Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Inak aj moj muz bol dnes zlaty a isli sme za orchideami.A viete ako to dopadlo?V Tescu nemali nic a v Baumaxe par bielych a dve dalmatinky ako uz mam.No a samozrejme par drahych cymbidiek,takze sa budem dalej tesit na mojich 7 co sa chystaju kvitnut...
0 0
KittyS KittyS

KittyS je offline (nepripojený) KittyS

Ahojte, poprosím radu...
čo s touto mojou dendrobiou? odkvitla asi v októbri, odvtedy nič, len malý výhonok-ten vpredu malý zelený-husto z neho idú pomaly lístky,mám ju na parapete. Mám čakať, či bude ďalej púšťať, alebo ju dať do špajze?
Ďakujem
P1010172.jpg  
P1010173.jpg  
1/1
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

Ahojte.
Takze pridavam moj valentinsky prirastok je krasna a ma mnozstvo pukov.
Tak sa z nej vytesujem!!!
007.jpg  
009.jpg  
1/1
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Ak dobre vidím, je do Dendrobium Phal a to je teplomilná rastlina. Potrebuje viac vody.Teplo ako Phaly a pôjde. Neviem či by mu špajza pomohla. Ak je správne to čo si myslím, tak by malo zosilnieť. Ide nový výhon, trošku pohnojiť a veľa svetla.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Maruška54 Pozri príspevok
lujza tvoje kejky som videla už predtým aj ja som moju sadila až keď mala tri vzdušné korene ale tie susedine kejky majú veľké listy tak mi prišlo matky ľúto no ale treba teda vydržať...no a na tej mojej materskej rastlinke je dosť zdravých koreňov to ju asi zachránilo a hoci by tol len nový korienok tak mňa to potešilo
ak je stonka na ktorej sú keiky zdravá a matka má dravé korene mohlo by to dospiet aj ku korienkom na keikoch. ja mám momentálne problém, že mám keiku s tromi listami a korene žiadne na jednej stonke a na druhej stonke tiež keika ale menšia. stonka s prvou keikou usychá ale tak záhadne, že ked dospejem ku korienkom tak to bude zázrak. stonka je na jednej strane mechanicky poškodená ešte z obchodu /kupila som poloodkvitnutú v 08/09/ a až teraz začala osychať, ale len z polovice tam kde je poškodená, čiže polka stonky zelená a polka žltá a tú keiku mám vlastne na bočnej stonke a tá tiež z vrchu žltá a zo spodu odkiaľ vyrastá keik zelená, keby som mala dobrý foták / skúsim mobilom/dám aj foto lebo je to zvláštny jav aspoň pre mňa.
0 0
janka51 janka51

janka51 je offline (nepripojený) janka51

Som
krater Pozri príspevok
Ahojte.
Takze pridavam moj valentinsky prirastok je krasna a ma mnozstvo pukov.
Tak sa z nej vytesujem!!!
Je ozaj krásna tak nech sa ti drží.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lujza.j Pozri príspevok
ak je stonka na ktorej sú keiky zdravá a matka má dravé korene mohlo by to dospiet aj ku korienkom na keikoch. ja mám momentálne problém, že mám keiku s tromi listami a korene žiadne na jednej stonke a na druhej stonke tiež keika ale menšia. stonka s prvou keikou usychá ale tak záhadne, že ked dospejem ku korienkom tak to bude zázrak. stonka je na jednej strane mechanicky poškodená ešte z obchodu /kupila som poloodkvitnutú v 08/09/ a až teraz začala osychať, ale len z polovice tam kde je poškodená, čiže polka stonky zelená a polka žltá a tú keiku mám vlastne na bočnej stonke a tá tiež z vrchu žltá a zo spodu odkiaľ vyrastá keik zelená, keby som mala dobrý foták / skúsim mobilom/dám aj foto lebo je to zvláštny jav aspoň pre mňa.
dávam foto ak to bude trochu vidieť, kuknite
Snímka0330.jpg  
Snímka0333.jpg  
Snímka0336.jpg  
Snímka0337.jpg  
Snímka0338.jpg  

Snímka0339.jpg  
Snímka0340.jpg  
Snímka0341.jpg  
1/1
0 0
janka51 janka51

janka51 je offline (nepripojený) janka51

Som
lujza.j Pozri príspevok
dávam foto ak to bude trochu vidieť, kuknite
Tak to je isto zvláštny jav ešte som také dačo nevidela.
0 0
Zara 17 Zara 17

Zara 17 je offline (nepripojený) Zara 17

lujza.j Pozri príspevok
určite nehnojiť! poliat za 7-10 dni, korienky si mohla dezinfikovať, škoricou, endiaronom alebo živočišným uhlím, ak je korienkov málo dat do menšieho kochla, menší kochel - menej substrátu - rýchlejšie preschne
dakujem, esteze som ju nepoliala hned a pockala, zase by som urobila blbost, a na tu dezinfekciu som zabudla, dufam, ze to tak moc nevadi...a prihnojit mozem kedy, ci teraz vobec? ja som predtym davala tak raz za dva tyzdne...a mozes mi poradit ako mam polievat, ponarila som ju vzdy tak do polovice kochlika do vody asi na hodinu, ale niekto mi napisal, ze to bolo vela, asi preto aj zacali odhnivat tie korene...
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
zmrzka333 Pozri príspevok
tak pridavam foto co poviete?
no ja mam doma takú obdobnú ako ty, aj posledny lístok zo srdiečka uplne odišiel, korene suche..............a zrejme ju vyhodím, veď je cela suchá...........
0 0
KittyS KittyS

KittyS je offline (nepripojený) KittyS

Ma-Ba Pozri príspevok
Ak dobre vidím, je do Dendrobium Phal a to je teplomilná rastlina. Potrebuje viac vody.Teplo ako Phaly a pôjde. Neviem či by mu špajza pomohla. Ak je správne to čo si myslím, tak by malo zosilnieť. Ide nový výhon, trošku pohnojiť a veľa svetla.
Tak moc ďakujem za radu, teda budem pokračovať, v čom som začala. Je to dendrobium phal, určite, stonka je olistená a nakoniec vyženie prútik s kvietkami. Hnojím každý druhý týždeň pri kúpaní-polievaní orchidejok-kvapnem 10 kvapiek hnojivka do 1 litra vody...
0 0
Ivka U. Ivka U.

Ivka U. je offline (nepripojený) Ivka U.

Dobrý déň Lucia.

Dám Vám laickú radu, ale overenú.Pestujem kvety aj orchidee. Najlepšie pre orchidee je ich raz do týždňa namočiť do vody. Dať do väčšej nádoby ( vedro, alebo podobné ) vodu. Nechajte ju vodstáť aby nebola studená. Do odstatej vody namočiť orchideu aby jej prekryla voda kvetináč. Nechať 1 hodinu postráť vo vode, ja ich potom ešte osprchujem ale s vlažnou vodou, potom ju nechať trochu odkvapať a dať späť na miesto. Má rada svetlo. Orchidee v laickom prostredí ako mám ja kvitnú dva razy do roka. Stonku ktorá ostala po odkvitnutí treba nechať. Len ak by vyschla, treba suchú časť stonky odstrániť. Ja takto veľmi jednoducho pestujem orchidee a kvitnú mi, ako som spomínala dva krát do roka. Ak však potrebujete odbornejšiu radu o hnojení a pod. snáď Vám niekto poradí. Prajem Vám krásne orchidee. Ivka
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Ivka U. Pozri príspevok
Dobrý déň Lucia.

Dám Vám laickú radu, ale overenú.Pestujem kvety aj orchidee. Najlepšie pre orchidee je ich raz do týždňa namočiť do vody. Dať do väčšej nádoby ( vedro, alebo podobné ) vodu. Nechajte ju vodstáť aby nebola studená. Do odstatej vody namočiť orchideu aby jej prekryla voda kvetináč. Nechať 1 hodinu postráť vo vode, ja ich potom ešte osprchujem ale s vlažnou vodou, potom ju nechať trochu odkvapať a dať späť na miesto. Má rada svetlo. Orchidee v laickom prostredí ako mám ja kvitnú dva razy do roka. Stonku ktorá ostala po odkvitnutí treba nechať. Len ak by vyschla, treba suchú časť stonky odstrániť. Ja takto veľmi jednoducho pestujem orchidee a kvitnú mi, ako som spomínala dva krát do roka. Ak však potrebujete odbornejšiu radu o hnojení a pod. snáď Vám niekto poradí. Prajem Vám krásne orchidee. Ivka
ja som sa ich zvykla v poslednej dobe polievať zvrchu, ako tu niekto radil tak 0,5 - 1 dcl vody, preliať to tou vodou, odtečenú samozrejme vyliať.............
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

lujza.j Pozri príspevok
dávam foto ak to bude trochu vidieť, kuknite
lujza - to je dosť ťažké poradiť čo by bolo najlepšie. Možno by bolo dobré odstrihnúť keiku, kým je stonka ako tak zelená a zasadiť. Pretože ak vyschne stonka začne vädnúť aj keika, aspoň si to myslím a to je asi tiež problém oživiť. Alebo nechať tak, ale mám skúsenosť ak stonka začne schnúť pokračuje, kým nevyschne celá. Keika sa mi zdá dosť silná, aby prežila aj mimo. Alebo ako dievčence radili sáčkovú metódu - ja ju neradím, pretože nemám skúsenosť.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

andersenka Pozri príspevok
ja som sa ich zvykla v poslednej dobe polievať zvrchu, ako tu niekto radil tak 0,5 - 1 dcl vody, preliať to tou vodou, odtečenú samozrejme vyliať.............
Dievčence, prosím poraďte mi ako polievať 0,5 - 1 dcl vody. Viackrát to tu bolo písané, ale ja tomu nerozumiem. Veď ak rastlina preschne, 0,5 dcl vody prebehne kvetináčom a orchidka ani nezbadá, že ju nejaká voda mala zavlažiť. Prepáčte mi prosím, ale len odpisujeme čo tu bolo písané, alebo aj rozmýšľame? Samozrejme hovorím o zdravých veľkých rastlinách. Choré, čerstvo presadené, mladé rastlinky v malinkých kvetináčoch, to môže byť samozrejme niečo iné.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Ma-Ba Pozri príspevok
Dievčence, prosím poraďte mi ako polievať 0,5 - 1 dcl vody. Viackrát to tu bolo písané, ale ja tomu nerozumiem. Veď ak rastlina preschne, 0,5 dcl vody prebehne kvetináčom a orchidka ani nezbadá, že ju nejaká voda mala zavlažiť. Prepáčte mi prosím, ale len odpisujeme čo tu bolo písané, alebo aj rozmýšľame? Samozrejme hovorím o zdravých veľkých rastlinách. Choré, čerstvo presadené, mladé rastlinky v malinkých kvetináčoch, to môže byť samozrejme niečo iné.
ja som ich donedávna vždy tak raz za týždeň - dva namočila do vody tak na hodinu.................a 5 ks mi odchádza, aj napriek tomu, že sa takto máčali, mali suché korene, niektoré nahnité - tak neviem prečo........tak s tými "odchádzajúcimi" som zahájila sáčkovu metódu.
A takto zvrchu takym malym množstvom vody som len raz či 2x polievala. Tak teda neviem......... Ty si Ma-Ba väčšia odborníčka, ako to tu sledujem, tak babo raď........
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Ukážky substrátov - andersenka porovnaj si, aký máš substrát.
Naposledy upravil Ma-Ba : 15.02.10 at 12:34
Obrázok 604.jpg  
Obrázok 606.jpg  
Obrázok 610.jpg  
Obrázok 613.jpg  
1/1
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

1,2 - obrázok - substrát podľa mňa dobrý - tento môžeš namáčať.
3 - obrázok - je pôvodný z obchodu - môžeš namáčať, ale kráto za podmienky, že majú teplo, nie chlad od okna.
4 - úplne hustý substrát, ak majú takýto Phaly - dlhé namáčanie a viac chladu ako znesú - príčina bakterióz, chorôb - cesta na "bitúnok".
4 - obrázok, len pre upresnenie je Paphiopedilum.

A ešte jedna vec, ktorá sa tu asi nespomínala, alebo si nepamätám, že orchidky inak rastú napr. aj vtedy, keď sú v spoločenstve iných. Vytvoria si svoju vlastnú klímu. Je to iné ako keď máte na parapete napr. 5,6 orchidiek.
0 0
zmrzka333 zmrzka333

zmrzka333 je offline (nepripojený) zmrzka333

mama dvoch detí
ahoj Ma-Ba dufam ze si este tu. Mam problem, co som si kupila to cymbidko tak vcera som ho ponarala a na substrate som nasla dve husenice - akoby stonozky myslim ze sa to vola mnohonozka. Neviem co s nimi. ako ich mam odstranit? nemas dajaky postrek?
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Ma-Ba Pozri príspevok
1,2 - obrázok - substrát podľa mňa dobrý - tento môžeš namáčať.
3 - obrázok - je pôvodný z obchodu - môžeš namáčať, ale kráto za podmienky, že majú teplo, nie chlad od okna.
4 - úplne hustý substrát, ak majú takýto Phaly - dlhé namáčanie a viac chladu ako znesú - príčina bakterióz, chorôb - cesta na "bitúnok".
4 - obrázok, len pre upresnenie je Paphiopedilum.

A ešte jedna vec, ktorá sa tu asi nespomínala, alebo si nepamätám, že orchidky inak rastú napr. aj vtedy, keď sú v spoločenstve iných. Vytvoria si svoju vlastnú klímu. Je to iné ako keď máte na parapete napr. 5,6 orchidiek.
no ja ich mam doma na parapete pri okne, takže možné že im ide chlad od okna.............takže čo radíš? Radšej im máčať vo vode raz za týždeň-dva? Vzhľadom k tomu,že mam v izbe chladnejšie tak stačí menej ako hodinu..........???
Vždy som ich polievala až keď bol substrat suchý, črepník nezarosený........aj tak listy mäkli, korene odchádzali
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať