Zavrieť

Porady

daňové priznanie-predaj nehnuteľnosti

Dobrý večer prajem poraďáci,
môžete mi prosím poradiť,ako vyplniť daňové priznanie-
2 zamestnania+ predaj nehnuteľnosti.
Typ B?
zamestnanie -spočítam od obidvoch zamestnávateľov a vpíšem do V.oddielu..
hm a kde treba prosím dopísať príjem z predaja nehnuteľnosti?
Ďakujem moc
Usporiadat
rondos rondos

rondos je offline (nepripojený) rondos

Keď si mala trvalý pobyt 2 roky na adrese kde je ten byt, tak si od dane oslobodená. Ak sú neni splnené 2 roky trvalého pobytu tak musíš zdaňovať rozdiel medzi kúpením a predajom. Odpočítať si môžeš výdavky, ktoré si vrazila na rekonštrukciu bytu, poprípade poplatky, ktoré si platila keď si byt kupovala.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

mysimis Pozri príspevok
Na predaj nehnuteľnosti si neuplatňuješ výdavky vo výške 40%.
Neviem či dobre chápem okolnosti - nehnuteľnosť bola kúpená pred 3 rokmi - mal dotyčný v nej trvalý pobyt???
trvalý pobyt tam nemal..
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

rondos Pozri príspevok
Keď si mala trvalý pobyt 2 roky na adrese kde je ten byt, tak si od dane oslobodená. Ak sú neni splnené 2 roky trvalého pobytu tak musíš zdaňovať rozdiel medzi kúpením a predajom. Odpočítať si môžeš výdavky, ktoré si vrazila na rekonštrukciu bytu, poprípade poplatky, ktoré si platila keď si byt kupovala.
môžem odpočítať aj poplatok realitke?
ono to bolo tak,že cena nehnuteľnosti bola napr.2 000000sk
mínus realitka si zobrala 25tis sk
výsledok 1975000 sk jej pripísali na účet
takže zdaňuje 1975000 sk?? (a výdavky,bude musieť asi pohľadať)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
môžem odpočítať aj poplatok realitke?
ono to bolo tak,že cena nehnuteľnosti bola napr.2 000000sk
mínus realitka si zobrala 25tis sk
výsledok 1975000 sk jej pripísali na účet
takže zdaňuje 1975000 sk?? (a výdavky,bude musieť asi pohľadať)
A kúpnu cenu prečo nemôže odrátať z predajnej ceny?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
trvalý pobyt tam nemal..
Je to príjem podľa § 8 ods.1b.
Napr. nadobudol za 2.000.000 a predal za 2.200.000, tak tieto hodnoty treba napísať do DP. Zdaniť musí preto , lebo tento príjem nie je oslobodený podľa § 9 ods. 1a a 1b.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

smith Pozri príspevok
A kúpnu cenu prečo nemôže odrátať z predajnej ceny?
zatiaľ nemám všetky info..
bol to aký si ich rodinný dom,viacerých rod.príslušníkov.. ešte musím zistiť,či to kupovali či zdedili či čo,aby sme to daňové správne vypísali..
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
zatiaľ nemám všetky info..
bol to aký si ich rodinný dom,viacerých rod.príslušníkov.. ešte musím zistiť,či to kupovali či zdedili či čo,aby sme to daňové správne vypísali..
Kúpna cena bude tiež vo výdavkoch.
0 0
milizta milizta

milizta je offline (nepripojený) milizta

Ahojte,
ja mám tiež podobnú otázku, ako bola tá úplne prvá položená. Zamestnanec pracoval v roku 2007 prvé tri mesiace v jednej firme a zvyšok v druhej. To je mi jasné, čo treba spraviť... sčítať dať do daňového priznanie. Ale tento zamestnanec totiž v roku 2007 kúpil byt a garáž, spolu za 550.000,- Sk a v tento istý rok, teda 2007 byt aj garáž opäť predal za úplne rovnakú cenu, teda za 550.000,- Sk. Tieto predajné "machinácie" mám uviesť kam? Do oddielu VIII., tabuľka č. 3, riadok 2, príjmy 550.000,- Sk? A kam uviesť to, že to najprv kúpil?
Prosím o pomoc
Vďaka
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

milizta Pozri príspevok
Ahojte,
ja mám tiež podobnú otázku, ako bola tá úplne prvá položená. Zamestnanec pracoval v roku 2007 prvé tri mesiace v jednej firme a zvyšok v druhej. To je mi jasné, čo treba spraviť... sčítať dať do daňového priznanie. Ale tento zamestnanec totiž v roku 2007 kúpil byt a garáž, spolu za 550.000,- Sk a v tento istý rok, teda 2007 byt aj garáž opäť predal za úplne rovnakú cenu, teda za 550.000,- Sk. Tieto predajné "machinácie" mám uviesť kam? Do oddielu VIII., tabuľka č. 3, riadok 2, príjmy 550.000,- Sk? A kam uviesť to, že to najprv kúpil?
Prosím o pomoc
Vďaka
Do DP typu B oddiel VIII. riadok 2 , stĺpec 1 suma 550.000 = príjem z predaja

a do stľpca 2 tej istej tabuľky dáš tiež 550.000 = cena, za ktorú nehnuteľnosti kúpil. /Na to musí mať aj doklady/.
0 0
milizta milizta

milizta je offline (nepripojený) milizta

aha, ... hm, tak som to aj dala, ale tým pádom sa to vlastne vynuluje, nie? No a z dokladov mám iba kúpnu zmluvu, kde bol kupujúci a kúpnu zmluvu, kde bol predávajúci. Treba aj nejaký ten príjmový a výdavkový doklad alebo výpis z účtu? Čo všetko vlastne treba priložiť k takémuto daňovému priznaniu (okrem kópii potvrdení od zamestnávateľov)?
0 0
milizta milizta

milizta je offline (nepripojený) milizta

ahoj,

mohol by mi na moju vyššie uvedené otázky odpovedať?
Potrebovala by som to súrnejšie

Ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
milizta Pozri príspevok
aha, ... hm, tak som to aj dala, ale tým pádom sa to vlastne vynuluje, nie? No a z dokladov mám iba kúpnu zmluvu, kde bol kupujúci a kúpnu zmluvu, kde bol predávajúci. Treba aj nejaký ten príjmový a výdavkový doklad alebo výpis z účtu? Čo všetko vlastne treba priložiť k takémuto daňovému priznaniu (okrem kópii potvrdení od zamestnávateľov)?
K daňovému priznaniu prikladáš kópie potvrdení o príjme od zamestnávateľov. Kúpnu a predajnú zmluvu neprikladáš k daňovému priznaniu, ale ju musíš vedieť preukázať na vyzvanie DÚ v prípade kontroly.
0 0
milizta milizta

milizta je offline (nepripojený) milizta

Ďakujem.
No a teda ak to uvediem do tej tabuľky č. 3, riadok 2. ako príjem 550.000,- Sk a výdavok 550.000,- Sk, tak mi vlastne základ dane na riadku 49 vyjde 0, nie? A potom vlastne len pracujem s tými potvrdenia od zamestnávateľa, správne? (viem, že sa pýtam banality, ale robím to prvýkrát a vychádza mi to dosť neskutočne, ja neviem a som z toho už zúfalá, pretože nech počítam ako počítam, daňová povinnosť mi vychádza niečo cez 90.000,- Sk a to sa mi zdá byť strašná somarina, tak zrejme som tam čosi nedala - dala som nezdaniteľnú časť 95.616,- Sk aj životné poistenie do výšky 12.000,- Sk, poistné a príspevky aj zrazené preddavky na daň podľa potvrdení. Neviete niekto, v čom by to mohlo byť?)
0 0
milizta milizta

milizta je offline (nepripojený) milizta

fúha, tak prepáčte, ten problém s tou vysokou daňovou povinnosťou mám už vyriešený, moja hlúpa chyba
už len teda potrebujem vedieť odpoveď na tú moju otázku, či v riadku 49 bude teda 0 ?
ďakujéééém
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ánoé bude tam nula, ak si si nie istá s potvrdeniami zo zamestnania, doplň čísla a pozrieme sa na to.
0 0
milizta milizta

milizta je offline (nepripojený) milizta

Ďakujem za pomoc, ale už som to zvládla, už to mám správne.
Kamarátkina mama učí účtovníctvo a tie sumy sme prešli spolu a už by som to teda mala mať dobre.

0 0
lubor74 lubor74

lubor74 je offline (nepripojený) lubor74

Dobry den,
Zaujima ma jedna vec ohladom vypoctu nakladov na predany byt, ktore sa odpocitaju od predajnej ceny pre ucely danoveho zakladu.
Daju sa za naklady povazovat aj zaplatene uroky z hypoteky, ktora sluzila na kupu bytu?
Vopred dakujem
0 0
Theo Theo

Theo je offline (nepripojený) Theo

dôchodca
Len jedna krátka otázka,predala sa nehnutelnosť. Ako do DP-je jasné.Stačí tam uviesť CENU podľa dohody???/Cena je uvedená len na KPZ o prevode vlastníctva k nehnuteľnosti.Medzi dvoma FO/ď.
Naposledy upravil Theo : 04.03.08 at 15:05
0 0
Žofia Žofia

Žofia je offline (nepripojený) Žofia

A čo si myslíte o tom, či si možno odpočítavať daň z nehnuteľnosti platenú počas vlastnenia predávanej nehnuteľnosti ? Ja by som to odpočtala, ale ktovie . . .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Žofia Pozri príspevok
A čo si myslíte o tom, či si možno odpočítavať daň z nehnuteľnosti platenú počas vlastnenia predávanej nehnuteľnosti ? Ja by som to odpočtala, ale ktovie . . .
Od čoho ju chceš odpočítavať ? Od príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti ? Pozri si § 8 ods.5 Zákona o dani z príjmov , je v ňom presne uvedené, čo je výdavkom pri tomto druhu príjmov (§8 ods.1 písm.b/).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať