Zavrieť

Porady

Cenník účtovných prác na rok: 2008

som
Viem, popisalo sa tu toho už veľa okolo cien našich prác. Nikto však nepovie konkrétne čísla. Je to také tabu. Každý len naznačí. Ja by som mala asi takýto návrh, možno je to neaktuálne, ale navrhovala by som, aby sme si urobili jednotný cenník, ako majú iné profesie. Každý rok by sa obnovoval. Dal by sa kúpiť v nejakej našej komore, alebo na porade. Boli by tam ceny, samozrejme z dôvodu Slovenska (západ - východ) minimálna cena, maximálna cena a stred. Také cenníky majú lekári, notári, architekti, stavební inžinieri, prečo nie účtovníci?
Výhoda toho je tá, že nemali by sme obavy, či pýtame veľa alebo málo, mali by sme sa podľa toho orientovať a nehanbiť sa pýtať si za svoju prácu správne zaplatiť.
Skúsme to - prosím o názor a podporu.
------------------------------------------------
Aktualizácia:
Cenníky už spracované sú v smithovom blogu tu: http://www.porada.sk/blog.php?b=96
Naposledy upravil Richard : 07.03.08 at 07:21 Dôvod: prosba o kopiu tabulky
Usporiadat
Téma je uzavretá.
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
„Apo“, ďakujem za výzvu.

Definíciu cenníkovej položky, nie je podľa mňa, možné vyjadriť jednoznačne. Mali by sme sa vyjadriť viacerí a ujednotiť túto položku, pretože je tu viac názorov a podľa toho, kto to ako vníma, tak to potom prezentuje.

Podľa mňa, položka je jeden zápis - riadok v peňažnom denníku. Spracovanie dokladu, t.j. čas, manuálna práca skladania a triedenia dokladov, a ďalšie úkony pri práci k tejto položke.

Vyzývala som Poraďákov k postrehom k cenníka v praxi, ako by sa dal ešte "smithov" cenník vylepšiť. No, som rada, že na základe tvojej "kalkulačky na výpočet ceny" zistili niektorí Poradáci to, prečo som o tomto cenníku začala uvažovať a navrhla túto tému.

Ja osobne sa snažím už pripraviť nejaké podklady pre nový cenník s prechodom na eura, ale nechcem zasahovať do "smithovho" cenníka, takže čakám ešte na jeho vyjadrenie.

Bola by som rada, ak má niekto ešte nejaké nápady, postrehy sem s nimi. Je to pre nás.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Som toho názoru, že vytvorenie jednotného cenníka s jednotne zadefinovanou položkou je cieľ, ktorý sa minie účinkom. Mnohí účtovníci si urobia svoj cenník, alebo pozrú na hŕbku dokladov a dohodnú cenu len tak od oka.

Ale je dôležité mať možnosť porovnať svoju cenu na nejaký vzor. A tento VZOR by mal mať DEFINÍCIU položky.

Každý kto bude mať záujem porovnať svoju cenu so vzorovým cenníkom, alebo sa vzorovým cenníkom aj riadiť si svoje položky prepočíta na položku zo vzorového cenníka.

Totiž definíciu svojej položky si každý účtovník zvolí podľa softvéru, ktorý používa.

Keď som účtoval pod Book Keeprom položka bola faktúra. Teraz v Pohode je položkou jedna súvzťažnosť. V obidvoch prípadoch počet položiek zistím pohľadom na koniec účtovného denníka.

Takže definícia položky je dôležitá nie pre určenie novej ceny, ale pre správne vyhodnotenie vydaných regionálnych cenníkov. Každý účtovník si sám zadefinuje čo je jeho položka.

Aspoň takto to vidím ja.

apo
Naposledy upravil apo : 01.12.08 at 13:02
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

pre mňa je v PÚ:
Za položku sa považuje jeden riadok v účtovnom denníku

v JÚ:
Za položku sa považuje jeden riadok v peňažnom denníku a jeden riadok v evidencii došlých faktúr, vyšlých faktúr, ostatných záväzkov, ostatných pohľadávok.

Účtujem v MRP, takže u platiteľ FD=2 položky, FV=2 položky., BO=1 položka, PP= väčšinou jedna položka, PV=väčšinou dve položky.
Pokladňu organizujem tak, že rovnaký druh výdavku dávam mesačne na jeden doklad (napr. PHM na jedno auto, poštovné, kancelárske potreby...) Ak si klient sám vedie pokladničnú knihu, tak ho na to upozorním.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Aj ja si myslím, že by to tak malo byť a tak by sme sa mali ujednotiť.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
jaja99 Pozri príspevok
pre mňa je v PÚ:
Za položku sa považuje jeden riadok v účtovnom denníku

v JÚ:
Za položku sa považuje jeden riadok v peňažnom denníku a jeden riadok v evidencii došlých faktúr, vyšlých faktúr, ostatných záväzkov, ostatných pohľadávok.

Účtujem v MRP, takže u platiteľ FD=2 položky, FV=2 položky., BO=1 položka, PP= väčšinou jedna položka, PV=väčšinou dve položky.
Pokladňu organizujem tak, že rovnaký druh výdavku dávam mesačne na jeden doklad (napr. PHM na jedno auto, poštovné, kancelárske potreby...) Ak si klient sám vedie pokladničnú knihu, tak ho na to upozorním.
JU môže byť bez diskusie. Až na ten riadok v evidencii DF...atd. Tam mám stanovenú sumu za zaevidovanie pohľadávky, resp. záväzku ako celku, neviem čo sa považuje za riadok.
PU je na diskusiu (nekonečnú). Pod položkou mám tvar 504,343/321 alebo aj 501,504,343/211. Ciže jeden doklad. Keby som to dával na riadky, tak mi to pri tých sumách za účtovníctvo ( riadok napr. 25) nikto nezaplatí. To by som bral minimálne 2-násobné sumy, čo viem že je absolútne nereálne. Alebo mi chce niekto povedať, že beriete napr. 75,-SKK za zaúčtovanie dokladu v tvare 501,504,343/211 ked položka bude 25,-SKK? Mimochodm v denníku to mám na 4 riadky.
Co sa týka zvýrazneného, neviem si to dosť dobre predstaviť pri platcovi DPH pri dodržaní všetkých zákonov, napr. aj § 11 ods.2 zákona o účtovníctve, s ohľadom na penažný denník, ale to tu nechcem rozoberať, už sa o tom diskutovalo.

moje resumé v PU: jedna položka = celá DF, VF, pokladničný doklad......
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

Téma je už dlhá, tak neviem, či sa preberal nový rok a EUR. Ak nie, navrhujem zahájiť diskusiu na aktualizáciu cenníka r. 2009.

Je priestor aj na nejaké % navýšenia alebo len delené 30 ?
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Kprispevku EKOPO: Ked zoberies v PU 1 polozku napr. 1 fakturu
tak potom 25,-Sk sa Ti zdá dostatocne ohodnotenie?
A este k JU-Ked napr.PHM za celý mesiac na jedno auto obsahuje 10 blockov ,nauctuje sa v denniku do jedneho riadku, ako potom pocitat polozky?
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Neviem, či som prehliadla - ako postujete pri paušálnej dani?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
apsgroup Pozri príspevok
Kprispevku EKOPO: Ked zoberies v PU 1 polozku napr. 1 fakturu
tak potom 25,-Sk sa Ti zdá dostatocne ohodnotenie?
A este k JU-Ked napr.PHM za celý mesiac na jedno auto obsahuje 10 blockov ,nauctuje sa v denniku do jedneho riadku, ako potom pocitat polozky?
Ak dostanem 200 FA a všetky majú rovnaké účty : 311/343,604 tak je to pri sume za doklad celkom 5.000,- SKK, pri sume za 2 riadky je to 10.000,-SKK a pri 3 riadkoch v denníku dokonca 15.000,- SKK. Ktorá suma je najreálnejšia?
Tým že som napísal že mám stanovenú taxu za doklad, neznamená ešte že je to konečná suma. Taxa je rozdielna pre platcu a pre neplatcu DPH, taxa za evidenciu DPH, DP, kurzové prepočty, .....
Nedávam dokopy žiadne bločky aj s ohľadom na §§ čo som spomenul. Každý účtujem zvlášť. Jedným zápisom to mám v účtovníctve aj v evidencii DPH.
Viem, že za sumou za zápis je aj neustále sledovanie zákonov.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martasch Pozri príspevok
Neviem, či som prehliadla - ako postujete pri paušálnej dani?
paušálna daň bola zrušená, zostali len paušálne výdavky ...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Saturejka Pozri príspevok
Téma je už dlhá, tak neviem, či sa preberal nový rok a EUR. Ak nie, navrhujem zahájiť diskusiu na aktualizáciu cenníka r. 2009.

Je priestor aj na nejaké % navýšenia alebo len delené 30 ?
Na tému cenníka 2009 pozri tu:

http://www.porada.sk/t83665-cennik-u...od-2009-a.html

Čo sa týka navýšenia ceny. Je to na každom účtovníkovi, individuálne.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

veronikasad Pozri príspevok
paušálna daň bola zrušená, zostali len paušálne výdavky ...

Máš pravdu, to je tak, keď človek robí tri veci naraz.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ahoj EKOPO.

Je to tak ako hovoríš. Nedokážeme stanoviť jednotné pravidlá pre výpočet ceny a myslím, že to už ani nie je cieľom.

Tvoja úvaha nad položkou faktúra, alebo z faktúry tri a viac položiek musí vyústiť v stanovenie rozdielnej ceny za položku.

V prvom prípade bude položka 75 Sk, v druhom prípade 25 Sk, lebo inak sa stane, že budeš mať pekný cenník, ale nebudeš mať robotu.

No a vzorový cenník nech je urobený akokoľvek bude vždy dobrý ak bude povedané, že čo je vo vzorovom cenníku položka.

No a potom v prvom, alebo v druhom prípade ten čo bude mať záujem porovnať svoje ceny si ľahko dopočíta alebo odpočíta položky, aby sa mohol porovnať na vzorový cenník.

Mimo toho každý má svoj spôsob ako vytvorí definitívny produkt to je účtovníctvo. Vyhotovovanie skupinových položiek v pokladni v prvom rade šetrí moju robotu, to že ponaliepam 20 nákupov ako jeden pokladničný doklad šetrí môj čas, ale na druhej strane to mám premietnuté do ceny položky.

Čo sa týka vedenia Pokladne, ja sa tým vôbec netrápim. Každý má povinnosť viesť pokladničnú knihu, tam nech si píše každý špendlík osobitne, ale na konci mesiaca sa musíme stretnúť. Ja z tohoto dôvodu ako účtovník nerobím 4x ročne inventúru pokladne. Túto inventúru si musí spraviť podnikateľ, alebo s.r.o. sám podľa ich pokladničnej knihy a má mňa ako účtovníka kontrolovať či som zaúčtoval všetky doklady a spoločne budeme zisťovať kde je chyba, prečo sa pokladne nezhodujú. V súčasnosti ani jeden môj klient svoju pokladničnú knihu nevedie. V minulosti som mal dve s.r.o. s jedným konateľom kde viedli pokladničné knihy a dohľadávali sme aj rozdiel 20 halierov. Nakoniec ja pokladničnú knihu každému vytlačím, ale to nie je pokladničná kniha v ktorej som ja ako účtovník zodpovedný za dodržiavanie náležitostí súvisiacich s hotovosťou.

Takže definitívnu tvorbu ceny môže ovplyvňovať mnoho kalkulačných postupov a to je dobre, lebo za cenový kartel by sme mohli prísť do problémov, ale tak ako máme prehľad o cenách napríklad pohonných hmôt tak môžeme mať prehľad aj o našich produktoch a neutekať s cenou ani hore ani dolu.

Ja sa najviac bojím toho, že by som zistil, že mám nízke ceny, to by ma naštvalo.

Pozdravujem.

apo
Naposledy upravil apo : 02.12.08 at 17:19
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
apo Pozri príspevok
Takže definitívnu tvorbu ceny môže ovplyvňovať mnoho kalkulačných postupov a to je dobre, lebo za cenový kartel by sme mohli prísť do problémov, ale tak ako máme prehľad o cenách napríklad pohonných hmôt tak môžeme mať prehľad aj o našich produktoch a neutekať s cenou ani hore ani dolu.
Ja sa najviac bojím toho, že by som zistil, že mám nízke ceny, to by ma naštvalo.
apo
Ten cenový kartel je v tejto téme spomínaný už druhýkrát a musím sa priznať, že veľmi tomu nerozumiem.
Neviem aký máš cenník, ale myslím si, že sa nemusíš báť že je nízky, nie si na východe Slovenska.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Kartel: monopolné združenie samostaných podnikov na základe dohody o jednotných predajných podmienkach, o spoločných záväzných cenách, o rozdelení trhu, o rozvrhnutí výroby na účastníkov, o výmene patentov a pod.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja kartel ako taký neriešim, nie som odborníkom v tejto oblasti.

Len v súvislosti s predchádzajúcimi príspevkami na tému kartelu som pripomenul, že bude správne ak si NEDÁME za cieľ vytvoriť jednotný cenník, ale pripomenul som, že mať prehľad o cenách je úplne normálny jav a uviedol som ako príklad ceny pohonných hmôt, ktoré sú priebežne vyhodnocované a vyhodnotenia aj zverejňované. Porada je verejný portál, informácie o cenách môžu slúžiť aj ako ochrana spotrebiteľa pred neúmerne vysokými cenami za účtovné služby.

apo
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Jasné, ale aby ostatní neboli vystrašení, že sa tu robí niečo zle.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať akú cenu by ste si pýtali vy.
Firma nám hlási 270 položiek mesačne + 9 zamestancov a sú kvartálny platci DPH. Cenu za položku mám ale oni chcú paušál a tak veľký objem dokladov mesačne som ešte nemala. A ešte čo pýtať za daňové priznanie. Ďakujem za odpoveď
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
apo Pozri príspevok
Ja kartel ako taký neriešim, nie som odborníkom v tejto oblasti.

Len v súvislosti s predchádzajúcimi príspevkami na tému kartelu som pripomenul, že bude správne ak si NEDÁME za cieľ vytvoriť jednotný cenník, ale pripomenul som, že mať prehľad o cenách je úplne normálny jav a uviedol som ako príklad ceny pohonných hmôt, ktoré sú priebežne vyhodnocované a vyhodnotenia aj zverejňované. Porada je verejný portál, informácie o cenách môžu slúžiť aj ako ochrana spotrebiteľa pred neúmerne vysokými cenami za účtovné služby.

apo
Čo sú to neúmerne vysoké ceny?? Tí naší klienti si myslia, že je to veľmi jednoduché robiť účtovníctvo. Nechápem aká ochrana spotrebiteľa pred neúmerne vysokými cenami. Ten "spotrebiteľ" si nechá urobiť daňové priznanie a na platbu za službu: A to až toľko? A to treba hneď platiť? Česť výnimkám. V obchode vám veru maslo na dlh nikto nedá. Sám si to neurobí, lebo to nevie, nevie koľko času treba stráviť nad prácou, koľko neustáleho učenia a zdokonaľovania, upgrade, telefóny a iné náklady. Ten, kto sa poctivo živí účtovníctvom, to veru nemá jednoduché. O vedení miezd a personalistiky už ani nehovorím. Máme veľmi náročnú prácu. Účtovníkovi je im ľúto vyplatiť faktúru. A čo taký murár, maliar, obkladač, elektrikár a pod, ktorý ani nie je vyučený, len "tomu rozumie"? Bez zaváhania sa im platí, hostí, nalieva. To je pán majster. Tam nie je debata o neúmerných cenách a ochrane spotrebiteľa.
Prosím nemajte mi to za zlé, väčšinou vaše príspevky len čítam, ale toto mnou pohlo.
A ešte, účtovníctvo by som dala ako viazanú živnosť a možno by sa potom podvihla vážnosť účtovníka. Žiadne také čiernoty, veď ona-on nemá živnosť, tak urobí lacnejšie. Práve takí nám živnostníkom berú chlebík. A ešte na záver čo na dorazilo: vám účtovníkom stačí len 10 cifier poznať a zo 4 znamienok potrebujete len +a -.
Takže také cenníky sú veru vážna vec. Veď ani o lekároch nikto nepochybuje, ani o zubároch, či právnikoch.
Naposledy upravil Janiela : 04.12.08 at 09:40 Dôvod: pravopisná chyba
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

certik Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať akú cenu by ste si pýtali vy.
Firma nám hlási 270 položiek mesačne + 9 zamestancov a sú kvartálny platci DPH. Cenu za položku mám ale oni chcú paušál a tak veľký objem dokladov mesačne som ešte nemala. A ešte čo pýtať za daňové priznanie. Ďakujem za odpoveď
Prosím vyjadrili by ste sa niekto? Ešte poviem že ide o stredoslovenský kraj.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať