Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Ahojte, tiez som sa o tie svoje poctivo starala a u bab, ktore kolko raz zabudnu orchidku aj poliat, nevsimaju si ich, sam tym orchidkam dari najlepsie. tiez som mala na to nervy a povedala som si dost. od teraz sa budem aj ja tak starat, ze minimalne a som zvedava, co urobia.
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
To-Ma-Ba zaujal ma tvoj príspevok ohladne odhnívajuceho srdiečka,asi mam niečo podobné mam jednu phal.ktorej sa černie v časti odkial vyrastá líst a pod poslednym listom má čierne fliačky. Korene má v poriadku to som už skontrolovala.Chcem sa spytať myslíš Endiex-liek proti hnačke? Vlekárni mi povedali,že iný nebýva.Tie tobolky otvríš a tak posypeš? dakujem za tvoju odpoved milka
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ma-Ba Pozri príspevok
Tak to som rada, len dajte pozor na vlhkosť, aby sa to nezačalo znova. Nech sa darí.
ahoj ma-ba! tu vandu budem musiet dat asi do sacku, ked som ju dostala, boli korene v dost zlom stave, chodila som ju pozerat do baumaxu a vzdy bola ponorena vo vode, myslela som si, ze u mna sa jej polepsi, ale ide to s nou dolu vodou, zltnu jej listy a zatial sa s nou nic nedeje, myslim tym nerastu jej ani nove korene, iked jeden uz vykuka, tak uvidim a nerastu jej ani listy, bojim sa, ze o nu pridem...vies mi poradit, co s nou?
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

veva.. Pozri príspevok
Korene sa zdajú byť v poriadku a aj listy sú pevné a lesklé.
ja som mala tiež tento problém, vonkajšie korene boli všetky v poriadku, mala som ich asi 12, ale tie v substráte všetky odhnili, nezostal mi ani jeden
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

milka 60 Pozri príspevok
To-Ma-Ba zaujal ma tvoj príspevok ohladne odhnívajuceho srdiečka,asi mam niečo podobné mam jednu phal.ktorej sa černie v časti odkial vyrastá líst a pod poslednym listom má čierne fliačky. Korene má v poriadku to som už skontrolovala.Chcem sa spytať myslíš Endiex-liek proti hnačke? Vlekárni mi povedali,že iný nebýva.Tie tobolky otvríš a tak posypeš? dakujem za tvoju odpoved milka
milka - Áno presne tak. Liek proti hnačke a postup ako si napísala. Treba dobre zasypať a polievať radšej menej ako viac. Zabezpečiť prúdenie vzduchu. Teraz, keď sú takéto krásne dni, možno by bolo dobré vyložiť ju do tieňa. Ja im už teraz doprajem viac slniečka.
Naposledy upravil Ma-Ba : 22.09.09 at 08:36
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

sayly Pozri príspevok
ahoj ma-ba! tu vandu budem musiet dat asi do sacku, ked som ju dostala, boli korene v dost zlom stave, chodila som ju pozerat do baumaxu a vzdy bola ponorena vo vode, myslela som si, ze u mna sa jej polepsi, ale ide to s nou dolu vodou, zltnu jej listy a zatial sa s nou nic nedeje, myslim tym nerastu jej ani nove korene, iked jeden uz vykuka, tak uvidim a nerastu jej ani listy, bojim sa, ze o nu pridem...vies mi poradit, co s nou?
ahoj sayly - bojím sa, že Vandu bude ťažké zachrániť v sáčku. Podľa toho čo si napísala, sa mi zdá, že má málo vody, málo slnka a vzduchu. Ale môžem sa mýliť. Môže to byť aj nejaká choroba. Popíš trochu spôsob pestovania, miesto, polievanie, hnojenie, popr. foto. Skús dať von na slniečko na celý deň, dobre poliať. Na noc dovnútra, cez deň znova. Ale foto by bolo dobré.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

veva.. Pozri príspevok
Korene sa zdajú byť v poriadku a aj listy sú pevné a lesklé.
Súhlasím so sayly a podľa obrázku mám trochu obavu či to nebude aj Tvoj prípad. Substrát zdá sa, rýchlo nasiakne a dlho drží vodu. A korene môžu byť už odhnité. Pokiaľ je orchidea zdravá, životaschopná nemala by zareagovať zrazu tak, že zhodí kvety, aj keď sa preloží na iné miesto. Nemusí jej to vyhovovať a aj nám to povie nejakým zvädnutým, zožltnutým púčikom, možno pomalšie rastie. Ale ak zhodí kvety, puky, alebo začne zrazu žltnúť viac listov už niečo nie je v poriadku.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Ivus44 Pozri príspevok
Ahojte, tiez som sa o tie svoje poctivo starala a u bab, ktore kolko raz zabudnu orchidku aj poliat, nevsimaju si ich, sam tym orchidkam dari najlepsie. tiez som mala na to nervy a povedala som si dost. od teraz sa budem aj ja tak starat, ze minimalne a som zvedava, co urobia.
Ivus - čítala som jeden príspevok v nejakej diskusii, kde si jedna pani povedala to isté. Po čase to považovala za zlé rozhodnutie, pretože jej odišlo už presne neviem koľko orchideí , nakoľko ich prestala kontrolovať a bakterióza je riadne svin.... Prepáčte na výraz. Môj skromný názor je, že poctivá starostlivosť spojená s trpezlivosťou prináša kvitnúce orchidei.
0 0
zuzulu zuzulu

zuzulu je offline (nepripojený) zuzulu

Ma-Ba Pozri príspevok
Ivus - čítala som jeden príspevok v nejakej diskusii, kde si jedna pani povedala to isté. Po čase to považovala za zlé rozhodnutie, pretože jej odišlo už presne neviem koľko orchideí , nakoľko ich prestala kontrolovať a bakterióza je riadne svin.... Prepáčte na výraz. Môj skromný názor je, že poctivá starostlivosť spojená s trpezlivosťou prináša kvitnúce orchidei.
dufam, ze mas pravdu, ja uz mam pocit, ze mi jedna odchadza nadobro, jeden list jej zgumovel uplne, ten uz ide do vecnych lovist a ziadna stonka nikde uz dost dlhu dobu
druha mi asi trochu ozila, stonka zacina zeleniet, ale citala som, ze ked odkvitne, treba ju niekde odstrihnut, len neviem poriadne kde a ako, viete mi poradit?
ako som uz pisala, fakt ma ide utrhnut, ze ja tie svoje hladkam a rozpravam sa s nimi a suseda ma tu svoju preliatu v prievane a ide jej kvitnut
0 0
Čupríková Mária Čupríková Mária
Saly skus si najst na google pestovanie Vandy vo váze, mala by sa ti tam zobraziť aj česká poradňa, možno tam najdeš aj pomoc na záchranu tej tvojej Vandy, držím palce
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

zuzulu Pozri príspevok
dufam, ze mas pravdu, ja uz mam pocit, ze mi jedna odchadza nadobro, jeden list jej zgumovel uplne, ten uz ide do vecnych lovist a ziadna stonka nikde uz dost dlhu dobu
druha mi asi trochu ozila, stonka zacina zeleniet, ale citala som, ze ked odkvitne, treba ju niekde odstrihnut, len neviem poriadne kde a ako, viete mi poradit?
ako som uz pisala, fakt ma ide utrhnut, ze ja tie svoje hladkam a rozpravam sa s nimi a suseda ma tu svoju preliatu v prievane a ide jej kvitnut
Dievčence uvedomme si, že ani hladkanie ani rozprávanie sa, ani hnev na orchidei nepomôže, ak nemajú také podmienky, ako napr. u susedy, alebo niektorí pestovatelia píšu, že sú zanovité rastliny. Niektorým pomôže šok, niektorým ani to. Nevytlčieme z nich to čo nám teraz nechcú poskytnúť -radosť z kvitnutia. Musíme hľadať, študovať porovnávať podmienky moje, tvoje, iných. Ak chcem výsledky musím veľa preto robiť. Prajem všetkým "nahnevaným" na orchidei, aby im skoro zakvitli.
- Na stonke vyhľadať najkrajšie kolienko a 1 cm nad ním odstrihnúť.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

A pre povzbudenie trpezlivosti mojej aj iných pozrite, čo som dnes objavila.
Obrázok 834.jpg  
Obrázok 836.jpg  
Obrázok 835.jpg  
1/1
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Ma-BA, to je radosť a dakujem milka
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ma-Ba Pozri príspevok
ahoj sayly - bojím sa, že Vandu bude ťažké zachrániť v sáčku. Podľa toho čo si napísala, sa mi zdá, že má málo vody, málo slnka a vzduchu. Ale môžem sa mýliť. Môže to byť aj nejaká choroba. Popíš trochu spôsob pestovania, miesto, polievanie, hnojenie, popr. foto. Skús dať von na slniečko na celý deň, dobre poliať. Na noc dovnútra, cez deň znova. Ale foto by bolo dobré.
no polievam raz za týždeň a každý deň rosím (iba Vandu), len už keď som ju dostala, tak mala veľa koreňov postihnutých, niektoré boli suché a niektoré zase zhnité, priame slnko nemá, ten vzduch jej asi chýba, len neviem, či ju môžem dať na priame slnko, zatiaľ nehnojím, keďže sa s ňou nič nedeje....som zúfalá a pevne verím, že ju preberiem, mala som z nej hroznú radosť i keď bola v takom zúboženom stave...vanda vyžaduje viac vody ako phaly?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ahojte, kámoška sa mi sťažovala, že jej hynie phala. Tak som včera príšla k nej a hrúza. Stonky úplne suché. Tak som si ju zobrala domov či ju neoživim. No má len jeden malučký list a zdá sa mi dosť suché srdiečko. Korene asi 1 a pol čo ostali. Myslíte , že mám nádej , dala som ju do sáčka.
P9210141.jpg  
P9210142.jpg  
1/1
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Ma-Ba Pozri príspevok
Dievčence uvedomme si, že ani hladkanie ani rozprávanie sa, ani hnev na orchidei nepomôže, ak nemajú také podmienky, ako napr. u susedy, alebo niektorí pestovatelia píšu, že sú zanovité rastliny. Niektorým pomôže šok, niektorým ani to. Nevytlčieme z nich to čo nám teraz nechcú poskytnúť -radosť z kvitnutia. Musíme hľadať, študovať porovnávať podmienky moje, tvoje, iných. Ak chcem výsledky musím veľa preto robiť. Prajem všetkým "nahnevaným" na orchidei, aby im skoro zakvitli.
- Na stonke vyhľadať najkrajšie kolienko a 1 cm nad ním odstrihnúť.
Súhlasím s výhradou. Predávané orchidey sú mnohonásobné krížence komerčne množené generatívne (semenom). Častokrát nie sú odskúšané viac než po prvé kvitnutie - šup s nimi na predaj- nikto nevie, ako sa zachovajú ďalej. To zisťujeme my - "závisláčky" na vlastnej koži. Utrafiť im podmienky je vlastne umenie, možno náhoda. Niektorá ma poteší, iná ma potrápi. Ale určite sa všetky (pardon - všetci!) zhodneme na tom, že IM to na kráse neuberá.
0 0
aksunan13 aksunan13

aksunan13 je offline (nepripojený) aksunan13

Ahojte, mojim všetkým orchideám, úplne odhnili korene, zistila som to, keď im naraz všetkým opadli kvietky a v substráte som našla nejaké malé mušky alebo čo to bolo. Tak som substrát premyla vo vode a vysterelizovala v trúbe. Skoro všetky korene odstihla a nechala asi len dva, aby som ich mala ako zasadiť (do vysterelizovaného substrátu).Kedže sa nedajú poliať, pretože nemajú korene, iba ich rosím, skoro každý deň. Nechápem ako je to možné ale listy majú pekné, možno práve z toho rosenia. A dnes som zistila, že nad tým substrátom ako začínajú listy vykukajú dve zelené bodky ( hádam to bude nejaký koreň), tak vás poprosím o radu. Mám ďalej takto rosiť? A ak mi niečo z týchto bodiek narastie, nejaký ten koreň, mám ho dať dnu do substrátu alebo nechať ako vzdušný koreň? Ďakujem za radu
Naposledy upravil aksunan13 : 22.09.09 at 14:37
P9223011.jpg  
P9223012.jpg  
1/1
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

sayly Pozri príspevok
no polievam raz za týždeň a každý deň rosím (iba Vandu), len už keď som ju dostala, tak mala veľa koreňov postihnutých, niektoré boli suché a niektoré zase zhnité, priame slnko nemá, ten vzduch jej asi chýba, len neviem, či ju môžem dať na priame slnko, zatiaľ nehnojím, keďže sa s ňou nič nedeje....som zúfalá a pevne verím, že ju preberiem, mala som z nej hroznú radosť i keď bola v takom zúboženom stave...vanda vyžaduje viac vody ako phaly?
sayly - Napíšem vlastnú skúsenosť. Neber to ako všeobecne platné pravidlo. Keď som si kúpila prvú Vandu zo stredu vychádzal nový lístok. Akonáhle som jej dopriala slniečko lístok - poskočil-. Celé minulé aj tohoročné leto boli obidve, nakoľko 1 pribudla vonku. Vlani skoro každú noc putovala dovnútra cez deň von, tento rok boli 24 h vonku. Iba teraz ich dávam na noc na chodbu. Ráno von. Keď bolo niekoľko dní daždivo, ale teplo nechala som ich vonku. Korene začali rásť "ako bláznivé". Na jednej mám nový výhon s koreňom, ten tiež krásne podrástol.
Vanda vyžaduje viac vody - ak sa pestuje bez substrátu treba denne namáčať korene, ja žiadne rastliny nerosím u Vandy sa vytvárajú bodky na listoch. Ak sa pestuje v substráte môžeme urobiť chybu, čo sa stalo aj mne, že som sa bála preliatia a málo som ju polievala. Následok spodné listy ovisli, neožltli chvála Bohu, ale aj po zvýšení zálievky zostali tak.
Navrhujem 2x do týždňa celú nádobu s Vandou namočiť do vlažnej vody, hneď vybrať, cez deň vyložiť na slniečko večer dovnútra.
Toto by som skúsila, ale ako písala Čupríková Mária, možno skús aj na iných diskusiách.
Naposledy upravil Ma-Ba : 22.09.09 at 17:03
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
aksunan13-to by bolo šťastie,keby to boli keiky
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
milka 60 Pozri príspevok
aksunan13-to by bolo šťastie,keby to boli keiky
ee....to vyzerá na krásne nové korene
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať