Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
dikapo dikapo

dikapo je offline (nepripojený) dikapo

sayly Pozri príspevok
DIKAPO a JAJAX

ja s ňou nemám žiadne problémy, mám ju už rok....keď mi odkvitla, začali sa mi staré stonky zvrašťovať...nevedela som, čo s tým, tak som dve odstrihla a jednu nechala, keď mi začala rásť nová stonka, začala som viac polievať, 1x za týždeň som ju nechala ponorenú na cca 20 min vo vode a 2x som ju len preliala, takže dostala vlahu 2x za týždeň, narástli mi 3 nové veľké stonky a na tých dvoch prvých mi začínajú rásť puky, len to ide pomalšie, hnojila som raz za 2 týždne, zatiaľ mi nezožltol ani jeden list, momentálne je na východnom okne, žiadny rozdiel v pestovaní nevidím, pretože ju pestojemtak ako ostatné mám ešte 6 rôznych druhov...teraz polievam raz za týždeň s cca 0,5 dcl vody (prevarená)...zatiaľ sa jej darí
DIKAPO Tvojej zrejme škodia tie roztoče, či čo to tam máš
dakujem sayly. skusim ju presadit ked mi nahodou odkvitne aj tretia pahluza...potom dam vediet
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Vie mi niekto povedať, či je vhodné mať orchideu v izbe, v ktorej sa spí (spálňa, detská izba)?
0 0
dikapo dikapo

dikapo je offline (nepripojený) dikapo

bef Pozri príspevok
Skús si prečítať priložené stránky o pestovaní Dendrobie, možno Ti pomôžu uvedené informácie


Pekný deň
Este raz ..dakujem BEF. Uz som raz pisal odpoved…ale zial ako si sa mi nezobrazila vo fore-musel som vymazat linky. Dakujem za linky, uz som ich v minulosti studoval a ako kazdy text ktory clovek cita viac krat tak vzdy si tam najde nieco nove co predtym prehliadol alebo nerozumel. Nieje mi celkom jasne co mam spravit s pahluzou ktora odkvitla a opadli jej listy (momentalne mam dve pahluzy ktore maju iba jeden listok a jednu pahluzu v plnom kvete a listi). Mam ich odstrihnut a zahodit alebo sa znej daju rozmnozit nove rastlinky, alebo pockat ci vykvitne opat (neviem ake stare su tie pahluzy mam ich iba spominanych 2-3 mesiacov). Dakujem.
0 0
dikapo dikapo

dikapo je offline (nepripojený) dikapo

Blankake Pozri príspevok
Vie mi niekto povedať, či je vhodné mať orchideu v izbe, v ktorej sa spí (spálňa, detská izba)?
Osobne som necital nic v zneni ze by skodili zdraviu alebo ze by neboli vhodne v miestnostiach kde sa dlhodobo zdrziava clovek/dieta ak tvoja otazka smeruje tymto smerom. Podla mojho nazoru mozes mat orchideu kde kolvek pokial sa jej tam dari (aj v detskej izbe pokial detmi nebude fyzicky poskodena :-) ).
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

dikapo Pozri príspevok
Osobne som necital nic v zneni ze by skodili zdraviu alebo ze by neboli vhodne v miestnostiach kde sa dlhodobo zdrziava clovek/dieta ak tvoja otazka smeruje tymto smerom. Podla mojho nazoru mozes mat orchideu kde kolvek pokial sa jej tam dari (aj v detskej izbe pokial detmi nebude fyzicky poskodena :-) ).
Ide mi o to, že niektoré rastlin nie sú vhodné do miestností, v ktorých sa spí. Takže, či orchidea, a hlavne jej kvety, nevylučujú niečo do vzduchu, čo škodí.
0 0
dikapo dikapo

dikapo je offline (nepripojený) dikapo

Blankake Pozri príspevok
Ide mi o to, že niektoré rastlin nie sú vhodné do miestností, v ktorých sa spí. Takže, či orchidea, a hlavne jej kvety, nevylučujú niečo do vzduchu, čo škodí.
tak ako som napisal ....necital som ani som od nikoho nepocul ze by neboli vhodne - viac ti nemozem poradit uz len pockat na prispevok od niekoho s inou skusenostou/vedomostou.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

dikapo Pozri príspevok
Este raz ..dakujem BEF. Uz som raz pisal odpoved…ale zial ako si sa mi nezobrazila vo fore-musel som vymazat linky. Dakujem za linky, uz som ich v minulosti studoval a ako kazdy text ktory clovek cita viac krat tak vzdy si tam najde nieco nove co predtym prehliadol alebo nerozumel. Nieje mi celkom jasne co mam spravit s pahluzou ktora odkvitla a opadli jej listy (momentalne mam dve pahluzy ktore maju iba jeden listok a jednu pahluzu v plnom kvete a listi). Mam ich odstrihnut a zahodit alebo sa znej daju rozmnozit nove rastlinky, alebo pockat ci vykvitne opat (neviem ake stare su tie pahluzy mam ich iba spominanych 2-3 mesiacov). Dakujem.
DIKAPO
Tie, čo máš opadané odstrihni, podporíš tým rast nových, ale nepodarí sa Ti ich rozmnožiť takto, rozmnožujú sa pri presádzaní, keď sa od seba oddelia jednotlivé pahľuzy, no minimálne po dve, na starých odkvitnutých Ti už nepôjdu kvety, ale môžeš ich nechať ak sú pekné zelené, v Tvojom prípade presádzanie nie je nutné, treba ju len ošetriť nejakým postrekom, ale neviem akým, to si musíš nájsť niekde tu v debate, stačí ak ju tým pesticídom preleješ a vyhubia sa tým aj škodcovia v substráte, presádzaj len v prípade ak bude moc rozrastená, t.j. bude mať veľa pahľúz, inak nie
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

dikapo Pozri príspevok
Ahojte
Mam doma asi tak dva mesiace dendrobium nobile (pozri obrazok) a musim smutne skonstatovat ze mi zacinaju opadavat kvety a dokonca aj listy. Listy mi najskor zozlknu a potom odpadnu. na prilozenom obr je vidiet pociatky zltnuceho listu....dnes je uz odpadnuty a zltnu dalsie . Skusal som ju premiestnit na viac slnecne miesto ale zial nedari sa. Polievam ju raz do tyzdna a kazdy den ju kropim odstatou vodou. teplotu v byte mam okolo 21C. Kmen je tvrdy a teda usudzujem ze aj zdravy. Zatial som ju hnojil iba raz hnojivom urcenym na orchide. Vsimol som si ze v substrate mi behaju nejake male potvorky o velkosti pieskoveho zrnka....moze byt pricina zltnutia v tomto? mam sa pokusit nobile presadit? na obrazku je tiez vidiet ze puciky mi vysychaju....co robim /nerobim dobre. Dokonca mi vyhnala aj novy vyhonok zo zeme...takze si myslim ze az tak zle sa u mna nema. Viem ze existuju nejake dva druhy tychto dendrobium nobile pricom jeden znich potrebuje aj chladne prostredie v urcitom stadiu roka a druha nie....aky druh mam ja? vopred velmo pekne dakuje za akukolvek pomoc.
Dikapo

DIKAPO


snáď Ti toto pomôže, prekopčila som Ti jeden príspevok, pozri si aj ten príspevok 400 a 398

Metódu v príspevku 400 som vyskúšal na puklice,červce a molice.
Roztoče som ešte nemal.Viem, že je roztočec chmeľový ( červe-
ný pavúčik) ktorý vytvára pavučinu sa Vám asi preniesol z izbových kvetín.Objavuje sa na miestach silne napadnutých častiach rastlín.
Ochrana opakovane:Apollo 50 SC,Talstar 10 EC,Mitac 20 HF,
Neoron 500 SC,Nissorun 10 WP.
Je aj roztočec,ktorý deformuje list,je krehký a stáča sa.Na listoch
sa vytvárajú biele bodky.Pri silnejšom napadnutí sa na listoch objavia biela chumáče podobné vate.Ochrana:Odstráň všetky napadnuté časti a postriekaj rastlinu insekticídom Decis alebo Karate.
Tieto prípravky používam aj v záhrade tak viem že sú účinné, ale
robiť postrek vonku v malej koncetrácii a radšej opakovane.
Naposledy upravil sayly : 14.04.09 at 15:05
0 0
dikapo dikapo

dikapo je offline (nepripojený) dikapo

Tie dve pahluzy mam zatial pekne zelene tak si ich teda necham. Skusim aj ten nejaky postrek....ked sa objavia pozitivne zmeny dam vediet. Zatial dakujem....Dikapo.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Ja sa musím pochváliť, dnes mi rozkvitla orchidea, ktorá bola zamĺknutá asi od novembra 2008, takže trpezlivosť ruže-kvety prináša. Polievam ju jeden krát za týždeň a to tak, že ponorím celý črepník s kvetom do vody asi na pol dňa, potoom ju poriadne dám odkvapkať.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

branislavp Pozri príspevok
Ja sa musím pochváliť, dnes mi rozkvitla orchidea, ktorá bola zamĺknutá asi od novembra 2008, takže trpezlivosť ruže-kvety prináša. Polievam ju jeden krát za týždeň a to tak, že ponorím celý črepník s kvetom do vody asi na pol dňa, potoom ju poriadne dám odkvapkať.

takýmto polievaním ju skôr, či neskôr zabiješ...ja som tiež polievala tak, že som namočila orchideiky do vody na cca 30 min a viac...zozačiatku sa im darilo celkom dobre, aj mi opakovane zakvitli, ale zrazu sa niečo stalo, prestali mi rásť a dve mi skoro uhynuli, jednej dokonca nezostal ani jeden koreň, tú mám teraz v sáčku a už jej začínajú rásť 3 nové korienky a dokonca aj nový list, tej druhej zostali asi 4 korienky, tak som ju presadila a nepolievala asi 2 týždne, teraz polievam len cca 0,5dcl vody, len, aby som zvlhčila substrát, všetky sa mi začínajú preberať...takže ako mnohí vravia ohľadom polievania...menej je niekedy viac...takže vrelo doporučujem zmeniť polievanie
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
Blankake Pozri príspevok
Vie mi niekto povedať, či je vhodné mať orchideu v izbe, v ktorej sa spí (spálňa, detská izba)?
Ja mám v spálni dva druhy orchideí. Keby som si myslela, že je to nevhodné, nedávala by som ich tam. A práve mi krásne zakvitli a vyhnali dva nové zelené korienky.
0 0
vierka4 vierka4

vierka4 je offline (nepripojený) vierka4

je ozaj prekrasna
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Poradíte mi kedy môžem zasadiť orchideu, ktorú mám momentálne v sáčku? Koľko musí mať korienkov a ako veľké?

Včera som bola u jednej známej, má novú orchideu, ktorá je ozdobná nielen kvetmi, ale aj listom, teda listy má nádherné, sfarbené do červena ako zo zamatu, volá sa LUDISIA, dala mi aj odrezok, mám ho vo vode....má niekto skúsenosti s pestovaním tohto druhu?

A mne pribudla ďalšia kráska z výpredaja, nemá síce veľa kvetov, ale aj tak je krásna, môj drahý bol kupovať tuje do záhrady a priniesol mi aj túto orchideiku. A tá fialová mi kvitne už od februára a stále mi pribúdajú nové púčiky, ešte ani jeden kvietok mi na nej neodkvitol
20042009285.jpg  
20042009286.jpg  
20042009287.jpg  
1/1
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Ludisia sa pestuje z nových odrezkov pomerne ľahko. Treba ju zasadiť do plytšieho kvetináča, dobrý je jemnejší substrát. Poliať a možno ju dať napr. na severné okno. Substrát treba udržovať vlhký, ale nie premokrený. Ochotne korení.
Naposledy upravil Ma-Ba : 20.04.09 at 20:07
0 0
Andiandi Andiandi

Andiandi je offline (nepripojený) Andiandi

Ahojte,
chcem sa spytat, ci sa da Dendrobium nobile pestovat aj idrezkami. Od sestry so dostal jednu stonku, ale nema ziadne listy ani korienky, tak neviem ci to ma zmysel. Pocul som aj, ze stonku treba zasadit do subsbtratu, a ze neskor vyzenie. Tak poradte. Dakujem
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Odborníci hovoria, že odkvitnutá stonka sa môže rozrezať, položiť na vlhký substrát, prikryť, dať do tepla a zo spiacich očiek by mali vyhnať nové rastlinky. Myslím, že na to treba naozaj skúseného pestovateľa, ktorý vie ako na to. Jednoduchšie je zasadiť stonku tak, aby boli v substráte len korene a zaguľatený spodok sa dotýkal substrátu. A potom už len trpezlivo čakať čo bude ďalej. Ale ak nemá korene, to je horšie.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Stonka na substráte. Prepáčte horšiu kvalitu fotky.
Obrázok 374.jpg  
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
sayly Pozri príspevok
A mne pribudla ďalšia kráska z výpredaja, nemá síce veľa kvetov, ale aj tak je krásna, môj drahý bol kupovať tuje do záhrady a priniesol mi aj túto orchideiku. A tá fialová mi kvitne už od februára a stále mi pribúdajú nové púčiky, ešte ani jeden kvietok mi na nej neodkvitol
Sayly, kedy si bola u mňa?
Veď tie kvety sú presne ako moje, aj podpierka (len ten výhľad z okna máš krajší).
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Rozalka Pozri príspevok
Sayly, kedy si bola u mňa?
Veď tie kvety sú presne ako moje, aj podpierka (len ten výhľad z okna máš krajší).
čo nevidieť sa k nim pridá ďalšia, začala mi vyháňať stonku biela, tak uvidíme, na tomto okne sa im veľmi začalo dariť, hneď všetky ožili
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať