Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typ B

Manžel podnika ako živnostník od 1.2.07, ja som na materskaj od 04/07 kedze sa nam narodili dvojicky. Manžel pracoval 4 mes. na prac.zmluvu u firmy,kde odviedol DzP okolo 5000,-Sk, ostatné mesiace ako živnostník. Jeho zákl.dane r.69 je okolo 60 000,-Sk.Zníženie zákl.dane r.70 je 95 616,-.Chcem sa opýtať, ked je už v mínuse musím uviesť na r.71: 95 616,-na manželku ked je daň 0,-Sk a co s r. 96 daň bonus na deti za celý rok 9 840,- a r. 100 zapl. preddavok 5 000,- sk.Daň. bonus si od aprila neuplatnil Prosím poradte mi ak vychádza daň 0,- tak mu nemôžem uplatniť daň.bonus na deti a ani na manželku. Vrátia mu iba zapl. preddavok vo výške 5 000,- Sk. Prosím poradte mi, dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Paula Pozri príspevok
Hm. Je zákonom stanovené, že musíme byť zdravotne poistení z akéhokoľvek dôvodu? Ak nie som ani ako zamestnanec, ani ako SZČO, ani ako evidovaný nezamestnaný.....a zostáva už iba možnosť byť samoplatiteľom, ak chcem využívať služby zdr. zariadení . Ale ak nemám o tieto služby záujem, musím alebo nemusím byť tým samoplatiteľom? Ak musím, potom som vlastne povinným samoplatiteľom....dobre som to zamotala, hejže?
Domotali sme to všetky, ale stanovisko, ktoré priložila Melnick v prísp. 399 je jednoznačné a tak moja odpoveď k prísp.

http://www.porada.sk/976792-post385.html

je tiež jednoznačná - nemôže si uplatniť zaplatené zdr.poistenie ako samoplatitel.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Komentár od veronikasad 04-03-09 06:45 PM
#8
P. Mihál a čo so zdr.poistením samoplatitela, ak ho platil medzi zamestnaním a začiatkom podnikania. Môže si ho v DP odpočítať? Ak ano, do ktorého § zahrnúť výdaj /§ 5 alebo § 6/ ?


Riešenie od Jozef Mihál 04-03-09 07:33 PM
#9
Nie je to jedno?
Inými slovami, odpočíta si ho v § 5 alebo § 6. Odpočítať od základu dane si ho však určite môže.


Ohľadom zaplateného poistného do ZP ako samoplatiteľ pred začatím živnosti a počas prerušenia živnosti som zaslala dopyt na DR SR a prišla mi takáto odpoveď:

"Uplatniť poistné, či už povinne platené alebo platené ako dobrovoľne poistená osoba, u ktorej už tiež ide o povinné platby, daňovník do daňových výdavkov môže uplatniť len ak ich platí v súvislosti s dosahovanými príjmami podľa §6 zákona o dani z príjmov. V prípade, ak daňovník platí ako dobrovoľne poistená osoba poistné pre začatím podnikateľskej činnosti, resp. počas pozastavenia živnosti, tieto výdavky nie je možné považovať za daňové výdavky podľa §19 zákona o dani z príjmov, nakoľko za daňové výdavky je možné považovať len výdavky platené v období vykonávania podnikateľskej činnosti, t.j. len za obdobie, v ktorom daňovníkovi budú plynúť príjmy podľa §6 zákona o dani z príjmov. Uvedené zodpovedá aj definícii daňového výdavku vymedzenej v §2 písm. i) zákona o dani z príjmov, podľa ktorej je daňovým výdavkom výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa §6 ods. 11, t.j. daňovník uplatní výdavok spĺňajúci podmienky pre uplatnenie takéhoto výdavku do daňových výdavkov v období, kedy o ňom začne účtovať alebo viesť evidenciu podľa §6 ods. 11 zákona o dani z príjmov."

Ja teraz neviem či mi to už nepáli, ale ja tomu vôbec nerozumiem. Idem radšej jarky kosiť, tam bude po mne vidieť kus urobenej roboty.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
mzdarka renca Pozri príspevok
Aj ja som zvedavá, lebo na niektorom zo školení, na ktorom som bola v minulosti nám povedali, že poistné (aj dobrovoľné), či zdravotné, alebo zaplatené soc. poistenie sa môže prirátať k paušálnym výdavkom. Ale už som si neni ničím istá.
Tiež uplatňujem všetkým,ktorí sú v pracovnom pomere, alebo si dobrovoľné poistenia priplácajú ako SZČO, ale neuplatnila by som napr. iba pri príjme z prenájmu
Naposledy upravil Melnick : 08.03.09 at 20:09 Dôvod: Pre milosť, to ako som mohla napísať ..." ktorý sú v pracovnom....
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Samoplatiteľ, nedá sa považovať za povinne poistenú osobu? Veď má povinnosť sa prihlásiť do ZP a platiť zdravotné poistenie.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Elenka, pozrela si si stanovisko DRSR čo som pricapila v predchádzajúcom príspevku ?

znova :http://www.porada.sk/654029-post18.html


-u nás je v jarkoch ešte sneh... no budem Ťa nasledovať.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Melnick Pozri príspevok
Elenka, pozrela si si stanovisko DRSR čo som pricapila v predchádzajúcom príspevku ?

znova :http://www.porada.sk/654029-post18.html


-u nás je v jarkoch ešte sneh... no budem Ťa nasledovať.
Majka, všimla. veď som ho aj v 403 citovala, si si nevšimla?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

...zamiešam to ešte aj ja

http://www.porada.sk/601182-post22.html
http://www.porada.sk/601216-post26.html

... k tým odpovediam z DR ...
Ja napríklad teraz riešim jednu vec, na ktorú mi z DR pred časom odpovedali úplne opačne, ako majú uvedené vo svojom vlastnom "Pokyne" na stránke drsr .......... takže veééľmi ťažko sa v tom vyznať
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Katy a R, častokrát jediné slovíčko zmení celý význam zákona. To, čo spomínaš ty, sa týka dobrovoľne poistenej osoby. Ale my sme v predchádzajúcich príspevkoch riešili, či je samoplatiteľ dobrovoľne poistenou osobou.
A náš samozvaný miniparlament sa uzniesol a schválil, že nie je a preto tam to poistenie nedám. HOWGH ( ani keby ma na daňovom prosili - sorry, to už je zo zúfalstva).
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň.Nevedela som , že ak je rekonštrukcia(úprava priestorov) nad 30 000,- Sk že sa to má tiež odpisovať. Čiže ak je to do 30 000,- Sk stačí to dať len do prevádzkovej réžie a už to ďalej nebudem riešiť. A nákup materiálu má len do 30 000,- Sk a môžem ho zaradiť ako majetok ale nebudem ho odpisovať však? Dúfam že som to správne pochopila.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Melnick Pozri príspevok
Elenka, pozrela si si stanovisko DRSR čo som pricapila v predchádzajúcom príspevku ?

znova :http://www.porada.sk/654029-post18.html


-u nás je v jarkoch ešte sneh... no budem Ťa nasledovať.
príklad:
SZČO neplatil odvody,k 01.06.08 prerušil živnosť a v 12/08 doplatil odvody,ktoré bol povinný platiť.Čo s tým? Môžem si ich započítať do výdavkov?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

balunka Pozri príspevok
príklad:
SZČO neplatil odvody,k 01.06.08 prerušil živnosť a v 12/08 doplatil odvody,ktoré bol povinný platiť.Čo s tým? Môžem si ich započítať do výdavkov?
Môže.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň.Nevedela som , že ak je rekonštrukcia(úprava priestorov) nad 30 000,- Sk že sa to má tiež odpisovať. Čiže ak je to do 30 000,- Sk stačí to dať len do prevádzkovej réžie a už to ďalej nebudem riešiť. A nákup materiálu má len do 30 000,- Sk a môžem ho zaradiť ako majetok ale nebudem ho odpisovať však? Dúfam že som to správne pochopila.
Áno, sušič na vlasy, kreslo, strojček na strihanie, pokladňa - to všetko, ak to malo jednotlivo obstarávaciu cenu do 30.000.- Sk, vedieš ako krátkodobý majetok, ktorý sa dával hneď do spotreby a dávaš ho hneď pri nákupe do výdavkov.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
abel Pozri príspevok
Katy a R, častokrát jediné slovíčko zmení celý význam zákona. To, čo spomínaš ty, sa týka dobrovoľne poistenej osoby. Ale my sme v predchádzajúcich príspevkoch riešili, či je samoplatiteľ dobrovoľne poistenou osobou.
A náš samozvaný miniparlament sa uzniesol a schválil, že nie je a preto tam to poistenie nedám. HOWGH ( ani keby ma na daňovom prosili - sorry, to už je zo zúfalstva).
No, len sa nezariekaj...čo keď tam bude sedieť nejaký pekný daňový úradník ???
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Tak chvíľu budem robiť drahoty ... na našom DÚ je tuším len jeden chlap, a ten je na exekučnom
Naposledy upravil abel : 09.03.09 at 12:35
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

evina Pozri príspevok
Z 13, prílohou nebude nič...
prečo z 13 tis.?? ja myslím že keď je v zmluve 11 tis. nájom a 2 tis. energie tak 40 % z nájmu t.j. z 11 tis. ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

vladino45 Pozri príspevok
prečo z 13 tis.?? ja myslím že keď je v zmluve 11 tis. nájom a 2 tis. energie tak 40 % z nájmu t.j. z 11 tis. ...
Už sa to tu tak zaplnilo, že neviem nájsť pôvodný dotaz, ale ....prenajímateľ obdrží od nájomcu 13 OOO,- nezáleží na tom, že máte špecifikované, že sú to energie.... Tie skutočné sú zahrnuté vo výdavkoch alebo v paušáli .
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

prosim o konzultaciu: daňovník je zamestnaný a prenajíma nehnuteľnosť. pri RZZP 2007 mu vznikol nedoplatok, ktorý zaplatil v 2008. do ktorého riadku DP typ B uvedie zaplatený nedoplatok??
zvýši sumu poistného z potvrdenia od zamestnávateľa r.34, alebo
zvýši výdavky z prenájmu ( uplatňuje % ) o uvedenu sumu na r. 10/2 ?? ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Nedoplatok z RZZP mal z príjmu od zamestnávateľa?
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

ano ved z prenájmu neplati ZP... a má len príjem od zamestnávateľa a z prenájmu...ale sám si robil RZZP...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať