Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
rozborova rozborova

rozborova je offline (nepripojený) rozborova

Evanka Pozri príspevok
Nikdy som nekúpila drahú orchidejku, vždy nejaké zlacnené. Sú to nenáročné kvietky. Polievať treba radšej menej často - prevarenou vodou, ale nechám ich vo vode asi 3 až 4 hodiny, potom vodu povylievam a nechám ich dýchať, takto sa mi odvďačujú. Prihnojujem hnojivom na orchidky.
Ja polievam len dažďovou vodou,prihnojujem hnojivom na orchidey a stále mi niektoré kvitnú,na starých stonkách a vyháňajú aj nové.3tyri som dostala od detí a ostatné sú výpredajové,boli odkvitnuté a to je naozaj radosť,keď potom rozkvitnú.
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Táto orchidejka sa mi už dlhšie nezdala a tak som sa dnes išla pozrieť na jej korienky. Keď som ju vybrala zo substrátu, tak som ostala prekvapená. Mala len jeden.
Môžem ju zasadiť tak, že tie vonkajšie stočím do kvetináča? Ak áno, po akom čase ju mám poliať? (10 dní)
P1130002.jpg  
P1130005.jpg  
P1130006.jpg  
1/1
0 0
zmrzka333 zmrzka333

zmrzka333 je offline (nepripojený) zmrzka333

mama dvoch detí
milka 60 Pozri príspevok
Dievčatá z východu dúfam , že po výstave niektorá dáte informácie už sa tešíme
beriem aj fotak tak potom nejake fotky pridam
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Sa teším, akoby som tam išla ja
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
veva, neviem či to bude dobrá rada, ale ja by som korene namočila, aby zmäkli , zasadila a dočasne iba rosila ,ale určite ti dievčatá poradia
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

veva.. Pozri príspevok
Táto orchidejka sa mi už dlhšie nezdala a tak som sa dnes išla pozrieť na jej korienky. Keď som ju vybrala zo substrátu, tak som ostala prekvapená. Mala len jeden.
Môžem ju zasadiť tak, že tie vonkajšie stočím do kvetináča? Ak áno, po akom čase ju mám poliať? (10 dní)
Áno môžeš ju zasadiť a milka60 Ti radí dobre len doplním, že treba použiť vlažnú vodu a nenamočiť srdiečko (stred). Korienky budú ohybnejšie a pri sadení sa nebudú lámať. Poliať ju stačí po 10-14 dňoch podľa toho ako máš teplo.

Pekný deň
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

dominica Pozri príspevok
sayly, dúfam, že si to nepochopila zle, keď som písala, že si mi ju kázala zasadiť, to len pre obraz ostatných som napísala, ako to bolo, samozrejme, že si mi dobre radila, len akosi sa jej nedarí...
Už sa ju na radu Ma-Ba presadila, tak dúfam, že sa vzchopí.
dominica je to úplne v poriadku, nevysvetlila som si to zle, len som pridupľovala, že určite nebola vhodná do sáčku, ale na zasadenie...mala som jednu v sáčku, bola úplne bez koreňov, len listy mala, po cca 4 - 5 mesiacoch bola schopná na zasadenie, listy sa len pomaly pozviechali, mám ju zasadenú v kokocipsoch, ešte stále sú také nepodarené ale už sa napili a konečne mi začína rásť nový lístok, najprv sa len porozrastali korene, inak sa s ňou nič nedialo skoro pol roka aj viacej, dúfam, že ma čoskoro poteší, pretože som ju dostala pred dvomi rokmi, behom týždňa všetky kvety aj puky opadali a odvtedy sa len čičre, ešte mi od vtedy nekvitla, tak uvidíme, zdá sa, že sa konečne preberá....keď zasadíme orchideiky do veľkého kvetináča, dlho sa nič nedeje, väčšinou sa zastavia, musia si poriadne zvyknúť na nové prostredie, orchideiky sú na to veľmi háklivé, preto ja presádzam len v prípade ak sa niečo deje s koreňmi, inak ich nechávam tak
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

veva.. Pozri príspevok
Táto orchidejka sa mi už dlhšie nezdala a tak som sa dnes išla pozrieť na jej korienky. Keď som ju vybrala zo substrátu, tak som ostala prekvapená. Mala len jeden.
Môžem ju zasadiť tak, že tie vonkajšie stočím do kvetináča? Ak áno, po akom čase ju mám poliať? (10 dní)
kľudne to tak urob, ale ako radia dievčence, treba ju namočiť, aby korene zmäkli a boli ohybnejšie, po zasadení nepolievaj cca 10 dni a potom začni preliatím (ja len prelievam, už som sa pri ponáraní viac krát popálila, dopadla som ako Ty, ba aj horšie), ja by som nerosila vôbec, ani s tým nemám dobré skúsenosťi, moja mama rosila o dušu a asi prišla o všetky orchideiky, bojím sa ich zobrať k sebe na liečenie, lebo mám strach, že sa to rozšíri aj na moje, pri postrekovaní sa môžu upchávať póry, cez ktoré dýcha a tak vznikajú rôzne hubové choroby a hnitie
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

beba13, je nádherná! nie je takto dobre vidieť jej farebnosť, ale skús ju ovoňať, mám doma podobne sfarbenú a tá v určitom čase dňa voní, odborníčkou mi bolo povedané, že je to jeniný voňavý phal. moja voní tak okolo obeda možno tak do 15.00h.smiešne ale fakt voní iba v určitom čase dňa. ale pozor vôňa nie je veľmi výrazná. držím palce!
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

dievčatá z košíc na tej vašej výstave si to poriadne užiťe aj za mňa, ja z ba vám iba ticho závidím. dnes si asi pojdem do mojeho sídliskového obchodíku kúpiť pre takú malú radosť nejaký odkvitnutý phal.
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

lujza.j Pozri príspevok
beba13, je nádherná! nie je takto dobre vidieť jej farebnosť, ale skús ju ovoňať, mám doma podobne sfarbenú a tá v určitom čase dňa voní, odborníčkou mi bolo povedané, že je to jeniný voňavý phal. moja voní tak okolo obeda možno tak do 15.00h.smiešne ale fakt voní iba v určitom čase dňa. ale pozor vôňa nie je veľmi výrazná. držím palce!
mne tiež asi 2 orchidky voňajú asi tak, že niekedy vonia tiež len v niektorú hodinu počas dňa a niektoré dni nevonia vôbec, je to sranda, že aj pár dni nevonia, potom áno, potom zase nie a zase áno...
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Evanka Pozri príspevok
Pár fotiek z okna aj pre vás .
tá biela nemá chybu...
0 0
gordonica gordonica

gordonica je offline (nepripojený) gordonica

dakujem zmrzka 333 potesila si ma :-) hej hej krasne su to kvietocky a vsetky fotecky co ste sem podavali su super niektore farby som ani nevidela este pajada....ozaj co vravite na to ze by mali byt v presvitnom crepniku?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

gordonica Pozri príspevok
osvedcilo sa nam polievanie prevarenou vodou (samozrejme studenou :-D ) a sem tam trosku prihnojit, mame ich uz 10 kupujeme v baumaxe ked je vypredaj to ze maju jeden dva kvietky nevadi dolezite su zdrave korene...kvitnu nam na triedacku stale ma daka oddych a daka kvitne je to super kvet a krasny...zatial nie z vlastnej skusenosti ale pocula som ze tie mini verzie rychle umieraju tak neviem


A aj denné rosenie prevarenou odstátou vodou izbovej teploty im robí dobre. A najmä tým tenkolistým orchideám-tie to vyslovene vyžadujú. Sem tam do nej dám aj kvapku hnojiva a takto postrekujem. Ale koncentrácia polovičná alebo ešte slabšia než na korene.osobne v Baumaxe nekupuje, možno som nemala pri návštevách šťastie na kvalitné kusy Ale ani kúpa v kvetinárstve nie je zárukou kvality! Mám nádherné zdravé aj z Ikei aj z Hornbachu aj z klasického kvetinárstva a kupodivu tá biela so symbiotickými hubami pochádza z kvetinárstva z Prahy (od manžela zo služobky, ale vtedy tam tie huby nebolo vidno, až neskôr sa rozvinuli). Ale aj kvalitný kus dokážeme nekvalitnou opaterou behom pár týždňov úplne zlikvidovať. Doma mám jeden ks phaly, ktorú som kedysi podarovala sestre k sviatku a po pár týždňoch som jej ju doslova odcudzila v zúboženom stave - doteraz sa úplne nespamätala, zostali jej len 2 či 3 korene, ale bojuje statočne napriek tomu, že má len niekoľko maličkých chabých listov, ale snaží sa , vyháňa nové, takže ju hýčkam, aby sa vzchopila. Jednoduocho nemám to srdce ju vyradiť na schodisko len preto, že je momentálne nepekná, keď bojuje...no možno sa mi raz odvďačí záplavou kvetou.

Tie mini verzie bývajú často zasadené v rašeliníku alebo machu, prípadne majú pod hlavným koreňom zastrčený kus molitanu, aby pri prevoze a predaji lepšie udržali vlhkosť. Žiaľ, ak to s polievaním v predajni preženú (polievajú ich ako klasické, len na ten objem kvetináčika je to fakt priveľa vody) , a to dosť často aj pri klasických veľkých phalach, vlhkosť pod koreňmi spôsobí rýchle odhnitie koreňov a následné odumretie rastliny. Odporúčam tieto miniphaleonopsisy ihneď po prenesení domov prezrieť (vytiahnuť z plastového kvetináčika) a skontrolovať korene. Nezdravé, hnijúce hnedé mäkké korene (tak ako aj u klasických) treba odstrániť, rany poprášiť mletou škoricou a tak vydezinfikovať (čítala som aj o slabom roztoku peroxidu vodíka, ale ten nemám odskúšaný, tak ho ani nedoporučujem, ale ak nájdem link, pripojím ho). Odstrániť všetok mach aj molitan. Najlepšie nechať len voľné korene bez akéhokoľlvek savého materiálu. A nakoniec zasadiť do nového substrátu hrubého, takého ako je aj pre klasické phaly, s kôrou a veľkými časťami - ja používam kúpenú zmes na orchideje. Pozor sú ale 2 druhy - s hrubšou štruktúrou na phaly a dendroboim phaleonopsis + Vandy a a s jemnejšou štruktúrou na tie ostatné druhy.
Potom preliať vodou a potom nepoliavať niekoľko dní. Môže sa rosiť na listy. Potom už polievať klasicky, samozrejme tieto mini častejšie, ale nesmú stáť vo vode. Pozor nerosiť kvety (na žiadnych orchideách) , zostali by na nich nepekné flaky - je to nejaké hubové ochorenie, tuším botrytída? A samozrejme listové srdiečko vysušiť do večera.

Tiež túžim po nejakej krásnej miniphale. Majú ich v nádherných farbách a sú také pevné a husté! Napr. tie tmavofialové s kresbou aj bez nej sú fantastické! Ale väčšinou ma odradí buď ich stav v predajni, alebo cena. Takže si počkám, až na začiatok leta, vtedy budú lacnejšie ako teraz. Nerada kupujem v kvetináči niečo len na pár dní kvitnutia. Takže ak sa niekomu darí doma pestovať takéto mini phaly a sú zdravé, tak gratulujem a tak trošku závidím. Držím palčeky!
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Betina2 Pozri príspevok
No práve táto má v substráte tie symbiotické huby...také mini biele guliočky priemer asi 0,5-1 mm. Aj som sa ich pokúšala odstrániť, dala nový súbstrát, ale sú tam znovu a podľa mojich zistení na nete aj z osobnej skúsenosti jej len prospievajú. V kvetinárstve ani v knižkách som nič o nich nenašla, ale na nete je zopár tém "Symbiotické huby". Aj tu niekto tiež okrem mňa písal, že sú prospešné. Takže už ich neodstraňujem. Mimochodom, práve táto biela mala 1,5 roka prestávku v kvitnutí a má tiež neuveriteľne mnoho krásnych zdravých koreňov. Spočítam koľko má pukov a dám vedieť a skúsim foto tých húb urobiť a priložiť. Vraj sú aj k množeniu semenom nevyhnutné...
Takže pripájam foto tých mojich symbiotických húb. Po zväčšení obrázka by to malo byť pekne vidieť ako guličky.
Zmenená veľkosť 2010_01_14_1273.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2010_01_14_1276.jpg  
1/1
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

bef Pozri príspevok
Áno môžeš ju zasadiť a milka60 Ti radí dobre len doplním, že treba použiť vlažnú vodu a nenamočiť srdiečko (stred). Korienky budú ohybnejšie a pri sadení sa nebudú lámať. Poliať ju stačí po 10-14 dňoch podľa toho ako máš teplo.

Pekný deň
Presne tak! Namočiť korene, nechať zmäknúť, opatrne zohnúť do kvetináča a zasadiť. Po čase si rastlinka vyženie nové vzdušné korene. S polievaním, ako píšu hore.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

teraz sa tu veľa píše o polievaní mám skúsenosti iba s polievaním phalov, mám iba tie. ja polievam vodou z vodovodu, úplne zo začiatku som vodu prevárala ako sa mi počet phalov zvyšoval tak som prešla na destilovanú, ale teraz pri počte 36ks, je to voda z vodovodu, "vypytali si to samé" mala som chorý phal-hniloba srdiečka, ale mál krásne zdravé koreňe, nechcela som naň míňať destilovanú vodu tak som ho polievala vodou z vodovodu, po čase zo spodu vyhnala nové listy, dnes to je zdravá kvitnúca phala.nerosím, ak áno tak len destilovanou.momentálne už dlho ani nehnojím a kvitnú a rastú aj bez toho, keď som hnojila rástli iba korene a listy a kvety nikde, keď som prestala tak začali kvitnúť. sú veľmi individuálne,aspoň tie moje. mám dokonca takú ktorá mi tri roky nekvitla rastú listy, korene, ale kvety nikde neviem čo urobiť, možno zmenim okno.
10 min polievanie si ja myslím, že je málo pri normálne veľkách phaloch ja nechávam namočené tak 30min až 1h. pri mladých phaloch rozmnožených z keiki, tak tam nechávam namočené menej 15-20min.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

sayly Pozri príspevok
kľudne to tak urob, ale ako radia dievčence, treba ju namočiť, aby korene zmäkli a boli ohybnejšie, po zasadení nepolievaj cca 10 dni a potom začni preliatím (ja len prelievam, už som sa pri ponáraní viac krát popálila, dopadla som ako Ty, ba aj horšie), ja by som nerosila vôbec, ani s tým nemám dobré skúsenosťi, moja mama rosila o dušu a asi prišla o všetky orchideiky, bojím sa ich zobrať k sebe na liečenie, lebo mám strach, že sa to rozšíri aj na moje, pri postrekovaní sa môžu upchávať póry, cez ktoré dýcha a tak vznikajú rôzne hubové choroby a hnitie
Mne sa zas potrekovanie osvedčilo. Veľa závisí od teploty prostredia. Ak je chladnejšie, asi netreba postrekovať. Ja ich mám v paneláku na okennom parapete z kameňa, pod ním je radiátor, takže teplo stúpa hore, ale nie priamo. Kameň studený nie je. Je tam skôr teplo a sucho. Takže ja rosím. Vždy ale len ráno alebo doobeda. A do 10-15 minút majú listy úplne suché, ak sa voda dostane do srdiečka, tak uschne do 1/2 hodiny. A keď idem okolo, mrknem na ne, či sa fakt voda odparila aj z toho srdiečka. Ak nie vysajem ju papierovou vreckovkou. Poobede už nikdy nerosím, lebo do západu slnka musia byť všetky nadzemné časti rastliny úplne suché a bez vody. A samozrejme zospodu tiež nesmie stáť vo vode. V noci sa voda nestihne tak odpariť ako cez deň. Stačí aj nepatrný niekoľkostupňový pokles nočnej teploty, najmä ak je rastlina pri sklenej okennej tabuli, a ak je vlhkosť najmä v srdiečku, odštaruje to hnilobný proces. A u nás aj kúria menej v noci a nadránom.
Takisto si myslím, že závisí aj od "jemnosti" kvapiek, ktoré sa z rozprašovača vystrekujú. Ja mám pomerne jemný rozpračovač, robí skôr takú hmlu, ale pekne sa usadí na listoch ak jej dám viac a z menšej vzdialenosti. Poriadne som vymyla nejakú menšiu flaštičku z kozmetického prípravku na vlasy - tuším z nejakého zvlhčovača na vlasy.
Dokonca v literatúre aj na nete sa píše, že postrekovanie dočasne nahradí aj polievanie a ak sa zabudne poliať, ale nie postriekať, tak to prechodne aj úplne stačí rastlinke.
Ak sa ale bojíš postrekovať, môžeš vyskúšať nasypať do širšej plytšej misky malé kamienky alebo keramzit v súvislej vrstve asi 1-3 cm vysokej, tieto zaliať vodou, tak aby v nej stáli, ale aby sa ku koreňom rastliny nedostala vlhkosť a plastová črepník s rastlinou naň postaviť. Voda z podmisky sa bude odparovať. Mala by sa tak dosiahnuť vlhkosť okolo rastliny. Nedá sa ale potom použiť žiadny okrasný kvetináč. Pri tomto spôsobe musí byť dostatok voľného priestoru na odparovanie vody.
Ďalšia možnosť ako rastline dodať vlhkosť, je pravidelne utierať jednotlivé listy navlhčenou handričkou. Toto má aj ďalší pozitívny efekt - odstráni sa tak prach z povrchu listov - to mohol byť dôvod ucpávania pórov na listoch (nemyslím, že to bolo "len" vodou). Takže to raz za čas (raz za mesiac) robím aj ja.
Ďalšia vec - nikdy na orchideje nepoužívajte prípravok na dosiahnutie lesku listov (býva to v spreji). Ani ak je to súčasne hnojivo. Na fikus benjamin je to skvelá vec, ale phalu to môže zabiť. Obsahuje to nejaké oleje, ktoré potom prilnú k listu a ucpú mu póry. Rastlina potom nemôže cez listy dýchať. A najhoršie je, ak sa to dostane na vzdušné korene.
Ja používam výlučne kvapalné hnojivo na koreňovú výživu na muškáty a petúnie. Na list ho streknem občas v minimálnej koncentrácii - pár kvapiek na 2 l vody. Na polievanie dávam polovičnú koncentráciu, než je v návode.

Ak to zhrniem, tak phaly neznášajú kombináciu chladu a vlhka v akejkoľvek podobe (podobne aj iné rastliny) a z toho potom vznikajú hubové ochorenia. Aj kombinácia tepla a nadbytku vlhka ku koreňom škodí.
Všeobecne platí, že v rodinnom dome je vzduch vlhkejší ako v paneláku. Takže veľa fakt závisí od konkrétnych podmienok.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

lujza.j Pozri príspevok
teraz sa tu veľa píše o polievaní mám skúsenosti iba s polievaním phalov, mám iba tie. ja polievam vodou z vodovodu, úplne zo začiatku som vodu prevárala ako sa mi počet phalov zvyšoval tak som prešla na destilovanú, ale teraz pri počte 36ks, je to voda z vodovodu, "vypytali si to samé" mala som chorý phal-hniloba srdiečka, ale mál krásne zdravé koreňe, nechcela som naň míňať destilovanú vodu tak som ho polievala vodou z vodovodu, po čase zo spodu vyhnala nové listy, dnes to je zdravá kvitnúca phala.nerosím, ak áno tak len destilovanou.momentálne už dlho ani nehnojím a kvitnú a rastú aj bez toho, keď som hnojila rástli iba korene a listy a kvety nikde, keď som prestala tak začali kvitnúť. sú veľmi individuálne,aspoň tie moje. mám dokonca takú ktorá mi tri roky nekvitla rastú listy, korene, ale kvety nikde neviem čo urobiť, možno zmenim okno.
10 min polievanie si ja myslím, že je málo pri normálne veľkách phaloch ja nechávam namočené tak 30min až 1h. pri mladých phaloch rozmnožených z keiki, tak tam nechávam namočené menej 15-20min.
Možno nemáte veľmi tvrdú vodu. U nás je dosť tvrdá, pri iných kvetoch po čase vidno usadeniny vápnika, tak zatiaľ preváram. Ale mám ich dokopy len 9 ks. Predtým som neprevárala, iba hnojila hnojivom na orchideje a nič. Len korene a listy. varom sa aj prípadných chlór z verejného vodovodu odstráni. Teraz preváram, rosím , hnojím hnojivom na muškáty a kvitnú jedna radosť. Treba použiť hnojivo s nízkym obsahom dusíka (ten podporuje rast zeleného - a teda najmä listov) a s vyšším obsahom draslíka (tuším na pevnosť pletív) a fosforu (na podporu nasadzovania kvetov). Také je presne na muškáty a petúnie. Len ho dávam v polovičnej koncentrácii, aby som ju nespálila.
Fakt ich máš 36? To je super! Prilož nejakú fotečku, kde sú pohromade. Som na ne fakt zvedavá. Musia byť úžasné. V BA ani dažďovú vodu nemôžem v paneláku (a ani nechcem,tu nie je moc čistá) chytať, ale v RD by som to skúsila pri tom množstve. Ale u Vás im asi Vaša voda z vodovodu vyhovuje, keď sa im darí.
Inak mama je v inej časti BA a polieva z vodovodu a darí sa im tiež.
A ak si hnojila správnym hnojivom, tak možno práve tá prestávka v hnojení im mohla naštartovať kvitnutie. Alebo aj dočasný pokles najmä nočnej teploty o niekoľko stupňov ich dokáže "nakopnúť".
U mňa to bola kombinácia - dočasný pokles teploty na pár týždňov, potom štart hnojenia hnojivom na muškáty, svetlejšie miesto a potom pravidelné rosenie. A niektoré dostali nový substrát.
A možno len potrebovali dlhší oddych na regeneráciu po predchádzajúcom mohutnom kvitnutí.
Skús tú 3 roky nekvitnúcu preniesť na niekoľko týždňov (max 2 mesiace) na svetlé chladnejšie miesto (stačí pokles o 3-4 stupne C.) bez prievanu, ale teplota by nemala byť pod 16-17st.C., vraj ak je sústavne nad 24-25 st.C tak prestávajú kvitnúť , obmedziť polievanie, prestať hnojiť, len občas rosiť na list a substrát a vzdušné korene. Po čase ju preniesť späť do teplejšieho prostredia, postupne začať polievať, rosiť pravidelne a hnojiť hnojivom s vyšším obsahom draslíka a fosforu a s nízkym dusíkom, prípadne ju môžeš skúsiť aj presadiť do nového substrátu.
Mohla by nahodiť puky. A možno ich bude po takej dlhej prestávke aj viac.
Prajem veľa úspechov.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

pohodaklidek Pozri príspevok
Desať minút nestačí,ja ich nechávam vo vode stáť hodinu,ale voda sa nesmie dostať do srdiečka.Pouvažuj aj nad umiestnením.Neznášajú prudké slnko,teraz síce nie je,ale neviem ako dlho akde ich mávaš.Ja ich mám na svetle v dvoch izbách,ani jednu na parapete a i teraz majú krásne lesklé tvrdé listy a bývam v paneláku.Ešte raz:hodina týždenne v prevarenej,odstátej vode po horný okraj črepníka.Substrát kupujem špeciálny pre orchideu a mám dobrú skúsenosť aj s jemným aj s hrubým.
Ak ich aj máte na parapete (ako ja), v ranných hodinách, keď je prudké slnko, tak pritieňujem žaluziami - mám medziokenné, tak ich naklopím tak, by svetlo išlo dnu, ale nie priamo na rastlinku. Neskôr keď je slnko vyššie , odklopím žaluzie tak, aby aj na ne svietilo a mali dostatok svetla. V zime to nerobím, je stále odostreté, lebo teraz nepečie tak ako v lete alebo skoro na jar - vtedy je dosť prudké slnko najmä doobeda a pred ním treba chrániť. Prvý znak, že majú priveľa svetla je zčervenanie listov v miestach, kde na ne priamo dopadá slnko. Náchylné sú na to najmä tmavokvitnúce phaly.
Mäknutie listov je obvykle dôsledkom premokrenia rastliny od koreňov (odspodu). Ak vyháňa nové, netreba sa báť. Treba ju vybrať zo substrátu, ošetriť, odstrániť poškodené a hnilé časti a znovu zasadiť do nového substrátu. Niekedy aj 1-2 staré spodné listy zmäknú, časom zožltnú, zoschnú a odpadnú. To je normálny jav. Ak sú korene v poriadku. Ak nové listy potom stoja vysoko nad substrátom, pri presádzaní ju môžete posadiť hlbšie do substrátu, avšak prvé spodné listy musia byť nad substrátom.
Naposledy upravil Betina2 : 15.01.10 at 12:29
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať