Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

Ahojte poraďáci,
až do dnešného dňa som si myslela, že nie je nič jednoduchšie ako urobiť daňové priznanie fyzickej osobe s použitím paušálnych výdavkov (40 %). Pred jeho urobením som si radšej vyhľadala "rady z porady" a zistila som, čo som nevedela.......nie je to až také jednoduché.
Prosím poraďte mi, či som to dobre pochopila?!
- v roku 2006 som mu urobila preukázateľné výdavky
- v roku 2007 idem robiť paušálne výdavky (40 %).
Z roku 2006 mu zostali 2 faktúry-jeho pohľadávky, ktoré boli uhradené v roku 2007
Z roku 2007 mu zostávajú 2 faktúry- jeho pohľadávky, ktoré budú uhradené v roku 2008.
Ak som to dobre pochopila (v zmysle § 17..) tie 2 faktúry, ktoré zostali z roku 2006 dám v roku 2007 ako neovplyvňujúci príjem a musím podať dodatočné daňové priznanie k roku 2006 (čím povýšim daňový základ roku 2006). V r.2007 dám do príjmu všetky - aj tie 2 neuhradené? Teda, keď vystavil za rok 2007 celkom 12 faktúr (raz mesačne) všetko to pôjde do príjmu, aj keď tie dve nebudú v roku 2007 uhradené?! Potvrďte mi to, prosím alebo vyvráťte, ak som to zle pochopila.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Vanesa34 Pozri príspevok
Dobrý deň. SZČO r.2006: paušálne výdavky, za 10,11,12 mesiac zabudol zvýšiť platbu za PvN, ktoré doplatil v 2007. Zaráta to do poistného za 2007? 2007 - paušálne výdavky
Áno.
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Ďakujem
0 0
miva1 miva1

miva1 je offline (nepripojený) miva1

aja sa chcem niečo dozvedieť o paušalných vydavkoch vr.2007 si uplatnoval 40% paušal môže si aj za rok2008 keĎ nemal zarobok viac ako 300000,- Sk dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miva1 Pozri príspevok
aja sa chcem niečo dozvedieť o paušalných vydavkoch vr.2007 si uplatnoval 40% paušal môže si aj za rok2008 keĎ nemal zarobok viac ako 300000,- Sk
Kedže neuvádzaš nič konkrétnejšie, tak jednoduchá odpoveď: ak ich uplatnil v roku 2007, môže aj za rok 2008.
0 0
miva1 miva1

miva1 je offline (nepripojený) miva1

aja sa chcem niečo dozvedieť o paušalných vydavkoch vr.2007 si uplatnoval 40% paušal môže si aj za rok2008 keĎ nemal zarobok viac ako 300000,- Sk
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

miva1 Pozri príspevok
aja sa chcem niečo dozvedieť o paušalných vydavkoch vr.2007 si uplatnoval 40% paušal môže si aj za rok2008 keĎ nemal zarobok viac ako 300000,- Sk dakujem
Na uplatnenie paušálnych výdavkov nie je "horný limit".
Otázka je veľmi nejasná, ale Tweety odpovedala správne, môže.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Johanka Pozri príspevok
Na uplatnenie paušálnych výdavkov nie je "horný limit".
Otázka je veľmi nejasná, ale Tweety odpovedala správne, môže.
Ono je svojím spôsobom horný limit - ak sa FO stane platcom DPH v nasledujúcom roku už nemôže mať paušálne výdavky. V tomto prípade však určite môže.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

JAJA11 Pozri príspevok
Ono je svojím spôsobom horný limit - ak sa FO stane platcom DPH v nasledujúcom roku už nemôže mať paušálne výdavky. V tomto prípade však určite môže.
... áno, len to by muselo zadanie obsahovať všetky potrebné informácie . Na jednoducho položenú otázku je niekedy odvážna aj jednoduchá odpoveď. Potom môže vzniknúť situácia, že pýtajúci síce vie viac ako napíše, ale dostane jednoduchú odpoveď , ktorá by pri poznaní všetkých informácii, nemusela byť pravdivá ... a hneď je problém.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

A podporím Johanku príkladom:
Môj klient má príjem 2 mil.
Môže použiť "paušál"??
Väčšina by mi odpovedala, že nemôže.

A predsa môže. Nie je platiteľ DPH a má príjem podľa § 41 zákona o DPH
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Muška Pozri príspevok
A podporím Johanku príkladom:
Môj klient má príjem 2 mil.
Môže použiť "paušál"??
Väčšina by mi odpovedala, že nemôže.

A predsa môže. Nie je platiteľ DPH a má príjem podľa § 41 zákona o DPH
A ďalšia možnosť:
SZČO- príjem 10 mil., príjem z činností ktoré sú predmetom dph, nie sú od dane oslobodené.

Môže použiť paušál ?

Na správnu odpoveď je potrebné doplniť zadanie o informáciu, či je SZČO platiteľom DPH, príp od kedy.

Ak je platiteľom iba časť roka, príp. ešte nie je platiteľom ( 20.1.09 podal žiadosť o povinnú registráciu, keďže v 12/08 presiahol zákonom stanovený obrat) ................. môže použiť paušál.
0 0
ucimsa ucimsa

ucimsa je offline (nepripojený) ucimsa

Rada by som sa aj ja opytala na jeden specificky pripad: pokial si robim pausalne vydavky, a mam uhradenu zalohovu fakturu, so zbytocne vyssou sumou, (kedze sa nakoniec realizovalo mensie plnenie, ako bolo povodne dohodnute), ja som ciastku navyse vratila odberatelovi, t.j. mozem na to vystavit dobropis. Ale v danovom mi to aj tak nepomoze, vsak? Nemozem si ten dobropis pristiknut k fakture, a zapocitat si len tu "ocistenu" ciastku do DP? )) DAkujeeem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ucimsa:
Málo informácii.
Ak bola záloha uhradená v r. 2008 - tak sa aj v r. 2008 zdaní.
Ak bol dobropis uhradený v r. 2009 - tak vstúpi do výdavkov /alebo mínus príjem/ v roku 2009
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ucimsa Pozri príspevok
Rada by som sa aj ja opytala na jeden specificky pripad: pokial si robim pausalne vydavky, a mam uhradenu zalohovu fakturu, so zbytocne vyssou sumou, (kedze sa nakoniec realizovalo mensie plnenie, ako bolo povodne dohodnute), ja som ciastku navyse vratila odberatelovi, t.j. mozem na to vystavit dobropis. Ale v danovom mi to aj tak nepomoze, vsak? Nemozem si ten dobropis pristiknut k fakture, a zapocitat si len tu "ocistenu" ciastku do DP? )) DAkujeeem.

Dobropis je vlastne príjem mínusom, takže Váš celkový príjem bude o ten dobropis nižší.
0 0
ucimsa ucimsa

ucimsa je offline (nepripojený) ucimsa

Dakujem velmi krasne A pre istotu, ci tomu dobre rozumiem: ak mam napr. fakturu na 10.000,- Sk a k tomu pricviknem dobropis na 5.000,-, tak si do stlpca prijem napisem len 5.000,-, a do pausalnych vydavkov len 2.000,- a bude to v poriadku takto. Dobre to hovorim ? Dakujem, dakujem este raz
0 0
ucimsa ucimsa

ucimsa je offline (nepripojený) ucimsa

aj dobropis aj faktura v roku 2008 boli hradene )
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

prosím vás je uplatnenie paušálnych výdavkov nejak limitované výškou príjmu? Do akej sumy môže daňovník v jednom roku fakturovať?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MartinkoK Pozri príspevok
prosím vás je uplatnenie paušálnych výdavkov nejak limitované výškou príjmu? Do akej sumy môže daňovník v jednom roku fakturovať?
ak prekročíš príjem 35000€ za obdobie 12 po sebe nasl. mesiacov - nemusí to byť kal. rok /zatial, uvažuje sa so zvýšením limitu na 50000€/ staneš sa plátcom DPH. A ak si plátcom DPH celý rok, nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
40 % výdavky sa počítaju z akej sumy , z úhrnu príjmov za rok , alebo z uhrnu príjmov za rok mínus poistné na ZP a SP.
Neviem prečo som týmto akosi dopletená.
Prečítala som si odsek 10 a tam mi vychádza tá prvá možnosť, ... je to tak?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivánuška Pozri príspevok
40 % výdavky sa počítaju z akej sumy , z úhrnu príjmov za rok , alebo z uhrnu príjmov za rok mínus poistné na ZP a SP.
Neviem prečo som týmto akosi dopletená.
Prečítala som si odsek 10 a tam mi vychádza tá prvá možnosť, ... je to tak?
Paušálne výdavky sa počítajú z úhrnu ročných zdanitelných príjmov. K nim si pripočítaš zaplatené poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne a rozdiel je základom dane z podnikania.
0 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

Prosím Vás chcem vypísať DP FO typ A táto osoba bola pol roka zamestnaná na HPP a pol roka poberala podporu v nezamestnanosti ako mám správne vypísať DP úhrn príjmov dám príjem z HPP a to čo bol na úrade práce a dostával podporu v nezamestnanosti sa niekde udáva do DP ak áno poradte kde to zapísať nie som zbehlá vo vypisovaní DP a chcela by som mať v tom jasno. ďakujem za skorú odpoveď...
0 0
Načítať ďalšie