Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel - FO

Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

regina.golierova Pozri príspevok
no,no od 01.01.2008 je aj zamestnávateľ povinný zaplatiť daň z MV aj za vozidlá,ktoré budú použité na pracovné cesty ,
- Daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť tiež užívateľ vozidla (§85 ods.1) a daňovníkom je za určitých okolností aj zamestnávateľ (§85 ods.2).

- Zamestnávateľ nemá počas roka oznamovaciu povinnosť (§90 ods.2) a daňovú povinnosť vyrovná podaním daňového priznania tomu správcovi dane, kde je zamestnávateľ miestne príslušný (§ 99 ods.5) bez ohľadu na evidenciu vozidla použitého pri pracovnej ceste jeho zamestnanca.
A ešte pozor, na školení sme boli upozornení, že Daň.riaditeľstvo bude vyžadovať oznámenia počas roka aj za používanie vozidiel zamestnancov/resp.iných držiteľov/, aj keď sme upozorňovali, že zákon to vylučuje...
0 0
regina.golierova regina.golierova

regina.golierova je offline (nepripojený) regina.golierova

Trini Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2008
zaplatí daňovník pomernú časť dane, ale až v lehote na podanie priznania t.j. do
31.1.2009 (§ 91 ods.6).

- Pomerná časť dane sa určí ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie
(napr. 3600/12 x 4 mesiacov – daňovník používal vozidlo na podnikanie
v mesiacoch apríl až júl 2008). Počíta sa teda na mesiace a nie na dni.

- V roku 2008 daňovník platí preddavky tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k l.l.2008 (§ 104b ods.2)

- Ak daňová povinnosť a oznamovacia povinnosť na dani z motorových vozidiel vznikne ešte do 31.12. 2007, postupuje sa za december 2007 podľa zákona účinného do 30.11.2007 vzhľadom na prechodné ustanovnie v § 104b ods.1 novely i napriek účinnosti novely od 1.12.2007.

- Daňovníkom dane z motorových vozidiel od 1.1.2008 je v prvom rade tá FO alebo PO, ktorá je ako držitel vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, pričom používa toto vozidlo v SR na podnikanie alebo na činnosti z ktorých plynú príjmy zdaňované podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 zákona o dani z príjmov.

- Daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť tiež užívateľ vozidla (§85 ods.1) a daňovníkom je za určitých okolností aj zamestnávateľ (§85 ods.2).

- Zamestnávateľ nemá počas roka oznamovaciu povinnosť (§90 ods.2) a daňovú povinnosť vyrovná podaním daňového priznania tomu správcovi dane, kde je zamestnávateľ miestne príslušný (§ 99 ods.5) bez ohľadu na evidenciu vozidla použitého pri pracovnej ceste jeho zamestnanca.
0 0
regina.golierova regina.golierova

regina.golierova je offline (nepripojený) regina.golierova

Petra29 Pozri príspevok
A ešte pozor, na školení sme boli upozornení, že Daň.riaditeľstvo bude vyžadovať oznámenia počas roka aj za používanie vozidiel zamestnancov/resp.iných držiteľov/, aj keď sme upozorňovali, že zákon to vylučuje...
no neviem, ale to usmernenie som dostala od daň.úradu Nitra, oznamovať zatiaľ zamestnávateľ nemusí - teda nemá povinnosť
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

To sú tie rôzne výklady zákona:-( Ja som z Košíc.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Od buka do buka . Kým to však nie je v záväznej forme oznámené daňovníkom ....
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Petra29 Pozri príspevok
A ešte pozor, na školení sme boli upozornení, že Daň.riaditeľstvo bude vyžadovať oznámenia počas roka aj za používanie vozidiel zamestnancov/resp.iných držiteľov/, aj keď sme upozorňovali, že zákon to vylučuje...
Na stránke daňového riaditeľstva je usmernenie, kde v oznamovacej povinnosti je okrem iného uvedené aj toto:

Oznamovacia povinnosť:

Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a/ novely zákona).

Pre úplnosť:

§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,[/U]
b) stála prevádzkáreň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
Naposledy upravil Denda : 28.01.08 at 19:35
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Ja ti verím Denda, ja som nový zákon mala aj so sebou s komentárom na školení a napriek tomu... Možno p.daňováčka na ich školení nepočúvala:-))
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Petra29 Pozri príspevok
Ja ti verím Denda, ja som nový zákon mala aj so sebou s komentárom na školení a napriek tomu... Možno p.daňováčka na ich školení nepočúvala:-))
Netreba sa dať presvedčiť, usmernenie daňového riaditeľstva platí
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Petra29 Pozri príspevok
Rozoberá sa to na porade už vo viac.témach, nezabudni do 30 dní oznámenie na DÚ
SZČO používa súkr. MV na služobné účely. Daň z MV za rok 2008 zaplatí až v januári 2009. Nerozumiem však vete:"nezabudni do 30 dní oznámenie na DÚ".
Má povinnosť niečo oznamovať na DÚ, keď nie je žiadna zmena v používaní tohto MV ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Podal priznanie k dani z MV už v minulých obdobiach ? Ak áno, nič neoznamuje. Oznamujú sa novovzniknuté daňové povinnosti.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

vikinka Pozri príspevok
Tak to už tiež nie je pravda od 1.12.2007
ďakujem za upozornenie túto zmenu som nejako prehliadla
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Prosím Vás neviete niekto ako by malo vyzerať to oznámenie, resp. nahlásenie použitia vozidiel zamestnancov na služobné cesty? Na DU mi povedali, že to treba odoslať vždy v posledný deň daného mesiaca.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Vozidlá zamestnancov použité na služobné cesty sa neoznamujú na daňový úrad.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

KvetkaK Pozri príspevok
Vozidlá zamestnancov použité na služobné cesty sa neoznamujú na daňový úrad.
Je na to aj nejaký §? Lebo odo mňa to naozaj chceli, aby so to posielala.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

MartinkoK Pozri príspevok
Je na to aj nejaký §? Lebo odo mňa to naozaj chceli, aby so to posielala.
V tomto linku ja usmernenie daňového riaditeľstva:
http://www.porada.sk/589962-post57.html

Toto usmernenie je z tejto stránky: http://www.drsr.sk/wps/portal
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Denda Pozri príspevok
V tomto linku ja usmernenie daňového riaditeľstva:
http://www.porada.sk/589962-post57.html

Toto usmernenie je z tejto stránky: http://www.drsr.sk/wps/portal

Dobry deň. Ospravedlňujem sa, asi som trochu pozadu, no nemam jasno v tom ako to bolo v roku 2007 s autom inej súkromnej osoby, ktoré používal náš zamestnanec s jej súhlasom na pracovné cesty. Mal zamestnávateľ povinnosť podať DPzMV a zaplatiť za takéto auto daň?
A napríklad ak konateľ zároveň majiteľ, ktorý nie je zamestnancom používal svoje auto na PC vo svojej s.r.o. mal tiež túto povinnosť ako firma?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

jessica Pozri príspevok
Dobry deň. Ospravedlňujem sa, asi som trochu pozadu, no nemam jasno v tom ako to bolo v roku 2007 s autom inej súkromnej osoby, ktoré používal náš zamestnanec s jej súhlasom na pracovné cesty. Mal zamestnávateľ povinnosť podať DPzMV a zaplatiť za takéto auto daň?
Nemal túto povinnosť. Toto je zmena platná od 1.1.2008.

jessica Pozri príspevok
A napríklad ak konateľ zároveň majiteľ, ktorý nie je zamestnancom používal svoje auto na PC vo svojej s.r.o. mal tiež túto povinnosť ako firma?
Nie nemal túto povinnosť za rok 2007.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

V roku 2007 nie, až od roku 2008 nastala zmena platiť za takéto autá daň z motorových vozidiel.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jessica Pozri príspevok
Dobry deň. Ospravedlňujem sa, asi som trochu pozadu, no nemam jasno v tom ako to bolo v roku 2007 s autom inej súkromnej osoby, ktoré používal náš zamestnanec s jej súhlasom na pracovné cesty. Mal zamestnávateľ povinnosť podať DPzMV a zaplatiť za takéto auto daň?
A napríklad ak konateľ zároveň majiteľ, ktorý nie je zamestnancom používal svoje auto na PC vo svojej s.r.o. mal tiež túto povinnosť ako firma?
Za rok 2007 nie, túto povinnosť má až od 1.1.2008.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Ďakujem pekne za odpovede, uz som myslela že ma trafí šľak...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať