenkou dozornej rady. A to ze sa odstahovala sa predsa automaticky neviaze na zrusenie clenstva v dozornej rade.
Ma teda stale pravo sa "varacovat" do hospodarenia, a ak tuší niečo nekale, treba zhromazdit udaje a informovat obyvatelov.
nech necakaju. Je vela pripadov, kedy si predseda spoločenstva robil co chcel, ludia sa nestarali a nakoniec im spreneveril 700 tis!!!! Bohuzial aj napriek trestnemu oznameniu a konaniu na sude, mu bol ulozeny trest len za pouhych 60 tis, (aj to sa odvolal) nakolko ostatne nebolo mozne dokazat. A to preto lebo sikovny predseda sfalsoval co sa dalo, spisal zapisnice o odovzdani dokumentacie a uctovnictva dalsiemu clenovi samozrejme podpisy sfalsoval a papiere pekne krasne niekde zlikvidoval.
Takze by bolo skutocne najlepsie cim rychlejsie sa dostat k papierom. (aj zapis o odvolani tvojej mamy by im nebolo problem spisat dodatocne....keby im tieklo do bot a chceli sa mamy zbavit "papierovo".
Naposledy upravil Tanče : 25.01.08 at 18:40
0 0
zeli zeli

zeli je offline (nepripojený) zeli

Musím s tým súhlasiť. Lebo keď minule chcela zvolať schôdzu (dala právoplatný oznam, informovala tiež predsedu), tak predseda SVB si dal tú námahu, že obehol všetkých nájomníkov bytov a oznámil im že schôdza nieje lebo ju nezvolal on. A pritom je v zákone postup kedy schôdzu nemusí zvolať predseda SVB, ale hociktorý iný člen.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Tanče Pozri príspevok
ale Zeli píše že mamu nikdy oficialne neodvolali, ani nehlasovali o tom. takže by mala byť nadalej clenkou dozornej rady. A to ze sa odstahovala sa predsa automaticky neviaze na zrusenie clenstva v dozornej rade.
Ma teda stale pravo sa "varacovat" do hospodarenia, a ak tuší niečo nekale, treba zhromazdit udaje a informovat obyvatelov.
nech necakaju. Je vela pripadov, kedy si predseda spoločenstva robil co chcel, ludia sa nestarali a nakoniec im spreneveril 700 tis!!!! Bohuzial aj napriek trestnemu oznameniu a konaniu na sude, mu bol ulozeny trest len za pouhych 60 tis, (aj to sa odvolal) nakolko ostatne nebolo mozne dokazat. A to preto lebo sikovny predseda sfalsoval co sa dalo, spisal zapisnice o odovzdani dokumentacie a uctovnictva dalsiemu clenovi samozrejme podpisy sfalsoval a papiere pekne krasne niekde zlikvidoval.
Takze by bolo skutocne najlepsie cim rychlejsie sa dostat k papierom. (aj zapis o odvolani tvojej mamy by im nebolo problem spisat dodatocne....keby im tieklo do bot a chceli sa mamy zbavit "papierovo".
Na toto je aj škoda reagovať... "varechovať" totiž môže každý jeden člen SVB a nemusí byť ani člen rady. Rada je vlastne zodpovedná s predsedom, lebo majú prví (členovia rady) povinnosť kontrolovať činnosť predsedu a ostatní členovia predsa kontrolujú tak radu ako aj predsedu. Takže... každý má povinnosť ale aj právo sa starať o svoj majetok a každý člen SVB má v SVB svoj majetok. Neviem prečo ten tón... Čo sa týka voľby náhradného člena rady namiesto maminy... bol zvolený nový alebo nebol? Ak bol, vtedy mala mamina právo podať na súd žalobu. Ak tak neurobila vlastne súhlasila s uznesením a teda aj s novým členom rady. Po zmene zákona je znenie trochu iné, ale pred dvomi rokmi to bolo takto. Preto neviem prečo čakala dva roky a nedožadovala sa funkcie, v ktorej bola nahradená riadným uznesením na schôdzi iným čelnom SVB v rade. Ja som predsa nikde nepísala, že keď sa odsťahovala tak nemohla ostať členkou rady. Ak si riadne plnila svoje povinnosti, chodila na zasadnie rady,... preto nechápem stále tú časovú rezervu dvoch rokov. P.S. zadávateľ nespomína podozrenie zo sprenevery... ak je... treba dať trestné oznámenie. Neviem či poznáš ich predsedu, ale len tak tu teraz zverejňovať kde ktorý predseda... je podľa mňa prinajmenšom zvláštne.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

zeli Pozri príspevok
Musím s tým súhlasiť. Lebo keď minule chcela zvolať schôdzu (dala právoplatný oznam, informovala tiež predsedu), tak predseda SVB si dal tú námahu, že obehol všetkých nájomníkov bytov a oznámil im že schôdza nieje lebo ju nezvolal on. A pritom je v zákone postup kedy schôdzu nemusí zvolať predseda SVB, ale hociktorý iný člen.
lenže ludia su hlupi a pocuvaju s prepacenim "vola co vedie stado". Vyzera to ze takto to plati aj u vas. Co tak napisat oznam, list, vyjadrenie... tvojou mamou kde vsetko objasni a ake vidi dosledky ich konania a vychodisko, a hodi kazdemu jednemu do schranky. To jej predseda nemôže zakázať. A taktiež nech napíše predsedovi presne ktore §§ porušuje jeho spravaním - samozrejme doporučene. Aj mate tušenie v com si robia co chcu? ide o vase peniaze, alebo co?
Naposledy upravil Tanče : 25.01.08 at 19:06
0 0
zeli zeli

zeli je offline (nepripojený) zeli

Tanče stalo sa. Rozposlala pred nedávnom oznamy spolu s citáciami zákona. Na druhý deň nám volal jeden z členov čo to píšeme za bludy. Ak je podľa neho citácia zákona blud tak..... Nekomentujem. Nedávno tiež bola v centrále združenia SVB. Informovala ich o predsedovi. Žiaľ všetko je na susedoch. Lenže čo keď väčšine založil ružové okuliare a oni mu to žerú. Ja viem aj to že je tam tá doba dvoch rokov. Lenže mama mu tiež fandila keď robili všetko tak ako mali. No v poslednom čase sa to mení. Keby ste napríklad videli tohtoročné vyúčtovanie tak myslím si že sa smiechu nezdržíte. Bola to troj riadková tabuľka.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Na toto je aj škoda reagovať... "varechovať" totiž môže každý jeden člen SVB a nemusí byť ani člen rady. Rada je vlastne zodpovedná s predsedom, lebo majú prví (členovia rady) povinnosť kontrolovať činnosť predsedu a ostatní členovia predsa kontrolujú tak radu ako aj predsedu. Takže... každý má povinnosť ale aj právo sa starať o svoj majetok a každý člen SVB má v SVB svoj majetok. Neviem prečo ten tón... Čo sa týka voľby náhradného člena rady namiesto maminy... bol zvolený nový alebo nebol? Ak bol, vtedy mala mamina právo podať na súd žalobu. Ak tak neurobila vlastne súhlasila s uznesením a teda aj s novým členom rady. Po zmene zákona je znenie trochu iné, ale pred dvomi rokmi to bolo takto. Preto neviem prečo čakala dva roky a nedožadovala sa funkcie, v ktorej bola nahradená riadným uznesením na schôdzi iným čelnom SVB v rade. Ja som predsa nikde nepísala, že keď sa odsťahovala tak nemohla ostať členkou rady. Ak si riadne plnila svoje povinnosti, chodila na zasadnie rady,... preot nechápem stále tú časovú rezervu dvoch rokov.
ja som nesmerovala nic proti tvojmu prispevku ta prva veta bola len odozva na tvoju vetu ze nech zvolia mamu zasa do dozornej rady. ani spatny ton som nechcela pouzit, tie uvahy som smerovala zadavatelovi. Sorry, mala som to nejako oddelit.
Este mam ale otazku: je niekde stanovene, kolko clenov ma mat dozorna rada? Podla toho co pise zadavatel vyzera ze vlastne zvolili akoby dalsieho clena dozornej rady ak mamu neodvolali. Tiez je otazne, ako pises, ci sa mama zucastnovala nejako na cinnosti a kontrole, ak nie tak predseda ma potom naozaj paku ako sa mamy zbavit ako clenky dozornej rady ked nic nerobila alebo namala zaujem.
K PS: ten pripad som napisala ako varovny priklad, nic konkretne sa z tych viet neda zistit, si myslim. Ako som som uz pisala poznam viac takych pripadov a je az zvlastne, ze ludia veria skor tomu podvodnikovi ako niekomu kto sa stara s dobrym svedomim. Vela "predsedov" si mysli ze su bohovia a myslia si ze obyvatelia im nemajú co kecat a nedajboze este kontrolovat jeho cinnost. Preto som chcela aj zdoraznit, ak maju podozrenie o zlom nakladani s prostriedkami, nech si zaistia doklady a cele uctovnictvo ak by predsa podavali trestne oznamenie. Bez dokazov sa tazko dokazuje.
,
Naposledy upravil Tanče : 25.01.08 at 19:20
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

zeli Pozri príspevok
Musím s tým súhlasiť. Lebo keď minule chcela zvolať schôdzu (dala právoplatný oznam, informovala tiež predsedu), tak predseda SVB si dal tú námahu, že obehol všetkých nájomníkov bytov a oznámil im že schôdza nieje lebo ju nezvolal on. A pritom je v zákone postup kedy schôdzu nemusí zvolať predseda SVB, ale hociktorý iný člen.
§ 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.
Takto môže zvolať aj člen SVB a predseda nemôže nič vyčítať.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Tanče Pozri príspevok
ja som nesmerovala nic proti tvojmu prispevku ta prva veta bola len odozva na tvoju vetu ze nech zvolia mamu zasa do dozornej rady. ani spatny ton som nechcela pouzit, tie uvahy som smerovala zadavatelovi. Sorry, mala som to nejako oddelit.
Este mam ale otazku: je niekde stanovene, kolko clenov ma mat dozorna rada? Podla toho co pise zadavatel vyzera ze vlastne zvolili akoby dalsieho clena dozornej rady. Tiez je otazne, ako pises, ci sa mama zucastnovala nejako na cinnosti a kontrole, ak nie tak predseda ma potom naozaj paku ako sa mamy zbavit ked nic nerobila alebo namala zaujem.
To je v poriadku... Aj mne sa podarí...
Áno, v dodatku, resp, v zmluve o SVB je stanovené koľko má mať rada členov, v konkrétnom SVB. Od novelizácie už predseda nie je členom rady, ale musí byť nepárny počet členov rady. Ak sa počet členov v rade mení, musí ísť aj zmena dodatku k zmluve o SVB na patričný OU.
0 0
zeli zeli

zeli je offline (nepripojený) zeli

Ad Tanče. Áno mam robila kroky k fungovaniu bytovky. Lenže v poslednom čase ju začali bojkotovať - chcela pomôcť s vyúčtovaním no zrušili ju lebo netreba. Nedávno sme mali v bytovke problém s hmyzom. Kontaktoval som predsedu. Jediná odpoveď bola tá, že si mám zavolať hasičov, že on s tým nič neurobí. Načo mu potom platím keď si musím všetko zariadiť sám. Problém sa pohol až potom, ako prišla mama a kontaktovala ľudí ktorí mohli tento problém vyriešiť. Ad Elenka. Mama rozposlala. Lenže čo keď podpredseda obehol všetkých a povedal že schôdza nieje. Vtedy prišli na schôdzu dvaja ľudia. A vtedy sme potrebovali doriešiť ročné vyúčtovanie. No vďaka predsedovi sa to nepodarilo. Čo potom???
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

zeli Pozri príspevok
Tanče stalo sa. Rozposlala pred nedávnom oznamy spolu s citáciami zákona. Na druhý deň nám volal jeden z členov čo to píšeme za bludy. Ak je podľa neho citácia zákona blud tak..... Nekomentujem. Nedávno tiež bola v centrále združenia SVB. Informovala ich o predsedovi. Žiaľ všetko je na susedoch. Lenže čo keď väčšine založil ružové okuliare a oni mu to žerú. Ja viem aj to že je tam tá doba dvoch rokov. Lenže mama mu tiež fandila keď robili všetko tak ako mali. No v poslednom čase sa to mení. Keby ste napríklad videli tohtoročné vyúčtovanie tak myslím si že sa smiechu nezdržíte. Bola to troj riadková tabuľka.
Môžeš vyúčtovanie poslať na Združenie ochrany spotrebiteľov, môžeš reklamovať vyúčtovanie, že nespĺňa zákonom určené zrozumiteľné údaje. Keď mán niekto niečo platiť, ... vždy má právo reklamácie a sťažnosti keď tomu nerozumie. A keď je nezrozumiteľné... treba postupovať tak, ako má právo a to nemôže pán predseda nič urobiť. Vyúčtovaniu má právo každý rozumieť. Sú to jeho peniaze. A samozrejme stále máte možnosť predsedu odvolať. To sa môže na každej schôdzi. Správca má povinnosť raz do roka zvolať schôdzu. Tak sa treba len pripraviť...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

zeli Pozri príspevok
Ad Tanče. Áno mam robila kroky k fungovaniu bytovky. Lenže v poslednom čase ju začali bojkotovať - chcela pomôcť s vyúčtovaním no zrušili ju lebo netreba. Nedávno sme mali v bytovke problém s hmyzom. Kontaktoval som predsedu. Jediná odpoveď bola tá, že si mám zavolať hasičov, že on s tým nič neurobí. Načo mu potom platím keď si musím všetko zariadiť sám. Problém sa pohol až potom, ako prišla mama a kontaktovala ľudí ktorí mohli tento problém vyriešiť. Ad Elenka. Mama rozposlala. Lenže čo keď podpredseda obehol všetkých a povedal že schôdza nieje. Vtedy prišli na schôdzu dvaja ľudia. A vtedy sme potrebovali doriešiť ročné vyúčtovanie. No vďaka predsedovi sa to nepodarilo. Čo potom???
Nechcem Ťa sklamať, ale som Ti to písala... potrubnou poštou boli proti predsedovi ale ver, že ak by aj zvolal schôdzu Tí čo prišli by Ťa alebo maminu podporili, ostatní... Bohužiaľ takí sme ľudia. To, že predseda obehol susedov, je proti zákonné a trebalo ho nato upozorniť. Sama vidíš, že si rada ani predseda neplnia povinnosti. A vidíš, že ostatní sú aj tak spokojní. Takže, treba to dotiahnuť pri povinnosti správcu zvolať raz do roka schôdzu. Ale s tým vyúčtovaním Vám dal "zbraň" do rúk.
0 0
zeli zeli

zeli je offline (nepripojený) zeli

Čo by malo presne obsahovať ročné vyúčtovanie? stačí tam len cena za jednotku (jouly, m3...) a celková cena za daný artikel? Mame dali v Združení SVB vzor ako by to malo vyzerať. To naše bolo akurát tak po ich hlavičku.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

zeli Pozri príspevok
Čo by malo presne obsahovať ročné vyúčtovanie? stačí tam len cena za jednotku (jouly, m3...) a celková cena za daný artikel? Mame dali v Združení SVB vzor ako by to malo vyzerať. To naše bolo akurát tak po ich hlavičku. Škoda že sa tu nedá vložiť obrázok nášho vyúčtovania. Bol by som poslal foto.
Nemáš scaner? Musí obsahovať položku, ktorá sa vyučtováva... cena za jednotku.... cenu za spotrebované jednotky... zaplatené zálohy,.... skutočné náklady na byt... a rozdiel, buď preplatok alebo nedoplatok. Neviem si predstaviť trojriadkové vyúčtovanie a to som ich už zpár kadejakých videla.
K tomu musí byť aj konkrétne číslo bytu,...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

zeli Pozri príspevok
Čo by malo presne obsahovať ročné vyúčtovanie? stačí tam len cena za jednotku (jouly, m3...) a celková cena za daný artikel? Mame dali v Združení SVB vzor ako by to malo vyzerať. To naše bolo akurát tak po ich hlavičku.
Aj tu na porade sú nejaké vzory pripnuté, ale ja osobne sa prikláňam k sw, ktoré sú práve zamerané na celkové spracovanie finančných tokov v SVB. Sú prehľadné, zrozumiteľné. A hlavne viem to podložiť a vyčítam z jedného papiera pekne náklady po položkách za celý doma pekne vidím aké má kto, v ktorom byte náklady. Je to celé o krížovej kontrole z každej strany. Aspoň to z môjho sw. Mám potom dobrý pocit po RV a môžem byť kľudná, lebo mi robí sw aj spätnú kontrolu a keby "boh dal a motyka strelila", že sa pomýlim,... on sa ozve.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 25.01.08 at 19:38
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať