Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

henrieta3 Pozri príspevok
ked su suche, zbytocne tam budu hnit, ked ich poleje a zaberaju miesto pre nove, ktre by chceli narast
ja som nemyslela suché koreňe
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

suesin Pozri príspevok
má jeden korienok cca 0,5 cm
ja by som s takým malým a iba jedným koreňom neoddelovala
Naposledy upravil lujza.j : 14.01.11 at 21:11
0 0
milan46 milan46

milan46 je offline (nepripojený) milan46

Pozdravujem pestovateľov,
dnes som dostal do daru orchideu - podľa štítku - Dendrobium.
Keďže ma jej tvar, vzhľad (len dva listy) a veľkosť holých pahýľov (výška 1m) trošku zaskočili, prosím o radu, ako ju mám opatrovať.
Podľa umiestnenia bielych kvetov sa pravdepodobne jedná o Dendrobium phalaenopsis. Je to tak? Prikladám foto, ako ten zázrak vyzerá. Prečo má len dva listy?
Ďakujem
[IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/milanko/Desktop/DSC01478.JPG[/IMG]

DSC01478.jpg  
DSC01481.jpg  
DSC01486.jpg  
1/1
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
milan46 Pozri príspevok
Pozdravujem pestovateľov,
dnes som dostal do daru orchideu - podľa štítku - Dendrobium.
Keďže ma jej tvar, vzhľad (len dva listy) a veľkosť holých pahýľov (výška 1m) trošku zaskočili, prosím o radu, ako ju mám opatrovať.
Podľa umiestnenia bielych kvetov sa pravdepodobne jedná o Dendrobium phalaenopsis. Je to tak? Prikladám foto, ako ten zázrak vyzerá. Prečo má len dva listy?
Ďakujem
[IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/milanko/Desktop/DSC01478.JPG[/IMG]

Milan, do daru ste dostali Dendrobium nobile. Chladnomilnejší druh. Dendrobium nobile v období kľudu stráca všetky listy, ktoré nadobudlo minulý rok a kvety kvitnú až po stratení týchto listov Takže niet sa čoho obávať. Pestuje sa v izbových teplotách. Počas obdobia kľudu ju dajte na chladnejšie miesto. V lete jej robí dobre pobyt vonku a pre kvitnutie potrebuje väčší rozdiel teplôt medzi dňom a nocou.
1 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Ahojte,rozkvitli mi dalsie dve do zbierky bordovo-fialovych.Takze tu su vsetky.
kvety 010.jpg  
kvety 011.jpg  
kvety 012.jpg  
kvety 016.jpg  
kvety 014.jpg  

1/1
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

moja dnešná
Snímka1431.jpg  
Snímka1432.jpg  
Snímka1433.jpg  
1/1
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

idem urobiť na tejto phale nútené "omladenie" za záhadných okolností sa mi na nej zadusili koreňe, ale má veľa vzdušných starú časť koreňov som urezala, koreňe namočím do teplej vody aby zmäkli a potom rez zasypem endiexom a zasadím. koreňe sú dlhé tak ju zasadím do 0,5l pet fľaše, v kochly by sa polámali.keď zasadím dám foto
Snímka1421.jpg  
Snímka1422.jpg  
Snímka1423.jpg  
Snímka1424.jpg  
Snímka1425.jpg  

1/1
2 0
Matasias Matasias

Matasias je offline (nepripojený) Matasias

Študent :)
Tak po kratsej odmlke sa idem aj ja pochvalit. Dnes ma ocaril tento krasavec
DSCN1007.jpg  
DSCN1005.jpg  
1/1
1 0
IvettkaP IvettkaP

IvettkaP je offline (nepripojený) IvettkaP

ahojte, dnes pri polievani som si vsimla ze moja orchidka ma naspodu listu take divne suche flaky, inak sa jej dari, kvitne ako diva dokonca sa mi zda ze rastu dve keiky. Myslite ze je to daka choroba?
IMAG0010.jpg  
IMAG0008.jpg  
1/1
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

niekto tu chcel oddeľovať novú rastlinku, ktorá rastie z boku z "matky" ja toto nevolám keika knihy uvádzajú, že keika je iba to čo rastie z kvetného stvolu. takže asi cca. 1,5-2mesiace som delila novú rastlinku od matky, matku som v tomto prípade nemusela pre delenie vybrať z kochla zaostrila som si špičku noža a podarilo sa, ale nakoľko mala matka málo koreňov dala som jej malý kochel, myslela som si bude "matky" koniec, ale ona zase z boku vyhnala novú rastlinku
ale mala som aj takú novú rastlinku, pre ktorú som musela matku vybrať z kochla, neskôr som prišla aj o novú rastlinku aj o "matku", takže pozor nato
foto 1,2-matka, foto 2,3- dcéra
Snímka1426.jpg  
Snímka1427.jpg  
Snímka1428.jpg  
Snímka1429.jpg  
1/1
4 0
milan46 milan46

milan46 je offline (nepripojený) milan46

Ivus44 Pozri príspevok
Milan, do daru ste dostali Dendrobium nobile. Chladnomilnejší druh. Dendrobium nobile v období kľudu stráca všetky listy, ktoré nadobudlo minulý rok a kvety kvitnú až po stratení týchto listov Takže niet sa čoho obávať. Pestuje sa v izbových teplotách. Počas obdobia kľudu ju dajte na chladnejšie miesto. V lete jej robí dobre pobyt vonku a pre kvitnutie potrebuje väčší rozdiel teplôt medzi dňom a nocou.
Ďakujem za reakciu.
V kútiku duše som dúfal, že to nebude práve tento chladnomilejší druh, nakoľko bývam v paneláku a okná mám na juh. Takže zabezpečenie rozdielu denných a nočných teplôt je problém.
Pozrel som však rôzne linky, napr.
abecedazahrady.dama.cz.
Tam sa uvádza základné rozdelenie týchto rastliniek podľa kvetov.
Mne to vychádza podľa tohoto na Dendrobium phalaenopsis, nakoľko nevoňajúce kvety vyrastajú až na vrchole v osobitných výhonoch.
Nevyrastajú z kmeňa rastliny, ako sa to tu, aj na mnohých iných fórach uvádza u D.nobile.
To, že nemá listy, hovorí v prospech D.nobile, ale tie kvety...
Som z toho jeleň.
Nanešťastie vôbec nemám informáciu, odkiaľ orchidka pochádza, kde a v akých podmienkach rástla doteraz. Musí preto žiť v spoločnosti iných troch "obyčajných" Phalaenopsis-ov, ktorým sa u nás pomerne dobre darí. Dokedy to vydrží, neviem.
Ako som uviedol, orchidka má výšku jednej palice s kvetom 1 m a druhá palica má 0,6m aj s kvetom. Na tej väčšej palici sú dva lístky a na tej menšej žiaden.
Má pomerne malý kvetináč a je veľmi náchylná na prevrhnutie. Preto som ju vložil do väčšieho, ktorý som zaťažil na dne sklenenými guľkami a vycentroval, aby mala stabilitu.
V minulosti boli zrejme z rastlinky odlomené 4 časti, tesne pri povrchu kvetináča, zostali tam také pahýle. Z jedného už raší nová rastlinka.
Aká môže byť táto orchidka stará?
Do akej výšky normálne dorastá? Netreba ju skrátiť?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Matasias Pozri príspevok
Tak po kratsej odmlke sa idem aj ja pochvalit. Dnes ma ocaril tento krasavec
veľký fešááák nečudujem sa ti nie sú náhodou v kochly dve kvetinky
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Milan, aby sme ti ozaj poradili, chcelo by to ostrý detail postavenia kvetov na stonke.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

lujza.j Pozri príspevok
idem urobiť na tejto phale nútené "omladenie" za záhadných okolností sa mi na nej zadusili koreňe, ale má veľa vzdušných starú časť koreňov som urezala, koreňe namočím do teplej vody aby zmäkli a potom rez zasypem endiexom a zasadím. koreňe sú dlhé tak ju zasadím do 0,5l pet fľaše, v kochly by sa polámali.keď zasadím dám foto
Držím palce! Stále obdivujem Vaše skúsenosti a zručnosti i "odvahu" k takýmto zákrokom.
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Milan, tak teraz som už v pomykove aj ja Hádam to tu niekto rozlúskne. S kvetmi máte pravdu. No ako ste napísali, že je bez listov, fotky som si nepribližovala.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

lusielaL Pozri príspevok
Ahojte,rozkvitli mi dalsie dve do zbierky bordovo-fialovych.Takze tu su vsetky.
Krásne sú, v tých fialových šatočkách...
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

IvettkaP Pozri príspevok
ahojte, dnes pri polievani som si vsimla ze moja orchidka ma naspodu listu take divne suche flaky, inak sa jej dari, kvitne ako diva dokonca sa mi zda ze rastu dve keiky. Myslite ze je to daka choroba?
K problému sa neviem vyjadriť, na to sú tu iné šikulky , ale tá farba sa mi véééľmi páči!
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Zimama Pozri príspevok
Držím palce! Stále obdivujem Vaše skúsenosti a zručnosti i "odvahu" k takýmto zákrokom.
ďakujem už mám takú "operáciu" úspešne za sebou /odkukala som to z CZ stránky/bude teraz kvitnúť a to som o ňu skoro prišla 2x, 1x vypiplaná po hnilobe srdiečka, 2x zlyhali korene v kochly, ale mala veľa vzdušných tak som urobila "omladenie".
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lujza.j Pozri príspevok
idem urobiť na tejto phale nútené "omladenie" za záhadných okolností sa mi na nej zadusili koreňe, ale má veľa vzdušných starú časť koreňov som urezala, koreňe namočím do teplej vody aby zmäkli a potom rez zasypem endiexom a zasadím. koreňe sú dlhé tak ju zasadím do 0,5l pet fľaše, v kochly by sa polámali.keď zasadím dám foto
no tak teda je presadená-omladená, či aj zachránená uvidíme časomnetvrdím, že kochel je ideálny, ale nenakrútila by som to inam.keďže kvitla kvietky skončili vo váze, keby som o ňu prišla bolo by mi ľúto
Snímka1435.jpg  
Snímka1443.jpg  
Snímka1444.jpg  
Snímka1445.jpg  
Snímka1446.jpg  

Snímka1436.jpg  
Snímka1437.jpg  
1/1
2 0
Matasias Matasias

Matasias je offline (nepripojený) Matasias

Študent :)
lujza.j Pozri príspevok
veľký fešááák nečudujem sa ti nie sú náhodou v kochly dve kvetinky
Su tam az 3 rastlinky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať