Zavrieť

Porady

Obchod s potravinami a HACCP

Má niekto informáciu o HACCP v súvislosti so živnosťou. Potreboval by som vidieť nejakú predlohu ako to má vyzerať. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Ignac84 Ignac84

Ignac84 je offline (nepripojený) Ignac84

čakal som takuto odpoved ako čitam odkazy ktore si napisala zistujem ze je to asi nemožne tolko informácii nestiham ani spracovat ale dakujem za tvoju snahu si milá uvidím najviac sa bojim toho HACCP dneska s ním idem začat.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
tak keď sa budeš s niečím trápiť, tak napíš. Ja nakuknem na Poradu aj počas dňa. Netreba sa báť, treba sa s tým popasovať. A som rada, že si to robíš sám, aspoň budeš rozumieť, tomu čo budeš robiť a čo všetko to obnáša. Nech sa Ti darí.
Lenka
0 0
Ignac84 Ignac84

Ignac84 je offline (nepripojený) Ignac84

lenka co je to kod KN číslo ex0711
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
pozri prílohu
0 0
karaya3 karaya3

karaya3 je offline (nepripojený) karaya3

Veľa príspevkov bolo o tom ako má vyzerať HACCP pre pizzériu a reštauráciu. Predpokladám že už sú dávno hotové avšak žiaden taký nie je priložený ako príloha
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

Máš pravdu, ale zariadenia spoločného stravovania nie sú jednaké. HACCP je len jeden z dokumentov, ktorý musíš mať vypracovaný.


§ 255, 2. časti – Ôsmej hlavy P K SR
Dokumentácia správnej výrobnej praxe
Dokumentácia správnej výrobnej praxe obsahuje
  1. pracovný postup,
    technický a technologický predpis
    výrobný postup,
    normy obsluhy strojov a zariadení a posudok k technologickému zariadeniu,
    hygienický režim a sanitačný program,
    metrologický program,
    projekt systému zabezpečenia kontroly hygieny potravín ( HACCP)
    ďalšie príkazy, smernice a predpisy podľa rozhodnutia výrobcu potravín.


Dokonca môžeš použiť aj príručku a nemusíš platiť za HACCP


Ustanovenie §258a, 2. časti – Ôsmej hlavy P K SR
(1) Podnikatelia môžu uplatňovať aj príručky správnej hygienickej praxe vypracované potravinárskym priemyslom v spolupráci so zainteresovanými štátnymi orgánmi, spotrebiteľskými združeniami a ďalšími zainteresovanými stranami, ktorých záujmy sú dotknuté, a kde je to možné aj v súlade s medzinárodne odporúčaným kódexom praxe, s odporúčanými normami Codex Alimenta-rius a všeobecnými zásadami pre hygienu potravín.

(2) Orgány potravinového dozoru20a) posúdia príručky podľa odseku 1, či sú v súlade s touto hlavou.

(3) Príručky podľa odseku 1 po posúdení orgánom potravinového dozoru zašle ministerstvo alebo ministerstvo zdravotníctva Európskej komisii.
Upozorňujem Ťa na to, že iné potrebné dokumentácie v príručkách nenájdeš.

Otázne zostáva, či tomu všetkému rozumejú dievčatá na Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

S pozdravom Belo


1 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

Lenka prepáčte, že Vás otravujem s nasledujúcim problémom.


Otázka: Čo je pracovný postup a čo je výrobný postup resp. čo má obsahovať dokument pracovný postup a čo má obsahovať dokument výrobný postup?


Ustanovenie § 255, ods. 2, 2. časti – Ôsmej hlavy P K SR ukladá prevádzkovateľom zariadení spoločného stravovania povinnosť mať výpracované nasledujúce dokumentácie:


§ 255
Dokumentácia správnej výrobnej praxe


(1) Na uplatňovanie zásad správnej výrobnej praxe výrobca potravín spracúva dokumentáciu, ktorou sa rozumejú príkazy, smernice a predpisy v záujme zabezpečenia kvalitného, správneho a bezporuchového stavu procesov vedúcich k výrobe kvalitných a zdravotne neškodných potravín.

(2) Dokumentácia správnej výrobnej praxe obsahuje

  1. pracovný postup,
  2. technický a technologický predpis,
  3. výrobný postup,
  4. normy obsluhy strojov a zariadení a posudok k technologickému zariadeniu,
  5. hygienický režim a sanitačný program,
  6. metrologický program,
  7. projekt systému zabezpečenia kontroly hygieny potravín,
  8. ďalšie príkazy, smernice a predpisy podľa rozhodnutia výrobcu potravín.


Uvedené ustanovenie platí pre výrobcov potravín vrátane zariadení spoločného stravovania (výroba potravín, výroba pokrmov a nápojov) a primerane pre osoby oprávnené na podnikanie, ktoré manipulujú s potravinami alebo uvádzajú potraviny do obehu (predajne potravín, sklady potravín a pod. Tí nemusia mať vypracovaný výrobný postup)


Výrobný postup je podľa môjho názoru jednoznačný a je zlúčitelný s projektom systému zabezpečenia kontroly hygieny potravín – HACCP.


Neviem, čo má obsahovať pracovný postup.
Nie sú to náhodou pracovné operácie od príchodu zamestnacov do práce – prezlečenie do pracovného odevu, kontrola pracovného prostredia, kontrola uskladnenia tovaru v suchom sklade a chladiacich a mraziacich zariadeniach, kontrolola preberania tovaru, prenesenie tovaru zo skladovacích priestorov do výrobných priestorov, uskladnenie vyrobených pokrmov a nápojov, výdaj pokrmov a nápojov ?


S pozdravom Belo
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

Lenka, ešte jednu otázku.
Aké sú náležitosti prevádzkového poriadku pre zariadenia spoločného stravovania?
Odpoveď je jednoznačná a relevantá – žiadne. (a to platí a j pre osoby, ktoré s potravinami manipulujú a potraviny uvádzajú do obehu – predajne potravín, sklady potravín a pod.)
V prípade zariadení spoločného stravovania existuje len odkaz, že sa majú správať podľa “Zásad spravnej výrobnej praxe“ a mať vypracované dokumentácie podľa 2. časti – Ôsmej hlavy P K SR
Podľa môjho názoru prevádzkovým poriadkom pre zariadenia spoločného stravovnia sú vypracované dokumentácie ustanovené v § 255, 2. časti – Ôsmej hlavy P K SR
Odkazuje na to § 26 zák. č. 355 /2007 Z. z.
§ 26 ods. 1, písm. c, zák. č. 355 /2007 Z. z.
Zariadenia spoločného stravovania
(1) Zariadenia spoločného stravovania sú zariadenia, ktoré poskytujú stravovacie služby spojené s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov alebo nápojov na pracoviskách, v školských zariadeniach, školách, zariadeniach sociálnych služieb, zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zdravotníckych zariadeniach, v prevádzkach verejného stravovania, v stánkoch s rýchlym občerstvením a v iných zariadeniach s ambulantným predajom pokrmov a nápojov a na zotavovacích a iných hromadných podujatiach.
c) postupovať pri výrobe pokrmov a nápojov podľa zásad správnej výrobnej praxe
Tak isto na to ukladá povinnosť aj vyhhláška č. 533 o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania v § 1, písm. a, a v § 9 ods. 1

Problémom je, že niektoré RÚVZ si vypracovali náležitosti prevádzkového poriadku, ktoré sú v rozpore s uvedými zákonnými predpismi ( napr. náležitosti sanitačného poriadku ustanovuje príloha k 2. časti – Ôsmej hlavy P K SR)
Vôbec nerešpektujú hygienický režim ( § 253 ods. 2 Hygienický režim je súhrn hygienických opatrení vykonávaných v procesoch výroby, manipulácie a uvádzania potravín do obehu)
Dokonca v prevádzkovom poriadku žiadajú náležitosti bezpečnosti pri práci, čo nemá nič spoločné so Zásadami spravnej výrobnej praxe.
Na vypracovanie dokumentu o bezpečnosti pri práci majú povolenie len akreditvané osobnosti a nie prevádzkovateľ zariadenia. (samozrejme, že prevádzkovatelia zariadení spoločného stravovania to musia mať vypracované, ale vypracovať to nemôžu)
Lenka, čo má teda obsahovať prevádzkový poriadok? Poraď



S pozdravom Belo
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
začnem s poslednou otázkou
ja sa nezaoberám spoločným stravovaním, už ani výrobou.
Ale niečo som pozrela:
veľa RUVZ si žiada, napr.
http://www.ruvzza.sk/01_urad/osobne/hdm/ZSS.pdf
http://www.ruvzpp.sk/oddelenia/hv/Do...y/ud_haccp.pdf
v prílohe Prevádzkový poriadok pre zariadenia spol. stravovania

a ja si myslím, že aj naďalej budú jednotlivé RUVZ takto postupovať.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ian belian Pozri príspevok
Lenka prepáčte, že Vás otravujem s nasledujúcim problémom.
Otázka: Čo je pracovný postup a čo je výrobný postup resp. čo má obsahovať dokument pracovný postup a čo má obsahovať dokument výrobný postup?
S pozdravom Belo
Neotravujete , ja sa už síce výrobou nezaoberám, ale môj názor je:
pracovný postup pri výrobe: ako sa bude postupovať od príjem surovín, skladovanie surovín, druhy surovín, váženie surovín, prísady, prípadné mrazenie, preprava už hotových výrobkov, uchovávanie až po následný predaj. Čo sa týka výrobného postupu tam sú popisy jednotlivých CCP, CCP1, CCP2, popisy nebezpečí, kritérii, monitoringy, nápravné opatrenia ...
Ja osobne by som tieto dva body zlúčila.
Naposledy upravil lenkak : 08.11.09 at 20:13
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ian belian Pozri príspevok
Lenka, ešte jednu otázku.
Aké sú náležitosti prevádzkového poriadku pre zariadenia spoločného stravovania?
Lenka, čo má teda obsahovať prevádzkový poriadok? Poraď
S pozdravom Belo
záleží aj o aký typ spoločného stravovania sa jedná.
Ak o kde sa varí, tak potom celé HACCP, kde je nevyvarujúce zariadenie spol. stravovania, tam prevádzkový poriadok, čo sa týka sanitácie.
napr. v prílohe vzor z RUVZ PD
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ian belian Pozri príspevok
Nie sú to náhodou pracovné operácie od príchodu zamestnacov do práce – prezlečenie do pracovného odevu, kontrola pracovného prostredia, kontrola uskladnenia tovaru v suchom sklade a chladiacich a mraziacich zariadeniach, kontrolola preberania tovaru, prenesenie tovaru zo skladovacích priestorov do výrobných priestorov, uskladnenie vyrobených pokrmov a nápojov, výdaj pokrmov a nápojov ?
toto by som uviedla do hygienického režimu, sanitácie, formou školení a poučení zamestnancov.
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

Lenka, mám pocit, že pracovníci oddelení hygieny výživy by mali pracovať minimálne pol roka v zariadeniach spoločného stravovania
(či je to stánkový predaj alebo nevivarujúce pohostinstvá alebo reštaurácie alebo uzavretý typ zariadení spoločného stravovania)


Lenka, žiadny typ zariadenia spoločného stravovania nemá zákonom stanovené náležitosti prevádzkového poriadku (na rozdiel od iných typov zariadení – holičstvá, kaderníctva, solária, kúpaliská, ubytovacie zariadenia a pod.)


Zariadenia spoločného stravovania musia mať vypracovane dokumentácie, ktoré ustanovuje druhá časť, ôsma hlava PK SR.

Preto sa pýtam, čo má obsahovať dokument - pracovný postup

Čo má obsahovať prevádzkový poriadok zriadení spoločného stravovania to neviem, kto vie. To isté platí aj pre predajne a sklady potravín.

S pozdravom Belo
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ja s príspevkom úplne súhlasím. Ale aj ja som postupovala podľa toho, čo hygiena od nás požadovala. Keďže my sme ako prví mali v rámci okresu (nie NZ) zriadené chránené pracovisko a hygiena v tom čase vôbec nevedela postupovať v takomto prípade, tak sme pol roka čakali, aby sme mali vôbec všetko schválené. Nevedeli kam nás majú zaradiť až dva krát nás zaraďovali, a našťastie nám odsúhlasili všetko. Mali sme uvedené v haccp presne tak, ako som písala v predchádzajúcich príspevkoch. Boli sme ale výroba, nie spoločné zariadenie, preto práve s týmto zariadením nemám skúsenosti. Pokiaľ nie je zákonom stanovené, čo má prev. poriadok v tomto prípade obsahovať, hygiena si našla čo pre nich je podstatné, aby obsahoval, pár som ich priložila. A či sa s nimi budete doťahovať, to záleží len na Vás. Skôr by bolo lepšie, aby sa schválili zákonom presné postupy pri zariadeniach spol. zariadeniach.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ináč Belo, neviem prečo sa práve mňa pýtate, na tieto otázky by Vám mali odpovedať iní odborníci, alebo priamo hygienici. Vy sám ako odborník máte veľa informácii, posudzujem podľa Vášho profilu, a podľa Vašich príspevkov. Ja sa touto témou zaoberám už len okrajovo, a odpovedala som Vám na základe mojich znalostí.
Pekný deň, Lenka
0 0
bublo24 bublo24

bublo24 je offline (nepripojený) bublo24

Lenka je superr....... ja by som povedall že si na to odborníkk. ako som prečital všetky tvoje prispevky ohľadom HAACP a prev.poriadku.....Si jednička
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
bublo24 dík.
0 0
scevko scevko

scevko je offline (nepripojený) scevko

Dobry den,
som na porade prvy krat a je tu dost uzitocnych informacii.
Potreboval by som poradit:
Moze byt v prevacke kde sa podavaju napoje(otvorene) a napr. kava atd.
zviera? napriklad pes. Podla mna nie, ale neviem nikde najst na zaklade coho tam moze alebo nemoze byt. Alebo za akych podmienok?
Dakujem za radu.
0 0
Richard 79 Richard 79

Richard 79 je offline (nepripojený) Richard 79

Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako sa robia zásady Potravinového kódexu a HACCP pre školskú jedáleň? Za pomoc vopred ďakujem.
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Milý Scevko.
Na úvod dúfam, že si uvedomuješ, že sme v 21. storočí ( i keď´niekedy mám pocit, že niektorí si dostatočne neuvedomujú, že to tak je...) a vieš, že jednoducho žiadne zviera do potravinárskej prevádzky a do potravinárskej činnosti nepatrí !!! Ako prevádzkovateľ (ak teda si prevádzkovateľ) zariadenia spoločného stravovania (to sú aj prevádzky s predajom kávy, piva, nápojov a pod.) Ti vyplývajú okrem práv aj povinnosti napr i zo zákona č. 355/2007 Z.z. (ktorý už má aj novelu) V tomto zákone sú uvedené požiadavky na zariadenia spoločného stravovania - §26 a odkaz na súvisiacu vyhlášku MZ SR č. 533/2007 Z.z. kde sa okrem iného píše:
(4) Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré
prevádzkujú zariadenia spoločného stravovania (ďalej
len „prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania“),
sú povinné
a) zabezpečiť, aby do výrobných a skladovacích priestorov
nevstupovali neoprávnené osoby, a zamedziť vodeniu a vpúšťaniu zvierat do priestorov zariadenia spoločného stravovania okrem priestorov určených
na konzumáciu stravy, do ktorých môžu vstupovať
zrakovo postihnuté osoby aj v sprievode vodiaceho
psa,
Odporúčam Ti tento zákon (pre vlastnú potrebu), resp. najmä požiadavky na zariadenia spoločného stravovania preštudovať súčasne aj s povinnosťami, aby si náhodou nebol nemilo prekvapený, keď budeš dozorovaný.
Dúfam, že takto stačí a nezabudni žiadne zvieratá ani mačky, ani psy, ani myši ani nič podobné :-)))
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať