Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Tweety Pozri príspevok
Možno práve preto nekvitne, že je sama samučká, čo tak zaobstarať k nej družku, aby jej nebolo clivo?
Neviem,či to pomôže. Ja mám štyri a tiež nie a nie kvitnúť. Napriek tomu, že mám preštudované všetky Vaše rady.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tinaM Pozri príspevok
Neviem,či to pomôže. Ja mám štyri a tiež nie a nie kvitnúť. Napriek tomu, že mám preštudované všetky Vaše rady.
Určite pomôže, ja mám desať( už som tu písala) a darí sa im vynikajúco. ALe klopem, jeden nikdy nevie.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

sayly Pozri príspevok
Môžeš mi poradiť ako sa mám starať o tú žltú? Odkvitla mi už dávnejšie, vyhnala mi novú hľuzu, či ako to mám pomenovať, ale ešte sa mi nenapĺňa ako tie ostatné...potrebuje viacej vody?...Tie hľuzy, čo mala sa vráskavejú...tak neviem...Ďakujem za radu
Takže tá žltá ak je to tá istá akú mám - volá sa Oncidium Sweet Sugar, vyznačuje sa tvorením vzdušných koreňov. Dôležité je u nich pravidelné presádzanie - každé 2 roky. Treba ich udržovať v polotieni, nie na slnku. C. Od mája do októbra môžu byť umiestnené vonku. Aby zakvitla potrebuje vhodnú teplotu okolo 18 st. C,v noci 12 -16 st. C, milujú vlhkosť vzduchu, polievať až po preschnutí substrátu, hnojiť 1 x mesačne. Čiže v prvom rade presadiť, pri presádzaní úplne očistiť korene od starého substrátu.
Polievam namáčaním do vody aj 10 min. prebytočnú vodu potom nechám stiecť.
Kvitne na jeseň a v zime. KeĎ odkvitne, celý výhonok treba odstrániť, ale nie hľuzu, nový výhonok nevyženie z toho istého miesta
Sweet Sugar.JPG  
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ludmilla Pozri príspevok
Takže tá žltá ak je to tá istá akú mám - volá sa Oncidium Sweet Sugar, vyznačuje sa tvorením vzdušných koreňov. Dôležité je u nich pravidelné presádzanie - každé 2 roky. Treba ich udržovať v polotieni, nie na slnku. C. Od mája do októbra môžu byť umiestnené vonku. Aby zakvitla potrebuje vhodnú teplotu okolo 18 st. C,v noci 12 -16 st. C, milujú vlhkosť vzduchu, polievať až po preschnutí substrátu, hnojiť 1 x mesačne. Čiže v prvom rade presadiť, pri presádzaní úplne očistiť korene od starého substrátu.
Polievam namáčaním do vody aj 10 min. prebytočnú vodu potom nechám stiecť.
Kvitne na jeseň a v zime. KeĎ odkvitne, celý výhonok treba odstrániť, ale nie hľuzu, nový výhonok nevyženie z toho istého miesta
Tá je ako stromček zvonček, ale je pekná, len čo je pravda.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

ludmilla Pozri príspevok
Takže tá žltá ak je to tá istá akú mám - volá sa Oncidium Sweet Sugar, vyznačuje sa tvorením vzdušných koreňov. Dôležité je u nich pravidelné presádzanie - každé 2 roky. Treba ich udržovať v polotieni, nie na slnku. C. Od mája do októbra môžu byť umiestnené vonku. Aby zakvitla potrebuje vhodnú teplotu okolo 18 st. C,v noci 12 -16 st. C, milujú vlhkosť vzduchu, polievať až po preschnutí substrátu, hnojiť 1 x mesačne. Čiže v prvom rade presadiť, pri presádzaní úplne očistiť korene od starého substrátu.
Polievam namáčaním do vody aj 10 min. prebytočnú vodu potom nechám stiecť.
Kvitne na jeseň a v zime. KeĎ odkvitne, celý výhonok treba odstrániť, ale nie hľuzu, nový výhonok nevyženie z toho istého miesta
Ďakujem za radu, presne tú som mala na mysli, polievam ju raz za týždeň a hnojím raz za 14 dní keďže neoddychuje a rastie mi ten keik, akurát, že mi opadli niektoré listy, ktoré sú zospodu hľúz a neviem prečo, mám 6 orchideí a momentálne od októbra mi nekvitne ani jedna, len mi vyháňajú listy....jedna mi nekvitne už rok lebo prechladla, ako som si ju niesla z práce do auta, ale inak listy má krásne a stále ženie nové...musím len čakať

Môže mi niekto poradiť ako mám dávať súhlas a ako nahadzovať foto? Už som skúšala dať sem fotky, len mi to pýta nejakú URL adresu a to neviem, čo tam mám dať....Ďakujem!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sayly Pozri príspevok
Môže mi niekto poradiť ako mám dávať súhlas a ako nahadzovať foto? Už som skúšala dať sem fotky, len mi to pýta nejakú URL adresu a to neviem, čo tam mám dať....Ďakujem!
V každom príspevku sú vpravo rôzne tlačítka, jedno z nich je "súhlasím".
Tak keď súhlasíš, v tom príspevku s ktorým súhlasíš, klikneš na tlačítko "súhlasím". Tvoj súhlas sa tam objaví až po chvíľke...

Teraz som si všimla, že si tu ešte celkom nová, tak pravdepodobne ešte nemáš všetky "prístupové práva" - až po nejakom počte príspevkov alebo po nejakom časovom odstupe....
Naposledy upravil liba2 : 20.02.09 at 16:45
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tweety Pozri príspevok
Určite pomôže, ja mám desať( už som tu písala) a darí sa im vynikajúco. ALe klopem, jeden nikdy nevie.
Majú starostlivú opatrovateľku
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

liba2 Pozri príspevok
V každom príspevku sú vpravo rôzne tlačítka, jedno z nich je "súhlasím".
Tak keď súhlasíš, v tom príspevku s ktorým súhlasíš, klikneš na tlačítko "súhlasím". Tvoj súhlas sa tam objaví až po chvíľke...

Teraz som si všimla, že si tu ešte celkom nová, tak pravdepodobne ešte nemáš všetky "prístupové práva" - až po nejakom počte príspevkov alebo po nejakom časovom odstupe....
No veď som Ti išla písať, že nič také tam ani nemám, to znamená, že ani foto nemôžem vkladať, že?
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

A koľko príspevkov musím mať, aby som mohla vkladať foto?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sayly Pozri príspevok
A koľko príspevkov musím mať, aby som mohla vkladať foto?
Niekde sa už o tom písalo, myslím si že 15. Lenže za posledný mesiac-dva sa sprísnili podmienky a tie nepoznám. Tak častejšie prispievaj aby sa ti zvýšil ich počet. Keď ti naskocia tie tlačítka vpravo dole, to znamená že máš viac možností, vtedy aj prílohy budeš môcť vkladať.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ďakujem za odpoveď!!!

Ešte sa chcem spýtať ako dlho asi trvá kým narastie keik do veľkosti, kedy ho možno posadiť....viem, že listy majú byť tak 7 - 10cm dlhé a mal by mať 2 - 3 korienky 5 cm dlhé....len ja som taký nedoškavec a zdá sa mi, že rastie strašne pomaličky
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ahojte, moja orchidea odkvitla este v decembri a teray som mala pocit ze pusta puky ale to dajake oschnute vyzeraju. Akurat tak nove korene ma. Je to v poriadku
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Tinika Pozri príspevok
Ahojte, moja orchidea odkvitla este v decembri a teray som mala pocit ze pusta puky ale to dajake oschnute vyzeraju. Akurat tak nove korene ma. Je to v poriadku
Je normálne, že má nové korene, tie vyháňajú orchidei stále, čo sa týka tých uschnutých pukov....na akom mieste máš orchideu?...V tomto diskusnom fóre sa dozvieš, v ktorých prípadoch schnú puky, na príčine môže byť zima, prievan, sucho, priame slnko, ale môže to byť aj bez zjavnej príčiny....inak listy má v poriadku?...Niektoré druhy orchideí potrebujú po odkvitnutí oddychový čas, kedy sa menej polievajú a nehnoja sa vôbec, niektoré kvitnú aj 2 krát do roka, a niektoré len raz...ak môžeš, prilož foto tých pukov
0 0
curant curant

curant je offline (nepripojený) curant

Ahojte,
som úplne nešťastná. doma mám 5 kúskov, no nekvitne ani jedna. 3 mi púšťajú stále nové listy,ale stonka nikde a na dvoch je len hnedá stonka. Teda... hnedá je od vrchu do polovičky a potom je zelené mieto, kde je výhonok asi 10 cm a potom zas hnedá. A ak sa mi náhodou podarí, že má puky, hneď ešte pred zakvitnutím uschnú aj ked ju zalievam... Pomooooooooc PoraĎte mi prosím.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

curant Pozri príspevok
Ahojte,
som úplne nešťastná. doma mám 5 kúskov, no nekvitne ani jedna. 3 mi púšťajú stále nové listy,ale stonka nikde a na dvoch je len hnedá stonka. Teda... hnedá je od vrchu do polovičky a potom je zelené mieto, kde je výhonok asi 10 cm a potom zas hnedá. A ak sa mi náhodou podarí, že má puky, hneď ešte pred zakvitnutím uschnú aj ked ju zalievam... Pomooooooooc PoraĎte mi prosím.
No zrejme sa o ne dobre nestaráš, prečítaj si diskusné fórum, je tu veľmi veľa skutočne dobrých rád....za mňa Ti môžem povedať ako sa o ne starám ja...inak momentálne nekvitnú ani mne, ale to chce trpezlivosť

Polievam raz za týždeň tak, že ich ponorím do vody až po vrch črepníka a nechám tak cca 1 hod, potom ich vytiahnem a nechám odkvapkať prebytočnú vodu, každý deň ich rosím, ale len listy, do srdiečka sa nesmie dostať voda, lebo by ti mohla odhniť. hnojím každých 14 dní tak, že do vody s izbovou teplotou alebo o niečo teplejšou( voda by mala byť prevarená, dažďová alebo zmiešaná 1diel obyč.voda + 2 diely destilovaná), veľmi tvrdá voda nieje vhodná na polievanie orchideí, do ktorej ich idem ponoriť, pridám hnojivo na orchidei(hnojím iba tie,ktoré vyháňajú listy, poprípade idú kvitnúť)...dá sa kúpiť v tescu...ak mi orchidea odkvitne, odstrihnem ju nad tretím kolienkom, niekedy zo starej stonky vyženie novú, ale nieje to pravidlo, ak vidíš, že Ti schne tak ju odstrihni, je zbytočné ju tam nechávať....orchidei by mali byť na svetlom mieste, ale nie na priamom slnku a nemali by byť v prievane....zatiaľ radím toto
...
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
Dobry den .
Mozem suhlasit s navodom no mam trocha iny nazor na polievanie.Ponaranie az po vrch a na hodinu je urcite dobre len v poreznom substrate a na teplom mieste, kde dokaze rastlina rychlo preschnut.Ja polievam z konvicky s upravenou koncovkou.Pri polievani prelievam substrát aspon 1 minutu co urcite postacuje na 3 az 5 dni.Je to podla polohy kvetiny(parapet,nastenna polica).Neuverite, mame aj v robote kvetiny ktore su na plnom slnku a nic sa im zatial nestalo.Kazdych pol roka bohato kvitnu.( neuveritelne co).
0 0
pavelo pavelo

pavelo je offline (nepripojený) pavelo

muž
sayly Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď!!!

Ešte sa chcem spýtať ako dlho asi trvá kým narastie keik do veľkosti, kedy ho možno posadiť....viem, že listy majú byť tak 7 - 10cm dlhé a mal by mať 2 - 3 korienky 5 cm dlhé....len ja som taký nedoškavec a zdá sa mi, že rastie strašne pomaličky
Dobrý deň.
Na keiky nieje rozhodujúci počet listov, ale počet a dĺžka vzdušných koreňov.Tie rastú od podmienok v byte.Mne rastú asi tak 3 mesiace a sadím aspoň z troma koreňmi 5 cm.(niektoré majú 3 listy,iné 5) .Myslím, že budeš mať skorej problém do čoho ich posadiť(substrát) a udržať v raste.Viem, že orchidea je kvetina, ktorá dokáže žiť v hocijakom vlhkom substráte.Ja som už vyskúšal pestovanie v machu,pilinách,borovicovej kôre a asi najlepšie sa my darí v machu+coco chips.Ja sa učím pestovať orchidee poškodené z výpredaja.Je to najlepšia škola,to je potom radosti ak sa darí.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

pavelo Pozri príspevok
Dobrý deň.
Na keiky nieje rozhodujúci počet listov, ale počet a dĺžka vzdušných koreňov.Tie rastú od podmienok v byte.Mne rastú asi tak 3 mesiace a sadím aspoň z troma koreňmi 5 cm.(niektoré majú 3 listy,iné 5) .Myslím, že budeš mať skorej problém do čoho ich posadiť(substrát) a udržať v raste.Viem, že orchidea je kvetina, ktorá dokáže žiť v hocijakom vlhkom substráte.Ja som už vyskúšal pestovanie v machu,pilinách,borovicovej kôre a asi najlepšie sa my darí v machu+coco chips.Ja sa učím pestovať orchidee poškodené z výpredaja.Je to najlepšia škola,to je potom radosti ak sa darí.
Ďakujem z radu....no ja si ešte počkám kým ten keik pôjdem posadiť, ešte je maličký a nemá korienky, ja len dúfam, že sa mi potom uchytí, bude to prvý krát.

čo sa týka toho polievania, ja tak zalievam už 3 roky a darí sa im, dokonca mám jednu, ktorú raz do týždňa polejem tak, ako som písala vyššie a ešte druhý krát ju prelejem vodou...inak by mi kmienky strácali dužinu a vráskaveli by, ak vieš aký druh mám namysli, neskôr keď sa mi bude dať pošlem foto.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Môžete mi poradiť v čom je chyba keď mi spodný list začína žltnúť? Pri jednom sa mi tlačí vzdušný koreň a ten list mi nalomil, tak asi to je chyba, ale pri druhej orchidei neviem v čom je chyba.
Ďakujem
0 0
curant curant

curant je offline (nepripojený) curant

Zuzana Lukáčová Pozri príspevok
Prikladám aj ja pár fotiek mojich kvetiniek pre potešenie
absolútna krása.... blahoželám. kiež by som sa dožila ja takej nádhery
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať