Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Usporiadat
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Poradi mi niekto? Vcera mi spadla orchidela a zlomilo sa jej polovica listov, horsie je ze vsetka kôra z kochlika sa vysypala a teraz ju nemam do coho zasadit. V kvetinarstve nemali kôru a vraj maju v Baumaxe ale len 50 litrove balenie..Vie niekto kde v BA sa da kupit vhodny substrat do 1 kochlika????? Prosim..nechcem o nu prist.. Vdaka
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
shureido Pozri príspevok
Poradi mi niekto? Vcera mi spadla orchidela a zlomilo sa jej polovica listov, horsie je ze vsetka kôra z kochlika sa vysypala a teraz ju nemam do coho zasadit. V kvetinarstve nemali kôru a vraj maju v Baumaxe ale len 50 litrove balenie..Vie niekto kde v BA sa da kupit vhodny substrat do 1 kochlika????? Prosim..nechcem o nu prist.. Vdaka
Substrát pre orchidei si môžete aj vyrobiť: Keďže sa jedná o epifytické druhy, musí byť substrát vzdušný. Pre niektoré rody (Cymbidium, ...) postačí substrát zložený zo zotletej kôry, bežne predávaný v záhradkárskych predajniach, prípadne do neho môžeme pridať sekaný molitan (2:1). Ale pre väčšinu druhov je vhodný substrát oveľa vzdušnejší. Skladá sa z drvenej kôry (40-70 %), najlepšie dubovej, prípadne topoľovej, menej vhodná, aj keď ľahko dostupná je borovicová kôra. Ďalšími zložkami (po 10-20 %) sú drevné uhlie, molitan, sušený rašelinník, ihličie, keramzit, kokosové vlákna, ... drvený polystyrén nie je potrebný, aj keď ho niektorí pestovatelia používajú, nevhodná je rašelina (okrem preosiatych hrubých vlákien). Všetky prísady sú nasekané na hrubé kusy, priemerne 2-4 cm. Čím je substrát hrubší, tým neskôr je potrebné rastlinu znovu presadiť. Keďže na presádzanie sú orchidey ako pomaly rastúce rastliny citlivé a po presadení určitý čas stagnujú v raste, je teda z tohto hľadiska vhodnejší hrubší substrát. Na druhej strane, v jemnozrnnejšom substráte rastliny rýchlejšie zakorenia, keďže ten, v prvých fázach zakoreňovania, čerstvo po presadení, dostatočne udržuje vlhkosť, viac ako hrubozrnný substrát. Vhodným kompromisným riešením je zo zmesi vybrať jemnejšie časti pre menších jedincov, ktoré presádzame častejšie (raz za 1-2 roky) a hrubé častice pre odrastené rastliny, ktoré presádzame po viacerých rokoch.
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

dakujem. skusim cosi vymysliet.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Prikladám pár fotiek pre potešenie...
DSC00692.JPG  
DSC00697.jpg  
1/1
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Sú krásne
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Prvú orchideu som si kúpila nie tak dávno v Lidli...Stále krásne kvitne a ja mám z nej radosť, už sa nedivím mojej kamarátke, ktorá kade chodí, tade kupuje orchideu. Chystám sa aj ja kúpiť ďaľšiu...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanielaSĽ Pozri príspevok
Prvú orchideu som si kúpila nie tak dávno v Lidli...Stále krásne kvitne a ja mám z nej radosť, už sa nedivím mojej kamarátke, ktorá kade chodí, tade kupuje orchideu. Chystám sa aj ja kúpiť ďaľšiu...
Danka,
tak sa len smelo pusť do pestovania, mňa tie krásne a vzácne kvietočky očarili asi pred tromi rokmi a stále som nimi nadšená.
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
Orchidei sú úžasné a ked kvitnú tak je to nádhera ,posielam obrázky mojich krások, kvitnú už od decembra v jednom kuse
Máj nar Dedo _ Tomy cica 002.jpg  
Máj 2008 090.jpg  
DSC00047.jpg  
Máj 2008 091.jpg  
Máj 2008 092.jpg  

Máj 2008 094.jpg  
IMG_3029.jpg  
IMG_3007.jpg  
IMG_3014.jpg  
IMG_3012.JPG  

IMG_3019.jpg  
IMG_3025.jpg  
IMG_3033.jpg  
1/1
0 0
klaura klaura

klaura je offline (nepripojený) klaura

Zuzana Lukáčová Pozri príspevok
Orchidei sú úžasné a ked kvitnú tak je to nádhera ,posielam obrázky mojich krások, kvitnú už od decembra v jednom kuse
máš ich ozaj krásne, ja mám zatiaľ iba jednu, ale pri jednej určite neostanem
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ja som si na orchidei kúpila takýto črepníček. Je sklený, priesvitný a dole má v strede taký výstupok, na ktorom stojí črepník, takže keď sa poleje, voda stečie dolu a kvetinka je tým pádom len preliata.

No ale problém mám v tom, že mi jedna, čo mala dve "ramienka" odkvitla a jedno to ramienko je úplne suché. Mám to zostrihnúť úplne zo spodu alebo nad tým kolienkom?
DSC00196.jpg  
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

AlaNR Pozri príspevok
Ja som si na orchidei kúpila takýto črepníček. Je sklený, priesvitný a dole má v strede taký výstupok, na ktorom stojí črepník, takže keď sa poleje, voda stečie dolu a kvetinka je tým pádom len preliata.

No ale problém mám v tom, že mi jedna, čo mala dve "ramienka" odkvitla a jedno to ramienko je úplne suché. Mám to zostrihnúť úplne zo spodu alebo nad tým kolienkom?
Tiež som mala podobný problém a kvetinárka mi povedala, že je to potrebné zastrihnúť nad tretím očkom.
0 0
luckapastvova luckapastvova

luckapastvova je offline (nepripojený) luckapastvova

Ja už mám orchideu dlhšie. Mám dve. Jedna je bielo fialová a stále mi krásne kvitne, ale mám ešte jednu fialovú a tá sa rozhodla, že mi ide asi vyhynúť. Najskôr jej opadali všetky kvetinky a takmer úplne vyschla stonka. Zostala mi len kratučká a teraz mi rastie pomaličky pomaličky jedno očko. Neviem, či to má tak dlho trvať, ale stále čakám a dúfam, že sa nejako pozbiera.
Byt mám otočený na južnú stranu (našťastie len dočasne), a preto ich nemám na okne, ako to vídavam v iných bytoch, jednu mám položenú na zemi blízko okna a druhú na stole. Bojím sa, že by mi ich slniečko spálili. Dúfam, že to nevadí. Držím všetkým palce pri pestovaní a tie fotky, čo tu boli sú prenádherné.
Snáď aj ja raz budem mať také krásne orchidee.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

mne tak vyschla biela, mekli jej listy,teraz sú suché, ale zo stonky na dvoch miestach mi začala hnať nie stonku ale listy, mám to odstrihnúť a dať do kvetináča? dúrfam, že mi niekto poradí, díky moc
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Pomoc priatelia, kupila som si na Flore krasnu orchideu a teraz mi doma schne a sche a vyscýna napriek tomu, ze sa o nu staram podla navodu- raz do tyzdna ju ponorim na hodinu-dve do vody. Ostatne orchideje su v poriadku ale len tato jedna krasna vyschýna. Co s nou?
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Pru Pozri príspevok
mne tak vyschla biela, mekli jej listy,teraz sú suché, ale zo stonky na dvoch miestach mi začala hnať nie stonku ale listy, mám to odstrihnúť a dať do kvetináča? dúrfam, že mi niekto poradí, díky moc
Nič nestrihaj, sú to pravdepodobne nové rastlinky_keiky (už som tu o tom písala aj s fotom) a oddeľujú sa až keď sú väčšie a majú dva tri vzdušné korene dlhé aspom 5 cm.

Pekný deň
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

shureido Pozri príspevok
Pomoc priatelia, kupila som si na Flore krasnu orchideu a teraz mi doma schne a sche a vyscýna napriek tomu, ze sa o nu staram podla navodu- raz do tyzdna ju ponorim na hodinu-dve do vody. Ostatne orchideje su v poriadku ale len tato jedna krasna vyschýna. Co s nou?
Možno by bolo vhodné vybrať ju a skontrolovať korene, ostrihať poškodené a odhnité a presadiť do nového substrátu.
Ak bola zasadená tak, že má v strede pod korienkami biely rašeliník, ktorý drží vodu ako špongia tak môže byť premočená a to jej môže vadiť.

Pekný deň
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
bef Pozri príspevok
Možno by bolo vhodné vybrať ju a skontrolovať korene, ostrihať poškodené a odhnité a presadiť do nového substrátu.
Ak bola zasadená tak, že má v strede pod korienkami biely rašeliník, ktorý drží vodu ako špongia tak môže byť premočená a to jej môže vadiť.

Pekný deň
Prikláňam sa k prispevku od "bef", súhlasím, je dosť možné, že korene už nefungujú ako majú. Aký je substrát? Je vzdušný, alebo veľmi hustý? Pred predajom sa rastlinky zvyknú presádzať na novo, niekedy to poriadne odbabrú. Ja som zatiaľ musela presadiť 3 orchidee hned po zakúpení, tak to odflákli. Pozor na to polievanie a rosenie vodou, hrozia baktérie, ktoré to tiež mohli spôsobiť. Akú farbu majú korene? Ak sú hnedo zelené, alebo hnedožlté, je treba ju okamžite presadiť.
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
bef Pozri príspevok
Nič nestrihaj, sú to pravdepodobne nové rastlinky_keiky (už som tu o tom písala aj s fotom) a oddeľujú sa až keď sú väčšie a majú dva tri vzdušné korene dlhé aspom 5 cm.

Pekný deň
To určite budú Keiky, treba ich nechať rásť aby zosilneli listy a narástlo dostatočne veľa korienkov - mne sa takto podarilo rozmnožiť 2 orchidee - úspešne.
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
AlaNR Pozri príspevok
Ja som si na orchidei kúpila takýto črepníček. Je sklený, priesvitný a dole má v strede taký výstupok, na ktorom stojí črepník, takže keď sa poleje, voda stečie dolu a kvetinka je tým pádom len preliata.

No ale problém mám v tom, že mi jedna, čo mala dve "ramienka" odkvitla a jedno to ramienko je úplne suché. Mám to zostrihnúť úplne zo spodu alebo nad tým kolienkom?
Ten kvetináč je OK, len treba dať pozor na zaparenie koreňov - vytvoria sa huby, ktoré by potom zničili korene. Z mojich skúseností - Osvedčil sa pre Cymbidium, Nie veľmi dobre sa osvedčil pre Phalaenopsis.
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Priatelia, tak prave skoncila operacia presadzanie.
Dve kvetiny co som kupila -makli im hrozne listy. Ked som ich vybrala z kochlika -mali hnedozlte korene - tie som odstrihla vsetky (dufam ze som urobila dobre) este tam ostal jeden zeleny, pôvodny substrat (kôru - boli v nej male "musky" asi z vody) som upiekla v mikrovlnke, dala na spodok priesvitneho kochlika, vlozila rastlinku a zasypala novym substratom na orchidey z Baumaxu. Teraz dufam ze to prezije.
Tretiu - ta mala makke listy ale uz priserne - ked som vybrala mala hnile korene (a to som ich nezalievala - az ked boli vzdusne korene uplne bledozelene)...vsetky vnutorne korene boli hnede -zlte -makke som odstrihla. Problem je ze uz neostali ziadne ine - len dva vrnche vzdusne, takze sa ani rastlinka neda zasadit. Podla navodu vyssie som ju vlozila len tak bez subrstratu do prazdneho kochlika a vlozila do sacku. Vraj pustia nove korene.

MOJA OTAZKA JE - Urobila to spravne???

Fakt by som rada zachranila vsetky tri - zajednak krasne kvitnu a za druhe neboli lacne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať