Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

Ahojte poraďáci,
až do dnešného dňa som si myslela, že nie je nič jednoduchšie ako urobiť daňové priznanie fyzickej osobe s použitím paušálnych výdavkov (40 %). Pred jeho urobením som si radšej vyhľadala "rady z porady" a zistila som, čo som nevedela.......nie je to až také jednoduché.
Prosím poraďte mi, či som to dobre pochopila?!
- v roku 2006 som mu urobila preukázateľné výdavky
- v roku 2007 idem robiť paušálne výdavky (40 %).
Z roku 2006 mu zostali 2 faktúry-jeho pohľadávky, ktoré boli uhradené v roku 2007
Z roku 2007 mu zostávajú 2 faktúry- jeho pohľadávky, ktoré budú uhradené v roku 2008.
Ak som to dobre pochopila (v zmysle § 17..) tie 2 faktúry, ktoré zostali z roku 2006 dám v roku 2007 ako neovplyvňujúci príjem a musím podať dodatočné daňové priznanie k roku 2006 (čím povýšim daňový základ roku 2006). V r.2007 dám do príjmu všetky - aj tie 2 neuhradené? Teda, keď vystavil za rok 2007 celkom 12 faktúr (raz mesačne) všetko to pôjde do príjmu, aj keď tie dve nebudú v roku 2007 uhradené?! Potvrďte mi to, prosím alebo vyvráťte, ak som to zle pochopila.
Usporiadat
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

čiže nevadí ak mám sumu faktúr napr. 12000 eru ked príjmové doklady skutočne zaplatené su len na 10 000 eur tak dávam medzi príjmy do DPFO len tých 10.000 eur ako základ dane?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

timejka200 Pozri príspevok
čiže nevadí ak mám sumu faktúr napr. 12000 eru ked príjmové doklady skutočne zaplatené su len na 10 000 eur tak dávam medzi príjmy do DPFO len tých 10.000 eur ako základ dane?
Ano do príjmu dávaš len to čo si dostala fyzicky takže 10 000
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

aha takže sa riadim len podla prijmovych dokladov a podla bankoveho účtu čo mi prišli skutočné peniaze?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
timejka200 Pozri príspevok
ak sa uplatnuje 40% výdavkoch do príjmov mámzapočítať všetky faktúry bezohladu či boli zaplatené v roku 2009?
Zapíšete iba tie faktúry, ktoré Vám boli uhradené. Tie, čo Vám uhradené neboli zapíšete do pohľadávok.
Pri pauš. výdavkoch je potrebné viesť evidenciu príjmov v časovom slede, evidenciu pohľadávok, zásob.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
timejka200 Pozri príspevok
ak sa uplatnuje 40% výdavkoch do príjmov mámzapočítať všetky faktúry bezohladu či boli zaplatené v roku 2009?
-
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

čiže len faktúry na ktoré mám aj príjmové bločky ostatné len zapíšem do evidencie áno? a na danovy urad odovzdáva len čisto DP? nevedie sa účtovníctvo. len evidencia
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
timejka200 Pozri príspevok
čiže len faktúry na ktoré mám aj príjmové bločky ostatné len zapíšem do evidencie áno? a na danovy urad odovzdáva len čisto DP? nevedie sa účtovníctvo. len evidencia
ved všetko už bolo vyššie zodpovedané. áno, áno, áno, áno.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

a podávam len samotné danové priznanie bez príloh? myslím výkaz o majetku a záväzkoch
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
timejka200 Pozri príspevok
a podávam len samotné danové priznanie bez príloh? myslím výkaz o majetku a záväzkoch
Timejka pri paušálnych výdavkoch sa Účtovné výkazy neodovzdávajú , nakoľko nerobíš účtovnú závierku . Takže podáš len daňové priznanie .http://www.porada.sk/t134743-uctovne...lohu-k-dp.html
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
timejka200 Pozri príspevok
a podávam len samotné danové priznanie bez príloh? myslím výkaz o majetku a záväzkoch
takže ešte raz:

1.Eviduješ píjmy v časovom slede/tie,ktoré si v skutočnosti mala/.
2.Eviduješ pohľadávky/faktúry,ktoré ti ešte nezaplatili/
3.Eviduješ zásoby, /ak nejaké máš/
4. Eviduješ výdavky na poistné-ZP,SP aby si ich mohla uplatniť v preukázanej výške ku pauš.výdavkom
Celú túto evidenciu si prilož ku kopii DP a odlož. Nikde ju neposielaš.

A viac nič neeviduješ-ani majetok, ani záväzky - nerobíš žiadne výkazy.Zasielaš samotné DP - ak neuplatňuješ daňový bonus, alebo ak nemáš iné príjmy,napr.d zamestnávateľa - vtedy treba aj príslušné potvrdenia.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

dakujem pekne
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ak si uplatnuje danovy bonus tak treba priložiť aj kopiu rodného listu dieťaťa? a môže podať danové priznanie aj manželka treba k tomu nejaké splnomocnenie?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

timejka200 Pozri príspevok
ak si uplatnuje danovy bonus tak treba priložiť aj kopiu rodného listu dieťaťa? a môže podať danové priznanie aj manželka treba k tomu nejaké splnomocnenie?
áno kópiu rodného listu a ak chodí na strednú školu aj potvrdenie školy o návšteve

manželka môže podať, splnomocnenie netreba
0 0