Zavrieť

Porady

odpočítateľná položka - životné poistky

Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom živ. poist. ako odpočítateľnej položky.
Viem, že živ. poistka je odpočítateľná položka z daňového základu. Mám ale uzavretých viac poistiek ( 3 poistky), z ktorých mi prišlo potvrdenie o uplatnení si nejakej sumy ako odpočítateľnej položky. Môžem si uplatniť všetky 3 potvrdenia z poisťovní?
dakujem
Usporiadat
akynka akynka

akynka je offline (nepripojený) akynka

Anička :o)
a ešte niečo..

ja mám v životnej poistke aj investičné sporenie (produkt od allianzu) platím si ročné niečo cez 250 €. mesačná splátka predstavuje asi 25 €, z toho je 16,60 € na invešstičné sporenie. Ako si môžem uplatniť odpočítateľnú položku? Nakoľko s produktom sa dá hýbať a myslím že po dvoch rokoch sa dá investícia (nie v celej výške) vyberať. Nechystám sa tie peniažky vyberať, ale keďže je to v zmluve, že sa to dá, tak môžem si vôbec takéto niečo uplatniť?
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Pekný deň, SZČO mi oznámil, že jeho poistka, z ktorej si uplatňoval odpočitateľnú položku v daňovom priznaní, je v stave"redukovaná". Neviem, o čo ide, povedal však, že poisťovňa sa snaží o výpovede starých a pre nich nevýhodných poistiek, a tak na uvedenú poistku už nejde vkladať žiadne peniaze. Je povinná poisťovňa zaslať potvrdenie o odpočitateľnej položke za rok 2009 /vtedy ešte boli uhrádzané všetky platby/?
Ako to bude s DP za minulé roky, keď si uplatňoval túto poistku v DP? Mám mu podať opravné DP - aj keď táto poistka je "asi zrušená" nie jeho vinou?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

akynka Pozri príspevok
a ešte niečo..

ja mám v životnej poistke aj investičné sporenie (produkt od allianzu) platím si ročné niečo cez 250 €. mesačná splátka predstavuje asi 25 €, z toho je 16,60 € na invešstičné sporenie. Ako si môžem uplatniť odpočítateľnú položku? Nakoľko s produktom sa dá hýbať a myslím že po dvoch rokoch sa dá investícia (nie v celej výške) vyberať. Nechystám sa tie peniažky vyberať, ale keďže je to v zmluve, že sa to dá, tak môžem si vôbec takéto niečo uplatniť?
Odpovedal som ti už tu:

http://www.porada.sk/t18760-znizenie...ml#post1271487

Nezadávaj 2x rovnakú otázku v rôznych témach...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dobrava Pozri príspevok
Pekný deň, SZČO mi oznámil, že jeho poistka, z ktorej si uplatňoval odpočitateľnú položku v daňovom priznaní, je v stave"redukovaná". Neviem, o čo ide, povedal však, že poisťovňa sa snaží o výpovede starých a pre nich nevýhodných poistiek, a tak na uvedenú poistku už nejde vkladať žiadne peniaze. Je povinná poisťovňa zaslať potvrdenie o odpočitateľnej položke za rok 2009 /vtedy ešte boli uhrádzané všetky platby/?
Ako to bude s DP za minulé roky, keď si uplatňoval túto poistku v DP? Mám mu podať opravné DP - aj keď táto poistka je "asi zrušená" nie jeho vinou?
Ďakujem za odpoveď.
To, že je poistka redukovaná, neznamená, že je zrušená. Ona trvá naďalej, takže nemusí podávať opravné DP ani si zvyšovať základ dane.

A klient zavádza. Poisťovňa nikdy nezmení (ani nemôže) poistku do stavu redukovanej sama od seba. Stane sa len na základe žiadosti klienta alebo ak klient prestane platiť poistné, tak ak má poistka odkupnú hodnotu, tak sa nezruší, ale redukuje. Redukcia znamená, že prejde do stavu neplatenia. Teda doteraz zaplatené poistné sa považuje ako keby bolo jednorazovo vložené ku dňu redukcie. Ak vložil nejaké poistné v roku 2009, tak by ešte mal dostať potvrdenie z poisťovne.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Chobot Pozri príspevok
To, že je poistka redukovaná, neznamená, že je zrušená. Ona trvá naďalej, takže nemusí podávať opravné DP ani si zvyšovať základ dane.

A klient zavádza. Poisťovňa nikdy nezmení (ani nemôže) poistku do stavu redukovanej sama od seba. Stane sa len na základe žiadosti klienta alebo ak klient prestane platiť poistné, tak ak má poistka odkupnú hodnotu, tak sa nezruší, ale redukuje. Redukcia znamená, že prejde do stavu neplatenia. Teda doteraz zaplatené poistné sa považuje ako keby bolo jednorazovo vložené ku dňu redukcie. Ak vložil nejaké poistné v roku 2009, tak by ešte mal dostať potvrdenie z poisťovne.
Ďakujem za odpoveď, takže pokiaľ ide o klienta, uvedenú poistku uhrádzal vždy načas, až na jednu platbu, tú však doplatil /aj keď po termíne/ a platby má všetky pouhrádzané. Môže poisťovňa aj v takomto prípade uviesť túto poistku do stavu redukovaná?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dobrava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, takže pokiaľ ide o klienta, uvedenú poistku uhrádzal vždy načas, až na jednu platbu, tú však doplatil /aj keď po termíne/ a platby má všetky pouhrádzané. Môže poisťovňa aj v takomto prípade uviesť túto poistku do stavu redukovaná?
Práve to, že ju doplatil po termíne. AK niekto nezaplatí splátku poistného, tak poisťovňa ho vyzve listom na doplatenie. Ak to neurobí ani do 30 dní po doručení výzvy, tak poistenie zaniká, resp. ak má dostatočnú odkupnú hodnotu, tak sa redukuje.

Takže si myslím, že to bolo vinou klienta - neuhradením poistného.

A áno, poisťovňa môže poistku v takomto prípade redukovať.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

mám prosbu
môže si 59 ročná žena - momentálne už star. dôchodca uplatniť
odp. pol. na ŽP ak tá poistka bude uzatvorená teraz na 11 rokov?
dôchodkyňa pracuje tak si chce uzatvoriť poistku
za odpoveď ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Anik Pozri príspevok
mám prosbu
môže si 59 ročná žena - momentálne už star. dôchodca uplatniť
odp. pol. na ŽP ak tá poistka bude uzatvorená teraz na 11 rokov?
dôchodkyňa pracuje tak si chce uzatvoriť poistku
za odpoveď ďakujem
Jedinou podmienkou na možnosť odpočtu živ. poistky je, aby poistenie trvalo najmenej 10 rokov a končila po 55. roku veku poisteného.

Toto tá poistka spĺňa, takže môže. Na veku poisteného nezáleží.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ďakujem a ja som to takto tiež tvrdila, ale ekonomka z nejakého väčšieho podniku tvrdila, že nato nebude mať nárok tak som to potrebovala potvrdiť
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Anik Pozri príspevok
ďakujem a ja som to takto tiež tvrdila, ale ekonomka z nejakého väčšieho podniku tvrdila, že nato nebude mať nárok tak som to potrebovala potvrdiť
Tak nech to tá ekonómka doloží ustanoveniami zákona to, čo tvrdí.
0 0
Dodenko Dodenko

Dodenko je offline (nepripojený) Dodenko

Potrebujem poradiť ohľadne zrušenia DDS: Zamestnanec platil DDP od r.2003 a zároveň si znižoval ZD. V roku 2009 zrušil DDP a teraz neviem, či si má dodaniť v DP celú čiastku uplatňovanú od r.2003-2008, alebo len to čo si uplatňoval za r.2005-2008, pretože podmienka zvýšenia ZD pri nedodržaní podmienok platí od r.2005. Ďakujem.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ahojte, prosím Vás, ako zaokrúhliť SKK na € v prípade, že došlo k zrušeniu DDP a podľa §11 odst.12 do riadku 67 (DPFO B) zvyšujem základ o túto sumu:
r.2005 4950 SK
r.2006 5400 SK
r.2007 5400 Sk
r.2008 5400 Sk
Spolu teda 21150 SK (prepočítam a je to 702,05 €) je to správne? Nemôžem nájsť žiadne usmernenie ako túto sumu prepočítať, poradíte mi? Pretože ak prepočítam každý rok zvlášť a zaokrúhlim matematicky, tak mi to vyjde 702,06 €.
A ak zaokrúhlim každý rok zvlášť nadol tak 702,02 €
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

grammatika Pozri príspevok
Ahojte, prosím Vás, ako zaokrúhliť SKK na € v prípade, že došlo k zrušeniu DDP a podľa §11 odst.12 do riadku 67 (DPFO B) zvyšujem základ o túto sumu:
r.2005 4950 SK
r.2006 5400 SK
r.2007 5400 Sk
r.2008 5400 Sk
Spolu teda 21150 SK (prepočítam a je to 702,05 €) je to správne? Nemôžem nájsť žiadne usmernenie ako túto sumu prepočítať, poradíte mi? Pretože ak prepočítam každý rok zvlášť a zaokrúhlim matematicky, tak mi to vyjde 702,06 €.
A ak zaokrúhlim každý rok zvlášť nadol tak 702,02 €
Skúsim si odpovedať sama:
podľa § 47odst.1 zákona o dani z príjmov sa nezdaniteľné čiastky zaokrúhľujú smerom na eurocent nahor a keďže išlo o nezdaniteľné čiastky tak zaokrúhlim
r.2005 4950 Sk = 164,31 €
r.2006,2007,2008 179,25 €
čiže spolu zvýšim riadok 67 v DP o 702,06 €
Súhlasíte?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

grammatika Pozri príspevok
Skúsim si odpovedať sama:
podľa § 47odst.1 zákona o dani z príjmov sa nezdaniteľné čiastky zaokrúhľujú smerom na eurocent nahor a keďže išlo o nezdaniteľné čiastky tak zaokrúhlim
r.2005 4950 Sk = 164,31 €
r.2006,2007,2008 179,25 €
čiže spolu zvýšim riadok 67 v DP o 702,06 €
Súhlasíte?
0 0
JK-M JK-M

JK-M je offline (nepripojený) JK-M

Chobot Pozri príspevok
Jedinou podmienkou na možnosť odpočtu živ. poistky je, aby poistenie trvalo najmenej 10 rokov a končila po 55. roku veku poisteného.

Toto tá poistka spĺňa, takže môže. Na veku poisteného nezáleží.
Ja by som sa chcel opytat ako je to ked dôchodca ma zivotnu poistku a ked chce aby mu vratili peniaze. Musi podat danove priznanie??? a čo tam vyplni preukazuje tam vysku svojho dôchodku.
Dakujem za odpovede
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

JK-M Pozri príspevok
Ja by som sa chcel opytat ako je to ked dôchodca ma zivotnu poistku a ked chce aby mu vratili peniaze. Musi podat danove priznanie??? a čo tam vyplni preukazuje tam vysku svojho dôchodku.
Dakujem za odpovede
Neviem, na čo sa presne pýtaš, o aké vrátené peniaze ide. Predpokladám ale, že si sa len zle vyjadril a mal si na mysli odpočítateľnú položku z daňového základu.

Ak má dôchodca zdaniteľný príjem, tak si môže sumu, ktorú uhradil na živ. poistenie odpočítať zo základu dane. Ak žiadny zdaniteľný príjem nemá, teda neodvádza žiadnu daň, tak si to nemá z čoho odpočítať, teda nič nedostane späť na daniach.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

skúšam znovu posunúť
snažím sa na tejto stránke väčšinou len radiť, ale niekedy sa potrebujem aj uistiť alebo poradiť. Stále sa učím nové veci i vďaka porade, ale nejako moje otázky zapadávajú. Niekedy nájdem odpoveď aj si ju tam napíšem, ale bola by som kľudnejšia, keď mi dá niekto súhlas a videla by som, že sa nemýlim.
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť.
V minulom roku zomrel manželovi otec,ktorý mal životnú poistku a ako osobu,ktorej bolo vyplatené životné plnenie bol uvedený môj mažnel.To znamená,že minulý rok mal príjem z vyplatenia poistky po otcovi.Nebola to veľká suma cca 100eur.Chcem sa opýtať,či musí manžel z tejto sumy podávať daňové priznanie.Doma sme však zmluvu nenašli máme len potvrdenie,resp.oznámenie s poisťovni o vyplatení sumy a ústrižok z pošty.Neviem ako ďalej pokračovať.Viete mi prosím poradiť?A dokedy musí podať toto daňové priznanie?Zamestnávateľ zaňho totiž robieva daňové priznanie v práci,to sa musí všetko naraza alebo toto sa podáva zvlášť? ďakujem za rady
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tajnostkárka Pozri príspevok
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť.
V minulom roku zomrel manželovi otec,ktorý mal životnú poistku a ako osobu,ktorej bolo vyplatené životné plnenie bol uvedený môj mažnel.To znamená,že minulý rok mal príjem z vyplatenia poistky po otcovi.Nebola to veľká suma cca 100eur.Chcem sa opýtať,či musí manžel z tejto sumy podávať daňové priznanie.Doma sme však zmluvu nenašli máme len potvrdenie,resp.oznámenie s poisťovni o vyplatení sumy a ústrižok z pošty.Neviem ako ďalej pokračovať.Viete mi prosím poradiť?A dokedy musí podať toto daňové priznanie?Zamestnávateľ zaňho totiž robieva daňové priznanie v práci,to sa musí všetko naraza alebo toto sa podáva zvlášť? ďakujem za rady
Plnenie zo životného poistenia je oslobodené od dane. Viď § 9 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov:

(2) Od dane sú oslobodené aj
a)....
h) plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, 35)


Takže v práci nič priznávať nemusí, nikde nemusí hlásiť tento príjem.
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

ďakujem veľmi pekne za radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať