Zavrieť

Porady

daňové priznanie-predaj nehnuteľnosti

Dobrý večer prajem poraďáci,
môžete mi prosím poradiť,ako vyplniť daňové priznanie-
2 zamestnania+ predaj nehnuteľnosti.
Typ B?
zamestnanie -spočítam od obidvoch zamestnávateľov a vpíšem do V.oddielu..
hm a kde treba prosím dopísať príjem z predaja nehnuteľnosti?
Ďakujem moc
Usporiadat
kankai kankai

kankai je offline (nepripojený) kankai

Evanka Pozri príspevok
Príjem z predaja sestrinej polovice domu získaného v reštitúcii je v zmysle § 9 ods. 1 písm. e) ZDP od dane oslobodený, a to bez ďalších podmienok ....
Predmetom dane by mala byť však druhá polovica domu, ktorú získala od brata darovaním, pretože od doby darovania neuplynulo 5 rokov.
Teda polovica ceny za ktorú sestra predala dom bude príjmom a súčasne hodnota polovice domu v čase získania darovaním bude výdavkom. Rozdiel je základ dane za predaj nehnuteľnosti.
Problem vyskocil- sestra nema ziadny doklad o hodnote domu,ked jej bol darovany.Ako mozem v tejto situacii pokracovat?Dakujem.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Pri darovaní nehnuteľnosti je vhodné nechať si urobiť znalecký posudok, ak zvažujeme možnosť, že v budúcnosti budeme túto nehnuteľnosť predávať
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

ahojte, potreboval by som trocha pomoct s vykladom zakona.
potrebujem predat byt, ktory som prenajimal - resp. zistit ci som oslobodeny od dane. trvaly pobyt tam nemam, vlastnim ho ale viac ako 5 rokov.
v zakone je:
(1) Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, ... (zvysok je pre mna tazko pochopitelny, ale asi sa ma nebude tykat)

chapem spravne, ze ten obchodny majetok nemusim riesit? ze sa na mna vztahuje iba ta prva cast? to alebo je tam velmi zvlastne pouzite - ako mozem predat nieco co som nenadobudol
ak by som musel riesit ci bol byt obchodny majetok alebo nie, tak otvorim diskusiu inde
vdaka za rady
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak ste si pri prenajímanom byte uplatňovali skutočné náklady (viedli evidenciu alebo účtovníctvo), byt bol v obchodnom majetku.
Ak v obchodnom majetku nebol, potom spĺňate podmienku na oslobodenie z titulu vlastníctva najmenej päť rokov.
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

ego.mc Pozri príspevok
Ak ste si pri prenajímanom byte uplatňovali skutočné náklady (viedli evidenciu alebo účtovníctvo), byt bol v obchodnom majetku.
Ak v obchodnom majetku nebol, potom spĺňate podmienku na oslobodenie z titulu vlastníctva najmenej päť rokov.
s tym obchodnym majetkom je to zlozite, niekto tu uz pisal, ze to zavisi aj od toho, ci som ten majetok odpisoval. ale to som zatial nechcel. islo mi o vyznam toho alebo v paragrafe zakona.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
GiZMo1221 Pozri príspevok
s tym obchodnym majetkom je to zlozite, niekto tu uz pisal, ze to zavisi aj od toho, ci som ten majetok odpisoval. ale to som zatial nechcel. islo mi o vyznam toho alebo v paragrafe zakona.
Ak si prečítate tento Pokyn, tak Vám to bude snáď jasnejšie
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Zita5 Pozri príspevok
Ak si prečítate tento Pokyn, tak Vám to bude snáď jasnejšie
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html
ok, tak som si to precital, ale kedze mojim oborom je nieco ine, sa mi tazko hladaju suvislosti.
relevantne sa mi zda: priklad1) "nakoľko je vlastníkom tohto vozidla a o tomto vozidle účtuje, čo je splnenie definície obchodného majetku", ale cele sa to vztahuje na fakt, ze chce odpisovat kupnu cenu auta: "na uplatnenie výdavku na kúpu tohto motorového vozidla", co nikto s kupenym bytom pri prenajimani nerobi.
priklad2) pise sice jasne: "...z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom", ale cele sa to tyka: "Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť" (plati aj pre priklad1). ale u mna sa podla § 6 nejedna o Príjmy z podnikania

no, este si precitam cely ten pokyn z pdf, mozno budem mudrejsi. ale stale sa nikdo nevyjadril k tomu alebo v oslobodeni od dane
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

GiZMo1221 Pozri príspevok
ok, tak som si to precital, ale kedze mojim oborom je nieco ine, sa mi tazko hladaju suvislosti.
relevantne sa mi zda: priklad1) "nakoľko je vlastníkom tohto vozidla a o tomto vozidle účtuje, čo je splnenie definície obchodného majetku", ale cele sa to vztahuje na fakt, ze chce odpisovat kupnu cenu auta: "na uplatnenie výdavku na kúpu tohto motorového vozidla", co nikto s kupenym bytom pri prenajimani nerobi.
priklad2) pise sice jasne: "...z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom", ale cele sa to tyka: "Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť" (plati aj pre priklad1). ale u mna sa podla § 6 nejedna o Príjmy z podnikania

no, este si precitam cely ten pokyn z pdf, mozno budem mudrejsi. ale stale sa nikdo nevyjadril k tomu alebo v oslobodeni od dane
Alebo v tomto prípade znamená, že príjem z predaja bytu, v ktorom ste nemali trvalý pobyt je oslobodený od dane z príjmu ak ste ho vlastnili 5 rokov a nebol zaradený v obchodnom majetku, alebo ak bol zaradený v obchodnom majektu, po uplynutí 5 rokov odo dňa jeho vyradenia z obchodného majetku. Spojka alebo v tomto prípade vyjadruje vylučovací vzťah, buď - alebo.
Naposledy upravil Kvaka : 21.04.10 at 08:20 Dôvod: doplnenie
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Kvaka Pozri príspevok
Alebo v tomto prípade znamená, že príjem z predaja bytu, v ktorom ste nemali trvalý pobyt je oslobodený od dane z príjmu ak ste ho vlastnili 5 rokov a nebol zaradený v obchodnom majetku, alebo ak bol zaradený v obchodnom majektu, po uplynutí 5 rokov odo dňa jeho vyradenia z obchodného majetku. Spojka alebo v tomto prípade vyjadruje vylučovací vzťah, buď - alebo.
to ako si to napisala, je urcite tak, ako to zakonodarca myslel.

ale aj tak si myslim, ze je to v zakone zle formulovane,
moja interpretacia podla stavby vety je takato:
Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to:
po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia
alebo
(po uplynutí piatich rokov odo dňa) jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku

ok, vo vlakne o obchodnom majetku polozim este nejake otazky
0 0
tovy tovy

tovy je offline (nepripojený) tovy

dobry den: potrebujem poradiť ,či musim podať danove priznanie s predaja poľn. pôdy na vystavbu dialnice , ked je to verejny zaujem. Kupna cena nehnuteľnosti je popisana v Znaleckom posudku 48/2008 zo dna 14.3.2008 a č. 49/2008 zo dna 18.3.2008 znalca ing. stanislava lasicu. Pozenky som nadobudol minuleho roka na zaklade darovacej zmluvy . Znalecky posudok pri darovani nebol . Cena sa oproti znaleckemu posudku navyšuje o 1.2 nasobok za oneskorenie. čo môže byť vydavok ? Dakujem za odpoved.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať