Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typ B

Manžel podnika ako živnostník od 1.2.07, ja som na materskaj od 04/07 kedze sa nam narodili dvojicky. Manžel pracoval 4 mes. na prac.zmluvu u firmy,kde odviedol DzP okolo 5000,-Sk, ostatné mesiace ako živnostník. Jeho zákl.dane r.69 je okolo 60 000,-Sk.Zníženie zákl.dane r.70 je 95 616,-.Chcem sa opýtať, ked je už v mínuse musím uviesť na r.71: 95 616,-na manželku ked je daň 0,-Sk a co s r. 96 daň bonus na deti za celý rok 9 840,- a r. 100 zapl. preddavok 5 000,- sk.Daň. bonus si od aprila neuplatnil Prosím poradte mi ak vychádza daň 0,- tak mu nemôžem uplatniť daň.bonus na deti a ani na manželku. Vrátia mu iba zapl. preddavok vo výške 5 000,- Sk. Prosím poradte mi, dakujem
Usporiadat
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

bambino87 Pozri príspevok
mohol by mi niekto poradiť, do ktorého riadku mam v DP napísať dotáciu od úradu prace? celu som ju nepouzila v roku 2007 ale viem, že si ju v DP 2007 musim celu priznat. Uplatnujem si pausalne vydavky a prijmy SZCO robia okolo 150 000,-. Dotacia mi bude ovplyvnovat 40% vydavky? Dakujem
Dotáciu z UPSVaR si do daňového priznania uplatňuješ postupne, podľa toho, či ju celú vyčerpáš, alebo nie...podľa toho ju aj rozpúšťaš.
Ak si ju nevyčerpala celú, ale len časť z nej, tak si ju v takej výške výdavkov uplatníš do príjmov.
Výdavky vyrátaš jednoducho....150 000*40% + povinné zaplatené poistné
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Prepáčte, nejak som tu odpoveď strčila niekde inde, kde mala patriť, pokúsim sa to napraviť.
0 0
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

Nie nie, pokiaľ uplatňuje 40% paušálne výdavky tak dotáciu musí celú zahrnúť v roku keď ju prijala, bez ohľadu na čerpanie.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

bambino87 Pozri príspevok
mohol by mi niekto poradiť, do ktorého riadku mam v DP napísať dotáciu od úradu prace? celu som ju nepouzila v roku 2007 ale viem, že si ju v DP 2007 musim celu priznat. Uplatnujem si pausalne vydavky a prijmy SZCO robia okolo 150 000,-. Dotacia mi bude ovplyvnovat 40% vydavky? Dakujem
Dotáciu z UPSVaR si do daňového priznania uplatňuješ postupne, podľa toho, či ju celú vyčerpáš, alebo nie...podľa toho ju aj rozpúšťaš.
Ak si ju nevyčerpala celú, ale len časť z nej, tak si ju v takej výške výdavkov uplatníš do príjmov.
Výdavky vyrátaš jednoducho....150 000*40% + povinné zaplatené poistné
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

waitinka7 Pozri príspevok
Dotáciu z UPSVaR si do daňového priznania uplatňuješ postupne, podľa toho, či ju celú vyčerpáš, alebo nie...podľa toho ju aj rozpúšťaš.
Ak si ju nevyčerpala celú, ale len časť z nej, tak si ju v takej výške výdavkov uplatníš do príjmov.
Výdavky vyrátaš jednoducho....150 000*40% + povinné zaplatené poistné

Toto platí, lem keď prijímateľ účtuje v jednoduchom účtovníctve. Pri paušálnych výdavkoch zahrnie celú dotáciu do príjmu
§ 17 ZoDZP
h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
Naposledy upravil JankaO : 27.02.08 at 17:11
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Ja som sa bola vyslovene na to pýtať u nás na DÚ a povedali mi, že postupne rozpúšťať, hoci sa uplatňuje 40%.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

waitinka7 Pozri príspevok
Ja som sa bola vyslovene na to pýtať u nás na DÚ a povedali mi, že postupne rozpúšťať, hoci sa uplatňuje 40%.
V tomto prípade, by som sa radšej držala zákona a nie subj. názoru úradníka.
citát z DR SR
Pokyn DR SR
na zdaňovanie dotácií, podpôr a príspevkov prijatých daňovníkmi s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. v zn. n. p., ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva

2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
Vypracované: január 2007
0 0
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

JankaO Pozri príspevok
V tomto prípade, by som sa radšej držala zákona a nie subj. názoru úradníka.
citát z DR SR
Pokyn DR SR
na zdaňovanie dotácií, podpôr a príspevkov prijatých daňovníkmi s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. v zn. n. p., ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva

2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
Vypracované: január 2007
To čo som vyznačil ma ale trápi najviac. Prečítal som tu už všetko možné a stále sa tu rôznia názory na to či sa aj z tejto dotácie uplatňujú výdavky 40%. Podľa toho zvýrazneného nie pretože píšu že - CELÝ príjem z dotácie sa zahrnie do ZÁKLADU DANE - základ dane je definovný v §2 ods.j) Zákona o dani z príjmov ako rozdiel o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky.
Ďalší problémik je v tom že v ďalšom odseku tohto pokynu si sami akosi protirečia:

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].


Asi tomu nie celkom rozumiem, pretože ako sa dá niečo v celej výške zdaniť keď si z toho odrátam 40% výdavky
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

[QUOTE]
Volvox Pozri príspevok
To čo som vyznačil ma ale trápi najviac. Prečítal som tu už všetko možné a stále sa tu rôznia názory na to či sa aj z tejto dotácie uplatňujú výdavky 40%. Podľa toho zvýrazneného nie pretože píšu že - CELÝ príjem z dotácie sa zahrnie do ZÁKLADU DANE - základ dane je definovný v §2 ods.j) Zákona o dani z príjmov ako rozdiel o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky.
Ďalší problémik je v tom že v ďalšom odseku tohto pokynu si sami akosi protirečia:

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].

Asi tomu nie celkom rozumiem, pretože ako sa dá niečo v celej výške zdaniť keď si z toho odrátam 40% výdavky
zahrnúť v celej výške dotáciu do základu dane a celú dotáciu zdaniť je veľký rozdiel... ty tam vidíš napísané to druhé, ja to prvé...
0 0
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

No veď to. Posledná zvýraznená veta v mojom príspevku ti ukazuje že pre nich to veľký rozdiel nieje, pretože v zátvorke máš uvedené (zdanil).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Volvox Pozri príspevok
No veď to. Posledná zvýraznená veta v mojom príspevku ti ukazuje že pre nich to veľký rozdiel nieje, pretože v zátvorke máš uvedené (zdanil).
to neber vážne to je v zátvorke
0 0
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

No samozrejme že mne ako aj každému inému by to vyhovovalo tak ale ... ja základ dane chápem ako výsledok čo mi vyjde keď odrátam príjmy a výdavky. A keď oni píšu že táto dotácia má byť celá zahrnutá v základe dane tak to znamená že sa tam má nachádzať celá v tom základe dane (bez odpočítania 40%) a tým pádom ju musím aj celú zdaniť.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

moc kombinuješ až prekombinuješ...

aj úhrady odberateľských faktúr zahrňuješ do základu dane, ale neznamená to, že si nemôžeš odpočítať výdavky...
0 0
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

Nie pohybujme sa v rámci základných pojmov zákona o DzP. Úhrada odberateľskej faktúry je zdaniteľným príjmom (§2h v súvislosti §2b, c) a od tohto príjmu si odrátaš výdavky a výsledok je základ dane.
0 0
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

A samozrejme že tu nechcem vyvolávať žiadny flame. Nikde v zákone sa explicitne nepíše že by dotácia bola príjmom od ktorého nemožno odrátať žiadne výdavky. Len z tohto pokynu to tak vyznieva.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Katija Pozri príspevok
Odpoveďe v texte
diky za radu, oceňujem!

To, ze manzelke moze zamestnavatel vykonat RZ si myslela len v pripade, ak cely prijem z prenajmu prizna manzel?

Takze manzel si moze uplatnit nezdan.cast 95.616,-, aj pri prenajme oslobodenie 24.900,- Sk, ano?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

silvia Pozri príspevok
diky za radu, oceňujem!

To, ze manzelke moze zamestnavatel vykonat RZ si myslela len v pripade, ak cely prijem z prenajmu prizna manzel?
Že celý príjem prizná manžel je jedna možnosť. Výhodnejšie je ale rozdeliť príjem tak, aby manželka mala 24 900,- Sk a zvyšok manžel. Potom si ona oslobodí 24 900,-Sk a vlastne má príjem z prenájmu 0 (vtedy jej zamestnávateľ môže urobiť RZD). On si zo svojej časti príjmu oslobodí tiež 24 900,- Sk a zdańuje len zvyšné príjmy a aj z tých môže ešte uplatniť 40 % ako paušálny výdavok.

Takze manzel si moze uplatnit nezdan.cast 95.616,-, aj pri prenajme oslobodenie 24.900,- Sk, ano? Áno.
Odpoveď modrým. Takto je to najvýhodnejšie pre dańovníkov.
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

SZČO v roku 2007 rozšírila živnosť o opatrovateľstvo v zahraničí.
Zo živnosti z podnikania jej vychádza strata za rok 2007 /bez príjmov z opatrovateľstva/.
O príjme v zahraničí nemá žiadny doklad, koľko zarábala.
Čo narvrhujete, má priznať nejaký príjem aj z toho opatrovateľstva, aspoň do základu dane aby jej daň vychádzal na minimum???
Ak áno, stačí jednou položkou zaúčtovať na konci roka do peňažného denníka ten príjem???
Aké potvrdenie potom má doložiť, stačí čestné prehlásenie.
Ďakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
A ako dostáva vyplatený príjem za opatrovateľstvo? Na ruku? No neviem, je to černota....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať