Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bromid Pozri príspevok
listy niecim aj utierate? akosi sa mi zda ze ich mam zapadane prachom
No veru, treba ich poutierať mokrou handričkou, veď zaprášené chúďatká nemôžu dýchať.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
jess Pozri príspevok
Ak si už vyhodila tú skapatú, tak už nič. Ale ak ju ešte máš, odstrihni jej zhnité korene, zhnité listy a zabaľ ju celú komplet bez zeminy do sáčku a nechaj ju tak, prípadne sem tam oros, ale tak, aby sa do srdiečka nedostala voda. Ja som takto vzkriesila jednu skapatú suchú hrču bez listov a teraz má 4 nové lístky.
Diky za radu, ešte som ju nevyhodila, je mi jej ľúto, zatiaľ na ňu len nenávistne zazerám. Skúsim, uvidim...
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Ahojte, už pár dní čítam túto tému a nie a nie prísť na koniec, jednoducho to pri deťúrencoch nestíham.
Som tiež zbláznená do orchideí, už ich mám niekoľko rokov, ale za posledné 2 týždne mi pribudli 3 nové kúsky. No a dnes som si kúpila ďalšie 2 v Baumaxe, mali zľavy na tie, čo už nekvitli. Sú to Dendrobie, ktoré ešte nemám a neviem, či sa im bude dariť.
Doma som si ich pekne vybalila, poprezerala a zistila, že jedna mala stred úplne odhnitý. Snažila som sa to odstrániť, len neviem, či som to spravila dobre, no napriek tomu má stále veľa koreňov. Zajtra si musím dokúpiť kvetináče a zasadiť ich, kúpila som si aj substrát z hrubej kôry.
Chcem sa spýtať, čo sa stane, ak som dobre neodstránila ten odhnitý stred? Lebo bojím sa to nejako hrubo ošklbať. A ako sa vlastne starať o tento druh? Okná mám na východ a tu sa kvetinkám dobre darí.
Ak mi môžete poradiť, budem veľmi rada. Kľudne mi všetko popíšte ako "debilovi" .
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

AlaNR Pozri príspevok
Diky za radu, ešte som ju nevyhodila, je mi jej ľúto, zatiaľ na ňu len nenávistne zazerám. Skúsim, uvidim...
Ala radšej sa na ňu usmej a porozpravaj sa s ňou... možno práve to je chýba
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Dendrobiu mám ja doma, mám ju na okne medzi ostatnými orchideami. Keď mi odkvitla, tak som zrezala tie hrubé korene, mali by byť stále 2-3 korene a hneď mi pustilo dva nové korene. Rastú veľmi rýchlo, už ich mám asi 15 cm vysoké a to v priebehu asi 3 týždňov. Či mi zakvitnú to neviem, ale ak áno, tak to tu určite prilepím. Starám sa o ňu tak ako o ostatné, t.j. denne rosím a raz za 2 týždne ich polejem s hnojivom na orchidee. Najradšej majú zálievku z prevarenej alebo dážďovej vody s hnojivom. Nechám postáť pol hodinu až hodinu a potom vodu zlejem a len rosim. Darí sa jej a to som niekde čítala, že na pestovanie je náročná. No uvidíme, či zakvitne. Tak sa drž dominica.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
slavica Pozri príspevok
Ala radšej sa na ňu usmej a porozpravaj sa s ňou... možno práve to je chýba
Asi s ňou budem viesť reči každý deň.

Ešte sa chcem spýtať, v tom sáčku ju mám rosiť každý deň, či ako? Orosila som ju v sobotu, dnes je pondelok, nezdá sa mi, že by to tam nejak vyschlo. A kam to mám položiť? Môže byť tam, kde bola predtým s črepníkom?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
AlaNR Pozri príspevok
Ešte sa chcem spýtať, v tom sáčku ju mám rosiť každý deň, či ako? Orosila som ju v sobotu, dnes je pondelok, nezdá sa mi, že by to tam nejak vyschlo. A kam to mám položiť? Môže byť tam, kde bola predtým s črepníkom?
... nemusíš rosiť každý deň.....keď orosíš, sáčok zavri, nech má dobrú klímu a keď už nebude orosený sáčok, opäť trochu oros.... radšej menej akoby ti mala zhniť...orchidey znesú skôr sucho ako veľmi vlhko

Ja som mala orchideu na parapete, na severnom okne.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Jara Pozri príspevok
Dendrobiu mám ja doma, mám ju na okne medzi ostatnými orchideami. Keď mi odkvitla, tak som zrezala tie hrubé korene, mali by byť stále 2-3 korene a hneď mi pustilo dva nové korene. Rastú veľmi rýchlo, už ich mám asi 15 cm vysoké a to v priebehu asi 3 týždňov. Či mi zakvitnú to neviem, ale ak áno, tak to tu určite prilepím. Starám sa o ňu tak ako o ostatné, t.j. denne rosím a raz za 2 týždne ich polejem s hnojivom na orchidee. Najradšej majú zálievku z prevarenej alebo dážďovej vody s hnojivom. Nechám postáť pol hodinu až hodinu a potom vodu zlejem a len rosim. Darí sa jej a to som niekde čítala, že na pestovanie je náročná. No uvidíme, či zakvitne. Tak sa drž dominica.
To si ich skrátila na nejakú dĺžku ?
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Jara, ďakujem za odpoveď. Tiež som si hovorila, že sa o ne pokúsim starať ako o ostatné, ktorým sa pekne darí. Len ako píšu, že je náročná, tak ma nejak popadol strach, či sa o ne budem vedieť postarať. Musím dočítať túto tému, ale ak má niekto chuť, kľudne mi môže niečo popísať....
Ďakujem.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

katka50 Pozri príspevok
To si ich skrátila na nejakú dĺžku ?
Neviem či ti rozumiem, ale dendrobia má nie také dlhé prútiky ale také hrubé a zelené člankovité odnože /neviem ako to nazvať/ a po tých článkoch vyrastajú po stranach lístky v ktorých sú potom kvety. Tie keď odkvitnú, tak je treba celú tu byľ odrezať. To by aj tak časom len zhnilo, to už kvitnuť nebude. Čiže tie som odrezala a ona mi hneď pustila dve nové výhonky a tie mi tak krásne začali rásť. Ak chceš, tak ju odfotím a zajtra môžem tu prilepiť ak to stihnem. Ešte tu jednu odrezanú som dala na skúšku do vody, či nepustí niečo z tých článkov, tak aj to môžem odfotiť, aby si vedela či máme rovnaký druh.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Jara Pozri príspevok
Neviem či ti rozumiem, ale dendrobia má nie také dlhé prútiky ale také hrubé a zelené člankovité odnože /neviem ako to nazvať/ a po tých článkoch vyrastajú po stranach lístky v ktorých sú potom kvety. Tie keď odkvitnú, tak je treba celú tu byľ odrezať. To by aj tak časom len zhnilo, to už kvitnuť nebude. Čiže tie som odrezala a ona mi hneď pustila dve nové výhonky a tie mi tak krásne začali rásť. Ak chceš, tak ju odfotím a zajtra môžem tu prilepiť ak to stihnem. Ešte tu jednu odrezanú som dala na skúšku do vody, či nepustí niečo z tých článkov, tak aj to môžem odfotiť, aby si vedela či máme rovnaký druh.
Díky, si zlatá.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Bude to lepšie keď to budeš vidieť, lebo tých orchideií je veľa druhov a aby som ťa nepoplietla , lebo môžeš mať iný druh. Ak si dobre pamätám, tak moja bola nobile, ale ak máš iný druh, tak aby si nezrezala to, čo tam má zostať...
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

Ahojte, ja som prelúskala celú túto tému a veľa som sa od vás naučila o pestovaní orchidei. Mám zatiaľ tri, teraz v sobotu som si kúpila dve, tak sa z nich vytešujem. Veľmi sa mi páči druh oncidium, v Baumaxe ich teraz mali, no boli drahé. Tak zatiaľ mám phaleonopsisy, ktoré sú tiež veľmi krásne. Ak sa mi podarí, pridám fotky
orch1.jpg  
orch2.jpg  
orch3.jpg  
orch4.jpg  
orch5.jpg  

orch6.jpg  
1/1
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Jess veľmi pekne ďakujem za vzácne rady :-))
Dúfam, že to zaberie....
0 0
Andiandi Andiandi

Andiandi je offline (nepripojený) Andiandi

Ahojte,
ma niekto skusenosti s dendrobium phalaenopsis. Ja som si ho kupil asi pred pol rokom v kauflande. Kvitol mi asi dva/tri mesiace. Asi pred mesiacom mi zacali vyhanat nove stonky. Ale neviem co s tymi malymi co sa mi tam skrycaju pod velkymi. Ako ich treba vobec pestovat a tak. Dakujem za radu.
0 0
Andiandi Andiandi

Andiandi je offline (nepripojený) Andiandi

Ahojte,
ma niekto skusenosti s dendrobium phalaenopsis. Ja som si jeden kupil pred pol rokom v kauflande. Kvitol mi dva/tri mesiace a potom nic. ani nerastol. Ale pred mesiacom mi zacali rast dve nove stonky. Vie mi niekto poradit ako ho pestovat, ci sa da rozdelit na viac casti a ci budu aj tie stare stonky este rast. Dakujem za vsetky rady
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Prikladám fotky z tej mojej Dendrobium nobile na ukážku, ako som sľúbila. V pohári bude tá, čo mi odkvitla, či mi nepustí korienky a tiež, aby si videla, či je to taký druh ako tvoj.Sú tu fotky tých mladých výhonkov čo mi začali rásť po odrezaní tých starých. Tak som to odfotila, aby si videla aj tie odrezky. Na ďalších záberoch sú tie, ktoré mi práve kvitnú. Včera som si pozerala aj stránku www.abecedazahrady.cz a tam som sa dozvedela, že ako ich pestovať aj to, že tento druh je nobile. Odporúčam pozrieť si túto stránku.
074 - kópia (3).jpg  
075.jpg  
076.jpg  
077.jpg  
078.jpg  

079.jpg  
080.jpg  
081.jpg  
082.jpg  
1/1
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Dobrý deň, potrebovala by som radu, som začiatočník , čo sa orchideí týka, mám dve phalaenopsis, krásne kvitnú, no jednej začali žltnúť listy, dva už odpadli a ostatné teraz zmäkli a tiež vyzerajú, že zožltnú a odpadnú. Čo som spravila zle? Je tu veľa popísané o starostlivosti, len nemám čas toľko čítať, tak prosím o radu, aby som ju stihla zachrániť. Ďakujem.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

presne to sa mi stalo s orchideou a skoro som ju nechala vyschnúť, kým som prišla na závadu. Má pravdepod. škodca, ktorý ju vyciciava a treba na to nejaký postrek, ktorým sa prestrieka kvetináč. Neviem ako sa to volá, ale poradila mi to známa, ktorá aj ten postrek priniesla.
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Ahoj Jara, ja mám presne takú istú Dendrobiu, bolo tam aj napísané, že sa volá Dendrobia Berry Oda, našla som aj diskusiu, ale ešte som ju nečítala. Len nemôžem pridať link vzhladom na môj počet príspevkov...
Tá ďalšia Dendrobia vyzerá ale trošku ináč, tak som zvedavá, čo sa z toho vykľuje, ale aspoň z tvojho príspevku viem, že stonka kvitne len 1x a potom ju treba odrezať. Ak sa mi podarí, pridám aj ja fotky mojich kvetiniek, len nejako sa tu ešte nevyznám a žiadnu "spinku" som tu nenašla, dokonca neviem ani ako pridať smajla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať