Zavrieť

Porady

Obchod s potravinami a HACCP

Má niekto informáciu o HACCP v súvislosti so živnosťou. Potreboval by som vidieť nejakú predlohu ako to má vyzerať. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Richard ani tak nie zásady Potravinového kódexu SR ako zásady HACCP, resp. systém kritických kontrolných bodov. A keďže ide o školské stravovanie tak pravdepodobne budeš potrebovať aj zostavenie jedálnych lístkov, ktoré musia byť zostavené podľa požiadaviek na energetickú a biologickú hodnotu stravy. Tiež pre Teba platí zákon č. 355/2007 Z.z. a vykonávacie predpisy ako napr. Vyhláška MŠ SR č. 366/2007 Z.z., Vyhláška MZ SR č. 527/2007 Z.z. a pod.
(6) Prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania
určeného pre deti a mládež je ďalej povinný pri voľbe
stravy vychádzať z vekových potrieb stravovanej
skupiny, prihliadať na vhodný výber surovín, ročné obdobie, čas, keď sa má poskytovať stravovanie, a ďalšie
skutočnosti, ktoré by mohli ovplyvniť zdravotný stav
stravovaných detí a mládeže.
Zásady HACCP, resp. systém kritických kontrolných bodov vychádza zo skutočného stavu, ktorý máte v školskej jedálni a mal by obsahovať náležitosti podľa nariadenia EÚ č. 852/2004, Potravinového kódexu SR a pod. Každopádne Ti odporúčam prekonzultovať prípravu a stanovenie základných kritických bodov, nápravné a preventívne opatrenia ako aj plán vzdelávania zamestnancov, overovanie vzoriek stravy atď. keď sa budeš na príprave podieľať aj sám v spolupráci s niekým kto sa vo veci skutočne rozumie, bude v praxi omnoho jednoduchšie zavedenie a udržiavanie celého vášho systému HACCP.
:-)
0 0
Dobrotka Dobrotka

Dobrotka je offline (nepripojený) Dobrotka

Ďakujem veľmi pekne, aj mne ste týmito informáciami pomohli!
0 0
cabada cabada

cabada je offline (nepripojený) cabada

drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac
lenkak Pozri príspevok
záleží aj o aký typ spoločného stravovania sa jedná.
Ak o kde sa varí, tak potom celé HACCP, kde je nevyvarujúce zariadenie spol. stravovania, tam prevádzkový poriadok, čo sa týka sanitácie.
napr. v prílohe vzor z RUVZ PD
Ahoj Lenka,
rozumiem tomu správne, že pokiaľ nebudem variť ani porcovať v kaviarni koláče, nepotrebujem haccp, iba prevádzkový poriadok?
Budem podávať domáce koláče, ktoré mi cukrárka naporcuje, ja si ich doveziem, uložím do nechladiacej vitrínky a budem len prekladať na tanier hosťom.
Veľmi ďakujem vopred za radu
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
nebudeš s nimi nič robiť? Budú zabalené v nejakom obale?
Ak áno stačí prevádzkový. Ale do neho treba zahrnúť aj hygienicky postup pri práci s týmito koláčmi.
0 0
cabada cabada

cabada je offline (nepripojený) cabada

drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac
lenkak Pozri príspevok
nebudeš s nimi nič robiť? Budú zabalené v nejakom obale?
Ak áno stačí prevádzkový. Ale do neho treba zahrnúť aj hygienicky postup pri práci s týmito koláčmi.
Nebudú balené samostatne, budú v kope a ja ich budem prekladať na taniere, alebo do krabice.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
takže akokeby si predávala rožky. Žiadna iná úprava. Treba si dať pozor a dorobiť do prevádzkového tú manipuláciu, myslím si, že s hygienou by sa dalo komunikovať a presnejšie by Ti stanovili ako postupovať. Ten HACCP nie je až tak potrebný, nakoľko u Teba nejde o priamu výrobu, len o následný predaj.
Ale presný postup ako dovezieš tie koláče až po následný predaj bude treba uviesť ako možno samostanú kapitolu /hygienicke hľadisko.
1 0
cabada cabada

cabada je offline (nepripojený) cabada

drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac
Leni, si pokladík
Ďakujem za radu
0 0
cabada cabada

cabada je offline (nepripojený) cabada

drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac
Lenka, ešte mi napadlo - akým spôsobom je najlepšie prenášať pečivo, aby to hygiene sedelo? Vieš mi poradiť aj v tomto?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
poprezeraj
http://www.svssr.sk/sk/pdf/legislativa/2657_2004.pdf

neviem presne aké budú tie koláčiky, ale vyber si niečo.
§ 18
Členenie pekárskych výrobkov
Pekárske výrobky sa podľa zloženia a vlastností
členia na tieto skupiny:
a) chlieb,
b) pečivo,
c) jemné pečivo,
d) ostatné pekárske výrobky.
§ 19
Balenie a preprava
Naposledy upravil lenkak : 13.01.10 at 20:16
0 0
correctba correctba

correctba je offline (nepripojený) correctba

cabada Pozri príspevok
Ahoj Lenka,
rozumiem tomu správne, že pokiaľ nebudem variť ani porcovať v kaviarni koláče, nepotrebujem haccp, iba prevádzkový poriadok?
Budem podávať domáce koláče, ktoré mi cukrárka naporcuje, ja si ich doveziem, uložím do nechladiacej vitrínky a budem len prekladať na tanier hosťom.
Veľmi ďakujem vopred za radu
Aj keď nie je výroba,len manipulácia,tak je potrebný plán HACCP - na 100%.
0 0
correctba correctba

correctba je offline (nepripojený) correctba

Ak môžem poradiť....
Plán HACCP je súčasťou Prevádzkového poriadku, ktorý schvaľuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva,alebo vyžaduje Štátna veterinárna a potravinová správa pri schvaľovaní prevádzky.
Plán HACCP musí mať každá prevádzka,kde sa manipuluje s potravinami,výraba a pod.Čiže aj bufet,cukráreň,potraviny,reštaurácia...
Musí byť vypracovaný na mieru každej prevádzky,neodporúčam kopírovať,často sa to vypomstí,keď príde na audit kontrola.
Naposledy upravil Chobot : 18.01.10 at 07:22 Dôvod: Spam
0 0
s.r.o. s.r.o.

s.r.o. je offline (nepripojený) s.r.o.

chcem sa spitat planujem otvorit obchod vsetko za 1,5eur v jednom obchodnom dome kde je viacero butikov potrebujem mat v tom priestore v ktorom budem predavat svoj tovar, ako su potraviny,drogeria a vselico ine no nie tie potraviny ako je maslo ,chlieb ale skor take ako su napr. keksi,lupienky,rozne sladkosti ktore budu balene v originalnom baleni mat v tom priestore umývadlo,WC aby mi to schválila hygiena pokiaľ o čistotu sa bude starať prenajímateľ tej budovy ?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

s.r.o. Pozri príspevok
chcem sa spitat planujem otvorit obchod vsetko za 1,5eur v jednom obchodnom dome kde je viacero butikov potrebujem mat v tom priestore v ktorom budem predavat svoj tovar, ako su potraviny,drogeria a vselico ine no nie tie potraviny ako je maslo ,chlieb ale skor take ako su napr. keksi,lupienky,rozne sladkosti ktore budu balene v originalnom baleni mat v tom priestore umývadlo,WC aby mi to schválila hygiena pokiaľ o čistotu sa bude starať prenajímateľ tej budovy ?
ano
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

correctba Pozri príspevok
Aj keď nie je výroba,len manipulácia,tak je potrebný plán HACCP - na 100%.
A kde je tam kritické miesto v ktorom môže dôjsť k poškodeniu kvality tovaru? Nebudem tu prekladať anglický význam skratky HACCP, ale je to voľne povedané určenie kritických bodov kde môže prísť k znehodnoteniu potravín a prijatie opatrení k zamedzeniu znehodnocovania.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

cabada Pozri príspevok
Nebudú balené samostatne, budú v kope a ja ich budem prekladať na taniere, alebo do krabice.
musíš, nie sú balené
0 0
correctba correctba

correctba je offline (nepripojený) correctba

pavol54 Pozri príspevok
A kde je tam kritické miesto v ktorom môže dôjsť k poškodeniu kvality tovaru? Nebudem tu prekladať anglický význam skratky HACCP, ale je to voľne povedané určenie kritických bodov kde môže prísť k znehodnoteniu potravín a prijatie opatrení k zamedzeniu znehodnocovania.
je to na dlhšie,ale jednoducho EU legislatíva to takto nariaďuje.Moja firma sa týmto zaoberá a sama mám skúseností až až.Jednoducho vždy pri potravinách musí byť HACCP.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý večer, môžem Vás poprosiť o rady, tak nejak v celku. Priateľ chce otvoriť malé potraviny, všetok tovar bude balený okrem rohlíkov. Chcela by som sa opýtať.
V ŽL má takúto činnosť: Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľných živností. Stačí to na prevádzku potravín?
Má ukončené gymnázium, takže nie je vyučený v odbore. Potrebuje ako majiteľ /zamestná predavačku/ mať tú odbornú spôsobilosť na vykonávanie EPIDEMIOLOGICKY ZÁVAŽNÝCH ČINNOSTÍ? Ak áno, treba ísť na Hygienu a požiadať o niečo také? Musí mať pred tým už hygienický preukaz?
HACCP plán a prevádzkový poriadok dáme urobiť firme, čo to robia, lebo obaja sme z toho, úprimne povedané pňaci. Bude to stáť asi dosť peňazí ale čo už, keď sa do toho nerozumieme. Ak budeme vyberať predavačku, musí mať ukončený konkrétne odbor predavačka potravín? Myslíte, že čo sa týka takých mojich otázok ako sú napr. či chladiaca vitrína musí mať zabudovaný teplomer, alebo či police na tovar musia mať aj zadnú stranu, či môžu byť drevené, ... mi odpovie dotyčný čo nám bude robiť tie papiere? Ešte by som chcela poprosiť o Váš názor, chceli by sme tam predávať aj hotové jedlá ako polotovary, s tým, že ak by zákazník chcel, tak by sme mu ho v tom danom obale zohriali v mikrovlnke, a on by si to sám pri stole otvoril, že vlastne mi neprídeme s jedlom do styku, alebo že mu predám šalát v kelímku a on si ho zje priamo na predajni. Čo myslíte ako by to posudzovala hygiena? Chceme len 1 stôl so 4 stoličkami. Ďakujem za Vaše rady a názory.
0 0
zuzanami zuzanami

zuzanami je offline (nepripojený) zuzanami

som
Ahoj poraďáci som nováčik vôbec vo svete podnikania, a chcela by som vás požiadať o radu resp. pomoc pri zostavení HACCP na výrobu bagiet, stačí mi vzor, moooocccc ďakujem za každú odpoveď . zuzana
0 0
zuzanami zuzanami

zuzanami je offline (nepripojený) zuzanami

som
investovanie
0 0
zuzanami zuzanami

zuzanami je offline (nepripojený) zuzanami

som
ahoj poraďaci som nováčik v podnikaní a zháňam HACCP na výrobu bagiet stačí mi aj vzor - ĎAKUJEM zuana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať