Zavrieť

Porady

zánik pohľadávky v JU

V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže , ale až od 1.1.2008

Ak sa mýlim opravte ma
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

POZD = príjem ovplyvňujúci základ dane
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Lenuška Pozri príspevok
Mne zostali neuhradené 3 pohľadávky z 08,09,10/ 2007 225.000,- a vraj nikdy nebudú uhradené. Môžem ich v roku 2008 odpísať - upustiť od vymáhania a zvýšiť o 2 pohľadávky spolu 160.000,- základ dane za rok 2008?
Totiž v roku 2008 by to vyhovalo, čo sa týka základu dane.
Ďakujem.

Nie mne......ale musím tie pohľadávky teda viesť v účovníctve a upustiť od vymáhania pohľadávky až po 4 rokoch po splatnosti pohľadávky?
dakujem.......
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Prosim poradite mi, ako odpisem pohladavku v cudzej mene z roku 2005 za 50tis., ked chcem upustit od jej vymahania??? Prepocitam kurzom NBS k 31.12.2008 na SKK a v tejto sume pojde do POZD??? Dakujem vopred.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Ahojte. Mam fa z r. 2007, ktore su splatne 31.1.2008. Tieto fa mi nikdy nebudu zaplatene, tak by som ich chcela zdanit v DP za r. 2009. Je to mozne? alebo musia byt niekolko rokov po splatnosti?

A ked mam fa v CZK, akym kurzom ich zdanim, ked mam ID 31.12? kurz bude z predosleho dna? alebo zo dna zostavenia uctovnej zavierky?
Naposledy upravil kvieta : 08.02.10 at 09:39
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

tak ako mudre hlavicky.. neviete mi pomoct?
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

tak aky kurz mam pouzit.. prosiiiiiiiiiiiiiim
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

kvieta Pozri príspevok
tak aky kurz mam pouzit.. prosiiiiiiiiiiiiiim
§21 Cudzia mena (postupy JU)
(3) Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)Kurzový rozdiel z ocenenia ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a ocenenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa pri pohľadávkach a záväzkoch v peňažnom denníku neúčtuje, s výnimkou kurzového rozdielu podľa § 10 ods. 28 a § 17 ods. 6.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Poznam tento paragraf. Len sa neviem z toho vysomarit. Pri uhradach pouzivam kurz z predosleho dna. Ale neviem ako brat zdanenie pohladavok (ci ako uhradu a kurz z predosleho dna.. alebo ako cast uctovnej zavierky a kurz z 31.12) preto prosim o vysvetlenie.. akym kurzom to mam prepocitat.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

prosim.. skusi niekto pomoct?
0 0
aliiica aliiica

aliiica je offline (nepripojený) aliiica

noo ja by som tiez potrebovala zdanit pohladavky v cudzej mene a rovnako neviem, ktory kurz pouzit
pomoze nam niekto?
0 0
nina100 nina100

nina100 je offline (nepripojený) nina100

Dobry den,
mám otázku - čo s pohľadávkami, ktoré eviduje v JU podnikateľ voči spoločnostiam, ktoré už neexistujú? sú vymazané z OR príp. majú niektorí ukončili živnosť a nedajú sa tieto pohľadávky nijako už uhradiť?
Sú z rokov 1999 - 2002?
Tiež ich musí dodaniť? alebo tam platia výnimky?

Dodaniť sa nemusí odpis pohľadávky v prípade výnimky podľa podmienok § 19 ods. 2 písm. h/ prvý až piaty bod a § 19 ods. 2 ZDP (napr. konkurz, exekúcia). Dodaniť sa tiež nemusí odpis pohľadávky v prípade výnimky podľa podmienok § 19 ods. 2 písm. i/ ZDP (drobné pohľadávky do 10 000 Sk).
Naposledy upravil nina100 : 17.02.10 at 08:17
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Chcela by som vás poprosiť o radu:
máme pohľadávku do výšky 331,94 €, uhradená nebude, jej odpis ovplyvňuje základ dane alebo nie? Je to §19 ods.2 písm. i)? (Asi nie, bod 1. sa týka bánk a poisťovní....) Ak ovplyvňuje ZD, v daňovom priznaní je to riadok 42 (položky zvyšujúce ZD §17)? Ďakujem.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Prosím - chcela by som ukončiť živnosť, ale Evidujeme ešte nejaké záväzky - r. 2001 - 2006, ktoré sú nevymožiteľné. Stále ich evidujem v knihe pohladávok.Ak si ich dám do POZD budem musieť z nich odviesť daň na ktorú nemám. Nie je inakší spôsob. napr. ako si ich dať do PNZD, alebo vystaviť Dobropis??
Skoro všetky sú nad 10.000 Sk.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť:
V roku 2005 sme mali pohľadávky na jednu firmu,ktorá nám ich neplatila,
tak sme pohľadávky zmluvou o postúpení pohľadávok previedli na inú
firmu, ktorá nám ich mala uhradiť, ale neuhradila. Od roku 2005 tieto pohľadávky evidujeme v knihe pohľadávok.
Teraz by sme ich chceli odpísať. Prečítala som už veľa príspevkov,
ale sa v tom neviem vyznať. Účtujeme v JÚ. Môže mi niekto poradiť
ako sa účtujem odpis pohľadávky v JÚ -prosím vysvetliť to nejak
jednoduchšie, čítam tie zákony ale tomu nerozumiem. Ešte, tých
pohľadávok je za 8.750,- Eur. Je to viac pohľadávok, všetko je to
jedna firma.
Prosím, poraďte.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Prosím nik mi neporadí ?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Mám problém s likvidovaním starých pohľadávok a neviem ako na ne:
Mám neuhradené pohľadávky z roku 2000-2006 a chcela by som ich vyradiť z evidencie tak aby tieto pohľadávky som mohla vyradiť z evidencie bez vplyvu na základ dane. Predpokladám (VIEM), že už tieto pohľadávky nebudú uhradené.
Nijak tomu nerozumiem, ako je to pri vyradení nevymožiteľnej pohľadávky v JÚ. Nedajú sa ani robiť opravné položky.
Podľa § 4 ods 6 pis.d, si môžem nevym. pohľadávku zrušiť len tak, že si ju dám do príjmu ovpl.základ dane. / ak som to správne pochopila/.

Mne niekto neuhradí pohľadávku 3 roky, peniaze nedostanem, / nikdy/, ale tento príjem si zdaním?
Už dlhšiu dobu tomuto nerozumiem....
Vopred ĎAKUJEM!!!
0 0
zváračská škola zváračská škola
neviem či som správne pochopila, ak mám pohľadávky do 331,94 EUR tak tieto môžem vyradiť z knihy pohľadávok bez toho, aby bol ovplyvnený základ dane? účtujem v JU, t.z. že o nich nebudem účtovať v peňažnom denníku, len ich už nebudem uvádzať vo výkaze majetku a záväzkov?
a tie nad túto sumu ak ich chcem vyradiť, tak by som mala zaradiť do POZD? ale veď to je nespravodlivé, peniaze nikdy nedostanem a ešte mám platiť daň? tak to nie je žiadna pomoc
Ďakujem
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Dobry den,

zdanila som vsetky pohladavky do r. 2007. Len teraz neviem, do akeho prijmu to zaradit.
Ako prijem z vyrobkov a sluzieb alebo ostatny prijem?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

§ 14 Postupov JU
(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

§4
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
4 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý večer, prosím, vedel by mi niekto poradiť, keď bola pohľadávka na súde ohľadom jej oprávnenosti a firma spor prehrala, ako mám postupovať pri jej zlikvidovaní z účtovníctva? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať