Zavrieť

Porady

Cenník účtovných prác na rok: 2008

som
Viem, popisalo sa tu toho už veľa okolo cien našich prác. Nikto však nepovie konkrétne čísla. Je to také tabu. Každý len naznačí. Ja by som mala asi takýto návrh, možno je to neaktuálne, ale navrhovala by som, aby sme si urobili jednotný cenník, ako majú iné profesie. Každý rok by sa obnovoval. Dal by sa kúpiť v nejakej našej komore, alebo na porade. Boli by tam ceny, samozrejme z dôvodu Slovenska (západ - východ) minimálna cena, maximálna cena a stred. Také cenníky majú lekári, notári, architekti, stavební inžinieri, prečo nie účtovníci?
Výhoda toho je tá, že nemali by sme obavy, či pýtame veľa alebo málo, mali by sme sa podľa toho orientovať a nehanbiť sa pýtať si za svoju prácu správne zaplatiť.
Skúsme to - prosím o názor a podporu.
------------------------------------------------
Aktualizácia:
Cenníky už spracované sú v smithovom blogu tu: http://www.porada.sk/blog.php?b=96
Naposledy upravil Richard : 07.03.08 at 07:21 Dôvod: prosba o kopiu tabulky
Usporiadat
Téma je uzavretá.
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pripravil som kalkulačku pre výpočet ceny za účtovné služby.
Cenník je postavený na týchto zásadách:

Jednoduché účtovníctvo.
Každý zápis aj do pomocných kníh je položkou. Takže zápis do denníka, čo riadok to položka. Každý zápis do evidencie faktúr ako aj ostatných záväzkov a podobne je tiež položka.
Pre klientov registrovaných na DPH je výsledná cena upravená koeficientom, hľadám jeho optimálnu hodnotu.

Podvojné účtovníctvo.
Jeden riadok v denníku s účtovným zápisom MD/DAL je jedna položka. Zápis 343,501/211 sú dve položky.

Spoločné zásady: Výpočet ceny za účtovníctvo sa vykoná tak, že počet položiek sa vydelí počtom mesiacov a priemerný počet položiek na jeden mesiac sa zadá do kalkulačky pre výpočet ceny.


Ak máte záujem tak cenník vyskúšajte a porovnajte s Vašimi cenami a uveďte svoj názor na výšku ceny za vedenie účtovníctva aj s prípadnými návrhmi na zmenu ceny za jednotlivé položky.

Kalkulačka je parametricky univerzálna pre Euro aj SKK, zmena je citlivá na reťazec "Euro"

apo
Naposledy upravil apo : 16.08.08 at 11:26
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Je to super, ale všetci by odišli, keby som im toto predložila, takže som asi dosť lacná.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

[quote=apo;795152]Jeden riadok v denníku s účtovným zápisom MD/DAL je jedna položka. Zápis 343,501/211 sú dve položky.

Vyborna vec ta tabulka na kalkulaciu účtovnýchprác.

Podla mojho nazoru je ale problemom stanovit pocet poloziek.
Uctujem v OMEGE. Tam mi pocita zapis: Zápis 343,501/211 za tri položky.
T.j. pri tom istom pocte uctovnych zapisov (tiez si myslim ze su to dve položky) by mi vysla ina cena ako Vam.

T.j. princíp tabuľky sa mi páči, len pri porovnávaní kto má ako postavené ceny si musí zohľadniť aj to, ako jeho software napočítava položky.

Ďalej sa neviem vysporiadať s kalulovaním ceny pri položkách typu halierového vyrovnania: do položiek mi ich napočítava, ale nemám s ich zaúčtovaním veľkú robotu ( v Omege sa to dá pekne nastaviť a účtuje to automaticky ). Moju kalkuláciu za účtovné služby by to u jednej firmy zvýšilo mesačne až o cca 1000 Sk.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vymenil som testovací cenník.
Doplnil som výpočet priemernej ceny, z čoho vidieť ako počet položiek znižuje priemernú cenu.

Uvedený cenník má v Nástrojoch zapnutú Ochranu hárka, aby boli prístupné iba bunky na zadávanie počtu položiek do kalkulačky.

Ochranu je možné vypnúť a meniť hodnoty v cenníku a tak pripraviť nové varianty cenníka.

Pri výpočtoch sa môže zdať, že JÚ je podstatne drahšie ako PÚ. Je to len zdanie nakoľko JÚ má menej položiek ako počet riadkov v denníku PÚ.

Cena za položku v JÚ pri vyššom počte položiek je vyššia ako v PÚ čo zohľadňuje skutočnosť, že robiť veľké JÚ účtovníctvo je náročnejšie ako robiť veľké PÚ.

Ďakujem za ocenenia. Hlavným prínosom bude ak sa v tejto téme budú prezentovať nové alternatívy cenníka aj s zdôvodnením prečo Viac alebo Menej v niektorej položke. Výsledkom by mal byť objektívny cenník podľa ktorého bez vedľajších pocitov dokážeme požadovať správnu cenu za našu prácu.

Ďakujem.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

[quote=ErikaDP;795595]
apo Pozri príspevok
Jeden riadok v denníku s účtovným zápisom MD/DAL je jedna položka. Zápis 343,501/211 sú dve položky.

Ďalej sa neviem vysporiadať s kalkulovaním ceny pri položkách typu halierového vyrovnania: do položiek mi ich napočítava, ale nemám s ich zaúčtovaním veľkú robotu ( v Omege sa to dá pekne nastaviť a účtuje to automaticky ). Moju kalkuláciu za účtovné služby by to u jednej firmy zvýšilo mesačne až o cca 1000 Sk.
Pri Omege si cenník upravíš nižšou cenou za položku, ale pokús si prepočítať Tvoje položky na položky programu Pohoda a vyhodnoť čo by bola dobrá cena za položku.

Nakoniec môžu vzniknúť optimálne kalkulačky pre konkrétne účtovné programy.

Keď som robil v Book Keepri tak som algoritmus v kalkulačnej tabuľke mal naprogramovaný vo Foxpro a priamo z databáz účtovníctva som počítal cenu. Pre spočítanie položiek som mal filter pre sumy MENEJ AKO 20, ktoré som do výpočtu nezahŕňal. Ale bola to len marketingová finta nakoľko to celkovú cenu ovplyvnilo nepodstatne lebo v Book Keepri bol zápis 501,343/211 iba jedna položka zatiaľ čo v Omege sú to 3 položky a to je trochu rozdiel.

Zatiaľ ďakujem za pripomienky.

apo
Naposledy upravil apo : 12.08.08 at 11:00
0 0
poisonkatka poisonkatka

poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

cennik z jednej web stranky http://www.vasauctovnicka.sk/cennik.html

a z inej http://www.lucas-agency.sk/sk/cennik.phtml
Naposledy upravil poisonkatka : 12.08.08 at 09:56
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

APO tvoj cennik vychadza z cennika ktory vytvoril Smith alebo su podstatne rozdiely?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
apsgroup Pozri príspevok
APO tvoj cennik vychadza z cennika ktory vytvoril Smith alebo su podstatne rozdiely?
Apov cenník je nezávislý od cenníka v prieskume.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Tabuľka, ktorú som dal na testovanie v podstate nie je cenníkom, je to kalkulačka na výpočet ceny a na porovnávanie rôznych cenníkov.

Tabuľka, ktorú som zvrejnil je len nástroj na určenie výslednej ceny. Konkrétny cenník je aj o tom ako si kto zadefinuje položku. Cena položky sa odvíja aj od metodiky pre vedenie účtovníctva.

My napríklad v JÚ tržbu z elektronickej pokladnice zaúčtujeme 1x za mesiac a to je hneď o 20 položiek do výpočtu menej oproti účtovníkovi, ktorý účtujde denne tržby z elektronickej pokladnice.

Drobné nákupy spájame do jednej pokladničnej operácie tak, že aj 10 až 20 drobných nákupov zaúčtujeme ako jednu položku, týmto spôsobom šetríme sebe robotu a pýtame viac za jednu položku.

V našom pripravovanom cenníku mám novú položku zachovanie čitateľnosti účtovných dokladov. Za 1 A4 budeme požadovať 5 SK. Je to dosť, ale 1 Sk je náklad na vyhotovenie a 4 Sk je náš čas čo strávime s ukladaním bločkov a ich lepením na miesto kde je fotokópia. Je naším záujmom, aby so to každý zabezpečil sám, my nie sme kopírovacia služba aj keď máme profesionálne zariadenie.

Klientom neúčtujeme za podanie dokumentov na DÚ a poisťovne.

Takže výsledná suma ku ktorej sa dopracujeme v dohode s klientom je ovplyvnená rôznymi vplyvmi.

S jedným klientom na jeho návrh sme začali fakturovať 2% z jeho fakturácie. Podľa cenníka si len kontrolujem či náhodou neprerábame. V roku 2007 začali jeho tržby klesať a mzdové výdavky rásť. To bol signál, aby som prepočítal cenu a dohodli sme paušál. Na moje prekvapenie a radosť nášho klienta fakturácia za rok 2007 ako celok podľa paušálu sa stretla s 2% jeho fakturácie. Boli sme spokojní obidvaja. Takže cena sa dá tvoriť ozaj rôzne.

Dva linky na aktuálne cenníky z web stránok z predchádzajúceho príspevku sú tiež poučné, každý je dosť rozdielny a budem uvažovať niektoré prvky zapracovať do nášho cenníka. Definitívny cenník potom bude prístupný na našej web stránke.


Pozdravujem

apo
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Vidím, kým som bola na dovo, že sa začína okolo cenníka zase rozmýšľať. To som naozaj veľmi rada. Preštudovala som si narýchlo Vaše príspevky a súhlasím s "apom" aj "smithom".
Smith sa nadrel na cenníkoch a dosť v náročnom období, preto by som bola rada, keby svoje cenníky mohol ďalej zdokonaľovať na základe Vašich pripomienok.
Apo má dobrý nápad so svojou "cenníkovou kalkulačkou", ak som dobre pochopila. Ja by som navrhla ju vylepšiť s doplnením (rozšírením) o kolonky v eurách, pretože o chvíľu budeme musieť urobiť cenník už len v eurách. Na základe tejto cenníkovej kalkulačky by sme videli, pochopili (teda aj naši klienti), ako to bude vyzerať.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Môžem zavesiť verziu aj v Euro. Urobil som to jednoduchým prepočítaním jednotkovej ceny.

v Kalkulačke je zadaná cena napríklad 30 Sk. Bunku s touto cenou som upravil nasledovne: =round(30/30.126,2)

To je sila Exelu, že po takejto malej úprave sa cenník upraví na Euro šup šup.

Pozdravujem.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Kalkulačka je upravená univerzálne pre menu SKK alebo Euro podľa zadanej meny. Zmena je citlivá na reťazec "Euro"

Kalkulačka je v príspevku č. 622

apo
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Pozriem sa, či budem tomu vedieť rozumieť, ja nie som expert na Excel. Idem na to - 622.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Dlho mi trvalo, kým som to pochopila.
Ale tým mzdám vôbec nerozumiem.
JU a PU je vlastne samostane kalkulovaná cena za účt. práce. Prečo mzdy sa neberú tiež ako samostatne kalkulovaná cena?
Napr. Firma vedie PU, ktorej robím účtovníctvo, dohodnem cenu za vedenie účtovníctva. Tá istá firma má jedného zamestnanca. Dohodnem cenu za mzdy. Veď musím spracovať komplet personalistiku a mzdy a následne práce súvisiace s tým (výkazy atď.). Alebo napr. nebudem mu ja spracovávať účtovníctvo, ale len mzdovú agendu, potom to vychádza, že pracujem zadara?
Alebo som to nepochopila dobre?
Ak robím JU+mzdy, alebo PU+mzdy, je to vlastne dva v jednom, tak aj cena by mala byť dva v jednom.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
m.hladka Pozri príspevok
Ak robím JU+mzdy, alebo PU+mzdy, je to vlastne dva v jednom, tak aj cena by mala byť dva v jednom.
Súhlasím, veď mzdy sú tak náročná agenda, že to nemôže byť, ako píšeš "zadara"
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

m.hladka Pozri príspevok
Dlho mi trvalo, kým som to pochopila.
Ale tým mzdám vôbec nerozumiem.
JU a PU je vlastne samostane kalkulovaná cena za účt. práce. Prečo mzdy sa neberú tiež ako samostatne kalkulovaná cena?
Napr. Firma vedie PU, ktorej robím účtovníctvo, dohodnem cenu za vedenie účtovníctva. Tá istá firma má jedného zamestnanca. Dohodnem cenu za mzdy. Veď musím spracovať komplet personalistiku a mzdy a následne práce súvisiace s tým (výkazy atď.). Alebo napr. nebudem mu ja spracovávať účtovníctvo, ale len mzdovú agendu, potom to vychádza, že pracujem zadara?
Alebo som to nepochopila dobre?
Ak robím JU+mzdy, alebo PU+mzdy, je to vlastne dva v jednom, tak aj cena by mala byť dva v jednom.
Neviem či reaguješ na moje príspevky kde polemizujem na tému aj odmena za spracovanie miezd.

Ja som práve mal pocit, že mzdy robím zadara, lebo som mal nadhodnotený cenník a keď som sa podľa položiek z účtovníctva dopracoval na prijateľnú sumu tak som cenu dohodol.

Preto chcem znížiť cenu za položku pre výpočet ceny za vedenie účtovníctva a aj pri paušálnej sadzbe mať dve položky vo faktúre, jedna za účtovníctvo a druhá za spracovanie miezd.

Mám snahu dopracovať sa k cenníku za ktorým si budem stáť a prípadnú korekciu urobím iba za ozaj slušne pripravované vstupné údaje a prirážku za ozaj náročné účtovníctvo.


Pri kalkulácii ceny za mzdy som dospek k záveru, že by som mal mať dve ceny za jednu výplatnú pásku podľa toho či ide úhrada miezd na osobné účty zamestnancov, alebo jedným pokladničným dokladom pre všetkých pracovníkov za mesiac. Zdôvodnil som to tým, že predpisy do evidencie záväzkov urobí soft bez nášho opakovaného pričinenia a necháme si to zaplatiť v účtovníctve, týmto spôsobom sa mzda predraží ak ide na osobné účty.


Zatiaľ toľko.

apo
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Áno, prečítala som vaše polemiky so smithom.Veď práve to nechápem, prečo chceš znížovať cenu za účto, aby si mohol zvýšiť cenu za mzdy. Viem, že sa to nedá, keď roky robíš nejakého klienta, aby si mu teraz dvíhal cenu za mzdy a presviedčal ho, že tak je to spravodlvejšie. Ja som jednému klientovi štvrťročne dvíhala cenu, aby som sa dostala na úroveň dnešnej približnej kalkulácie a aby to on nepociťoval ako narazovo zvýšenie ceny. A súhlasil.
Viem, že sa to všetkým nedá, ale práve preto potrebujeme rozumný jednotný cenník, ktorý sa bude robiť na základe nejakej srpávnej kalkulácie. Ešte nás čaká dlhá debata, pretože nie všetci sa zapájajú do diskusie, čo je na škodu nás všetkých. Potrebujeme veľa postrehov a pripomienok.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jasné,
vyjednávanie ceny je kus diplomacie. Veľmi ťažko sa to robí u dlhoročných klientov ku ktorým sme si vytvorili viac menej priateľský vzťah a niekoľko rokov sme nedvíhali cenu napriek tomu, že počet dokladov rástol, do určitej miery sme niektorých mladých klientov sponzorovali.

apo
Naposledy upravil apo : 25.08.08 at 21:19
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
apo Pozri príspevok
Jasné,
vyjednávanie ceny kus diplomacie. Veľmi ťažko sa to robí u dlhoročných klientov ku ktorým sme si vytvorili viac menej priateľský vzťah a niekoľko rokov sme nedvíhali cenu napriek tomu, že počet dokladov rástol, do určitej miery sme niektorých mladých klientov sponzorovali.

apo
Presne tak, a aj napriek tomu som si s dlhoročnými klientmi nikdy nepotýkala, ale držala a držím si istý odstup, aj keď niekedy strácam určitý čas pokecom s nimi. Ale aj to treba, no s mierou, aby to zas nezneužili a neprestali platiť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ja som toho názoru, nezáleží od toho, či si človek tyká, či netyká, záleží od konkrétneho človeka....poznám ľudí, s ktorými si tykám, vždy sú slušní, zaplatia... A poznala som človeka, čo som si ani nepotykala, ani nespriatelila a nezaplatil...našťastie, len jeden... Všetko závisí od charakteru a človeka ako takého.... Ľudia sa nemenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať