Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

shureido Pozri príspevok
vážne nemá nik skúsenosti s pestovaním Cambrie?
Cambria potrebuje jemnejší substrát ako phal.
Pri presádzaní sa na dno kvetináča dá drenážna vrstrva - väčšie kusy gril. uhlia, polyst., keramzit alebo škrupiny z orechov. Korene jemne očistíme, opláchneme a vložíme do kvetináča. Ak ich je veľmi veľa a treba zvoliť nový, tak len o málo väčší od pôvodného.
Substrát : na jemno nalámaná borovicová kôra, rozmrvený polyst., drobné kúsky gril. uhlia, a kupovaný substrát na orchidee. Do stredu koreňov dávam väčší kus kôry alebo polyst., pretože stred ťažšie vyschýna a korene môžu hniť. Korene zasypem a špajdlou upravím, polejem a 7 až 14 dní nepolievam.
Do substr. zastoknem špajdlu a tak kontrolujem stav. Ak je mokrá s polievaním počkám.
V tomto období mám cambrie na juho-záp. okne, v miestnosti je chladnejšie. V máji ich dám von na chránené okno a tam sú až do jesene, až do prvých mrazov.
Veľa úspechov pri presádzaní.
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
Ahoj,

Dakujeme za radu (substrát pre Cabriu) ja som si dala cieľ na r.2009 zaobstarať si nové druhy: Cambriu, Odontoglossum, Miltoniu,Cymbidium....ach jo. Esšte jedno okno je napoli prázdne
Po návšteve výstavy v KE som prepadla úplnej Orchideovej panike, tá krása..neopisateľne krásne. Ved pozrite, prikladám foto...nevošlo sa všetko...ale to ešte dodám Prajem príjemné pozeranie.
DSC00365.jpg  
DSC00383.jpg  
DSC00382.jpg  
DSC00380.jpg  
DSC00376.jpg  

DSC00375.jpg  
DSC00372.jpg  
DSC00368.jpg  
DSC00367.jpg  
IMG_5237.JPG  

IMG_5236.JPG  
IMG_5235.JPG  
IMG_5234.JPG  
IMG_5232.JPG  
IMG_5225.jpg  

IMG_5220.JPG  
IMG_5213.JPG  
IMG_5212.JPG  
IMG_5196.JPG  
IMG_5202.JPG  

1/1
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
bef Pozri príspevok
Mojim sa najviac páči práve v kuchyni na východnej strane.

Pekný deň
Dobrý deň.
Kuchyňa je pre mňa v celom byte to najlepšie miesto.Výpary mojim kvetinkám neškodia,naopak to teplo a vlhko podporuje
rast koreňov.
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
Dobrý deň prajem.
Phalenopsis nemá rád prievan,studený vzduch.Neviem ako dlho kvetina kvitla
a tak Vám neviem povedať určito či to spôbili tieto faktory.Nevešajte hlavu
zhruba do dvoch mesiacov Vám narastie na tej opadnutej stonke ďalšia stonka
aj s kvetmi.Pravidelne ju polievajte, tak aby nebola sústavne premočená,ale iba zavhnutá.Nájdite také miesto kde nemá prievan,studený vzduch a pozor
na jarné slnko.Prajem veľa úspechov.
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
vieroslava Pozri príspevok
APPLAUD 25WP
Dobrý deň.
Ja som zástancom ničiť škodcov na listoch aj inými prostriedkami
ako tvrdá chémia.Na korene by som použil aplaud,ale na list ces-
nakový odvar, alebo jar.Mne sa tieto metódy osvedčili a od vtedy
nemám žiadnych škodcov.
Ak treba poradím aj bližšie.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
ahojte, na jednej orchidei mi začali opadávať spodné listy, tak som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité skoro všetky korene okrem jedného, tie nefunkčné som odstránila ale teraz neviem čo s nou, asi 4 listy má krásne zelené, len neviem, či ju môžem dať do substrátu...
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
linko1 Pozri príspevok
ahojte, na jednej orchidei mi začali opadávať spodné listy, tak som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité skoro všetky korene okrem jedného, tie nefunkčné som odstránila ale teraz neviem čo s nou, asi 4 listy má krásne zelené, len neviem, či ju môžem dať do substrátu...
Dobrý deň.
Vaše korene boli poškodené sústavným premočeným substrátom.
Kvetinu vyberte z črepníka,ponorte ju na 15 min.do trocha teplej
vody(korene sa nebudú lámať) a pripravte si substrát a črepník
8 alebo 10 podľa velkosti kvetiny.Na spodok črepníka dajte dre-
nážnu vrstvu polystyrénu.Medzi jednotlivé korene( koreň) vop-
chajte trochu machu a pomalu zasypte substrátom(najlepšie by
bolo zloženie hrubá borovicová kôra a coco-chipsu).Kvetinu ne-
polievajte aspoň 5 dní,iba postrekujte pri okraji listov.Zavlnutý
substrát (nie mokrý)môže zregenerovať kvetinu.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
pavelo,myslíš že by to fungovalo aj proti roztočom?ak áno prosím poraď.ďakujem.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
pavelo Pozri príspevok
Dobrý deň.
Vaše korene boli poškodené sústavným premočeným substrátom.
Kvetinu vyberte z črepníka,ponorte ju na 15 min.do trocha teplej
vody(korene sa nebudú lámať) a pripravte si substrát a črepník
8 alebo 10 podľa velkosti kvetiny.Na spodok črepníka dajte dre-
nážnu vrstvu polystyrénu.Medzi jednotlivé korene( koreň) vop-
chajte trochu machu a pomalu zasypte substrátom(najlepšie by
bolo zloženie hrubá borovicová kôra a coco-chipsu).Kvetinu ne-
polievajte aspoň 5 dní,iba postrekujte pri okraji listov.Zavlnutý
substrát (nie mokrý)môže zregenerovať kvetinu.

Ďakujem za radu, niekde som zachytila, že by mohlo pomôcť aj namočenie koreňov do cukrovej vody.... nemáte skúsenosti ?
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
Metódu v príspevku 400 som vyskúšal na puklice,červce a molice.
Roztoče som ešte nemal.Viem, že je roztočec chmeľový ( červe-
ný pavúčik) ktorý vytvára pavučinu sa Vám asi preniesol z izbových kvetín.Objavuje sa na miestach silne napadnutých častiach rastlín.
Ochrana opakovane:Apollo 50 SC,Talstar 10 EC,Mitac 20 HF,
Neoron 500 SC,Nissorun 10 WP.
Je aj roztočec,ktorý deformuje list,je krehký a stáča sa.Na listoch
sa vytvárajú biele bodky.Pri silnejšom napadnutí sa na listoch objavia biela chumáče podobné vate.Ochrana:Odstráň všetky napadnuté časti a postriekaj rastlinu insekticídom Decis alebo Karate.
Tieto prípravky používam aj v záhrade tak viem že sú účinné, ale
robiť postrek vonku v malej koncetrácii a radšej opakovane.
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
linko1 Pozri príspevok
Ďakujem za radu, niekde som zachytila, že by mohlo pomôcť aj namočenie koreňov do cukrovej vody.... nemáte skúsenosti ?
Dobrý deň.
Bohužial túto metódu som ešte neskúšal.Phalenopsis sa nepestuje
ako hydropónia a tak pochybujem že zapustí kvetina korene,skôr
zhnije.Je motóda semi-hydropónia, ale tá sa robí u rastlín s preu-
cibulami(zygopetalum atď.)
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
pavelo ďakujem.som veľmi zmätená z toho čo tej Miltonii vlastne je.Objavili sa na nej červené pavúčiky ale nie pavučiny.Nakoľko sa objavila aj harmonikovitosť listov začala som ju viac polievať aj rosiť.Teraz na nej už pavúčiky nevidím,ale listy má odspodu posiate tmavými bodkami.Neviem či ich mala predtým alebo nie.Vôbec netuším či je napadnutá preto nechcem použiť žiaden chemický postrek
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
jajax Pozri príspevok
pavelo ďakujem.som veľmi zmätená z toho čo tej Miltonii vlastne je.Objavili sa na nej červené pavúčiky ale nie pavučiny.Nakoľko sa objavila aj harmonikovitosť listov začala som ju viac polievať aj rosiť.Teraz na nej už pavúčiky nevidím,ale listy má odspodu posiate tmavými bodkami.Neviem či ich mala predtým alebo nie.Vôbec netuším či je napadnutá preto nechcem použiť žiaden chemický postrek
Dobrý deň.
Máš v pôde roztečec Chmeľový,pomôže len chémia,ale nemusíš striekať rastlinu polej iba substrát.Zvlnené listy je porucha pestovania(harmonikové listy).Miltonia potrebuje správnu vlhkosť a polievanie až vyschne substrát.Tie čierne škvrny mám aj ja,ale to som tak kúpil v obchode a bude to bakteriálna škvrnitosť listu.Je spôsobená chladnými nocami že stoja vo vlhku,alebo obidve príčiny.Prestal som rosiť kvetinu a vedľa nejpoložil pohár s vodou.Pomohlo a škvny pod listami už nové výhonky nemajú.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
Ďakujem veľmi pekne,potom sa ozvem či Tvoja rada pomohla.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Pomoooooc.... bola u mňa kamarátka na návšteve, pozerala moje orchidejky...a na jednej našla zospodu lepkavý list.... . A keď som pozerala do zeminy....všimla som si , že sa tam pohybuje čosi veľmi veľmi malinké...do biela sfarbené. Čo sa mojej orchidejke stalo a čo mám s ňou robiť?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Nikto nevie....čo som sa o príspevok vyššie pýtala? A ešte jednu vec..kde dostanem kúpiť komponenty na prípravu substrátu pre orchideu?
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
DanielaSĽ Pozri príspevok
Pomoooooc.... bola u mňa kamarátka na návšteve, pozerala moje orchidejky...a na jednej našla zospodu lepkavý list.... . A keď som pozerala do zeminy....všimla som si , že sa tam pohybuje čosi veľmi veľmi malinké...do biela sfarbené. Čo sa mojej orchidejke stalo a čo mám s ňou robiť?
Dobrý deň.
Veľmi jednoduchá a rýchla pomoc.V zahradníctve kúpiť APPLAUD 25 WP, rozriediť a poliat LEN substrát.Opakovať aspoň 2x.Listy ošetríš takto.Do 100 ml vody polievkovú lyžicu saponátu JAR.
Umyť listy zo spodu i zvrchu aspoň 5 dní.Pozor nesmie zostať prostriedok v srdiečku rasliny(odsať tyčinkou).Substrát kupujem v BAUMAXE - Flora gard ( SRN) dá sa použiť aj na viacero druhov kvetín, nakoľko je pekne prezretý(mne sa osvedčil viac ako ten český sub.)Okamžite rastlinu izoluj od ostatných,veľmi rýchlo dokážu napadnúť všetky kvety v vedľa nej.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Pavelo ďakujem ti pekne za radu....
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Neviem ako u vás, ale u nás dnes v Bille mali krásne orchidee za dobrú cenu .... neodolala som a jedna žltá a jedna svetlofialová...sú už u mňa.....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanielaSĽ Pozri príspevok
Neviem ako u vás, ale u nás dnes v Bille mali krásne orchidee za dobrú cenu .... neodolala som a jedna žltá a jedna svetlofialová...sú už u mňa.....
Danka, ja som si dovliekla domov v sobotu tiež dve, ale z Kaulfl.... Mám ich už spolu desať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať