Zavrieť

Porady

daň z nehnuteľnosti

Darovacou zmluvou, ktorá BOLA SPISANA 22.12.2007, OVERENA U NOTARA 27.12.2007 som ziskala byt.

Vklad bol povoleny 29.1.2008.

(List vlastnictva este nemam)

Som povinna podat danove priznanie k 31.1.2008 alebo 2009?
Usporiadat
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

hrosko Pozri príspevok
ale pre dan z nehnutelnosti nie je rozhodujuce ci je zapisana v katast.nehn. ale ci je to stavba t.j. ak je spojena pevne zo zemou,ma vodu alebo elektrinu a ta stavba existuje , tak je to povazovane za stavbu a je nutne za nu platit dan z nehn.
Keď si prečítaš dôsledne všetky príspevky v tejto téme, zistíš, že som dostatočne kvalifikovane odpovedala v príspevku č. 7 a 10. Stačilo súhlasiť.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

vieroslava Pozri príspevok
Nemáte pravdu. Vlastníkom stavby sa subjekt stáva dňom vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia a pridelenia súpisného čísla. Kataster v tomto prípade plní len evidenčnú funkciu, nerozhoduje o vklade.
Keď sa stavebník rozhodne, že si stavbu dá zapísať do katastra nehnuteľností až o 10 rokov po kolaudácii, to neznamená, že 10 rokov nemá platiť daň z nehnuteľnosti zo stavby.
Nehnuteľnosť je aj pozemok, záhrada a to predsa nemá súpisné číslo pridelené obecným úradom a daň sa platí aj z týchto nehnuteľností aj sa dáva DP.
Ak nadobudneš v roku 2008 priznanie dáš v r.2009.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

VladoaKatka Pozri príspevok
Nehnuteľnosť je aj pozemok, záhrada a to predsa nemá súpisné číslo pridelené obecným úradom a daň sa platí aj z týchto nehnuteľností aj sa dáva DP.
Ak nadobudneš v roku 2008 priznanie dáš v r.2009.
Je potrebné rozlišovať nehnuteľnosti nadobudnuté kúpou (pozemky, prípadne stavby kúpené skolaudované), vtedy sa stávaš vlastníkom na základe vkladu povoleného katastrom a nehnuteľnosti nadobudnuté na základe rozhodnutia iného orgánu (dedičské, alebo súdne rozhodnutie, rozhodnutie stavebného orgánu, orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy a pod.), vtedy sa stávaš vlastníkom dňom právoplatnosti daného rozhodnutia. Aj pri nadobudnutí nehnuteľnosti napr. na základe dedičstva, stávaš sa daňovníkom dane z nehnuteľnosti hneď a nie až na základe zápisu do listu vlastníctva.
Ale toto je téma na dlhšiu debatu a myslím, že základnú otázku z príspevku č.5 som tu už zodpovedala dosť rozsiahlo.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

A dodávam, že vzhľadom k dnešnému dátumu je už téma neaktuálna, nakoľko uplynul termín 31.január a zrejme najbližších 11 mesiacov aj tak nikto do tejto témy nenakukne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať