Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typ B

Manžel podnika ako živnostník od 1.2.07, ja som na materskaj od 04/07 kedze sa nam narodili dvojicky. Manžel pracoval 4 mes. na prac.zmluvu u firmy,kde odviedol DzP okolo 5000,-Sk, ostatné mesiace ako živnostník. Jeho zákl.dane r.69 je okolo 60 000,-Sk.Zníženie zákl.dane r.70 je 95 616,-.Chcem sa opýtať, ked je už v mínuse musím uviesť na r.71: 95 616,-na manželku ked je daň 0,-Sk a co s r. 96 daň bonus na deti za celý rok 9 840,- a r. 100 zapl. preddavok 5 000,- sk.Daň. bonus si od aprila neuplatnil Prosím poradte mi ak vychádza daň 0,- tak mu nemôžem uplatniť daň.bonus na deti a ani na manželku. Vrátia mu iba zapl. preddavok vo výške 5 000,- Sk. Prosím poradte mi, dakujem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ja by som to riešila v rámci uzávierkových operácii na základe prípisu zo zdravotnej poisťovne , ktorý by bol zároveň podkladom pre účtovanie .Účtovala by som o zápočte na konci roka .To znamená :
1. Interný doklad by bol preplatok ZP , ktorý by som v plnej výške za účtovala do príjmov OVZD a odpísala by som pohľadávku voči ZP.
2.Interný doklad by bol na zaúčtovanie dane z preplatku do VNZD -Daň z príjmu - túto daň by som odpísala zo záväzkov t.j. znížila by som záväzok voči ZP/pri DP je možnosť túto daň považovať za preddavok /
3.Interný doklad by bol zápočet na zdravotné poistenie v rokou 2009 podľa mesiacov/to musíte určiť , ktoré mesiace/c tou platbou započítavate / a zároveň by som odpísala zo záväzkov účtovanú čiastku .Čiže by som záväzok voči ZP znížila .
Ešte svoju odpoveď doplním o nasledovné :

Postupy JU
§ 23

(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

§ 14
Pohľadávky a záväzky



(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu vzájomného započítania.
2 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Zitka ďakujem Vám za vyčerpávajúcu odpoveď ale on si uplatňuje paušálne výdavky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Lucinka23 Pozri príspevok
Zitka ďakujem Vám za vyčerpávajúcu odpoveď ale on si uplatňuje paušálne výdavky.
No vidíte , to ste mohli napísať skôr ......no ale nevadí .

Takže moje horeuvedené príspevky platia pre vedenie účtovníctva , nie pre paušálne výdavky .

Čo sa týka paušálnych výdavkov, je na Vás či si zahrniete do príjmu preplatok , alebo nie.
Zároveň je na Vás či si uplatníte daň, ako uhradený preddavok do DP , alebo budete tento preplatok a jeho zdanenie považovať za daňovo vysporiadaný a nič s tým nebudete robiť .

Čo sa týka výdavkov , tak k paušálnym výdavkom môžete pripočítať len čiastku , ktorú Vám započítali na úhradu zdrav.poistného za rok 2009.Nie zápočet na výšku dane z preplatku .
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Zdenka175 Pozri príspevok
citované
2. Postup pri vysporiadaní nedoplatku
Ak daňovníkovi z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2008 vznikol nedoplatok, je povinný zaplatiť ho v roku 2009 a v roku 2009 je aj uznaným daňovým výdavkom. Daňové a účtovné vysporiadanie nedoplatku závisí od spôsobu uplatňovania výdavkov:
a) Pri uplatňovaní preukázateľne vynaložených daňových výdavkov zaúčtovaných v účtovníctve alebo v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov je bežné mesačné poistné aj nedoplatok z ročného zúčtovania uznaným daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 3 písm. i) zákona o dani z príjmov, t. j. uhradený nedoplatok znižuje úhrn zdaniteľných príjmov z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Odpoveď v texte
Zdenka, to vsetko je OK, len on nema doteraz zaplatene: nedoplatok za rok 2008 a ani v roku 2009 nema zaplatený ani jeden mesiac v zp. aspon mi to tak tvrdí a nemá žiadne doklady.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ja by som to riešila v rámci uzávierkových operácii na základe prípisu zo zdravotnej poisťovne , ktorý by bol zároveň podkladom pre účtovanie .Účtovala by som o zápočte na konci roka .To znamená :
1. Interný doklad by bol preplatok ZP , ktorý by som v plnej výške za účtovala do príjmov OVZD a odpísala by som pohľadávku voči ZP.
2.Interný doklad by bol na zaúčtovanie dane z preplatku do VNZD -Daň z príjmu - túto daň by som odpísala zo záväzkov t.j. znížila by som záväzok voči ZP/pri DP je možnosť túto daň považovať za preddavok /
3.Interný doklad by bol zápočet na zdravotné poistenie v rokou 2009 podľa mesiacov/to musíte určiť , ktoré mesiace/c tou platbou započítavate / a zároveň by som odpísala zo záväzkov účtovanú čiastku .Čiže by som záväzok voči ZP znížila .
Zitka ale aj vy ostatní, ak si najdete čas a budete mať chuť precítat: ja som to účtovala nasledovne. Ide o szčo, szčo vedie účtovníctvo, preplatok za rok 2008 mu zúčtovali s preddavkami v roku 2009,
konkrétne:
výška preplatku: 54,58 €
výška zrazenej dane: 10,37€
rozdiel: 44,21 €

teda ku 30.06. zaúčtovaná pohladavka 54,58€
kedze nemam PPD od vszp za 7/2009 a 11/2009, to su mesiace s ktorými bol zúčtovaný preplatok, teda ide o nepenazne operacie tak som ich zaradila do penazneho dennika ku 31.12. 2009, teda:
31.12 suma 44,21 € POZD cez ID uhrada pohladavky
31.12 suma 10,37 € POZD cez ID uhrada pohladavky
31.12 suma 41,37 € /to je vyska preddavku za jeden mesiac,to len aby som odľahčila / cez ID odvody do fondov ako vydavok odpočitatelný od dane, vszp to sparovala s odvodmi za 7/2009
zvysnu sumu preplatku 44,21 - 41,37 = 2,84 spárovala s odvodmi za 11/2009,
takto som dostala do POZD celu sumu preplatku, uhradila som takto príspevky do fondov, znížila a vysporiadala záväzky voci zp, a v dan. priznaní som zražkovu dan odratala od danovej povinnosti.
aký máte názor na takýto postup?
Naposledy upravil janulka : 18.03.10 at 20:35
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Čaute poraďáci! Kamoška robila DP B manželovi za rok 2008 a teraz našla chybu. Do príjmov zahrnula aj faktúrku, kt. prišla na účet až v 1/2009, takže sa mala zahrnúť do príjmov za rok 2009. Nevie ako teraz postupovať, keďže vtedy sa to vypĺňalo ešte v Sk.A tiež , či môže použiť tlačivo za rok 2009.Chce podať DDP za rok 2008.DÚ by jej mal po podaní DDP vrátiť ten preplatok, len nevieme, ako to vyplniť/ tak isto ako DP, ale udať správnu výšku príjmov, alebo ako/. Prosím, poraďte, ak ste mali s tým skúsenosť.Ďakujem
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Prosím, poraďte nám s príspevkom vyššie. Príjmy v DP B za rok 2008 boli udané vo výške 516745Sk,
ale to bolo nesprávne, správne mali byť vo výške483969,5Sk.
Naposledy upravil leozka : 21.03.10 at 14:56
0 0
anarchy anarchy

anarchy je offline (nepripojený) anarchy

Ahojte, chcela by som sa poradit k zdaneniu prijmov podla §7.

V roku 2009 sme s vyraznou stratou predali podielove listy (rozdiel medzi nakupnou cenou v roku 2006 a predajom v roku 2009), zaroven mame v roku 2009 urokovy prijem z poskytnutej pozicky.
Je mozne stratu z predaja PL a prijem z pozicky v prislusnej tabulke DP "kompenzovat" ...

Mata ma odsek 6/ §7, ale pripada mi to strasne nefer ...

Dakujem za radu.
0 0
MrPerfecto MrPerfecto

MrPerfecto je offline (nepripojený) MrPerfecto

Dobrý deň ,
som živnostník od augusta 2009 , predtym som bol nezamestnany , prijmy zo živnosti mam 1600 EUR a taktiez som dostal prispevok na SZČo 3775 EUR , výdavky akurat odvody do ZP ( 5x 41,37 EUR). Vedel by mi niekto pomoct vyplnit danove priznanie ? Konkretne ma zaujima aku cast prispevku mam dat do prijmov a dalej co su to pausalne vydavky a ci si ich mozem uplatnit.
Dakujem z celeho srdca :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MrPerfecto Pozri príspevok
Dobrý deň ,
som živnostník od augusta 2009 , predtym som bol nezamestnany , prijmy zo živnosti mam 1600 EUR a taktiez som dostal prispevok na SZČo 3775 EUR , výdavky akurat odvody do ZP ( 5x 41,37 EUR). Vedel by mi niekto pomoct vyplnit danove priznanie ? Konkretne ma zaujima aku cast prispevku mam dat do prijmov a dalej co su to pausalne vydavky a ci si ich mozem uplatnit.
Dakujem z celeho srdca :-)
No viac o paušalnych výdavkoch nájdeš tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html stiahni si tabulku a vypln podla svojich príjmov a odvodov.

Do príjmu ale musíš zahrnúť celú dotáciu, a tým pádom budeš od júla 2010 povinným platcom odvodov.
Daň nebudeš platiť žiadnu a odvody do SP budú trošku vyššie od minimalnych.
0 0
MrPerfecto MrPerfecto

MrPerfecto je offline (nepripojený) MrPerfecto

Xanti dakujem , pytal som sa preto , lebo viem ze niektorí dotaciu delili na polovicu , takze taka moznost musi existovat ...
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

MrPerfecto Pozri príspevok
Dobrý deň ,
som živnostník od augusta 2009 , predtym som bol nezamestnany , prijmy zo živnosti mam 1600 EUR a taktiez som dostal prispevok na SZČo 3775 EUR , výdavky akurat odvody do ZP ( 5x 41,37 EUR). Vedel by mi niekto pomoct vyplnit danove priznanie ? Konkretne ma zaujima aku cast prispevku mam dat do prijmov a dalej co su to pausalne vydavky a ci si ich mozem uplatnit.
Dakujem z celeho srdca :-)

vyplňaš DP typ B, ak chceš použiť paušálne výdaje, celá dotácia sa ti zahrnie do príjmov a to 3775 + 1600 takže tvoje príjmy budú 5375,
z toho vyplýva, že by si mal povinnosť platiť od 1.7.2010 aj odvody do Sociálnej poisťovne, pretože si prekročil limit a to sumu 3834,96,
výdaje by boli 40% z príjmov to je 2150 € + poistné skutočne uhradené v roku 2009, daňová povinnosť nula

ak si urobíš jednoduché účtovníctvo, príspevok z dotácie zahrnieš do príjmov len vo výške vyčerpanej sumy, neviem či si mal uvedené v kalkulácii nákladov ZP, ale asi áno, takže do tej výšky by bola pre teba dotácia zdaniteľný príjem, rozdiel je príjem neovplyvňujúci ZD
daňová povinnosť ti vyjde nula, ale nebudeš mať povinnosť platiť od 1.7.2010 odvody do SP, nakoľko neprekročíš limit príjmov 3834,96 €

ak
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MrPerfecto Pozri príspevok
Xanti dakujem , pytal som sa preto , lebo viem ze niektorí dotaciu delili na polovicu , takze taka moznost musi existovat ...
Ano existuje taká možnosť, ale musíš viesť JU - teda jednoduché účtovníctvo . Musíš zvážiť čo je pre teba výhodnejšie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MrPerfecto Pozri príspevok
Xanti dakujem , pytal som sa preto , lebo viem ze niektorí dotaciu delili na polovicu , takze taka moznost musi existovat ...
dotáciu nedelíš na polovicu.
Príjem dotácie na účet je príjem neovpl. základ dane.

Ak budeš viesť účtovníctvo, zdanitelným príjmom (POZD) bude vyčerpaná časť dotácie

Ak si uplatníš paušálne výdavky, v prvom roku podnikania zdaniš celú dotáciu.

Dotácia vstupuje aj do príjmu pre posudzovanie povinného platitela odvodov do soc. poisťovne - ak budeš uplatňovať paušálne výdavky, staneš sa od 1.7.2010 povinným platitelom odvodov do SP.
1 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Poradíte mi niekto v príspevku 687? Ďakujem
0 0
MrPerfecto MrPerfecto

MrPerfecto je offline (nepripojený) MrPerfecto

dakujem vsetkym krásne za odpovede , takze asi pojdem radsej do pausalnych vydavkov :-) ale este tie odvody do SP budem musiet platit aj v r.2011 aj ked budem mat v r 2010 nizzsi prijem ??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MrPerfecto Pozri príspevok
dakujem vsetkym krásne za odpovede , takze asi pojdem radsej do pausalnych vydavkov :-) ale este tie odvody do SP budem musiet platit aj v r.2011 aj ked budem mat v r 2010 nizzsi prijem ??
do 30.6.2011
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MrPerfecto Pozri príspevok
dakujem vsetkym krásne za odpovede , takze asi pojdem radsej do pausalnych vydavkov :-) ale este tie odvody do SP budem musiet platit aj v r.2011 aj ked budem mat v r 2010 nizzsi prijem ??
No odvody budeš platiť minimálne od 1.7.2010 do 30.6.2011. Ak v DP za rok 2010 budeš mať nižší príjem ( nevieme aká bude hranica zatial ) tak v druhej polovici roku 2011 už odvody platiť nebudeš.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

MrPerfecto Pozri príspevok
dakujem vsetkym krásne za odpovede , takze asi pojdem radsej do pausalnych vydavkov :-) ale este tie odvody do SP budem musiet platit aj v r.2011 aj ked budem mat v r 2010 nizzsi prijem ??
odvody budeš platiť od 1.7.2010 do 30.6.2011 a ďalej sa uvidí podľa príjmov v roku 2010

ale ja si myslím, že je lepšie pre teba viesť účtovníctvo, pretože nebudeš mať povinnosť platiť odvody alebo chceš?
0 0
MrPerfecto MrPerfecto

MrPerfecto je offline (nepripojený) MrPerfecto

ok dik a este jedna otazocka a uz dam pokoj , slubujeem :-) ake prilohy treba dat k danovemu priznaniu ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať