Zavrieť

Porady

Obchod s potravinami a HACCP

Má niekto informáciu o HACCP v súvislosti so živnosťou. Potreboval by som vidieť nejakú predlohu ako to má vyzerať. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Orsigo
ak nechceš mať opletačky s úradmi, a mať kľudné svedomie nech Ťa nezaujímajú babky na trhoch, ale radšej sa zaoberaj vecmi potrebnými pre Teba a tvoje podnikanie.
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Orsigo, ja som len uvádzala čo pre Teba vyplýva, keď chceš predávať s kľudným svedomím. Ako si nakoniec urobíš je čiste Tvoja vec. Žiaľ alebo chvalabohu sme na Slovensku...
0 0
Orsigo Orsigo

Orsigo je offline (nepripojený) Orsigo

Viem ze najlepsie je mat vsetko v poriadku,ale v mojom pripade ide o kratkodobu cinnost (2 mesiace), prave som skoncil strednu a idem na vyska a hladam sposob ako si zarobit daake ojro na studium ... Najprv som hladal daaku brigadu ale bohuzial neuspesne, potom prisla moznost v potravinach ale ta tiez padla . A teraz sa naskytla moznost predaja zeleniny+som pocul ze pokial clovek pestuje zeleninu pre vlastnu spotrebu to co nespotrebuje moze predat bez potreby zivnosti a registracnej pokladne len na daaky papier(paragon alebo daak tak)? Ale pokial na to potrebujem tie veci co su vysie napisane tak sa to asi neoplati .
0 0
Orsigo Orsigo

Orsigo je offline (nepripojený) Orsigo

Este by som sa chcel opytat,ako je to s vylepovanim plagatov na budkach v obciach... V tv som videl ze v cechach je to pod daakou mensou pokutou ale len v pripade ze ma pri vylepovani pristihnu potom mi uz nemozu nic, neviete ako je to na slovensku?
0 0
stega stega

stega je offline (nepripojený) stega

lenkak Pozri príspevok
Ja som si to sama napísala, všetko bolo v poriadku, len som si to spravila 2x, jedno som si dala opečiatkovať od hygieny pekne som si to zviazala hrebeňovou väzbou malo to totiž aj s výrobou okolo 20 strán, a vycapila som si to do predajne (respektíve mamina si to tam vycapila) a keď prišli na kontrolu len kukali. Ešte niekde mám aj tabuľku ako presne čistiť a umývať predajňu, čím a kedy. To sa im veľmi páčilo.
Mohla by si prosimta poslat tu tabulku na umyvanie, dakujem pekne
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
treba pohľadať v tejto téme, bola tu uvedená.
link
http://www.porada.sk/96933-post25.html
Naposledy upravil lenkak : 07.07.09 at 11:02
0 0
malicky malicky

malicky je offline (nepripojený) malicky

ahojte

mozno to tu uz bolo napisane ale uz som zabudol co som cital vcera tak by som si chcel ujasnit par veci.

idem zalozit prevadzku - hydinu s masom - vsetko bude zabalene od vyrobcu.

len by som si chcel ujasnit jednu vec budem predavat salamy a sumky na drobno nakrajam odvazim predam

budem potrabovat aj ja postup vyroby?? alebo mi staci iba ten výcuc z HACCP pre potravinárstvo

dakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
V tejto téme bol prikladaný haccp priamo na mäsiarstvo.
http://www.porada.sk/t7104-p5-obchod...i-a-haccp.html
aj strana pred tým je dobre popísaná
Použi, a prispôsob, úplne postačí.
0 0
malicky malicky

malicky je offline (nepripojený) malicky

Dakujem odkaz je super nasiel som co som potreboval

len by som sa chcel este opytat ci je krajanie salam, vyroba alebo nie

lebo tam chyba časť II - Mikrobiologická zložka.
0 0
jafivo jafivo

jafivo je offline (nepripojený) jafivo

Mohla by si mi aj to poslat..ak to najdes prosim ta?? potrebujem to..
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
malicky Pozri príspevok
Dakujem odkaz je super nasiel som co som potreboval

len by som sa chcel este opytat ci je krajanie salam, vyroba alebo nie

lebo tam chyba časť II - Mikrobiologická zložka.
ja si myslím, že to výroba nie je. Ale či potrebuješ chýbajúcu časť to netuším, skús sa informovať priamo na RUVZ /hygiene, či to budú od Teba požadovať.
0 0
majka8949 majka8949

majka8949 je offline (nepripojený) majka8949

prosim vas ja potrebujem predlohu formulara k sledovaniu ccp skladovanie potravin v chladiacom zariadeni nevie niekto de ju najdem?
0 0
aldoaldo aldoaldo

aldoaldo je offline (nepripojený) aldoaldo

chcem otvoriť predajňu mäsa a mäsovych vyrobkov , budem tam aj predavať zatial sam môže mi niekto poradiť čo všetko musim k tomu potrebovať...ďakujem

dakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
minimálne haccp
pozri
http://www.porada.sk/1115851-post269.html
0 0
Don133 Don133

Don133 je offline (nepripojený) Don133

Podľa príspevkov sledujem, že celé Hazard Analysis Critical Control Points stráca svoj význam (nie som školitel pre HACCP, aby ste nebrali ako reklamu), to nieje nejakých pár papierov uložených v skrini(ocenujem aspoň tých, čo to prečítajú a snažia sa tým riadiť, ked už to niekde okopírovali)....ale uvedomte si, že aj vy ste zákazníkmi v reštauráciách, predajniach a skuste nakuknúť ako sa skladujú potraviny....ked date auto do servisu na opravu brzd, tiež predpokladáte, že mechanik vie čo robí....
0 0
lea8910 lea8910

lea8910 je offline (nepripojený) lea8910

Ahojte ako pozeám na dátumy vašich reakcií, sú dosť staré. Potrebovala by som vzor HACCP na občerstvenie, Lenka ak sem ešte chodíš pomohla by si mi? S pozdravom Lenka
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Chodím na Poradu, a čo by si potrebovala vedieť?
0 0
lea8910 lea8910

lea8910 je offline (nepripojený) lea8910

Juj ahoj až po tom,čo som ti napísala som si všimla, že je tu viac strán,takže som si to naštudovala zatiaľ som našla odpovede v tvojich predchádzajúcich reakciách. No a idem sa do toho pustiť,ale som rada že keď mi nebude niečo jasné tak sa môžem na teba obrátiť.Ďakujem zatiaľ papa
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

Druhá časť, 8. hlava PK SR ZÁSADY SPRÁVNEJ VÝROBNEJ PRAXE
§ 252
Podľa ustanovení tejto hlavy potravinového kódexu postupuje výrobca potravín a primerane aj osoby oprávnené na podnikanie, ktoré manipulujú s potravinami alebo uvádzajú potraviny do obehu.
V súlade s uvedeným ustanovením sú predajne potravín resp. sklady potravín povinné mať vypracované dokumentácie týkajúce sa zásad správnej výrobnej praxe. Podstatnou vecou je slovíčko primerane.
§ 255 Dokumentácia správnej výrobnej praxe
(1) Na uplatňovanie zásad správnej výrobnej praxe výrobca potravín spracúva dokumentáciu, ktorou sa rozumejú príkazy, smernice a predpisy v záujme zabezpečenia kvalitného, správneho a bezporuchového stavu procesov vedúcich k výrobe kvalitných a zdravotne neškodných potravín.
(2) Dokumentácia správnej výrobnej praxe obsahuje

a. pracovný postup
b. technický a technologický predpis,
c. výrobný postup,
d. normy obsluhy strojov a zariadení a posudok k technologickému zariadeniu,
e. hygienický režim a sanitačný program,
f. metrologický program,
g. projekt systému zabezpečenia kontroly hygieny potravín,
h. ďalšie príkazy, smernice a predpisy podľa rozhodnutia výrobcu potravín.
Otázne je, čo z uvedených dokumentov musia mať vypracované predajne potravín.

Domievam sa, že:
a. pracovný postup musia mať vypracovaný (všetky pracovné operácie od príchodu zamestnancov do prace až po ich dochod z práce
b. technický a technologický predpis nemusia mať vypracovaný (potraviny nevyrábajú)
c. výrobný postup nemusia mať vypracovaný (potraviny nevyrábajú)
d. normy obsluhy strojov a zariadení a posudok k technologickému zariadeniu musia mať primerane vypracované (chladiace resp mraziace boxy a pod.)
e. hygienický režim a sanitačný program jednoznačne musia mať vypracovaný podľa prílohy
f. metrologický program jednoznačne musia mať vypracovaný
g. projekt systému zabezpečenia kontroly hygieny potravín (HACCP) musia mať primerane vypracovaný
h. ďalšie príkazy, smernice a predpisy podľa rozhodnutia výrobcu potravín musia mať primerane vypracované (podľa druhu predávaných potravín)
§260 Výkon kontroly orgánmi potravinového dozoru
Kontrola, vykonávaná orgánmi potravinového dozoru podľa tejto hlavy potravinového kódexu, je zameraná na plnenie úloh súvisiacich s uplatňovaním zásad správnej výrobnej praxe a na celkové zhodnotenie potenciálneho rizika pre bezchybnosť potravín spojeného s výrobou. Orgány potravinového dozoru osobitne kontrolujú kritické kontrolné body identifikované výrobcami potravín, vrátane zariadení spoločného stravovania a osobami oprávnenými na podnikanie, ktoré manipulujú s potravinami a uvádzajú ich do obehu, aby sa preverilo, či sa vykonáva potrebné sledovanie a overovanie systému zabezpečenia kontroly hygieny potravín.
Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že kritické kontrolné body (CCP) musia identifikovať aj osoby, ktoré prevádzkujú predajne a sklady potravín.
S pozdravom belo
0 0
lea8910 lea8910

lea8910 je offline (nepripojený) lea8910

no teda belo dobrý príspevok...
Poraďáci taká otázka k veci môžem mať predajňu s potravinami kde budem vyrábať aj rýchle jedlá,alebo mať v podstate naopak očerstvenie so širokým výberom aj iných potravín?
A vobec aký je rozdiel medzi večierkou, diskontom, a kde končí fasfood a začina len obchod s potravinami?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať