Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Nikula naozaj to nevyzera dobre.Podla obrazku kde vidno misku celu bielu od vodneho kamena usudzujem ze polievanie nebolo vhodne.Tiez korene nemaju vetranie,dierky v kvetinaci.Neviem ci jej presadenie pomoze,lebo ked nema zdrave korene,nebude sa mat co uchytit v novom substrate.Nova rastlinka este nie je na presadenie,tak neviem...co pestovatelia na to?
0 0
pwerka pwerka

pwerka je offline (nepripojený) pwerka

andersenka Pozri príspevok
keika vyrasta z boku rastliny, z dola v podstate......
ja som tiez taku mala. vybrala som z crepnika "matku" a keiku som oddelila - vtedy mala dva male listocky a 2-3 centimetrove korienky. matku som zasadila naspat (bez vybratia matky by som sa k nej nedostala).
keiku som nechala jeden den len tak na vzduchu a dalsi den som ju zasadila. postupne jej zozltol listok a odpadol. neskor vyhnala vela dalsich korenov a rastu dalsie listy.

ak mas este nejake otazky tak sa pytaj
0 0
pwerka pwerka

pwerka je offline (nepripojený) pwerka

Nikula,
vyzera, ze svokra tie kvety polieva viac ako je treba ked jej uz dve zhnili. netreba polievat pravidelne kazdy tyzden ale treba nechat substrat poriadne preschnut. Radsej 2 tyzdne nepoliat....

Ale k tejto konkretnej - ja by som to riskla, tu nie je uz co stratit. Vybrala by som ju, odstranila zhnite korene, zasypala skoricou a nechala preschnut na vzduchu par dni a potom zasadila do sucheho substratu---mozno sa spamata.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Nikula, určite ju vyberte zo substrátu, všetko opatrne odstránte od koreňov, ale nie nasilu. Treba odstrániť všetky zhnité alebo duté korene, tie bývajú bud žltohnedé alebo hnedé až šedé. Zdravé korene sú zelenkavé so striebristým nádychom, po poliatí sú krásne sýto zelené. Ale čo je najdôležitejšie sú pevné a mäsité. Problém môže byť jednak v zalievaní - možno má svokra príliš tvrdú vodu, pomôže odstáta prevarená voda.....ale skôr si myslím, že jej dáva priveľa a pričasto. A možno majú korene odspodu chladno. Ale ani prekúrená miestnosť nemusí byť optimálna. Teplota medzi 18-25 je optimum. Od nej závisí aj polievanie. V chlade menej, v teple častejšie, ale ja tak musí substrát medzi jednotlivými poliatiami preschnúť. A ďalšia vec je nevhodnosť substrátu. Už pri kúpe je v ňom často veľa ústrižkov molitanu, zgučené kokosové či aké vlákna a tiež je zlé ak je tam veľa listovky - tá sa za sucha stáva krehkou a drví sa na prach a po zaliatí vytvára nepriedušnú vrstvu. Takže aj substrát možno vymeniť za kvalitný hrubozrnný špeciálny na Phaleonopsys s vysokým podielom borovicovej kôry, kokosových čipsov atď.
Ak nezostanú zdravé korene, ktoré by ju držali v substráte, pokúste sa ju prichytiť nejakou gumičkou alebo drátikom potiahnutým bužírkou o nejakú zapichnutú paličku a pravidelne rosiť na povrch substrátu, mala by pustiť koriernky. Ale potrvá to docela dlho.
2 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
pwerka Pozri príspevok
ja som tiez taku mala. vybrala som z crepnika "matku" a keiku som oddelila - vtedy mala dva male listocky a 2-3 centimetrove korienky. matku som zasadila naspat (bez vybratia matky by som sa k nej nedostala).
keiku som nechala jeden den len tak na vzduchu a dalsi den som ju zasadila. postupne jej zozltol listok a odpadol. neskor vyhnala vela dalsich korenov a rastu dalsie listy.

ak mas este nejake otazky tak sa pytaj
ale ako sa ti dala oddeliť tá keika z boku? odrezala si to nožom, alebo sa dala bez problémov oddeliť?
0 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

dneska som musela presadiť keiku z mini-čka bo materská rastlinu začala na konárikoch schnúť, tak dúfam že prežije- zatiaľ je vo vrchnáčiku od minerálky tak uvidíme
keika2.jpg  
keika.jpg  
1/1
2 0
pwerka pwerka

pwerka je offline (nepripojený) pwerka

andersenka Pozri príspevok
ale ako sa ti dala oddeliť tá keika z boku? odrezala si to nožom, alebo sa dala bez problémov oddeliť?
no ked som to vybrala z crepnika tak som s keikou opatrne pokyvala a potom to uz islo tak "odlupnut".
neboj sa toho, nemas co pokazit. orchidky su statocnejsie ako si myslime :-)

kamaratka na tu svoju "zabudla" a nepoliala ju 2 mesiace a ked si na nu spomenula listy sice vyzerali trosku ubohejsie ale vyhana novy stvol a chysta sa kvitnut
0 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

pwerka Pozri príspevok
no ked som to vybrala z crepnika tak som s keikou opatrne pokyvala a potom to uz islo tak "odlupnut".
neboj sa toho, nemas co pokazit. orchidky su statocnejsie ako si myslime :-)
kamaratka na tu svoju "zabudla" a nepoliala ju 2 mesiace a ked si na nu spomenula listy sice vyzerali trosku ubohejsie ale vyhana novy stvol a chysta sa kvitnut
nie odstrihla som ju z jednej strany lebo moje mini má veľmi tenké konáriky tak som s nou neskúšala kývať len odstrihla ako mi radili baby a dala do substrátu a až po týždni skúsim poliať
0 0
bikam bikam

bikam je offline (nepripojený) bikam

suesin Pozri príspevok
dneska som musela presadiť keiku z mini-čka bo materská rastlinu začala na konárikoch schnúť, tak dúfam že prežije- zatiaľ je vo vrchnáčiku od minerálky tak uvidíme
V tom vrchnáčiku to vyzerá super - je to taká mini-mini orchidka.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Betina2 Pozri príspevok
Nikula, určite ju vyberte zo substrátu, všetko opatrne odstránte od koreňov, ale nie nasilu. Treba odstrániť všetky zhnité alebo duté korene, tie bývajú bud žltohnedé alebo hnedé až šedé.
Ak nezostanú zdravé korene, ktoré by ju držali v substráte, pokúste sa ju prichytiť nejakou gumičkou alebo drátikom potiahnutým bužírkou o nejakú zapichnutú paličku a pravidelne rosiť na povrch substrátu, mala by pustiť koriernky. Ale potrvá to docela dlho.
Orchidea už nemá zdravé korene. Zvrchu sú suché hnedé a dolu mokré hnedé. Čo teraz? Odrezať všetky korene a dať do nového substrátu a dúfať, že pustia korene? Ak by som chcela použiť a rozmnožiť, to, čo je na steble (myslím, že sa to volá keika), ako na to? Na steble sú pri lístky, zo stredu vyrastá ďalší. Má mať už aj korienky, ale tie vyrastú až po zasadení?
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
PWERKA - ďakujem za radu

Chcem ju oddeliť už aj preto, že na materskej rastline akoby sa chcela stonka tlačiť a nie a nie sa "prerezať" a výsť na svetlo naporiadok. Tak snáď by sa odľahčila tá materská rastlinka a možno by to stonku popohnalo..............ale to je len moja domnienka........
Naposledy upravil andersenka : 14.01.11 at 13:08
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

bikam Pozri príspevok
V tom vrchnáčiku to vyzerá super - je to taká mini-mini orchidka.
Len ked nema korene bude to zazrak ak vyzenie takto.Ale za pokus to mono stoji.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

andersenka Pozri príspevok
PWERKA - ďakujem za radu

Chcem ju oddeliť už aj preto, že na materskej rastline akoby sa chcela stonka tlačiť a nie a nie sa "prerezať" a výsť na svetlo naporiadok. Tak snáď by sa odľahčila tá materská rastlinka a možno by to stonku popohnalo..............ale to je len moja domnienka........
Neviem ci som prehliadla,ale ma pekne korene?Uz je dost velka?Lebo mne jedna ide kvitnut,vyhnala si medzi tymi dvomi rastlinami stonku.Len este nema korene,necham ju tak vykvitnut a dalej uvidim,ak by ich to vysilovalo,potom kvet odstrihnem.
0 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

lusielaL Pozri príspevok
Len ked nema korene bude to zazrak ak vyzenie takto.Ale za pokus to mono stoji.
má jeden korienok cca 0,5 cm
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lusielaL Pozri príspevok
Neviem ci som prehliadla,ale ma pekne korene?Uz je dost velka?Lebo mne jedna ide kvitnut,vyhnala si medzi tymi dvomi rastlinami stonku.Len este nema korene,necham ju tak vykvitnut a dalej uvidim,ak by ich to vysilovalo,potom kvet odstrihnem.
keď som sa "kutrala" tak sa mi zdalo že má a aj dosť. ale bez toho aby som ju vybrala to nepôjde. Ak uvidím, že ich ma málo, alebo malé, tak ju nechám ešte pri materskej...
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
nikula Pozri príspevok
Orchidea už nemá zdravé korene. Zvrchu sú suché hnedé a dolu mokré hnedé. Čo teraz? Odrezať všetky korene a dať do nového substrátu a dúfať, že pustia korene? Ak by som chcela použiť a rozmnožiť, to, čo je na steble (myslím, že sa to volá keika), ako na to? Na steble sú pri lístky, zo stredu vyrastá ďalší. Má mať už aj korienky, ale tie vyrastú až po zasadení?
Odrež všetko čo je zlé, zasyp dreveným uhlím , škoricou , alebo Endiex -dostať v lekárni-a potom skús sáčkovú metodu , alebo ju postav na živý rašeliník , alebo teraz sa dá nájsť i mach- kým nemrzne , ros iba mach , alebo nechaj v sáčku zavrené až kým budú korene-ale v noci ho otvor , nech sa vyvetrá- je to boj na dlhú trať
keika musí mať 4-5cm korienky a lístky
2 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

andersenka Pozri príspevok
to je už tvoje kvitnutie také bohaté? no nádhera, klobúk dole.....
a to som sa už vzdávala pestovania orchideí po troch vyhynutých...
(ps. o pár dní mi asi rozkvitne ďalšie...) ak Boh dá... priložím potom pá
0 0
pwerka pwerka

pwerka je offline (nepripojený) pwerka

andersenka Pozri príspevok
PWERKA - ďakujem za radu

Chcem ju oddeliť už aj preto, že na materskej rastline akoby sa chcela stonka tlačiť a nie a nie sa "prerezať" a výsť na svetlo naporiadok. Tak snáď by sa odľahčila tá materská rastlinka a možno by to stonku popohnalo..............ale to je len moja domnienka........
daj potom vediet ci sa ti podarilo ju bez problemov oddelit
a drzim palce
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
nikula Pozri príspevok
Orchidea už nemá zdravé korene. Zvrchu sú suché hnedé a dolu mokré hnedé. Čo teraz? Odrezať všetky korene a dať do nového substrátu a dúfať, že pustia korene? Ak by som chcela použiť a rozmnožiť, to, čo je na steble (myslím, že sa to volá keika), ako na to? Na steble sú pri lístky, zo stredu vyrastá ďalší. Má mať už aj korienky, ale tie vyrastú až po zasadení?
Nikula, súhlasím s Milkou 60. Neviem, či si už orchideu vytiahla zo substrátu. Až keď ju vytiahneš, zistíš v akom stave korene skutočne sú. Sú dve možnosti. Buď po odstránení všetkého hnilého ti zostane pár korienkov alebo nie. Pokiaľ ti zostanú aspoň 3-5 koreňov dlhých niekoľko cm, zasaď do substrátu, do malinkého kochlíka a nepolievaj 2 týždne. Ak ti nezostane nič, postupuj podľa Milky. Dobre ti radí.
1 0
lenus lenus

lenus je offline (nepripojený) lenus

Ahojte dievcata, neviete mi niektora povedat, ci je vystava orchidey v botanickej zahrade v Kosiciach otvorena aj cez vikend? Na plagate sa pise, ze trva od dnes do konca januara a je otvorene od 9:00-16:00, takze predpokladam, ze aj vikendy, len tam nechcem dofrcat a zistit, ze som isla zbytocne Dakujem.

ked si najdem kusok viac casu, hodim tu fotky mojich 8 momentalne kvitnucich
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať