Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

A dalsia, co som dostala bez kvetu (ako skusku ci si dopestujem) asi bude tiez tlacit stonku. Aspon dufam, pozrite. A rastie aj novy korienok, prvy po 2 mesiacoch.

Dokonca aj tym jedno a dvoj eurovim sa celkom dari
P6210006.jpg  
P6210007.jpg  
1/1
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

Posledna vec, aby som sa tu nevykvakavala len ja , nasla som na jednom fore zlepsovak. Ked mate nahodou taku orchideu ako som mala ja, ze ju mate lahnutu na niektoru stranu, staci ju pekne podlozit polystyrenom a ona sa vyrovna, bez ujmy na zdravi
P6210008.jpg  
0 0
tara464 tara464

tara464 je offline (nepripojený) tara464

AndreaN Pozri príspevok
Pre Taru: Sadenicky vo flasi som si doniesla z Thajska(tam ich maju neurekom).Neviem, kde by sa na Slovensku dali kupit.Mozno na niejakej vystave s kvetmi.
A tam sa to da kupit v obycajnom kvetinarste alebo v nejakom inom obchode??
0 0
mifri mifri

mifri je offline (nepripojený) mifri

Dobrý deň, prosím o pomoc - moja orchidea vyženie veľmi krátke stonky s dvomi kolienkami, mala jeden slabý kvietok. Jedna stonka začala "plakať" lepkavými slzami a koniec stonky je taký pokrčený, puku sa už asi nedočkám. V čom je problém? Ďakujem
0 0
Marcelin Marcelin

Marcelin je offline (nepripojený) Marcelin

som z BJ a mam 3 deti mam rada kvety a som rada,že som našla tuto stranku ...viac
Dobrý deň.Musí mať orchidea číri kvetináč? Ja som iba začínam z pestovaním orchidei.Prvú som dostala na deň matiek a dcéra dostala na birmovku v ten istý deň,moja mi už odkvitá a dcerina je ešte stále krásne zakvitnuta,kedy mam tu odkvitnutu skratiť? Dakujem
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

Marcelin Pozri príspevok
Dobrý deň.Musí mať orchidea číri kvetináč? Ja som iba začínam z pestovaním orchidei.Prvú som dostala na deň matiek a dcéra dostala na birmovku v ten istý deň,moja mi už odkvitá a dcerina je ešte stále krásne zakvitnuta,kedy mam tu odkvitnutu skratiť? Dakujem
Ked si ju dostala v tom priesvitnom kvetinaci, kludne ju tam nechaj, orchidee by sa mali presadzat kazde 2-3 roky, ked uz im je kvetinac maly. V pripade nudze sa mnozu samozrejme hocikedy.
Keby si chcela nejaky ozdobny, kup tie original na orchidee, su priesvitne a predavaju ich v roznych farbach, mozes si to zladit podla potreby. Tieto kvetinach maju tu vyhodu ze vo vnutry je na dne taky vybezok, na ktorom vlastne stoji plastovy kvetinac a prebytocna voda steka dovnutra. Korene nejsu ponorene vo vode a neodhnivaju.
Naposledy upravil vikinka.n : 23.06.09 at 12:09
P6210001.JPG  
P6210002.JPG  
P6210003.JPG  
P6210004.jpg  
1/1
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

ja ešte k tomu substrátu: ja mám od Floria na orchideje, je to hrubá kôra, bez rašeliny. 5l balenie stojí okolo 4€, videla som aj lacnejšie asi o polovicu, ale bola to rašelina s pár kúskami kôry, takže pre orchidky nič moc...
Marcelin, ak ti už odkvitla, môžeš skrátiť
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

Ja tiez skracujem, nad druhym ockom .
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

no pribudli mi ďalšie dve...jedna z toho je črievičkovec...poprosila by som o radu ako sa o ňu starať, tento druh ešte nemám, je strašne labilná v tom kvetináči, prosím poraďte ako polievať, kde ju umiestniť atď....ďakujem moc
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

sayly Pozri príspevok
no pribudli mi ďalšie dve...jedna z toho je črievičkovec...poprosila by som o radu ako sa o ňu starať, tento druh ešte nemám, je strašne labilná v tom kvetináči, prosím poraďte ako polievať, kde ju umiestniť atď....ďakujem moc
Sayly skus dat fotku. Kazdy je iny. Zelenoliste maju byt v tieni, flakate potrebuju viac slnka. Brat ma zelenolisty a ma ho v izbe na skrini, ziadne priame slnko, uplny tien. Polieva ako phaly. Uz som ho sem myslim davala, ale dam este raz .
P5270008.jpg  
P5270009.JPG  
1/1
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

Toto som tak narýchlo našla:

Črievičkovec, je to orchidea našich babičiek. Patrila medzi prvé orchidey, ktoré sa pestovali v bežných domácnostiach, pretože jej vyhovovali nižšie teploty (okolo 18°C) v príbytkoch. Dobre znáša zmeny stanovištných podmienok.

Pochádza z tropickej Ázie a pásmo výskytu tejto orchidey siaha od Číny do Novej Guiney. Má charakteristický kvetný pysk podobný črievičke. Kvet máva sfarbený v odtieňoch bordových, zelených, žltých a bielych farieb.

Nároky na teplo sú podľa pôvodu rastlín veľmi rozdielne, pri bežne predávaných druhoch to možno zhruba rozlíšiť podľa vyfarbenia listov: druhy črievičkovcov so zelenými listami znášajú o niečo nižšie teploty (15 - 18°C) ako druhy so škvrnitými listami (do 22°C).

Stanovište: Svetlé, ale nie vystavené priamemu slnečnému žiareniu, polotieň. Po celý rok vyžaduje stabilnú teplotu, v noci musí byť chladnejšie. Črievičkovec neprechádza výrazným obdobím vegetačného pokoja. Potrebuje vysokú vlhkosť vzduchu (zabezpečíme ju rosením, postavením črepníkov na vlhké kamienky). Podobne ako väčšina orchideí, aj tento druh vyžaduje prúdenie čerstvého vzduchu.

Zálievka: Mierna, mäkkou vodou izbovej teploty tak, aby substrát nebol ani presušený, ani premočený. Hoci črievičkovce neprechádzajú typickým obdobím vegetačného pokoja, v zime je lepšie zalievať ich menej.

Prihnojovanie: V lete raz až dvakrát mesačne s hnojivom na orchidey.

Presádzanie: Každý rok alebo raz za 2 roky do substrátu pre orchidey. Črievičkovec vyžaduje o trochu hutnejší substrát ako väčšina orchideí – môže to byť zmes rašelinníka a rozdrvenej kôry ihličnatých stromov alebo kyslá rašelina zmiešaná s kôrou. Treba zabezpečiť aj drenáž – minimálne 1/3 črepníka.

Rozmnožovanie: Rastlinu možno pri presádzaní rozdeliť, hoci najlepšie rastie v trse.

viac je na tejto stránke:
http://www.krasnazahrada.sk/page13.php
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

Ja som nasla toto:

Teplota/klíma
Skupina 1 - odrody s fľakatými listami - v lete 20 - 25°C, v zime 16 - 22°C
Skupina 2 - odrody so zelenými listami - v lete cez deň - 20 - 22°C, v noci - 19 - 17°C
V zime - cez deň - 20 - 23°C, v noci 16 - 13°C
Skupina 3 - rastliny s viacerým množstvom kvetov - v lete - 20 -23°C , v zime 16 - 20°C.
Vlhkosť vzduchu
50 - 70%

Zálievka
Polieva sa výdatnejšie, potom sa nechá substrát trošku preschnúť, v zime sa polieva opatrnejšie. Ak je substrát vlhkejší, môžu rastlinu ohroziť huby - prvé príznaky sú fľaky na listoch. V osiach listov a v srdci rastliny nesmie stáť voda. Iba počas veľmi horúcich dní sa odporúča postrekovanie rastliny, aby sa zvýšila vlhkosť vzduchu - ani v tomto prípade sa nesmie voda dostať do srdca rastliny.

Výživa
Táto orchidea sa hnojí po celý rok. V lete je ideálne pridávať hnojivo do každej tretej zálievky, v zime stačí 1x mesačne.

Obdobie oddychu
Skupina 1 - zníženie teploty predovšetkým v noci, po skončení rastového obdobia, podporuje tvorbu kvetov. Ostatné skupiny nemajú žiadne obdobie oddychu.

Svetlo
Odrody s fľakatými listami a viacerými kvetmi majú rady svetlo - nie priame slnečné lúče, zelenolisté odrody by mali stáť v tieni.

Obdobie kvitnutia
Jeseň a jar, hybridy celý rok

Presádzanie
Najvhodnejší čas na presádzanie je v období rastu. Dôležitá je drenážna vrstva a jemný substrát.

Pobyt vonku
Zelenolisté odrody môžu byť vonku od júna do augusta, lepšie potom kvitnú.

Zvláštnosti
Ak má črievičkovec nejaké problémy, môžu súvisieť s pH substrátu. Hodnota by mala byť medzi 5 a 6,5. Do substrátu by sa mal pravidelne pridávať vápnik v pevnom stave (napríklad rozdrvené mušle, ktoré sa predtým dôkladne umyjú a odstráni sa z nich morská soľ). Podporí to rast rastliny.
Ak sú kvety schované, môžete im uľahčiť cestu "na svetlo". Narežte kvetné puzdro - aby ste nepoškodili kvet, pomôžte si vreckovou baterkou. Príčinou tohto javu býva najčastejšie veľa vody.
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

mifri Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o pomoc - moja orchidea vyženie veľmi krátke stonky s dvomi kolienkami, mala jeden slabý kvietok. Jedna stonka začala "plakať" lepkavými slzami a koniec stonky je taký pokrčený, puku sa už asi nedočkám. V čom je problém? Ďakujem
Tie lepkavé slzy je nejaký škodca, ale neviem aký... a ten ju chudinku vyciciava, preto sa jej nedarí....
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

Vikinka.n, ideme sa predbiehať?
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

vikinka.n Pozri príspevok
Ked si ju dostala v tom priesvitnom kvetinaci, kludne ju tam nechaj, orchidee by sa mali presadzat kazde 2-3 roky, ked uz im je kvetinac maly. V pripade nudze sa mnozu samozrejme hocikedy.
Keby si chcela nejaky ozdobny, kup tie original na orchidee, su priesvitne a predavaju ich v roznych farbach, mozes si to zladit podla potreby. Tieto kvetinach maju tu vyhodu ze vo vnutry je na dne taky vybezok, na ktorom vlastne stoji plastovy kvetinac a prebytocna voda steka dovnutra. Korene nejsu ponorene vo vode a neodhnivaju.
Vikinka a kde sa dajú kúpiť také pekné kvetináče a za koľko? Ja som ledva zohnala v Baumaxe priesvitné, aj to ich mali až na neviekoľkátykrát čo som tam išla, ale sú plastové. Aspoň boli lacné
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Veronika13 - ty vieš čo je to za škodcu - tie lepkavé kvapky? Na MK si mi radila cesnakový odvar na ne....
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

takže pridávam fotky...na prvých dvoch sú tie dve po 1,9 eura, čo som si kupila dnes, ani netuším akej budú farby, črievičkovec je na druhej a poslednej fotke je tá z baumaxu....baby normálne sa už teraz teším ako ich preberiem a na tú radosť, ktorú z nich budem mať, samozrejme sa s Vami o ňu podelím
23062009396.jpg  
23062009397.jpg  
23062009398.jpg  
1/1
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

neviem čo je to za škodcu, no aj ja som ten odvar z cesnaku skúsila, keď sa mne objavili tie lepkavé kvapky,no ja som škodcu nemala. Treba to skúsiť. Alebo potom nejaký postrek, no najskôr by som skúsila ten cesnak. Mifri, neviem či už tie stonky zachrániš, ale prezri si aj substrát, či tam nebude nejaká háveď
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

dominica Pozri príspevok
Tie lepkavé slzy je nejaký škodca, ale neviem aký... a ten ju chudinku vyciciava, preto sa jej nedarí....
nesúhlasím, tie lepkavé kvapôčky su pre phaly a hibridy normálne, nemá to vplyv na rastlinku, tvoria sa na kvetnej stonke, ak sa tvoria na listoch, vtedy zrejme ide o nejakého škodcu....čo sa týka toho, že sa jej scvrkuje, môže to mať veľa príčin, no memusí to mať ani jednu, ak to má príčinu, tak je na vine prievan, poprípade nízka teplota....mne sa to stalo, keď som prenášala moju z kancelárie do auta a museli sme podstúpiť minutovou trasou po zime a silnom vetre...do týždňa bolo po kvietkoch a opadli aj všetky puky a to ich mala požehnane
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

dominica Pozri príspevok
Vikinka a kde sa dajú kúpiť také pekné kvetináče a za koľko? Ja som ledva zohnala v Baumaxe priesvitné, aj to ich mali až na neviekoľkátykrát čo som tam išla, ale sú plastové. Aspoň boli lacné
Ja ich kupujem u nas v jure v kvetinarstve, mavaju to skoro vo vsetkych mensich kvetinarstvach a stoja tak 5-6 euro.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať