Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ja som oddeľovala z mini-orchidky novú kejku, tá by mala mať aspoň 3-4 korene aspoň 5 cm a aspoň 3 lístky. Mám ju zasadenú, ale mne narástla na odkvitnutej stonke a aj zakvitla, už som ju tiež tu prikladala, pozriem ak tu rýchlo nájdem, tak priložím, ale kým to tak neni, tak odborníci radia čakať, lebo vraj na tej matičnej rastlinke sa tá dcérska môže správať tak ako pôvodná, no a je to pekné, ak kvitnú obe naraz. Takže ja by som ju takto zatiaľ nechala.
Našla som ju, tak ti ju prikladám, na odkvitnutej stonke mi narástla kejka, 3 lístky, potom zakvitla a keď mala dlhšie korene, tak som ju odstrihla na tej stonke a zasadila. Zatiaľ je veľmi pekná aj tá novozasadená, tak uvidím čo bude ďalej.
DSC00952.jpg  
DSC00955.jpg  
DSC00950.jpg  
DSC00949.jpg  
1/1
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

dindi22 Pozri príspevok
Jarka, no aj ja som sa bála kúpiť tú orchideu v BB, lebo v deň, keď sme odchádzali začalo mrznúť a aj snežiť...no riskla som to, uvidíme, čo sa stane. Okrem pukov, ktoré o chvíľu zhodí jej hádam nebude nič!!!
Tie ostatné, čo boli uložené popri kraji boli tiež akési omrznuté, táto bola zastrčená chvalabohu v strede, medzi ostatnými, takže v prievane nebola...

V to dúfam aj ja, lebo naozaj má krásne listy aj koreňový systém, takže pevne verím, že si ju uchránime. Je prekrásna a ja sa jej snažím dať veľa lásky, ozývam sa k nej a chlácholim , tak uvidíme... Držím aj tebe prsty, veď každá z nás je tým už posadnutá a teší sa z každého malinkého úspechu.
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
Jara Pozri príspevok
Ja som oddeľovala z mini-orchidky novú kejku, tá by mala mať aspoň 3-4 korene aspoň 5 cm a aspoň 3 lístky. Mám ju zasadenú, ale mne narástla na odkvitnutej stonke a aj zakvitla, už som ju tiež tu prikladala, pozriem ak tu rýchlo nájdem, tak priložím, ale kým to tak neni, tak odborníci radia čakať, lebo vraj na tej matičnej rastlinke sa tá dcérska môže správať tak ako pôvodná, no a je to pekné, ak kvitnú obe naraz. Takže ja by som ju takto zatiaľ nechala.
Našla som ju, tak ti ju prikladám, na odkvitnutej stonke mi narástla kejka, 3 lístky, potom zakvitla a keď mala dlhšie korene, tak som ju odstrihla na tej stonke a zasadila. Zatiaľ je veľmi pekná aj tá novozasadená, tak uvidím čo bude ďalej.
Je rozkošná a veľmi pekná farba. No v mojom prípade asi bude najlepšie počkať, kým vyženie nejaké korienky, ak vôbec......Čas všetko ukáže veď tam vlastne nezavadzia a ako píšeš možno zakvitne aj pôvodná rastlinka a aj keika a to potom bude krása.......
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Jara Pozri príspevok
Ja som oddeľovala z mini-orchidky novú kejku, tá by mala mať aspoň 3-4 korene aspoň 5 cm a aspoň 3 lístky. Mám ju zasadenú, ale mne narástla na odkvitnutej stonke a aj zakvitla, už som ju tiež tu prikladala, pozriem ak tu rýchlo nájdem, tak priložím, ale kým to tak neni, tak odborníci radia čakať, lebo vraj na tej matičnej rastlinke sa tá dcérska môže správať tak ako pôvodná, no a je to pekné, ak kvitnú obe naraz. Takže ja by som ju takto zatiaľ nechala.
Našla som ju, tak ti ju prikladám, na odkvitnutej stonke mi narástla kejka, 3 lístky, potom zakvitla a keď mala dlhšie korene, tak som ju odstrihla na tej stonke a zasadila. Zatiaľ je veľmi pekná aj tá novozasadená, tak uvidím čo bude ďalej.
čačaná je
0 0
privát privát

privát je offline (nepripojený) privát

pohodová realistka
Jara Pozri príspevok
Ja som oddeľovala z mini-orchidky novú kejku, tá by mala mať aspoň 3-4 korene aspoň 5 cm a aspoň 3 lístky. Mám ju zasadenú, ale mne narástla na odkvitnutej stonke a aj zakvitla, už som ju tiež tu prikladala, pozriem ak tu rýchlo nájdem, tak priložím, ale kým to tak neni, tak odborníci radia čakať, lebo vraj na tej matičnej rastlinke sa tá dcérska môže správať tak ako pôvodná, no a je to pekné, ak kvitnú obe naraz. Takže ja by som ju takto zatiaľ nechala.
Našla som ju, tak ti ju prikladám, na odkvitnutej stonke mi narástla kejka, 3 lístky, potom zakvitla a keď mala dlhšie korene, tak som ju odstrihla na tej stonke a zasadila. Zatiaľ je veľmi pekná aj tá novozasadená, tak uvidím čo bude ďalej.
práve takúto chcela moja malá dcérka, a ja som jej nedovolila. Ale mávajú ju v Kauflande, keď bude, tak to napravím.
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
privát Pozri príspevok
práve takúto chcela moja malá dcérka, a ja som jej nedovolila. Ale mávajú ju v Kauflande, keď bude, tak to napravím.
No to treba, veď boli Vianoce tak jej urob radosť nech nám rastie nová generácia
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

foza Pozri príspevok
Je rozkošná a veľmi pekná farba. No v mojom prípade asi bude najlepšie počkať, kým vyženie nejaké korienky, ak vôbec......Čas všetko ukáže veď tam vlastne nezavadzia a ako píšeš možno zakvitne aj pôvodná rastlinka a aj keika a to potom bude krása.......
treba počkať na korienky, nemôže sa oddeľovať skôr, musí mať minimálne 3 korene 3 - 5 cm dlhé a až potom je možné oddelenie
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Včera som si všimla, že aj moja druhá miniorchidejka má novú kejku a tak to vyzerá ako u teba Foza. Asi 3 lístky. Tie maličké mám len 2 a aj keď som už počula, že sú náročné na pestovanie u mňa sa im skutočne veľmi darí, už kvitli 2x a jednu kejku som už presadila, takže vlastne mám 3. Tá čo som včera objavila tú kejku púšťa aj stonku, takže možno bude kvitnúť. Tá je taká svetlo fialová s tmavým. Je tiež pekná.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Foza, ešte som večer pozerala do tej novej knihy o orchidkach na to cymbídium, tak som ti opísala tie teploty. V lete 20-25 cez deň, 15-20 v noci. V zime 5-15. Vonku v lete môže byť až kým teploty neklesajú k 0.
Dospelé rastliny presádzame až keď je nádoba plne prekoreňovaná a nové nádoby by nemali byť väčšie, max. 2-3 cm v priemere. To môže byť dôvod, že nekvitne, len ide do koreňov a listov. Bez presádzania vydržia 3-5 rokov. Dôvodom nekvitnutia môže byť aj to, že je pestovaná celoročne v teple, ale potrebuje chladné zimovanie alebo byť určitú dobu v suchu. Preto rastlinu skúšame premiestňovať a sledujeme pár dní až týždňov jej správanie a podobné je to so zálievkou. Skúsime ju zmeniť, nepolievamie ju, stačí priložiť tanierik s kamienkami a vodou k rastlinke.No a na vodu tiež pozor, ak máme vodovodnú, tak ju prevaríme, prípadne necháme aspoň 1 deň odstáť. Pre orchidejky je to to najdôležitejšie. No a samozrejme použijeme hnojivo na orchidejky. Tak ti držím prsty, aby sa jej darilo. Myslím tiež, že Ma-Ba má prekrásne cymbídium tak by mohla poradiť, lebo ona je skúsenejšia ako ja.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Jarka - neviem, či je to celkom pravda, lebo s cymbidiami a dendrobiami statočne bojujem už asi 2 roky. Ja robím asi chybu v lete. Cymbidium sa letní a potrebuje veľa vody + hnojivo. Dobrý je kravský. Ja polievam málo, zo strachu nepreliať. A tak na jeseň, keď som ich dávala dovnútra moje druhé cymbo bolo vysušené, žiadny nový výhon. Tak som sa naštvala. Išla som na susedný pozemok, kde boli predtným kone, zobrala som to čo po nich zostalo a milé cymbo som na to posadila a statočne som ho obložila. Vrch som zasypala substrátom. Po týždni som celý kvetináč namočila do vody a postavila na chodbu. O niekoľko dní som našla toto.
Obrázok 467.jpg  
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

PF 2010
Obrázok 463.jpg  
0 0
mata10 mata10

mata10 je offline (nepripojený) mata10

Mám dve deti a mam rada kvietočky preto som aj obiavila tuto stránku ...viac
Neviete dievčatá či ni je niekde akcia na orchidei?
0 0
dindi22 dindi22

dindi22 je offline (nepripojený) dindi22

mata10 Pozri príspevok
Neviete dievčatá či ni je niekde akcia na orchidei?
Ja som teraz kupovala akciovú v Kauflande(tam mávajú často) a viem, že aj v Tescu majú...
Ale asi to závisí aj od mesta
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
dindi22 Pozri príspevok
Ja som teraz kupovala akciovú v Kauflande(tam mávajú často) a viem, že aj v Tescu majú...
Ale asi to závisí aj od mesta
vcera v tescu mali jednu (poslednu)orchideu v akcii za 4,99.aj som ju chcela kupit ale bolo to naozaj chudatko s jednym jedinym kvietkom a ta cena bola dost vysoka-asi pre ten vianocny kvetinac.tak som ju nechala tak,aj ked mi jej bolo luto
0 0
mata10 mata10

mata10 je offline (nepripojený) mata10

Mám dve deti a mam rada kvietočky preto som aj obiavila tuto stránku ...viac
Bola som u nás v kauflande ale bolo tam velmi vela ludí tak som sa obratila a odišla,ale včera ked som bola mali len dve ale v strašnom stave a to za skoro 8 eur.Tak si radšej počkám kým im pridu nové.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Toto mi rastie vedľa srdiečka asi od novembra na mojej prvej orchidej, ktorú mám od mája. No stále je to také miniatúrne.Čo myslíte, vyzerá to na novú rastlinku? Ja dúfam. Len to hrozne pomaly rastie.
PC290336.jpg  
PC290337.jpg  
1/1
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
Zdenka175 Pozri príspevok
Toto mi rastie vedľa srdiečka asi od novembra na mojej prvej orchidej, ktorú mám od mája. No stále je to také miniatúrne.Čo myslíte, vyzerá to na novú rastlinku? Ja dúfam. Len to hrozne pomaly rastie.
zdenka myslim ze sa naozaj neda urcit co to je.mne pomaha ked si prestanem orchideu ne nejaky cas vsimat a ona ako by chcela uputat moju pozornost sa prejaviasi je jedno ci to je keika alebo stonka,obe ta asi velmi potesia
0 0
zmrzka333 zmrzka333

zmrzka333 je offline (nepripojený) zmrzka333

mama dvoch detí
Zdenka175 Pozri príspevok
Toto mi rastie vedľa srdiečka asi od novembra na mojej prvej orchidej, ktorú mám od mája. No stále je to také miniatúrne.Čo myslíte, vyzerá to na novú rastlinku? Ja dúfam. Len to hrozne pomaly rastie.
nebude to vzdusny koren?
0 0
privát privát

privát je offline (nepripojený) privát

pohodová realistka
keby tá fotka nebola také slniečková (dožlta) zdenka, nedá sa nej presne rozoznať čo to bude. Ale súhlasím s jajax a zmrzkou, že ťa veľmi poteší.
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
Jara Pozri príspevok
Foza, ešte som večer pozerala do tej novej knihy o orchidkach na to cymbídium, tak som ti opísala tie teploty. V lete 20-25 cez deň, 15-20 v noci. V zime 5-15. Vonku v lete môže byť až kým teploty neklesajú k 0.
Dospelé rastliny presádzame až keď je nádoba plne prekoreňovaná a nové nádoby by nemali byť väčšie, max. 2-3 cm v priemere. To môže byť dôvod, že nekvitne, len ide do koreňov a listov. Bez presádzania vydržia 3-5 rokov. Dôvodom nekvitnutia môže byť aj to, že je pestovaná celoročne v teple, ale potrebuje chladné zimovanie alebo byť určitú dobu v suchu. Preto rastlinu skúšame premiestňovať a sledujeme pár dní až týždňov jej správanie a podobné je to so zálievkou. Skúsime ju zmeniť, nepolievamie ju, stačí priložiť tanierik s kamienkami a vodou k rastlinke.No a na vodu tiež pozor, ak máme vodovodnú, tak ju prevaríme, prípadne necháme aspoň 1 deň odstáť. Pre orchidejky je to to najdôležitejšie. No a samozrejme použijeme hnojivo na orchidejky. Tak ti držím prsty, aby sa jej darilo. Myslím tiež, že Ma-Ba má prekrásne cymbídium tak by mohla poradiť, lebo ona je skúsenejšia ako ja.
Jarka, ďakujem ti veľmi pekne za rady. Dnes sme boli na návšteve u svokry, tak som to cymbídium znovu poobzerala a zistila som, že chyba bude zrejme v tom, že ono má veľmi hlboký črepník cca 30cm. Zrejme ženie všetku silu do koreňov a na kvitnutie už nemá. Navrchu ich vôbec nie je vidno, všetky sú v tom črepníku. Neviem, či by bolo vhodné ho presadiť teraz alebo vydržať do jari?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať