Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

Betina2 Pozri príspevok
Toto vyzerá na Miltoniopsis. Je náročnejšia na pestovanie, najmä na vlahu, lahko sa presuší aj premokrí. Ved na nete je dosť info, určite sa dočítaš....pre mna je docela náročná, kvety sa mi na nej nerozvili doplna a sú aj chúlostivé na mechanické poškodenie, ale inak je krásna, je to tá sirôtková orchidea a aj jemne vonia, mzslím, že máš rovnaký oddtien ako ja. takú tmavo vínovú s bielou kresbou, ved uvidíš....vyzerá byť v poriadku. Moja je už presadená, mala dosť premokrené korene, ale zatial sa drží, aj ked ešte nevztvorila nové hluzy ani výhonky. Jáj, a ešte táto Miltorniopsis má radšej teplotu vzduchu trochu nižšiu než Phaly. A dostatok rozptýleného svetla, ale nie priame slnko a tiež vzdušnú vlhkosť. Viem, že niektorí ludia ju letnia v záhrade v tieni stromov, a potom vraj lepšie zakvitne....neviem, táto je moja prvá a sme v bzte v paneláku, tak uvidím, mamka takéto asi 3 už zlikvidovala....
Veľa šťastia a úspešné pestovanie, aby bola taká krásna, ako táto
Ďakujem za názov. Je to najpravdepodobnejšie ona. Pozerala som na nete obrázky a tie puky vyzerajú úplne rovnako. Ak bude kvet taký, ako si priložila fotečku - tak jupííííí Akurát ma neteší to, že je dosť náročná. Čo som sa dočítala, tak píšu tak, ako ty - že je náročnejšia. A dokonca som niekde čítala, že v bytových podmienkach sa zriedka objaví opätovné kvitnutie tak uvidím.
Chcela som sa ešte uistiť - na okne sa jej páčiť nebude, však?
a v zime ale neviem, kam s ňou. Všade máme teplo!!! Ak nebude mať tých cca 18 st. umrie? Alebo ak by som našla niečo chladnejšie, potrebuje aj svetlo? Kto máte skúsenosť - poraďte prosím
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

7monika5 Pozri príspevok
Ďakujem za názov. Je to najpravdepodobnejšie ona. Pozerala som na nete obrázky a tie puky vyzerajú úplne rovnako. Ak bude kvet taký, ako si priložila fotečku - tak jupííííí Akurát ma neteší to, že je dosť náročná. Čo som sa dočítala, tak píšu tak, ako ty - že je náročnejšia. A dokonca som niekde čítala, že v bytových podmienkach sa zriedka objaví opätovné kvitnutie tak uvidím.
Chcela som sa ešte uistiť - na okne sa jej páčiť nebude, však?
a v zime ale neviem, kam s ňou. Všade máme teplo!!! Ak nebude mať tých cca 18 st. umrie? Alebo ak by som našla niečo chladnejšie, potrebuje aj svetlo? Kto máte skúsenosť - poraďte prosím
Ja ju mám na okne na parapete, cez obed pritieňujem medziokennou žaluziou pre priamym slnkom.....ja mám skôr problém so zálievkou a vzdušnou vlhkosťou a v lete s teplotou. V zime sa dá stiahnuť radiátor, tkaže je tam max. 19-20 st.
Ja som dnes bola v Hornbachu v BA, mali krásne Catleje už také väčšie aj voňajúce väčšinou biele po 12,99 , ale ja sa ich trošičku bojím v panelákových podmienkach, máte ich niekto, ako sú náročné oproti klasickým phalám. A mali tam aj jednu v lilavej farbe a jednu takú karmínovo-oranžovú, čo už ale odkvitala a bola dosť okyptená, ale aj jadnu s farbou takou ako pomarančová dužina (?)....a mali aj kopec iných, ale bacha, treba sledovať aj napadnutie škodcami, najmä tými bielymi skočkami, také štíhl biele to bolo v pazuche listov na jednej cambrii.....som ju radšej dala dalej od ostatných....a na niektorých najmä kambriách som si všimla, že mali na hluzách také čierne bodky. Bolo to v pletive a na naktorých miestach dosť nahusto....nie je to náhodou nejaká hubová choroba alebo pleseň? Takže opatrne pri výbere. Ale napr. Oncídka docela pekné žltučké mali po 5,99.
No ja som nakoniec uprednostnila klasickú phalu a kúpila som ju už tradične v Ikei, krásnu za 4,99, k tomu keramický biely kvetináč tiež z Ikei a vec bola vybavená. Pre seba som si vzala takú bielu s ružovým žilkovaním. Fotečky natiahnem trošku neskôr, do zajtra ju nechám ešte v celofáne odpočívať, aby sa dobre aklimatizovala. A pre pani triednu učiteľku si starší syn (8 r) rozkázal orchidejku ako mám ja, a rezané kvety odmietol, tak pre ňu som vybrala krásnu tmavocyklámenovú, takú sýtu farbu, pôsobí až zamatovo, rovnakú ako mám aj ja vo svojej zbierke. Na fotkách ale nevyzerá až taká zamatová a sýta Veľmi sa jej tešila , ked jej ju synátor odovzdával Kedže je dnes deň učiteľov
2 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

ahojte dneska mi konečne prišla objednaná orchida Mokara White spot vanda z ebay-u -Francúzko, síce mala niektoré korienky odumreté ale po kúpeli sa tri prebrali a teraz sa na svetle po toľkej tme čo sem cestovala, dole prikladám foto
moca vanda.JPG  
vanda mokara 5.jpg  
vanda mokara 3.jpg  
vanda mokara.jpg  
vanda mokara 2.jpg  

1/1
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

niečo sa mi "klube" ale pri stave tejto zdochliny /nemá srdiečko-tak kúpená-omyl pri kúpe/si neodvážim povedať, že to kvetná stonkauž som ju chcela vyšmariť piplem sa s ňou rok
Snímka1677.jpg  
Snímka1678.jpg  
Snímka1679.jpg  
1/1
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

lujza.j Pozri príspevok
niečo sa mi "klube" ale pri stave tejto zdochliny /nemá srdiečko-tak kúpená-omyl pri kúpe/si neodvážim povedať, že to kvetná stonkauž som ju chcela vyšmariť piplem sa s ňou rok
Podľa mňa by to aj mohla byť kvetná stonka, ale ved uvidíš neskôr, možno aj kejku vydá
Tiež mám jednu, u ktorej nechcem kvitnutie , lebo potrebuje sa zotaviť a pred pár dňami som tiež podobné čudo postrehla, teraz sa už javí skôr ako kvetná stonka. Neviem, či ju nechám, alebo nakoniec vylomím, aby rastlinku nevycicala.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Betina2 Pozri príspevok
Podľa mňa by to aj mohla byť kvetná stonka, ale ved uvidíš neskôr, možno aj kejku vydá
Tiež mám jednu, u ktorej nechcem kvitnutie , lebo potrebuje sa zotaviť a pred pár dňami som tiež podobné čudo postrehla, teraz sa už javí skôr ako kvetná stonka. Neviem, či ju nechám, alebo nakoniec vylomím, aby rastlinku nevycicala.
nová rastlinka od spodku vyzerá inak, ale fakt uvidím neskôr ak to bude kvetná stonka a budú aj kvety tak potom nechápem /pri tom stave/ a asi ju nechám vycicať nech si užijem nejaké kvety.ja som pre ňu urobila maximum tak nech aj ona mne dá potešenie pre oko
0 0
daira daira

daira je offline (nepripojený) daira

Dnes som sa odhodlala a presadila som svoje 3 ulovky z BOtanickej v NItre. No bola som prekvapena ale nemilo. Dobre, ze som ich presadila, substrat bol malo priepustny, premokreny, korienkov bolo dost suchych, dokonca som nasla v substrate aj dazdovku. Ako cakala som trochu viac, ze starostlivost v sklennikoch bude lepsia. Chapem, ze tam tety maju na starosti vela kvetov a rastlin, ale zase mali by aspon trochu vediet ako treba zalievat orchidee nie?? No co uz ale zase co by som chcela za 2 €. Ako nieje to zase nejako velka katastrofa v baumaxe som rozhodne videla ubohejsie stavy, tak dufam ze sa rychlo spamataju.
Na prvej fotke je moja dnesna robota a na druhej moja jedina mini phala, ktora mi konecne zacina robit radost, vyhnala asi 4 krasne zelene korienky a novy listok, tak dufam, ze sa dockam aj nejakej stonky
IMAG0471.jpg  
IMAG0472.jpg  
1/1
0 0
pozlatka pozlatka

pozlatka je offline (nepripojený) pozlatka

Betina2 Pozri príspevok
Ja ju mám na okne na parapete, cez obed pritieňujem medziokennou žaluziou pre priamym slnkom.....ja mám skôr problém so zálievkou a vzdušnou vlhkosťou a v lete s teplotou. V zime sa dá stiahnuť radiátor, tkaže je tam max. 19-20 st.
Ja som dnes bola v Hornbachu v BA, mali krásne Catleje už také väčšie aj voňajúce väčšinou biele po 12,99 , ale ja sa ich trošičku bojím v panelákových podmienkach, máte ich niekto, ako sú náročné oproti klasickým phalám. A mali tam aj jednu v lilavej farbe a jednu takú karmínovo-oranžovú, čo už ale odkvitala a bola dosť okyptená, ale aj jadnu s farbou takou ako pomarančová dužina (?)....a mali aj kopec iných, ale bacha, treba sledovať aj napadnutie škodcami, najmä tými bielymi skočkami, také štíhl biele to bolo v pazuche listov na jednej cambrii.....som ju radšej dala dalej od ostatných....a na niektorých najmä kambriách som si všimla, že mali na hluzách také čierne bodky. Bolo to v pletive a na naktorých miestach dosť nahusto....nie je to náhodou nejaká hubová choroba alebo pleseň? Takže opatrne pri výbere. Ale napr. Oncídka docela pekné žltučké mali po 5,99.
No ja som nakoniec uprednostnila klasickú phalu a kúpila som ju už tradične v Ikei, krásnu za 4,99, k tomu keramický biely kvetináč tiež z Ikei a vec bola vybavená. Pre seba som si vzala takú bielu s ružovým žilkovaním. Fotečky natiahnem trošku neskôr, do zajtra ju nechám ešte v celofáne odpočívať, aby sa dobre aklimatizovala. A pre pani triednu učiteľku si starší syn (8 r) rozkázal orchidejku ako mám ja, a rezané kvety odmietol, tak pre ňu som vybrala krásnu tmavocyklámenovú, takú sýtu farbu, pôsobí až zamatovo, rovnakú ako mám aj ja vo svojej zbierke. Na fotkách ale nevyzerá až taká zamatová a sýta Veľmi sa jej tešila , ked jej ju synátor odovzdával Kedže je dnes deň učiteľov
V piatok idem do Ke, tak sa tiež zastavím v Hornbachu pozrieť čo majú.Dám vedieť.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Idem sa konečne pochváliť aj fotečkami.
Toto sú moje úlovky ku dňu žien. Dve krásne zdravé MIDI Phaly a tá bledučká má krásne panašované listy, tie ma upútali asi ešte viac než kvety, aj ked tie sú tiež úžasné.
Naposledy upravil Betina2 : 29.03.11 at 08:22
Otočené 2011_03_18_0696.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2011_03_18_0697.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2011_03_18_0701.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2011_03_18_0702.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2011_03_18_0703.jpg  

Zmenená veľkosť 2011_03_18_0699.jpg  
Zmenená veľkosť 2011_03_18_0700.jpg  
1/1
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Touto som sa odmenila včera, včera som ju fotila ešte cez celofán, dnes je už vystavená bez obalu v plnej kráse a jej dokvitajúca staršia sestrav marhulovej. Doma máme aj takúto ružový s tmavoružovým žilkovaním, takže si rozširujem sériu

A to je tá ružová z tmavoružovým žilkovaním
http://www.porada.sk/album.php?album...ictureid=10559
Naposledy upravil Betina2 : 29.03.11 at 13:23
Otočené 2011_03_28_0712.jpg  
Otočené 2011_03_29_0719.jpg  
Zmenená veľkosť 2011_03_29_0720.jpg  
2011_03_29_0721.jpg  
2011_03_29_0722.jpg  

2011_03_29_0723.jpg  
1/1
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

No a že do tretice všetko dobré, tak ešte ukážem, ako sa mi preberajú staršie rastlinky Rozrastá sa mi minphala, DEndróbko phaleonopsis mi pekne vyhnalo konečne nový výhon, rozdelené Oncídko sa zotavuje a rašia mu novučké korienky, snád sa uchytia oba trsy konečne, moja zúbožená zničená tigrovaná Cambria, čo sa mi dokatovala pri poslednom delení a zostala len jedna hluza a aj tej opadali listy, sa konečne rozhodla zabojovať a vypustila kopec korienkov aj novú hluzu. Dúfam, že bude pokračovať v raste (aj ked na tej novej sú nejaké harmonikované listy....nechápem, lebo zálievku aj rosenie má pravidelné, možno je to pozostatok ešte od starej hluzu, ale aj tak sa teším). A nakoniec cyklámenová phala ešte nedokvitla a už sa rozhodla pučať zo spiacich očiek. Vidno, že k nám prichádza konečne jar a viac slniečka
2011_03_18_0694.jpg  
2011_03_18_0695.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2011_03_18_0708.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2011_03_18_0705.jpg  
Zmenená veľkosť 2011_03_18_0707.jpg  

Zmenená veľkosť 2011_03_18_0706.jpg  
Otočené 2011_03_18_0704.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2011_03_18_0710.jpg  
Zmenená veľkosť Otočené 2011_03_18_0709.jpg  
Zmenená veľkosť 2011_03_28_0717.jpg  

Zmenená veľkosť 2011_03_28_0718.jpg  
1/1
4 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

No a pred pár dňami som si všimla, že bordovo biela bodkovaná phala, ktorá mala riadne zakoreniť a zosilnieť, tak asi bude mať kvetný výhonok (ten vľavo, je taký akoby členený)
Zmenená veľkosť 2011_03_28_0713.jpg  
Zmenená veľkosť 2011_03_28_0714.jpg  
Zmenená veľkosť 2011_03_28_0715.jpg  
1/1
0 0
divokova divokova

divokova je offline (nepripojený) divokova

milovníčka orchideí
Dobrý deň poraďáci.Musím sa Vám pochváliť, po viac ako polročnom hľadaní sa mi podarilo natrafiť na moju vytúženú orchideu Red Cat.Keď rozkvitne celá,potom ešte pridám foto
DSC01742.jpg  
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

divokova Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci.Musím sa Vám pochváliť, po viac ako polročnom hľadaní sa mi podarilo natrafiť na moju vytúženú orchideu Red Cat.Keď rozkvitne celá,potom ešte pridám foto
Tak to je uspech,teraz sa aj ja obzeram po takychto.Je nadherna.
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

Betina2 Pozri príspevok
Idem sa konečne pochváliť aj fotečkami.
Toto sú moje úlovky ku dňu žien. Dve krásne zdravé MIDI Phaly a tá bledučká má krásne panašované listy, tie ma upútali asi ešte viac než kvety, aj ked tie sú tiež úžasné.
ahoj nekúpila si ich náhodou v kauflande? bo ja som si tam kúpila presne takú istú fialkovo ružovú s tým pásikavým kochlíčkom bo sa mi strašne páčila tá farba a ešte aj veľkú žltú a sranda je že som tam bola až deň po akcii a stále dobrý výber tam bol
0 0
hlohovecko hlohovecko

hlohovecko je offline (nepripojený) hlohovecko

Ja mám asi 10 ks orchideí,ak odpadnú listy, nechám stonky tak, ak zhnedne odstrihnem, ak nie , nechám tak a o chvíľu sa objavia púčiky.Ale mám ich na parapetnej doske, čiže na svetle.Sú krásne,polievam ich normálka-sem tam aj pohnojím.
0 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

Betina2 Pozri príspevok
No a že do tretice všetko dobré, tak ešte ukážem, ako sa mi preberajú staršie rastlinky Rozrastá sa mi minphala, DEndróbko phaleonopsis mi pekne vyhnalo konečne nový výhon, rozdelené Oncídko sa zotavuje a rašia mu novučké korienky, snád sa uchytia oba trsy konečne, moja zúbožená zničená tigrovaná Cambria, čo sa mi dokatovala pri poslednom delení a zostala len jedna hluza a aj tej opadali listy, sa konečne rozhodla zabojovať a vypustila kopec korienkov aj novú hluzu. Dúfam, že bude pokračovať v raste (aj ked na tej novej sú nejaké harmonikované listy....nechápem, lebo zálievku aj rosenie má pravidelné, možno je to pozostatok ešte od starej hluzu, ale aj tak sa teším). A nakoniec cyklámenová phala ešte nedokvitla a už sa rozhodla pučať zo spiacich očiek. Vidno, že k nám prichádza konečne jar a viac slniečka

Ahoj, prosím ťa ako sa staráš o cambriu keď sa jej takto darí? Tá moja je na tom tak isto ako keď odkvitla nič sa na nej nemení a už to bude aj vyše pol roka. Keď mi ju mamina kúpila vo výpredaji ( 2 eura) bola v dosť úbohom stave ale teraz je na tom lepšie už nemá ani také mäkké stonky ale stále nič
0 0
eny7 eny7

eny7 je offline (nepripojený) eny7

Moja zlta orchidejka , ked som ju vlani v lete dostala mala dve stonky, dnes uz ma tri a ta najdlhsia je dlha od listov 90 cm.
DSC00136.jpg  
DSC00137.JPG  
1/1
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

suesin Pozri príspevok
Ahoj, prosím ťa ako sa staráš o cambriu keď sa jej takto darí? Tá moja je na tom tak isto ako keď odkvitla nič sa na nej nemení a už to bude aj vyše pol roka. Keď mi ju mamina kúpila vo výpredaji ( 2 eura) bola v dosť úbohom stave ale teraz je na tom lepšie už nemá ani také mäkké stonky ale stále nič
No cambria je tá jediná podlhovastá hľuza, čo jej zboku vyhnala nová hľuza s tými pokrčenými listami. Ty si asi mala na mysli tú rozrastenú hluzovitú - to je oncídko a od nej som pri presádzaní oddelila takú menšiu časť, ktorá už tiež púšťa korienky. Hodne rosím z rozprašovača a naokolo mám aj misku s namočenými kamienkami. Priznám sa, pri presádzaní som zažila nepríjemný šok, v pôvodnom substráte bolo pod tredom rastlinu priveľa rašeliníka, tak veľa pohnitých koreňov muselo ísť preč. To isté pri Cambrii. Avšak, pri Oncídku som mala lepší výber subrstrátu, bol hrbší, priepustný, pri Cambrii som použila inú značku substrátu, nemeckú, na Orchideje a asi ju budem do smrti zatracovať. Vykapali mi v tom tri odnože aj s poctivými koreňmi oddelené o velkého trsu Cambrie, iba túto jedinú hluzu som zachránila, takmer nemala korene a ešte aj listu jej časom zožltli a opadli, zostala len holá, preto ma nsmierne teší, že už je jasné, že prežila, ked vyhnala aj ked s harmonikou novú hluzu, časom pribudnú aj dalšie si myslím, ale bude to beh na dlhú trať a najhoršie je, že bude kvitnúť až o pár rokov, ak sa pozviecha. Teraz neviem jej pôvodné foto priložiť, ale v mojom profile v albume ju mám odfotenú (tuším ako togrovaná kráska som ju nazvala, tam vidno aj to, aký to bol kedysi trs, kvetináč bol celý vyplnený jej koreňmi, substrát vytláčalo zvrchu von, preto som ju aj rozsadzovala, žial neúspešne..... a v albume je aj to žlté oncídko, sú zhruba z rovnakého času. Nijako mimoridne sa o ne nestarám, sú na parapete, cez obed pritieňujem, každé ráno rosím a polievam ich zhruba rovnako ako phaly, lebo teraz majú ešte málo koreňov, ale ked boli prerastené, tak zálievka bola raz za 3-5 dní, nasali sa a zbytok sa vylial. Asi tak . A plus som ich hnojila raz za mesiac, inak nič. Teraz samozrejme nehnojím a polievam tak, aby neboli premokrené ale ani preschnuté, kým sa zotavia.
1 0
maxipc maxipc

maxipc je offline (nepripojený) maxipc

Betina2 Pozri príspevok
Touto som sa odmenila včera, včera som ju fotila ešte cez celofán, dnes je už vystavená bez obalu v plnej kráse a jej dokvitajúca staršia sestrav marhulovej. Doma máme aj takúto ružový s tmavoružovým žilkovaním, takže si rozširujem sériu
tak tá ružová sa mi veľmi, véééééééľmi lúbi
Oxana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať