Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie a zomretý zamestnanec

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, či môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie, keď oň požiada dedič - toto mi bolo povedané na daňovom úrade. V opačnom prípade by musel dedič podať daňové priznanie, s tým, že sa malo podať do troch mesiacov od úmrtia, čiže tam hrozí sankcia. Prosím o radu.
Usporiadat
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Podľa mňa by sa DP podávať nemalo. V par. 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov sa píše,že povinnosť podávať DP nevzniká ak zdaniteľné príjmy nepresiahnú 50 % sumy podľa par. 11 ods.2 písm. a), teda menej ako 49 248,--, čo platí aj v tomto prípade.
O tom, že DP má podať dedič do troch mesiacov sa píše v par. 49 ods. 4 zákona o dani z príjmov, ide o lehotu podania DP, ale keďže povinnosť nevznikla , tak DP by sa podávať nemalo.
Na daňový bonus, keďže jeho mzda je vyššia ako polovica min. mzdy má nárok. Môj názor, ale nech sa vyjadria skúsenejši.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Marti.ka Pozri príspevok
Podľa mňa by sa DP podávať nemalo. V par. 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov sa píše,že povinnosť podávať DP nevzniká ak zdaniteľné príjmy nepresiahnú 50 % sumy podľa par. 11 ods.2 písm. a), teda menej ako 49 248,--, čo platí aj v tomto prípade.
O tom, že DP má podať dedič do troch mesiacov sa píše v par. 49 ods. 4 zákona o dani z príjmov, ide o lehotu podania DP, ale keďže povinnosť nevznikla , tak DP by sa podávať nemalo.
Na daňový bonus, keďže jeho mzda je vyššia ako polovica min. mzdy má nárok. Môj názor, ale nech sa vyjadria skúsenejši.
Tiež si myslím, že by to malo byť takto. Ďakujem.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Monika Kováčová Pozri príspevok
odpoveď v texte
Dobry den,
chcem sa opytat ak zamestnanec zomrel vo februari 2009 a dovtedy bol aj v prac. pomere ma narok na odpocet nezdanit.casti za cely rok 2009?
Dalsia otazka: ked zamestnavatel poslal Potvrdenie o prijmoch za zomreleho az teraz vo februari 2010, tak pribuzni maju povinnost podat DP az teraz?budu tam aj sankcie ked je na Potvrdeni od zamestnavatela datum vystavenia 19.1.2010?
Naposledy upravil Aisha : 27.02.10 at 19:19
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Má nárok na celú NČZD.
Vôbec je povinnosť podať DP ? Prekročil príjem 2012,85 € za tie 2 mesiace ?
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

ano prijem z potvrdenia bol vyssi ako 2012,85€ takze DP musime podat.
Ja len ze som sa docitala ze zamestnavatel mal poslat potvrdenie hned po umrti a pribuzni maju povinnost podat DP do 3 mesiacov od umrtia...

este sa chcem opytat ked dedicne konanie nie je ukoncene, v DP vyjde danovy preplatok, tak aky ucet na jeho vratenie v DP uviest? treba tam uvies aj tuto skutocnost?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať