Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Zuzana Bene Pozri príspevok
Dikapo, presne aj ja mám taký problém, s tými malými potvorkami, neviem či je to bežné, ale asi ich treba zlikvidovať..ale ako
Keď som sa v začiatkoch snažila nájsť čo najviac informácii o pestovaní orchidei, dočítala som sa na dákom orch.fóre, že na dezinfekciu substrátu a likvidáciu škodcov stačí preliať substrát 3-5% peroxidom vodíka. Rastlinke to neublíži ba práve naopak prispieva to k okysličenie substrátu.
Vyskúšané to však nemám lebo som to doteraz nepotrebovala.



Pekný deň
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

dikapo Pozri príspevok
Ahojte
Mam doma asi tak dva mesiace dendrobium nobile (pozri obrazok) a musim smutne skonstatovat ze mi zacinaju opadavat kvety a dokonca aj listy. Listy mi najskor zozlknu a potom odpadnu. na prilozenom obr je vidiet pociatky zltnuceho listu....dnes je uz odpadnuty a zltnu dalsie . Skusal som ju premiestnit na viac slnecne miesto ale zial nedari sa. Polievam ju raz do tyzdna a kazdy den ju kropim odstatou vodou. teplotu v byte mam okolo 21C. Kmen je tvrdy a teda usudzujem ze aj zdravy. Zatial som ju hnojil iba raz hnojivom urcenym na orchide. Vsimol som si ze v substrate mi behaju nejake male potvorky o velkosti pieskoveho zrnka....moze byt pricina zltnutia v tomto? mam sa pokusit nobile presadit? na obrazku je tiez vidiet ze puciky mi vysychaju....co robim /nerobim dobre. Dokonca mi vyhnala aj novy vyhonok zo zeme...takze si myslim ze az tak zle sa u mna nema. Viem ze existuju nejake dva druhy tychto dendrobium nobile pricom jeden znich potrebuje aj chladne prostredie v urcitom stadiu roka a druha nie....aky druh mam ja? vopred velmo pekne dakuje za akukolvek pomoc.
Dikapo
Skús si prečítať priložené stránky o pestovaní Dendrobie, možno Ti pomôžu uvedené informácie

http://www.rastliny.net/index.php?op...=243&Itemid=17
http://orchideaklub.mendelu.cz/vlast...y/cldennob.htm


Pekný deň
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Dobry den. Prosim Vas. Kupila som si orchideu. Je nadherna, pridam aj photo. Nikdy som nebola na kvetinky orientovana a vsetko co som doteraz mala mi nejak pokapalo. Do tejto kvetinky som sa zalubila. Vedeli by ste mi niekto dat presny navod ,, ako pre somarika,, ako sa o nu riadne postarat? Presne co mam kedy robit? Aby bola pekna a dalej sa mi rozrastala. Minulu nedelu som ju prelievala vodou.
orchidea.jpg  
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
... o orchideách je tu už začatá super téma.
Skús: Pestovanie Orchidei ,prečítaj si ale celú tému.
Lenka
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Ked ja som si to citala a riesia sa tam vseliake problemy s kvetinkami ale nikde som nevidela presny navod ,,pre somarika ako som ja z kvetiniek,,... ked ja by som to potrebovala tak ,,lopatisticky,, vysvetlit.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Ivus44 Pozri príspevok
Ked ja som si to citala a riesia sa tam vseliake problemy s kvetinkami ale nikde som nevidela presny navod ,,pre somarika ako som ja z kvetiniek,,... ked ja by som to potrebovala tak ,,lopatisticky,, vysvetlit.

Ivus, veď tam je to všetko krásne popísané, kedy-ako zalievať,a by sa kvetinka nepreliala. Neviem lepšiu tému ohľadom orchideí.
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Vies, ked ja by som potrebovala nejakeho mileho ochotneho cloveka, ktory by mi spravil presny rozvrh. ze ano, teraz ju budes polievat kazdu druhu nedelu a kolko a kedy ju presadzat abo hnojit abo ja neviem a ako ju osetrit, ked kvety poobadaju, kde ju mat polozenu a tak. Mamina mi ju chce zobrat prec, ze u mna neprezije. Ale ja ju chcem To bude prva kvetinka o ktoru sa postaram
0 0
Zuzana Bene Zuzana Bene

Zuzana Bene je offline (nepripojený) Zuzana Bene

No a čo urobíme s tým príspevkom 611? )
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Zuzana Bene Pozri príspevok
No a čo urobíme s tým príspevkom 611? )
Zuzka skús si prečítať príspevok 614

pekný deň
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Ivus44 Pozri príspevok
Vies, ked ja by som potrebovala nejakeho mileho ochotneho cloveka, ktory by mi spravil presny rozvrh. ze ano, teraz ju budes polievat kazdu druhu nedelu a kolko a kedy ju presadzat abo hnojit abo ja neviem a ako ju osetrit, ked kvety poobadaju, kde ju mat polozenu a tak. Mamina mi ju chce zobrat prec, ze u mna neprezije. Ale ja ju chcem To bude prva kvetinka o ktoru sa postaram
Ivus44, máš krásnu orchideu a nemusíš mať obavy, pestovanie nie je také zložité, stačí dodržať základné zásady a naozaj si prečítať uvádzanú tému „Pestovanie orchidei“
Takže základné zásady:
- umiestnenie najlepšie na východnom (severovýchodnom) okne,
- zalievať v zime raz za dva týždne, v lete keď je veľmi teplo tak raz za týždeň mäkkou vodou (môže byť odstáta, prevarená ale najlepšia je dažďová) prípadne ponoriť kvetináč do vody tak aby nepretekala vrchom na 15-20 minút,
- rosiť je vhodné tiež, ale tak aby voda nezostala v srdiečku (v strede)
- hnojiť v období kvetu a rastu hnojivom na orchideje ale z mierou ( ja dávam štvrť vrchnáka do 1,5 l fľaše
čo nemá rada :
tzv. mokré nohy (korene vo vode), prievan, prítomnosť ovocia hlavne jabĺk,... inak všetko je popísané v už spomínanej téme,
presádzať začiatočníkom neodporúčam, stačí až keď jej bude malý kvetináč alebo to bude nevyhnutné na jej záchranu hlavne pri preliatí a odhnití koreňov

prajem pekný deň a veľa radosti


no zabudla som na to, že samej jej bude smutno , treba jej priateľku
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Ahoj. Dakujem velmi pekne za prispevok. Mam este par otazok ohladom odpovede. V obdobi rastu hnojit? To ked ma este len puky abo uz je takato pekna? A ako casto? Mozem pouzit aj demineralizovanu vodu? Teraz pri tychto teplotach ju mozem ,,prelievat,, raz za tyzden? A ako casto ju mam rosit? A planujem jej dokupit kamaratku a nie jednu. Ale najskor sa musim naucit zaobchadzat s touto jednou tak, aby sa jej darilo a potom sa mozem poobzerat po kamaratkach pre nu
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
A este otazocka, ked ma tie korienky. Nevadi, ze niektore su normalne a niektore uschnute? tie co vonku pretrcaju?
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
A tie korienky, co mi pretrcaju mozem zapichnut naspat do tej zeminky abo ich mam nechat volne rast ?
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
Ivus44 Pozri príspevok
A tie korienky, co mi pretrcaju mozem zapichnut naspat do tej zeminky abo ich mam nechat volne rast ?

treba ich nechať vonku
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Ivus44 Pozri príspevok
Ahoj. Dakujem velmi pekne za prispevok. Mam este par otazok ohladom odpovede. V obdobi rastu hnojit? To ked ma este len puky abo uz je takato pekna? A ako casto? Mozem pouzit aj demineralizovanu vodu? Teraz pri tychto teplotach ju mozem ,,prelievat,, raz za tyzden? A ako casto ju mam rosit? A planujem jej dokupit kamaratku a nie jednu. Ale najskor sa musim naucit zaobchadzat s touto jednou tak, aby sa jej darilo a potom sa mozem poobzerat po kamaratkach pre nu
Po odkvitnutí si musí orchidea pár mesiacov oddýchnuť. Potom treba začať prihnojovať. Ja to robím tak, že vodu s hnojivom používam na preskáčko t.j. raz použijem pri polievaní (ponáraní) vodu s hnojivom a na druhý krát čistú. Rosiť zvyknem ráno ale tiež to nie je pravidlo (v lete je to častejšie).

Vzdušné korene nechávam tak ako rastú, až pri presádzaní ich uložím do kvetináča. Suché a odhnité môžeš odstrániť.


Pekný deň
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ivus44 Pozri príspevok
Ahoj. Dakujem velmi pekne za prispevok. Mam este par otazok ohladom odpovede. V obdobi rastu hnojit? To ked ma este len puky abo uz je takato pekna? A ako casto? Mozem pouzit aj demineralizovanu vodu? Teraz pri tychto teplotach ju mozem ,,prelievat,, raz za tyzden? A ako casto ju mam rosit? A planujem jej dokupit kamaratku a nie jednu. Ale najskor sa musim naucit zaobchadzat s touto jednou tak, aby sa jej darilo a potom sa mozem poobzerat po kamaratkach pre nu
hnojiť treba v období rastu, t.j. keď jej rastú listy, a v období kvitnutia, t.j. keď sa tvoria puky a kvety..hnojiť raz za 14 dní (riedenie hnojiva podľa návodu 1/2 vrchnáka na 2 l vody)...ak máš veľmi tvrdú vodu, môžeš použiť aj destilovanú, ale treba ju rozriediť 2 diely destilovanej a 1 diel z vodovodu(nemusí sa v tomto prípade prevárať)...doporučujem prevariť vodu a zalievať s takou...polievam raz za týždeň, len tak jemne 0,5 dcl do kvetináča, ani neprelievam...kedysi som namáčala do vody a nechala tak cca 20 min, ale zastavil sa mi rast...teraz som ich premiestnila na východné okno a začala polievať len s tým 0,5 dcl vody a všetky sa mi prebrali...začali hnať listy, vzdušné korienky, tie potrebuje orchidea, pretože živiny získava aj zo svetla, dendrobium nobile mi začala hnať puky atď, nerosím vôbec, dočítala som sa, že sa tým môžu upchať póry na listoch a môže chytiť pleseň, daj si len do nejakej mištičky vodu a polož ku kvetináču, to zvlhčí vzduch dostatočne pre orchideu.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
dikapo aj ked mas momentalne s orchideou problemy je nadhernauzasna zlta farba.ja by som si chcela tiez zaobstarat dendrobium len ma odradza co som citala ze sa tazko pestuje
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

jajax Pozri príspevok
dikapo aj ked mas momentalne s orchideou problemy je nadhernauzasna zlta farba.ja by som si chcela tiez zaobstarat dendrobium len ma odradza co som citala ze sa tazko pestuje
DIKAPO a JAJAX

ja s ňou nemám žiadne problémy, mám ju už rok....keď mi odkvitla, začali sa mi staré stonky zvrašťovať...nevedela som, čo s tým, tak som dve odstrihla a jednu nechala, keď mi začala rásť nová stonka, začala som viac polievať, 1x za týždeň som ju nechala ponorenú na cca 20 min vo vode a 2x som ju len preliala, takže dostala vlahu 2x za týždeň, narástli mi 3 nové veľké stonky a na tých dvoch prvých mi začínajú rásť puky, len to ide pomalšie, hnojila som raz za 2 týždne, zatiaľ mi nezožltol ani jeden list, momentálne je na východnom okne, žiadny rozdiel v pestovaní nevidím, pretože ju pestojemtak ako ostatné mám ešte 6 rôznych druhov...teraz polievam raz za týždeň s cca 0,5 dcl vody (prevarená)...zatiaľ sa jej darí
DIKAPO Tvojej zrejme škodia tie roztoče, či čo to tam máš
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Dakujem vam vsetkym za rady. dufam, ze sa jej bude darit a nebudem mat s nou problemy.
0 0
tara464 tara464

tara464 je offline (nepripojený) tara464

sayly Pozri príspevok
hnojiť treba v období rastu, t.j. keď jej rastú listy, a v období kvitnutia, t.j. keď sa tvoria puky a kvety..hnojiť raz za 14 dní (riedenie hnojiva podľa návodu 1/2 vrchnáka na 2 l vody)...ak máš veľmi tvrdú vodu, môžeš použiť aj destilovanú, ale treba ju rozriediť 2 diely destilovanej a 1 diel z vodovodu(nemusí sa v tomto prípade prevárať)...doporučujem prevariť vodu a zalievať s takou...polievam raz za týždeň, len tak jemne 0,5 dcl do kvetináča, ani neprelievam...kedysi som namáčala do vody a nechala tak cca 20 min, ale zastavil sa mi rast...teraz som ich premiestnila na východné okno a začala polievať len s tým 0,5 dcl vody a všetky sa mi prebrali...začali hnať listy, vzdušné korienky, tie potrebuje orchidea, pretože živiny získava aj zo svetla, dendrobium nobile mi začala hnať puky atď, nerosím vôbec, dočítala som sa, že sa tým môžu upchať póry na listoch a môže chytiť pleseň, daj si len do nejakej mištičky vodu a polož ku kvetináču, to zvlhčí vzduch dostatočne pre orchideu.
Ja to robievam tak že si pod orchideu dam spodok odrezanej flaše a dotoho vodu ale iba na dne.Orchidea si tak taha vlhkost a nemusim kupovat tie kvetinace pre orchidey
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať