Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
lenus lenus

lenus je offline (nepripojený) lenus

Ma-Ba Pozri príspevok
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
aj ja by som chcela narazit na taky vypredaj ta farba fakt hned zaujme. asi to bude moj novy ciel hladania popri tom ruzovom cymbidku, co si prednedavnom niektora z vas kupila (na jednej stranke som nasla, ze sa vola cymbidium 'Allison')
0 0
janka51 janka51

janka51 je offline (nepripojený) janka51

Som
Ma-Ba Pozri príspevok
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
Je krásna. Čo viac sa dá k takej krásavici povedať?Nech sa Ti drží.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
Ma-Ba Pozri príspevok
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
je prekrasna.ta farba nema chybu
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
Ma-Ba ty mas nadanie pre zaujimave zaberyneviem ci si si vsimla ale ten stromcek v pozadi vyzera ako by patril k tej orchodei
0 0
ra.cermak ra.cermak

ra.cermak je offline (nepripojený) ra.cermak

Maba super fotky nádherné orchideje se pozná odborník ...
0 0
rozborova rozborova

rozborova je offline (nepripojený) rozborova

Dve princezné sa usmiali a tri sa prebudili.
002 (7).jpg  
003 (4).jpg  
006 (3).jpg  
007 (2).jpg  
008 (2).jpg  

1/1
0 0
janka.koc janka.koc

janka.koc je offline (nepripojený) janka.koc

ja mam tiez jednu novu.. bola valentinska..
19022010411.jpg  
19022010413.jpg  
19022010415.jpg  
1/1
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

zuzkahris Pozri príspevok
Ďakujem pekne, aj mne sa veľmi páčia, všetky orchidejky, už sa bojím niekde ísť, aby som nejakú nekúpila, ale ako som spomínala ideme na výstavu, takže určite pribudnú prírastky
Tak na výstavu by som rada išla aj ja, ale to môžem len snívať...
A už som dosť dávno nebola v Baumaxe, nejako ma to tam ťahá, len viem, že nemôžem nič kupovať, lebo nie je kam dávať...teším sa na vačší byt, ale ani ten netuším, kedy bude...

A posledne som sa rozhodla, že ak si niečo kúpim, tak to bude klasická phala, nejaká zaujímavá farba, lebo aj Dendrobko nobile, aj Zygopetalum, aj Dendr. phalaenopsis a ešte aj Berry oda čo mám kvitnú moc krátko a síce tešia, ale krátko...
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Ma-Ba Pozri príspevok
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
božské
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

janka.koc Pozri príspevok
ja mam tiez jednu novu.. bola valentinska..
zaujímavé farby
0 0
Dianka2401 Dianka2401

Dianka2401 je offline (nepripojený) Dianka2401

Ma-Ba, krasna je ta orchidka, aj ja by som chcela
0 0
aksunan13 aksunan13

aksunan13 je offline (nepripojený) aksunan13

Pekný podvečer!

Aj ja Vás chcem poprosiť o radu, mojej orchidey opadali všetky kvietky a asi po mesiaci sa všetky vidieteľné korene zmenili z krásnych hrubých zelených na nejaké hnedé zčurčené. Tak som dnes neváhala, že kuknem čo sa deje. Celú som ju vybrala z kvetináča a čo som nenašla. Skoro všetky korene boli zhnité! Zostali len 3 ako tak zdravé (na fotke vyznačené červenými šípkami). Substrát bol vlhký a to bola naposledy poliata pred 2 týždňami... Tak som prebrala tú "kôru" (skôr hlinu) a povyberala len tie veľké kúsky kôry. Zasadila som ju znova do týchto väčších kusov a asi ju ešte týždeň radšej nepolejem. Vzdušné korene (na fotke vyznačené žltou) som nechala nad kôrou tak ako to mala aj pred tým.
1) Poraďte, čo mám s ňou ďalej robiť?

2) Či som urobila dobre, alebo som s ňou nemala radšej hýbať?

3) Ako často ju teda poliať? (Pretože ja som ju polievala až vtedy ked sa mi zdali korene také polosuché, možno tak medzi každým polievaním 1 a pol týždňa)

4) Je 18 -20 °C málo v izbe)

5) Nerobím niečo zlé? Pretože už jedna orchidea mi kvôli zhnitým koreňom zhynula)

Odfotila som Vám aj ten substrát.
Vopred moc ďakujem, dúfam, že mi niekto poradíte, lebo ja už neviem, čo mám robiť a orchidey-e sa mi hrozne páčia, len im sa akosi nepáči u mňa.
Naposledy upravil aksunan13 : 23.02.10 at 17:00
P2233125.jpg  
P2233126.JPG  
P2233128.JPG  
1/1
0 0
Dianka2401 Dianka2401

Dianka2401 je offline (nepripojený) Dianka2401

tie na prvych troch je mi uz vlastne kvitnutie, po roku, a ta na poslednej mi kvitne doma uz asi mesiac, dostala som ju na narodky
DSC00175.jpg  
DSC00180.jpg  
DSC01880.jpg  
DSC01885.jpg  
1/1
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Ahoj aksunan,dobre si urobila ze si ju vybrala.Ja postupujem v takychto pripadoch takto:Zhnite korene odstrihnem,vidim ze Tvoja ma dost krasnych korenov,tie si mala zasadit do substratu.Dobre si ho prebrala,a teraz naozaj nemusis poliat.Listy mozno zmäknu,ale nevyberaj ju,mala by sa casom spamätat.Ja robim okolo spodku kvetinaca horucim klincom dierky aby substrat a korene mohli dychat a prirodzene presychat.
0 0
Dianka2401 Dianka2401

Dianka2401 je offline (nepripojený) Dianka2401

a tie na prvych dvoch su mamine, a na tretej je moja co mi uz viac ako rok nechce kvitnut
DSC00179.jpg  
DSC00181.jpg  
DSC00527.jpg  
1/1
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Ma- Ba, rozborova , janka, krásna potech oka
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Dianka,mas to tam ako v botanickej-ten treti obrazok,pekne sa staras.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Cambria ďakuje všetkým za pochvalu a ja dúfam, že nás ešte poteší kvetom.

aksunan - myslím si, že si to urobila celkom dobre, až na to, ak som správne pochopila do substrátu si vrátila tie staré a dobré korene si nechala nad substrátom. Všetko zhnité musí ísť preč , rezné rany zasypať rozdrveným gril. uhlím. Dobré korene treba zasadiť v tomto prípade do substrátu. Treba použiť menší kvetináč, nejaký kelímok, alebo spodok z pet fľaše, aby korene boli skôr natlačené. Pretože vo veľkom kvetináči substrát horšie preschne a môže sa stať, že Ti budú hniť ďalej.
Polievala si podľa zásady, teplota je celkom vyhovujúca.
Ja si myslím, že chyba je v substráte, pretože ak nevyschne cca za 7 dní, korene sú dlho vo vlhku a odhnijú. Iný dôvod nevidím.
Dobre si urobila, že si ju presadila. Do substrátu na dno kvetináča je dobré dať drenáž - napr. narezané korkové zátky, gril. uhlie nalámané na kúsky a aj pomedzi substrát, cocochips.
A ešte jedna vec, ktorá sa málo spomína možno to všetky robíme, ale orchidey potrebujú prúdiaci vzduch.
Teda svetlo, teplo, zálievku a prúdiaci vzduch. Odporúča sa zaobstarať si malý ventilátor. Myslím si, že toto býva dosť častou príčinou chorôb orchideí.
0 0
Dianka2401 Dianka2401

Dianka2401 je offline (nepripojený) Dianka2401

lusiela dakujem, ale o tu cambriu sa asi nestaram dobre, lebo mi uz viac ako rok nekvitne, darmo je popri okne, aj ju rosim kazdy den a nic, mozno by ju bolo treba rozsadit, lebo tych hluz je tam viac, asi 7
0 0
aksunan13 aksunan13

aksunan13 je offline (nepripojený) aksunan13

Som rada, že sa mi niekto tak rýchlo ozval )
Ja som tie zhnité neodstrihla, ale tak ešte ich odstránim, aby zbytočne nezahnívali ďalej. Vzdušné asi radšej nechám tak, pretože sú všelijako prepletené a dosť tvrdé asi by som ich polámala keby som sa ich snašila zasadiť. Alebo radšej sa mám posnažiť dať ich tieť do substrátu?
Do kvetináča urobím ešte dierky aj ked nejaké škáročky tam sú. A skúsim ju dať do menšieho kvetináča teda.


Kedy ju mám asi poliať?
A čo teplota?
Naposledy upravil aksunan13 : 23.02.10 at 17:45
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať