Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

katty22 Pozri príspevok
asi pred týždňom som sem písala o mojom probléme so zmäknutými listami a sayly mi odpovedala, aby som napísala, ako sa o ne starám- no polievam tak, že raz za týždeň dám do odstátej vody celý kvetináč asi na hodinu, ale raz sa mi stalo ,že som ju zabudla z tej vody vybrať, bola tam dlhšie. no práveže sa mi nezdá ,že by bola premokrená. ona má dosť veľa koreňov v kvetináči, je v takom plastovom, v ktorom som ju kúpila, dokonca tie korene už z neho vyliezajú von. a má aj dosť suchých. Ale má aj zelené korene. Mne sa skôr zdala , že je stále suchá. Tak , čo by som s ňou mala urobiť?
kedysi som polievala, tak ako Ty a darilo sa im, aj mi opätovne kvitli, no cca po 2 rokoch mi dve začali odchádzať, začali im mäknúť listy a scvrkávať sa, tak som ich vybrala z kvetináča a zistila som, že na jednej mi nezostal ani jeden korienok (musela som uplatniť sáčkovú metódu) a na druhej mi zostalo cca 7 korienkov, tú som znovu posadila a radikálne som zmenila polievanie, polievam len prevarenou vodou, destilovanou by som to nerobila (jedine , že by si ju rozrobila 2 diely destilky a 1 diel normálnej z kohútika), polievať som začala menej len prelejem s troškou vody cca0,5 - 1 dcl vody a nechám odkvapkať, všetky sa mi prebrali, tú zo sáčku mám už posadenú a tá druhá mi začína vyháňať stonku, ako sa hovorí menej je niekedy viac, hnojím raz za 14 dní
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

sayly možeš mi prosím ťa presne opísať ako sa robí ta sáčková metóda. Či tam treba dať celú kvetinu, ako často kropiť, či treba vetrať, či má byť kvetina na slnku alebo radšej v tme...
Teraz to skúšam na jednej, písala som to vyššie a nechcem to pokaziť. Bola by som rada keby mi prežila.
Ďakujem
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

vikinka.n Pozri príspevok
Dobré ráno,

potrebujem súrne poradiť. Pri jednej mojej orchidke som si už dávnejšie všimla že jej začínajú odhnívať korene. Najprv som ju nechávala preschnúť, ako mi radili na iných fórach. No dneska som si všimla že mala list ako keby podliaty vodou. Tak som to nevydržala a vyklopila som kvetináč. Minimálne 50% koreňov zhnitých. Potrebujem vedieť ako sa robí tá sáčková metóda. Já som zle korene aj ten list odstránila, celú orch. som pichla do sáčika a navlhčila. Je to dobre? A čo dalej s ňou? Ako často ju vlhčiť? Treba ju aj vetrať? Mám ju mať na svetle? Prosím pomožte mi nerada by som o ňu došla.
ak Ti ešte zostali nejaké korienky zdravé, mohla si ju posadiť, nemusela si robiť sáčkovú metódu, ale tá sa robí takto: odstrániš zhnité korienky a posypeš škoricou (dezinfekcia) dáš takto ošetrenú orchideu do črepníka (umelého a priesvitneho) bez substrátu, zavrieš to celé do sáčku (aj s listami)na ktorom urobíš pár otvorov, NEROSÍŤ A NEVLHČIŤ!!!, občas ju môžeš na chvíľku úplne odkryť, aby sa vyvetrala, dáš to takto na parapet a budeš už len čakať, listy sa Ti síce scvrknú ale to je len malá obeta za záchranu celej rastlinky!!! Po čase sa Ti začnú tvoriť nové korienky, keď už ich bude dosť a budú dosť dlhé 3 - 5 ks cca 5 cm dlhé, môžeš orchideiku zasadiť, trvá to však veľmi dlho aj 6 mesiacov, kým bude pripravená na zasadenie, ale oplatí sa počkať umiestni ju tam kde sa orchideikám u Teba najviac darí!!!
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

sayly ďakujem
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

vikinka.n Pozri príspevok
sayly ďakujem
nie je zač, rado sa stalo...aj druhý krát
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Prave som zistila dost nepeknu vec. Dostala som novu orchideu a nasla som v substrate behat akoby take male vosky, take male bledoruzove potvory. a najhorsie je,ze sa mi to prenieslo aj na druhu. Mam to v oboch. Co mozem s tym urobit?
0 0
zuzika34 zuzika34

zuzika34 je offline (nepripojený) zuzika34

Ahojte, dnes som si v kauflande kupila tuto mini orchideu, je krasna, ale je zasadena v nejakom akoby machu, tak sa chcem opytat ci to tak mam nechat, lebo sa mi to zda dost mokre
09_05_30.jpg  
0 0
zuzika34 zuzika34

zuzika34 je offline (nepripojený) zuzika34

pridam aj fotku v com je zasadena, dakujem za rady
090530_161439.jpg  
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

zuzika34 Pozri príspevok
pridam aj fotku v com je zasadena, dakujem za rady
ja som tiež takú dostala a hneď som ju presadila, ale mama ju nechala v tom a je v pohode. Ja by som ju už asi nechala tak, pokiaľ tam ma ešte miesto.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
tiez som si v tesku v akcii kupila orchideu-uz deviatu.je roztomilamomentalne nemam ako pridat fotky ale potom sa urcite pochvalim
Ivus44 mne osobne sa viac osvedcilo nestrihat stopky,zatial mi vzdy na tej starej zacalo vyhanat nove puky.a odkedy som zacala hnojit maju viac pukov a ovela väcsie kvety.
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
ak je mojim skodcom na orchidejke vlnatka, co mam robit podla vas?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
zuzika34 Pozri príspevok
Ahojte, dnes som si v kauflande kupila tuto mini orchideu, je krasna, ale je zasadena v nejakom akoby machu, tak sa chcem opytat ci to tak mam nechat, lebo sa mi to zda dost mokre
aj mňa by to zaujímalo.

Ďakujeme.
0 0
tara464 tara464

tara464 je offline (nepripojený) tara464

katty22 Pozri príspevok
asi pred týždňom som sem písala o mojom probléme so zmäknutými listami a sayly mi odpovedala, aby som napísala, ako sa o ne starám- no polievam tak, že raz za týždeň dám do odstátej vody celý kvetináč asi na hodinu, ale raz sa mi stalo ,že som ju zabudla z tej vody vybrať, bola tam dlhšie. no práveže sa mi nezdá ,že by bola premokrená. ona má dosť veľa koreňov v kvetináči, je v takom plastovom, v ktorom som ju kúpila, dokonca tie korene už z neho vyliezajú von. a má aj dosť suchých. Ale má aj zelené korene. Mne sa skôr zdala , že je stále suchá. Tak , čo by som s ňou mala urobiť?
ja som si dnes kupila v baumaxe kvetinace a 2 orchidey som presadila.ked som vybrala tu orchideu z toho kvetinaca tak som zistila ze v strede ma uplne nahnite korene a mokre aj ked som ju tyzden nepolievala.tak si myslim ze by si sa mala pozriet z vnutra na jej korene alebo ju presaditdo noveho crepnika
0 0
tara464 tara464

tara464 je offline (nepripojený) tara464

Cafte,mam taky problem ze na cymbidiu mi zacali zltnut listy a konceky schnut ,neviem aky je problem.Co mam s tym robit mam to presadit??
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

Ahojte,

no tak tú moju orchideu sa mi už asi nepodarí zachrániť. Tá sáčková metóda všetko urýchlila a vyhodila sa pleseň aj z vonku (a to bola v sáčku ani nie jeden deň). Pleseň bola až v srdiečku. To som zistila až keď som si povedala že ju asi nezachránim a celú som ju rozobrala. U mňa sa tým bielim nedarí, toto už je druhá ktorá to neprežila . No čo už. Nechám to tak. O tretiu bielu sa už ani pokúšať nebudem . Jedine že by ma nejaká moc oslovila.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

vikinka.n Pozri príspevok
Ahojte,

no tak tú moju orchideu sa mi už asi nepodarí zachrániť. Tá sáčková metóda všetko urýchlila a vyhodila sa pleseň aj z vonku (a to bola v sáčku ani nie jeden deň). Pleseň bola až v srdiečku. To som zistila až keď som si povedala že ju asi nezachránim a celú som ju rozobrala. U mňa sa tým bielim nedarí, toto už je druhá ktorá to neprežila . No čo už. Nechám to tak. O tretiu bielu sa už ani pokúšať nebudem . Jedine že by ma nejaká moc oslovila.
to, že Ti začala hniť v srdiečku, znamená, že v ňom mala vodu, ak sa polieva a rosí, musí sa dávať pozor na to, aby sa do srdiečka nedostala voda, ešte si ju tam pekne nechaj tak, ako som Ti písala, možno sa preberie, mne začala vyháňať korienky až cca po 2 mesiacoch, ale upozorňujem musí byť v suchu, pleseň môže chytiť, keď má moc vlhké prostredie v sáčku, preto sa nerosí ani nič podobné, ja mám tiež bielu a tá sa teraz zbláznila, mala som ju v kuchyni, všetky vzdušné korene mi na nej uschli, len listy mi vyháňala, potom som ju premiestnila na okno (východné), behom týždňa vyhnala 13 koreňov a onedlho mi bude kvitnúť, zmeň polievanie ak môžeš, preváraj poctivo vodu a raz za týždeň prelej orchidejky s cca 0,5 - 1 dcl vody, to stačí, orchidee znesú skôr sucho ako mokro
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ivus44 Pozri príspevok
ak je mojim skodcom na orchidejke vlnatka, co mam robit podla vas?
možno Ti toto pomôže...ja som ešte nemala žiadnych škodcov...musím si zaklopať...toto je príspevok od Pavela

Metódu v príspevku 400 som vyskúšal na puklice,červce a molice.
Roztoče som ešte nemal.Viem, že je roztočec chmeľový ( červe-
ný pavúčik) ktorý vytvára pavučinu sa Vám asi preniesol z izbových kvetín.Objavuje sa na miestach silne napadnutých častiach rastlín.
Ochrana opakovane:Apollo 50 SC,Talstar 10 EC,Mitac 20 HF,
Neoron 500 SC,Nissorun 10 WP.
Je aj roztočec,ktorý deformuje list,je krehký a stáča sa.Na listoch
sa vytvárajú biele bodky.Pri silnejšom napadnutí sa na listoch objavia biela chumáče podobné vate.Ochrana:Odstráň všetky napadnuté časti a postriekaj rastlinu insekticídom Decis alebo Karate.
Tieto prípravky používam aj v záhrade tak viem že sú účinné, ale
robiť postrek vonku v malej koncetrácii a radšej opakovane.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

jajax Pozri príspevok
tiez som si v tesku v akcii kupila orchideu-uz deviatu.je roztomilamomentalne nemam ako pridat fotky ale potom sa urcite pochvalim
Ivus44 mne osobne sa viac osvedcilo nestrihat stopky,zatial mi vzdy na tej starej zacalo vyhanat nove puky.a odkedy som zacala hnojit maju viac pukov a ovela väcsie kvety.
ale je zbytočné, aby si nechávala časť stopky, na ktorej už nič neporastie, Ivuš odstrihla len časť, na ktorej mala kvety, ďalšiu časť stopky nechala, tá jej môže z očiek opätovne zakvitnúť
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
sayly Pozri príspevok
ale je zbytočné, aby si nechávala časť stopky, na ktorej už nič neporastie, Ivuš odstrihla len časť, na ktorej mala kvety, ďalšiu časť stopky nechala, tá jej môže z očiek opätovne zakvitnúť
Presne tak, odstrihla som iba stonku, kde boli kvety. A vsetky ocka som nechala. No videla som od teba ten prispevok na skodcov, len neviem co to je? To tie nazvy, co mozem pouzit, to je kazdy sam zvlast pripravok a z tych si mozem vybrat? To sa da kupit v zahradnictve abo tak?
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ivus44 Pozri príspevok
Presne tak, odstrihla som iba stonku, kde boli kvety. A vsetky ocka som nechala. No videla som od teba ten prispevok na skodcov, len neviem co to je? To tie nazvy, co mozem pouzit, to je kazdy sam zvlast pripravok a z tych si mozem vybrat? To sa da kupit v zahradnictve abo tak?
no to Ti už nepoviem, s tým nemám skúsenosti, ale skus si pozrieť príspevky s číslami 399 a viac, tam je o tom písané, mala by sa tam dočítať aj kde to kúpiť a atď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať