Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

Ja som uz z mojej Miltonie nestastna. Zacala kvitnut..bola nadherna, no ani jeden kvet este poriadne nerozkvitol, a nejak okvetne litky zmlandraveli a 1 uz aj odpadol. Polievam raz za cca 7-10 dni. Rosim kazdy den. Nie je v teple, radsej som ju dala dalej od radiatora.. Je mozne ze ma malo svetla, kedze je cca meter od okna? Prosim, poradte ak viete, nerada by som ju stratila..
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

zmrzka333 Pozri príspevok
ahoj Ma-Ba dufam ze si este tu. Mam problem, co som si kupila to cymbidko tak vcera som ho ponarala a na substrate som nasla dve husenice - akoby stonozky myslim ze sa to vola mnohonozka. Neviem co s nimi. ako ich mam odstranit? nemas dajaky postrek?
zmrzka - to nemám. Len som kdesi čítala, že mnohonožky sú potvory. Ja by som ho vybrala, poriadne premyla korene, zasadila do nového. Ale neviem, ako tieto potvory fungujú. Či nie sú zalezené v pralese koreňov. Ale aj to som čítala, že keď sa orchidky namáčajú všetko živé čo je v koreňoch a nemá tam čo robiť, uteká na vzduch. Mrzí ma v tomto naozaj neporadím. Ale skúsim zistiť.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

andersenka - v izbe chladnejšie? Phaly by mali mať min.18 st. Mne sa zdá, že tu je problém. A čo substrát? Chladnejšie pod 18 st., ale nie menej ako 15 st.C len tie, ktoré si potrebujú oddýchnuť a potom naozaj polievať 1x za 7-10 dní. Namočiť a vybrať. Fakt je ťažké dať 100% radu.
Zásada - veľa svetla - viac tepla Phaly aj 22 st.C - viac vody.
Menej svetla - menej tepla možno 18 st.C - menej vody.
Okrem toho korene môžu odchádzať - pri presadení, alebo sú zasolené. Vtedy neprijímajú vodu a nám sa zdá, že sú suché a polievame ešte viac, pretože aj listy gumovatejú, ale ony v skutočnosti zahynú na nedostatok vody.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

sysula Pozri príspevok
Ja som uz z mojej Miltonie nestastna. Zacala kvitnut..bola nadherna, no ani jeden kvet este poriadne nerozkvitol, a nejak okvetne litky zmlandraveli a 1 uz aj odpadol. Polievam raz za cca 7-10 dni. Rosim kazdy den. Nie je v teple, radsej som ju dala dalej od radiatora.. Je mozne ze ma malo svetla, kedze je cca meter od okna? Prosim, poradte ak viete, nerada by som ju stratila..
sysula -kvitnúca Miltonia - alebo Miltoniopsis - treba častejšie poliať. Má jemnejší substrát a 10 dní je veľa, potrebuje vlhkejší substrát.
Skús ju poliať a postav ju do misky na keramzit.Keramzit zalej vodou, tak aby sa voda nedotýkala koreňov, daj nad radiátor, na svetlo. Je ďaleko od okna a pokiaľ viem Miltoniopsis neznáša rosenie.
Keď nekvitne znesie aj chladnejšie. Mám ju celé leto vonku na zatienenom mieste.
Skús to takto 2-3 dni a uvidíš či sa pozbiera. Ak nie môže byť chyba už len v koreňoch.
Dievčence, ktoré máte prosím pridajte aj Vy svoje skúsenosti.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Ma-Ba Pozri príspevok
andersenka - v izbe chladnejšie? Phaly by mali mať min.18 st. Mne sa zdá, že tu je problém. A čo substrát? Chladnejšie pod 18 st., ale nie menej ako 15 st.C len tie, ktoré si potrebujú oddýchnuť a potom naozaj polievať 1x za 7-10 dní. Namočiť a vybrať. Fakt je ťažké dať 100% radu.
Zásada - veľa svetla - viac tepla Phaly aj 22 st.C - viac vody.
Menej svetla - menej tepla možno 18 st.C - menej vody.
Okrem toho korene môžu odchádzať - pri presadení, alebo sú zasolené. Vtedy neprijímajú vodu a nám sa zdá, že sú suché a polievame ešte viac, pretože aj listy gumovatejú, ale ony v skutočnosti zahynú na nedostatok vody.
áno, Ma-Ba mám menej ako 18 stupňov, ale ten "limit" 15 je dodržaný.......... možno na nejakých pár dní počas zimy /ale iba pár/ klesne aj pod túto hodnotu. Preto to idem riešiť - nielen kvôli kvetom, ale i sebe výmenou starého okna za plastové. Snáď to pomôže a prinesie pár stupňov navyše.........
Prosím Ťa - a to namočenie do vody - na ako dlho?
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

Od 9.2. som nebola na schodisku (mám zašité koleno a nemôžem chodiť po schodoch) a včera som sa dozvedela, že mi rozkvitla orchidejka. Asi to bude také milé bolestné. Dúfam, že neodkvitne veľmi rýchlo a podarí sa mi ju odfotiť.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

veva.. Pozri príspevok
Od 9.2. som nebola na schodisku (mám zašité koleno a nemôžem chodiť po schodoch) a včera som sa dozvedela, že mi rozkvitla orchidejka. Asi to bude také milé bolestné. Dúfam, že neodkvitne veľmi rýchlo a podarí sa mi ju odfotiť.
Ahoj veva,tak to je mrzute ze si marod,samozrejme hlavne kvoli Tebe,ale viem si predstavit ako Ta mika ju vidiet.Daj si ju priniest a ukaz ju aj nam.Prajem skore uzdravenie.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Pridam sa k Vasej debate andersenka a Ma-Ba,ja namacam tiez orchidee-väcsinou.Ale kazdu inak.Ako pisala Ma-Ba,aj podla substratu,zlozenia aj schopnosti presychania.V lete napr.zabudnem aj hodinu necham vo vode,ale teraz v zime radsej kratsie.Andersenka,neboj sa toho,len pomalicky skusaj a na vlastnych skusenostiach sa naucis najlepsie,samozrejme porada Ti tiez je k dispozicii.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Ked som sa uz tak rozpisala,mam co pridat aj k miltonii-mala som jednu ale mi vyhnila,mala som ju vela polievanu a na chladnejsej chodbe.Asi to bola pricina jej odchodu. Nech sa dari pestovatelkam miltonii-velmi by som ju chcela,ale zatial to odkladam.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ivka U. Pozri príspevok
Dobrý déň Lucia.

Dám Vám laickú radu, ale overenú.Pestujem kvety aj orchidee. Najlepšie pre orchidee je ich raz do týždňa namočiť do vody. Dať do väčšej nádoby ( vedro, alebo podobné ) vodu. Nechajte ju vodstáť aby nebola studená. Do odstatej vody namočiť orchideu aby jej prekryla voda kvetináč. Nechať 1 hodinu postráť vo vode, ja ich potom ešte osprchujem ale s vlažnou vodou, potom ju nechať trochu odkvapať a dať späť na miesto. Má rada svetlo. Orchidee v laickom prostredí ako mám ja kvitnú dva razy do roka. Stonku ktorá ostala po odkvitnutí treba nechať. Len ak by vyschla, treba suchú časť stonky odstrániť. Ja takto veľmi jednoducho pestujem orchidee a kvitnú mi, ako som spomínala dva krát do roka. Ak však potrebujete odbornejšiu radu o hnojení a pod. snáď Vám niekto poradí. Prajem Vám krásne orchidee. Ivka
voda aby prekryla kvetináč? neviem či je správne množstvo vody, to by musela byt zasadená velmi vysoko aby začiatok odkiaľ rastú listy nebol namočený vo vode. myslím si že 1h je vela. ak sú korienky pekne zelené napité vodou, tak stačí 20-30min
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Zara 17 Pozri príspevok
dakujem, esteze som ju nepoliala hned a pockala, zase by som urobila blbost, a na tu dezinfekciu som zabudla, dufam, ze to tak moc nevadi...a prihnojit mozem kedy, ci teraz vobec? ja som predtym davala tak raz za dva tyzdne...a mozes mi poradit ako mam polievat, ponarila som ju vzdy tak do polovice kochlika do vody asi na hodinu, ale niekto mi napisal, ze to bolo vela, asi preto aj zacali odhnivat tie korene...
rastlinku,ktorú liečim nehnojím vôbec, hnojenie teraz nerieš, teraz je dôležité aby korene ďalej nehnili a hlavne aby sa spamätala a aby rástli nové korienky!!! keď sa ti nebude aj nadalej zdat vyber ju hnilé korne odstráň dezinfikuj a opäť zasaď do nového substrátu. hodina namčania si myslím že je vela 20-30min stačí.záleží ak aj od toho aký máš substrát, keď je hutný tak stačí kratší čas retože sa rýchlo napije. a orchidee sa v prvom rade polievajú vtedy ak je substrát preschnutý, čiže nie je pravidlo 1x za týždeň. niekdy substrát preschne za 1,5 týždna alebo za 2 týždne, ja polievam až vtedy, pretože nie každá je zasadená v tom istom substráte. hovorí sa to aj skúška prstom-strčí do substrátu prst a zistíš či je suchý, inak j to vidno pekne aj cez priesvitný kochel.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ma-Ba Pozri príspevok
lujza - to je dosť ťažké poradiť čo by bolo najlepšie. Možno by bolo dobré odstrihnúť keiku, kým je stonka ako tak zelená a zasadiť. Pretože ak vyschne stonka začne vädnúť aj keika, aspoň si to myslím a to je asi tiež problém oživiť. Alebo nechať tak, ale mám skúsenosť ak stonka začne schnúť pokračuje, kým nevyschne celá. Keika sa mi zdá dosť silná, aby prežila aj mimo. Alebo ako dievčence radili sáčkovú metódu - ja ju neradím, pretože nemám skúsenosť.
Ma-Ba, nechám tomu zatial volný priebeh, aj tak ju každý den sledujem ak už budem mat pocit že keik je úplne v ohrození, že stonka schne viac tak ho odštiknem a zasadím a potom to už bude fakt buď - alebo.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

No konečne som si dnes vybrala . Jedna sa mi zapáčila. Obrázok 1 mi dnes prvý krát rozkvitla. A na ďalších je nová valentínska. Normálne sa pozerám či som nekúpila rovnakú.Podľa tvaru listov sa mi vidia odlišné. A vy čo myslíte?. Ale na tej fotke sú také bledšie. V skutočnosti je tá nová tmavo fialová.
P1190373.jpg  
P1190380.jpg  
P2150381.jpg  
1/1
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

andersenka Pozri príspevok
áno, Ma-Ba mám menej ako 18 stupňov, ale ten "limit" 15 je dodržaný.......... možno na nejakých pár dní počas zimy /ale iba pár/ klesne aj pod túto hodnotu. Preto to idem riešiť - nielen kvôli kvetom, ale i sebe výmenou starého okna za plastové. Snáď to pomôže a prinesie pár stupňov navyše.........
Prosím Ťa - a to namočenie do vody - na ako dlho?
andersenka - to je málo stupňov, nie div, že Ti hnijú, mrzí ma to. Urob ako si písala, hlavne im zabezpeč teplo. Phaly ho potrebujú.
Namočiť v tomto chladnom prostredí veľmi krátko. Namočiť - vybrať. Pozri, čo na to substrát, korene či zaregistrovali vodu, ak nie, ešte raz.
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

lusielaL Pozri príspevok
Ahoj veva,tak to je mrzute ze si marod,samozrejme hlavne kvoli Tebe,ale viem si predstavit ako Ta mika ju vidiet.Daj si ju priniest a ukaz ju aj nam.Prajem skore uzdravenie.
Presne si to uhádla. Taká som bola netrpezlivá, že som to nevydržala a vybrala som sa za ňou. Hore to išlo ako tak, ale keď som schádzala po schodoch, tak som zle stupila a noha mi aj puchne. Ale aspoň som ju videla. Rozkvitnutý je iba jeden kvietok - bledunko fialkový a puky sú veliké. Ďakujem.
Naposledy upravil veva.. : 15.02.10 at 18:52
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Ma-Ba Pozri príspevok
andersenka - to je málo stupňov, nie div, že Ti hnijú, mrzí ma to. Urob ako si písala, hlavne im zabezpeč teplo. Phaly ho potrebujú.
Namočiť v tomto chladnom prostredí veľmi krátko. Namočiť - vybrať. Pozri, čo na to substrát, korene či zaregistrovali vodu, ak nie, ešte raz.
Ma-Ba a ešte ťa poprosím o radu - ako s rosením. Áno či nie? a ako často?
A ešte jednu radu - ako s hnojením - iba keď kvitnú a rastie im nový list? Keď sú v stave "kľudu".......tak nie? Ďakujem a nehnevaj sa.......
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

andersenka - rosiť nie. V žiadnom prípade pri takých nízkych teplotách. S hnojenímm je to tiež indiviuálne - niekto hnojí niekto nie. Všeobecne sa v zime neodporúčajú hnojiť rastliny, ktoré majú dobu kľudu. S hnojením by sa malo začať keď rastlina začne vyháňať nový výhon, nové korene - Cattleya, Cambria atď.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Ma-Ba Pozri príspevok
andersenka - rosiť nie. V žiadnom prípade pri takých nízkych teplotách. S hnojenímm je to tiež indiviuálne - niekto hnojí niekto nie. Všeobecne sa v zime neodporúčajú hnojiť rastliny, ktoré majú dobu kľudu. S hnojením by sa malo začať keď rastlina začne vyháňať nový výhon, nové korene - Cattleya, Cambria atď.
aj phala?
0 0
zmrzka333 zmrzka333

zmrzka333 je offline (nepripojený) zmrzka333

mama dvoch detí
dievcata teraz som na jednom fore nasla novy sposob ako liecit orchidku ak nema ziadne korene alebo uhnili a tak. Do malej misky sa da keramzit s trochou vody a na keramzit sa polozi orchidka tak aby sa nedotikala vody a tak sa necha. Nebali sa do sacku len je takto polozena na keramzite. a ak sa vody odpari tak sa len doleje znova tak aby sa orchidka vody nedotikala. A prave tam jedna kocka pisala ze jej tak zacinaju rast nove korene a to nemala ani jede. Tak by som mozno aj toto odporucala na tu keiku co nema korene a stonka na ktorej je schne.
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

Ma-Ba Pozri príspevok
sysula -kvitnúca Miltonia - alebo Miltoniopsis - treba častejšie poliať. Má jemnejší substrát a 10 dní je veľa, potrebuje vlhkejší substrát.
Skús ju poliať a postav ju do misky na keramzit.Keramzit zalej vodou, tak aby sa voda nedotýkala koreňov, daj nad radiátor, na svetlo. Je ďaleko od okna a pokiaľ viem Miltoniopsis neznáša rosenie.
Keď nekvitne znesie aj chladnejšie. Mám ju celé leto vonku na zatienenom mieste.
Skús to takto 2-3 dni a uvidíš či sa pozbiera. Ak nie môže byť chyba už len v koreňoch.
Dievčence, ktoré máte prosím pridajte aj Vy svoje skúsenosti.
Dakujem, dala som ju na okno, len tam mam radiator, bojim sa, ci tam pre nu nie je az prilis teplo. Pravidelne sledujem, ci nepreschla. Dufam, ze sa pozbiera. Je skoda tych kvietkov. Este ma napadlo, nemoze byt presilena? Rastie jej aj druha stopka s kvetmi, listy a korene vyzeraju byt v poriadku..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať