Zavrieť

Porady

Obchod s potravinami a HACCP

Má niekto informáciu o HACCP v súvislosti so živnosťou. Potreboval by som vidieť nejakú predlohu ako to má vyzerať. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Ahojte, dopĺňam Lenku a odporúčam pre prevádzkovateľa vývarovne pozrieť Vyhlášku MZ SR č. 533/2007 Z.z. o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania a dokument EÚ - (ES) č. 852/2004 o hygiene potravín. Je to usmerňovací dokument na spracovanie plánu HACCP, jeho aktualizáciu a praktické aplikovanie priamo v zariadení. Vývarovňa patrí medzi zariadenia spoločného stravovania. Moja rada pre všetkých, ktorí sa boja aplikovania systému HACCP:Ak svoju potravinársku činnosť robíte ako sa má podľa hyg.pravidiel, tak nevidím dôvod prečo sa obávať. Všetky pravidlá len zdokumentujete, oboznámite svojich pracovníkov ako a čo majú robiť a občas skontrolujete dodržiavanie. Systém HACCP je v prvom rade o prevencii a "hasení mimoriadnej situácie", keby náhodou niečo vzniklo vo vašom zariadení. A už vôbec nie je o hŕbe zbytočných papierov. Kontrolný orgán je na to, aby vás "len" skontroloval či fungujete podľa vašich a predpísaných pravidiel. Dúfam, že napísané je aj pochopiteľné. Držím vám palce a prajem veľa trpezlivosti.
0 0
grgoliak grgoliak

grgoliak je offline (nepripojený) grgoliak

Dakujem
0 0
PPatricius PPatricius

PPatricius je offline (nepripojený) PPatricius

troška mimo, ale potrebujem urobiť diagram do haccp, nemáte niekto nejaký príklad? Podľa čoho to spraviť? Ide o reštauráciu. Ďakujem
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

PPatricius. Načo konkrétne potrebuješ diagram. Na prípravu jedál, na sanitáciu, atď. ? V tomto je trocha rozdiel, aj keď princíp je v podstate rovnaký. Musíš si určiť kontrolné miesta, kritické miesta s nápravnými a preventívnymi opatreniami a toto zahrnieš do diagramu. Keďže neviem, na ktorú časť procesu to potrebuješ, je moja rada len všeobcná.
0 0
PPatricius PPatricius

PPatricius je offline (nepripojený) PPatricius

treba mi to na prípravu hotového jedla, zatiaľ vďaka za radu
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ak máš viacero typov jedál, tak tých diagramov by malo byť viac. Hlavne ak sa jedná o úplne inakšie rozličné jedlá.
0 0
dzon44 dzon44

dzon44 je offline (nepripojený) dzon44

lenka zlata mam bufet na kupalisku da sa tam pouzit ten tvoj HACCP?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
podľa tvojho sortimentu, ale keď si ho upravíš podľa svojich podmienok, tak sa dá.
0 0
Orsigo Orsigo

Orsigo je offline (nepripojený) Orsigo

Mam otázočku, potrebuje mat veduci potravin vystudovanu daaku skolu alebo kurz ? Docital som sa len tomu, ze musi mat hygienicke minimum a zdravotny preukaz, potrebuje okrem toho este nieco ine ?
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Orsigo, ako vedúci potravín (pokiaľ nie si aj prevádzkovateľ, resp. majiteľ) potrebuješ ako si povedal, zdravotný preukaz, ktorý Ti vydá všeobecný lekár a hygienické minimum (už sa používa termín odborná spôsobilosť a osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon epidemiologicky závažných činností), ktoré Ti vydá príslušný regionálny úrad verej.zdravotníctva po tom, ako úspešne absolvuješ preskúšanie.
0 0
Orsigo Orsigo

Orsigo je offline (nepripojený) Orsigo

diks, prevadzkovatel resp. majitel potrebuje daaku školu resp. skolenie ?
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Konkretne specialne skolenie nie, ale ako prevadzkovatel (t.j. podnikatel) potrebujes doklady tykajuce sa podnikania od Zivnos.listu az po rozhodnutia o prevádzke. A pokial ako prevadzkovatel budes aj veduci a budes sa pohybovat v predajni potravin, prip. podobne, tak plati to, co som napisala v clanku pred tym.
0 0
skoty1 skoty1

skoty1 je offline (nepripojený) skoty1

ahoj Lenka, nemáš náhodou nejaký prevádzkový poriadok pre otvorenie pizzerie, resp. pár rád čo všetko k tomu potrebujem, aké tlačívá, aké úrady pobehať a tak. budem vdačný za každú informáciu. dakujem
0 0
skoty1 skoty1

skoty1 je offline (nepripojený) skoty1

ahoj Lenka, nemáš náhodou prevádzkový poriadok pre pizzeriu? alebo aj pár rád čo všetko k tomu potrebujem. budem rád, za každú informáciu. dakujem
0 0
skoty1 skoty1

skoty1 je offline (nepripojený) skoty1

ahojte, nemáte náhodou prevádzkový poriadok na pizzeriu resp. pár rád čo by som k tomu všetko potreboval? dakujem
0 0
skoty1 skoty1

skoty1 je offline (nepripojený) skoty1

ahoj Lenka, nemáš náhodou prevádzkový poriadok na pizzeriu resp. pár rád čo všetko k tomu potrebujem. dakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Potrebuješ hlavne čo sa týka hygieny celý postup výroby. Ja som mala iný typ výroby, ale v skratke, od kúpenia potravín až po podanie k zákazníkovi, od značky strojov až po náradie, všetko porozpisovať. To je náplňou tvojho HACCP.
0 0
Orsigo Orsigo

Orsigo je offline (nepripojený) Orsigo

A neviete ako je to s predajom zeleniny? Zeleninu ktoru vypestujem a sam nespotrebujem ? Myslim tym prepaj v obciach na parkovisku, po domoch? Potrebujem na to zivnost? Dakujem
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Milý Orsigo.
Záleží na tom, či chceš činnosť vykonávať lege artis alebo "na čierno". Mysli na to, že zákazníci možno budú chcieť aj nejaký doklad o kúpe, a na bločku sú samozrejme nejaké údaje kontrolovateľné jednak zákazníkom, jednak úradmi a pod. To znamená, že ako obchodník musíš spĺňať podmienky na predaj a ešte naviac ako prvovýrobca (pestovateľ). Predaj zeleniny alebo ovocia z vlastnej potreby iným konzumentom musíš ohlásiť ako činnosť na Reg.veterinárnu a potravinovú správu a okrem toho musíš ako v podstate "výrobca" keďže tovar budeš mať z vlastnej záhrady dokladovať bezchybnosť, najmä chemickú (dusičnany, dusitany, ťažké kovy, atď) predávaného tovaru. To znamená, že budieš musieť si zabezpečiť lab.vyšetrenie podotýkam z akreditovaného lab.o vhodnosti tvojej úrody a s tým samozrejme súvisia už ostatné záležitosti. Dokladovanie zisku, priznávanie zisku a pod. Toto sú základ.podmienky, keď nechceš mať na krku sťažnosti od "nespokojných alebo závistlivých zákazníkov."
0 0
Orsigo Orsigo

Orsigo je offline (nepripojený) Orsigo

Dakujem, a napr babky predavajuce na trhoch? Myslite ze ako vyrobca ma tieto veci spravene? A pritom predavaju a davaju aj daaky rucne vypisany papierik (bez registracnej pokladne)? Alebo to je iny sposob predaja?lebo ani zivnost podla mna nemaju.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať