Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

foza Pozri príspevok
Konečne som sa dostala k foteniu a tu je výsledok. Moja nová orchidka z Tesca, kúpená minulý týždeň. Rozkvitlo jej už viac kvietkov tak sa potešte aj vy.....
foza je prekrásna !!!
0 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

rozborova Pozri príspevok
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo. Ďakujem
skús pozrieť toto.. pri tom chýbajúcom fosfore píšu o sčervenaní listov a ešte som priložila nejakú tabuľku o chybách pri pestovaní, snáď trošku pomôže...
IMG_0001.jpg  
IMG_0002.jpg  
1/1
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
Ďakujem pekne,veľmi sa z nej teším, každý deň ju obzerám aj niekoľko krát!
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
Aj moje ostatné orchidky sa rozhodli v novom roku ma potešiť. Nemajú síce veľa kvietkov ale snaha sa cení.
P1010030.jpg  
P1010033.jpg  
P1010032.jpg  
P1010019.jpg  
P1010013.jpg  

P1010014.jpg  
P1010018.jpg  
P1010017.jpg  
P1010015.jpg  
P1010035.jpg  

1/1
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

To je sviatok fozi vidiet Tvoju novu,je krasna.
0 0
lenus lenus

lenus je offline (nepripojený) lenus

rozborova Pozri príspevok
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo. Ďakujem
mne tiez jeden zacal rast ako fialovy, ale teraz je uz normalne zeleny.
0 0
rozborova rozborova

rozborova je offline (nepripojený) rozborova

foza Pozri príspevok
Aj moje ostatné orchidky sa rozhodli v novom roku ma potešiť. Nemajú síce veľa kvietkov ale snaha sa cení.
Sú naozaj prekrásne.
0 0
janka51 janka51

janka51 je offline (nepripojený) janka51

Som
foza Pozri príspevok
Konečne som sa dostala k foteniu a tu je výsledok. Moja nová orchidka z Tesca, kúpená minulý týždeň. Rozkvitlo jej už viac kvietkov tak sa potešte aj vy.....
Je krásna nech sa jej darí
0 0
janka51 janka51

janka51 je offline (nepripojený) janka51

Som
foza Pozri príspevok
Aj moje ostatné orchidky sa rozhodli v novom roku ma potešiť. Nemajú síce veľa kvietkov ale snaha sa cení.
nadhera aj mne teraz kvitnu tak ž maju len jeden dva najviac tri kvety ale aj tak mám s nich radosť.
0 0
rozborova rozborova

rozborova je offline (nepripojený) rozborova

zuzkahris Pozri príspevok
skús pozrieť toto.. pri tom chýbajúcom fosfore píšu o sčervenaní listov a ešte som priložila nejakú tabuľku o chybách pri pestovaní, snáď trošku pomôže...
Ďakujem.Pomôže to.Tiež sa mi zdalo,že to chýba niečo,len som nevedela čo.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

foza Pozri príspevok
Aj moje ostatné orchidky sa rozhodli v novom roku ma potešiť. Nemajú síce veľa kvietkov ale snaha sa cení.
Žofka sú všetky krásne. Neviem či dobre vidím, ale zdá sa mi, že Ludisia by potrebovala viac vody, akoby mala ovisnuté lístky.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

janka51 Pozri príspevok
Ja žasnem prajem Ti nech sa jej darí, ale tým tvojím sa darí aj bez toho u teba je to nádhera.
Janka ďakujem, ale sú to potvorky, ktoré dokážu niekedy pekne potrápiť.
0 0
privát privát

privát je offline (nepripojený) privát

pohodová realistka
prosím dievčence, poraďte.Dnes som ju priniesla od maminy. Listy harmonikovité, po krajoch žltý lem. Ja si myslím, že ju ofúkol prievan, keďže korene má v poriadku. Mamina sa dušovala, že nie možné, lebo neotvára vetračku, iba ak za tú chvíľku keď vyšla dverami na balkón (a to je vyše metera od dverí). Mohla by takto pomaličky omrznúť aj pri plastovom okne, alebo chytila nejakú chorobu? Ako by som jej ju zachránila? Ďakujem moc.
P1305552.jpg  
P1305553.jpg  
1/1
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
zuzkahris Pozri príspevok
skús pozrieť toto.. pri tom chýbajúcom fosfore píšu o sčervenaní listov a ešte som priložila nejakú tabuľku o chybách pri pestovaní, snáď trošku pomôže...
...nepomôže, lebo sa to nedá čítať Nedá sa to nejako inak priložiť ?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

privát Pozri príspevok
prosím dievčence, poraďte.Dnes som ju priniesla od maminy. Listy harmonikovité, po krajoch žltý lem. Ja si myslím, že ju ofúkol prievan, keďže korene má v poriadku. Mamina sa dušovala, že nie možné, lebo neotvára vetračku, iba ak za tú chvíľku keď vyšla dverami na balkón (a to je vyše metera od dverí). Mohla by takto pomaličky omrznúť aj pri plastovom okne, alebo chytila nejakú chorobu? Ako by som jej ju zachránila? Ďakujem moc.
ja mam na jednej tiež list z jednej strany podobný tiež som usúdila, že je to od zimy,ale ja nemám na nej také krásne puky a to trochu nesedí lebo puky su na zimu velmi citlivé, a tie hneď zoschnú a odpadnú.
nech ti to okukajú aj ostané holky, možno budú múdrejšie
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
Ma-Ba Pozri príspevok
Žofka sú všetky krásne. Neviem či dobre vidím, ale zdá sa mi, že Ludisia by potrebovala viac vody, akoby mala ovisnuté lístky.
No má trošku ovisnuté lístky, ale zemina nie je preschnutá. Zajtra ju skúsim poliať uvidím, či sa lístky pozbierajú... Ďakujem sa pochvaly aj ostatným pestovateľkám zuzkehris, lusielaL, rozborova, janka51 a aj tebe Ma-Ba!
0 0
privát privát

privát je offline (nepripojený) privát

pohodová realistka
lujza.j Pozri príspevok
ja mam na jednej tiež list z jednej strany podobný tiež som usúdila, že je to od zimy,ale ja nemám na nej také krásne puky a to trochu nesedí lebo puky su na zimu velmi citlivé, a tie hneď zoschnú a odpadnú.
nech ti to okukajú aj ostané holky, možno budú múdrejšie
lujza ďakujem, ale tento stav je vyše týždňa, možno tie puky časom opadnú.
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
privát Pozri príspevok
prosím dievčence, poraďte.Dnes som ju priniesla od maminy. Listy harmonikovité, po krajoch žltý lem. Ja si myslím, že ju ofúkol prievan, keďže korene má v poriadku. Mamina sa dušovala, že nie možné, lebo neotvára vetračku, iba ak za tú chvíľku keď vyšla dverami na balkón (a to je vyše metera od dverí). Mohla by takto pomaličky omrznúť aj pri plastovom okne, alebo chytila nejakú chorobu? Ako by som jej ju zachránila? Ďakujem moc.
Neviem síce prečo sú lístky zo žltým lemom ale púčiky vôbec nevyzerajú, že by mali odpadnúť. Sú zdravé a veľké. Daj ju na okennú parapetu nech má dostatok svetla a keď budeš otvárať okno, tak ju prenes do druhej miestnosti. Zbytočne sa nestresuj orchidka vyzerá dobre, teším sa keď o mesiac prilepíš fotku keď púčiky rozkvitú!
1 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

jess Pozri príspevok
...nepomôže, lebo sa to nedá čítať Nedá sa to nejako inak priložiť ?
jess a skúsila si si to stiahnuť do počítača a potom zväčšiť? Ak to nepôjde, pošlem ti to na email, ak budeš chcieť.
0 0
zmrzka333 zmrzka333

zmrzka333 je offline (nepripojený) zmrzka333

mama dvoch detí
rozborova Pozri príspevok
Dievčatá,viete mi niekto povedať prečo mi narástol list dočervena?Ešte sa mi to nikdy nestalo. Ďakujem
Milada Štefková: Na jednom parapetu mám osm orchidejí. Všechny mají stejné podmínky, na jedné z nich však po čase začaly usychat listy a začala chřadnout. Zjistila jsem, ze nemá žádné kořeny, proto jsem ji přesadila. Rostlina začala vypouštět nové kořeny i listy. Nové listy jsou ale deformované, na koncích mají tmavě vínovou barvu. Celé jsou jakoby gumové. Přes všechny tyto problémy začala orchidej vypouštět lodyhu s květem.

Foto: Milada Štefková

Bez bližších podrobností je přesná odpověď velmi obtížná. Bylo by třeba vědět, za jak dlouho po přesazení se listy rostliny začaly červeně zbarvovat, do jakého substrátu jste přesazovala a zda jste již rostlinu hnojila, popřípadě jakým hnojivem a v jaké koncentraci.

Důležitá je i rychlost objevení příznaků: červenaly listy postupně, po dobu několika týdnů, nebo se takto zbarvily rychle, během pár dní? Nebyla orchidej, třeba jen krátkodobě, vystavena přímému slunci, které mohlo popálit citlivé mladé listy?

Zčervenání listů může být projevem špatného hospodaření s některým ze základních výživových prvků (N, P). Obvykle se jedná o důsledek pěstitelské chyby (přehnojení). Pak rostlinu může zachránit pouze rychlé přesazení do prověřeného substrátu (substrát pro orchideje Floria) a dlouhodobá zálivka čistou měkkou vodou bez hnojiva.

Pro zajímavost doporučuji nahlédnout do článku, nazvaného Substráty pro orchideje, výživa orchidejí pana Jaroslava Máchy na stránkách České orchidejářské společnosti.

Jinou příčinou neutěšeného stavu vaší orchideje ale může být i popálení přímými slunečními paprsky. Listy tmavě kvetoucích rostlin by se po přílišném oslunění mohly zbarvit dočervena. Na nejmladším lístku vidím, že červené zbarvení chybí v místě, kam pravděpodobně vrhá stín sousední starší list. Phalaenopsis na parapetu je třeba přistiňovat přibližně od března do října.

Pak nezbývá, než ve vhodnou dobu okno přistínit a doufat, že poškození listů nebylo fatální a nově vyrostlé listy již budou v pořádku. (Fotografie, zaslané do redakce, jsou datovány ke konci května, takže popálení listů ostrým jarním sluncem v tomto případě nelze vyloučit – pozn. aut.).

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať