Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Mypa Mypa

Mypa je offline (nepripojený) Mypa

No bielu som presádzala asi už 2 krát. ale keď ona len kvitke, kvitne, kvitne a korene vyháňa. No nechcem s ňou veľmi hýbať, tak dúfam že dostane rozum a dá si oddych. A potom šup do nového kvetináča. Čo sa týka toho fľaku podstivo sledujem ale zatiaľ sa nešíri. Hneď zo začiatku som poprášila škoricou. Z rosenia to nebude. Ja v tomto období nerosím. A čo sa týka vandy, tú som dostala v októbri od kamarátky. Kúpila mi ju vo výpredaji a bola odkvitnutá. Tak som zvedavá akú bude mať farbu. AJ ty máš krásne orchidee a Anna Green nemá chybu je úžasná
Naposledy upravil Mypa : 14.05.11 at 18:12
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tak Vanda Ti určite pripraví poriadne prekvapenie! To bude iste zážitok, ked sa prvý kvet otvorí Ako na Vianoce, ked dostaneš niečo čo nečakáš Samozrejme v dobrom....
Jejda toto je fakt už posadnutosť alebo ako to nazvať, ja mám normálne také to vzrúšo, že akej bude farby, ked sem priložíš foto....tomu sa vraví závilosť Nech sa im darí...idem z netu rýchlo preč, už treba deti do postelí dať
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

milka 60 Pozri príspevok
Chlapci a dievčatá , možno je moja otázka , ale neviem kam s ňou,-neviete niekto ako sa dá vyrobiť pevnejší záves na kvetináč, aby nebol umelý ,kúpiť sa dá kovový , ale iba retiazkový a bojím sa , aby mi nepopadali orchidejky , keď budú zavesené na strome vlani sa mi totiž stalo , že sa tie držiaky ulomili , ale nie na orch , ale na surfiniach , neviem to nikde vygoogliť a pritom som to v nejakej relácii videla robiť z drôtu ale už neskoro
já mám plastový kvetináč na retiazke asi 6 rokov a ešte sa nestalo aby sa odtrhol,a býva dosť ťažký ked tam sú surfínie alebo muškáty,ešte by som kupila ak natrafím,lebo je fakt pevný
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

tady Pozri príspevok
Podľa mňa je to z nesprávnej zálievky, resp. korene sú zasolené. Používaš pri polievaní konduktometer? Určite máte tvrdú vodu, treba polievať dažďovou, alebo na 1 liter prevarenej vody ktorú máte doma pridať 2 litre destilky. Ja vodu preváram a ešte prelievam cez konvicu Britu a aj tak dosahuje hodnotu vodivosti vyše 400 a ešte keby som k tomu pridala hnojivo, to je jednoducho smrtiaci koktejl. Opäť sa opakujem, ale najlepšie informácie v tejto oblasti získaš na forum orchidej cz. Inak ak by si pokračovala v polievaní tvrdou vodou, orchideje prestanú kvôli zasoleniu dýchať koreňmi a príjmať vlahu a postupne Ti odídu.
ja polievam z vodovodu už dosť dlho, dažďovú vodu nemám kde zachytávať, už nepreváram ani nekupuje destilku, pri 50ks nereálne.
žijú, kvitnú, rastú
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Baby, pokial nemáte botanické druhy, tak hybridy, čo sú bežne v obchodoch dostať, tieč nie sú až také chúlostivé, tie znesú aj obyčajnú vodu z vodovodu. Prevára sa preto, aby sa odstránil chlór a tiež usadeniny a nečistoty odstátím padnú na dno.....S dažďovou vodou v meste by to bolo asi ešte horšie, a zachztávať niekde na vidieku - OK, to by bolo ideálne, ale tiež len pri výdatnom daždi a až "po odtečení sajrajtu a prachu" , čo sa zmýva zo začiatku, takže pokial dážd netrvá aspoň hodinu vkuse, tak neviem..... V meste ani nemáme na balkóne ako zachytávať....no dalo by sa, ale....kyselý a smogový dážd je horší než voda priamo z vodovodu....skôr je problém v tom, že väčšina orchidiek neznáša príliš vodu, z nejh sa rýchlo zasolí....Ale aj to sa dá vzriešiť častejším preplachovaním, prelievaním komplet kvetináča so substrátom, nehať pretekať aspoň 5 l na každý kvetináč....tým sa vyplavia nahromadené soli a koreňom sa odlahí príjmanie živín a kyslíku....Ale na toto už treba mať nie tvrdú vodu, takže asi tak....no ideálne podmienky vie vytvoriť málokto a je to aj finannče náročnejšie, takže pre nás "amatérov a miernych zanietencov" (schválne som to dala do úvodzoviek, ved nás to pestovanie určite baví a naplna, len na českých fórach mi niektorí pripadajú ako "profíci, zameraní vzslovene na botanické druhy, a to je už o inom, tomu treba venovať všetok volný čas aj fianncie) Ale naše fórum je mi aj tak srdcu bližšie. Takže dievčatá, moja mama žije v paneláku v meste, s orch. sa nepiple, nechá preschnúť, preliať, takmer spáliť oid slnka, nikdz vodu neprevárala, len im dala vodu z vodovodu, chlórovanú, neprevarenú, len odstátu na izbovú teplotu, nerosila ani raz, hnojivá nepoužíva a kvitnú jej stále, nikajú mimoriadnu pozornosť nemajú, nehnojjí....občas nejaká skape, ale preto neinvestuje do drahých druhov, len do tých lacnejších, dostupných.....proste sa tým netrápi....ja naopak ich piplem, rozprávam na ne, denne ich prezerám a kontrolujem a napriek všetkému, niketoré napadli škodci a teraz mi živoria , ale tiež si priebežne doplňam, podla možností a financii.....takže sa nestresujte a orchidky si radšej užívajte pre potešenie, aj prílišná starostlivosť im asi neprospieva....aj ked mama si asi nikdz nekúpi takú katlejku alebo brassavolu
0 0
anaja anaja

anaja je offline (nepripojený) anaja

Betina2 Pozri príspevok
skontroluj korene a vylúč možnosť prievanu.
tak som pozrela korene - začali schnúť, tak som ich ostrihala, presadila (ale nemala som originál substrát pre orchidei, tak som zvedavá či mi neodíde celá orchidea ). A možno bola aj v prievane, keďže som každé ráno vetrala na prievan...

a tu je moja orchidea ešte v "pohode" :
Snímka0345.jpg  
Snímka230.jpg  
1/1
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

anaja Pozri príspevok
tak som pozrela korene - začali schnúť, tak som ich ostrihala, presadila (ale nemala som originál substrát pre orchidei, tak som zvedavá či mi neodíde celá orchidea ). A možno bola aj v prievane, keďže som každé ráno vetrala na prievan...

a tu je moja orchidea ešte v "pohode" :
V žiadnom prípade ju nedávaj do normálnej hliny....ona potrebuje mať vzdušný hrubozrnný substrát bez prímesí zeminy a bez prašných častíc....na 100% odhnije, tým skôr ak je hlina ílovitá a ťažká, voda sa musí rýchlo odvázdať preč ....

Radšej ak nemáš borovicovú kôru, tak to daj dočasne do keramzitu alebo to 1-2 dni kludne nechaj len v originálnom kvetináči úplne bez substrátu, ked korene prečistíš a odstrániť všetky hnilé a usušené časti (všetky duté a na lahké stlačenie mäkké časti), potom rezné časti a poškodené konce posyp mletou škoricou alebo drveným aktívnym uhlím a nechal na novinách presušiť kludne aj 2 dni, kým sa rany zacelia a stiahnu, nwebol sa neuškodí jej to ...dovtedy si zožeň hrubozrnný substrát na orchideje, ale taký, čio má velké kúsky borovicovej kôry a prípadne kokočipsy a potom to zasaď pekne do toho substrátu, ak jej zostali nejaké zdravé korene, rýchlo sa pozviecha....péoliať ju môžeš až po 3-5 dňoch od zasadenia, ale môžeš povrch substrátu jemne rosiť. Pozri si link, ktorý priložila Milka pred asi 2 dňami, česká stránka, je ozaj vynikajúca, tak si pozri text presádzanie orchideí a k tomu je kompletná fotogaléria postupu. Vrelo odporúčam.
No a pozor na ten prievan. Najmä ak nie je vonku horúco. Ona síce potrebuje prívod čerstvého vzduchu, ale prievan jej môže a často aj ublíži, tak ako aj iným kvetom.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

anaja Pozri príspevok
tak som pozrela korene - začali schnúť, tak som ich ostrihala, presadila (ale nemala som originál substrát pre orchidei, tak som zvedavá či mi neodíde celá orchidea ). A možno bola aj v prievane, keďže som každé ráno vetrala na prievan...

a tu je moja orchidea ešte v "pohode" :
Ale rozkvitnutá je pekne
0 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

Ahojte baby, chcem sa spýtať, mám problém s jednou orchidkou, vyhnala síce 4 nové korene a list a začala aj púčiky tlačiť 3 ale postupne púčiky odchádzajú neviem prečo myslela som, že keď bude kvitnúť na žlto je to normálne že keď sa väčšie jemno zožltnú ako pred tým ale teraz úplne zoschli najskôr jeden čo bol najväčší a teraz aj druhý čo mám spraviť aby vydržal aspoň ten jeden, kvet je na svetlej strane má slnko, teplo, vlhko, ...
Poradte prečo sa jej nepáči???
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

suesin Pozri príspevok
Ahojte baby, chcem sa spýtať, mám problém s jednou orchidkou, vyhnala síce 4 nové korene a list a začala aj púčiky tlačiť 3 ale postupne púčiky odchádzajú neviem prečo myslela som, že keď bude kvitnúť na žlto je to normálne že keď sa väčšie jemno zožltnú ako pred tým ale teraz úplne zoschli najskôr jeden čo bol najväčší a teraz aj druhý čo mám spraviť aby vydržal aspoň ten jeden, kvet je na svetlej strane má slnko, teplo, vlhko, ...
Poradte prečo sa jej nepáči???
http://www.kvetyazahrada.sk/forum.php?ido=2238
http://webcache.googleusercontent.co...=www.google.sk
http://zahrada.artmama.sk/orchidea/p...i-opadalipreco

z toho čo som kedysi čítala, tak opadávajú najmä v jesenných a zimných mesiacoch, ked je nedostatok svetla
Nepremiestnila si ju? Skús jej dopriať dostatok vstela, primeranú záleivku, vzdušnú vlhkosť a nestresovať ju presádzaním v čase, ked začína kvitnúť, ak to nie je nevyhnutné. A najmä vylúč prievan alebo chlad od okennej tabule.
0 0
daira daira

daira je offline (nepripojený) daira

Ahojte dievcata, vcera som bola v baumaxe v trencine, mali ochidky rozne druhy po 6, 70€ phaly, miltonky, zyga, ale teda niektore boli v hroznom stave, plesnive substraty a vosky. Ale kedze som mala orchideovy chtic nakoniec som nasla pekne cimbitko v dobrom stave - teda myslim ze je to cimbitko.Ma dve stonky plne este nerozkvitnutych pucikov. Mate nejake rady ako ho pestovat? Na dalsich fotkach je moja prva phala, ktora mi po 4 mesiacoch naraz zhodila skoro vsetky kvety, najprv som bola nastvana ale potom som si na konci stonky vsimla, ze tam je asi keika, aj ked som si neni ista. Vzhladom na to, ze phala vyhnala asi 8 nivych korenov, novy list a teraz keiku -teda ak je to ona - asi preto mi tak rychlo odkvitli kvety nie???
IMAG0533.jpg  
IMAG0535.jpg  
IMAG0536.jpg  
IMAG0550.jpg  
IMAG0543.jpg  

IMAG0548.jpg  
1/1
0 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

Betina2 Pozri príspevok
http://www.kvetyazahrada.sk/forum.php?ido=2238
http://webcache.googleusercontent.co...=www.google.sk
http://zahrada.artmama.sk/orchidea/p...i-opadalipreco

z toho čo som kedysi čítala, tak opadávajú najmä v jesenných a zimných mesiacoch, ked je nedostatok svetla
Nepremiestnila si ju? Skús jej dopriať dostatok vstela, primeranú záleivku, vzdušnú vlhkosť a nestresovať ju presádzaním v čase, ked začína kvitnúť, ak to nie je nevyhnutné. A najmä vylúč prievan alebo chlad od okennej tabule.
všetko to čo si spomýnala dodržiavam, na má teplúčko, svetlo, vlhko- každý druhý deň jej orosím listy tak neviem prečo je taká som dosť nešťastná z toho lebo som čakala kedy mi niečo rozkvitne nanovo a teraz toto joj
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

daira Pozri príspevok
Ahojte dievcata, vcera som bola v baumaxe v trencine, mali ochidky rozne druhy po 6, 70€ phaly, miltonky, zyga, ale teda niektore boli v hroznom stave, plesnive substraty a vosky. Ale kedze som mala orchideovy chtic nakoniec som nasla pekne cimbitko v dobrom stave - teda myslim ze je to cimbitko.Ma dve stonky plne este nerozkvitnutych pucikov. Mate nejake rady ako ho pestovat? Na dalsich fotkach je moja prva phala, ktora mi po 4 mesiacoch naraz zhodila skoro vsetky kvety, najprv som bola nastvana ale potom som si na konci stonky vsimla, ze tam je asi keika, aj ked som si neni ista. Vzhladom na to, ze phala vyhnala asi 8 nivych korenov, novy list a teraz keiku -teda ak je to ona - asi preto mi tak rychlo odkvitli kvety nie???
To žlté je Oncidium. nie cymbidium.
A k tomu zhadzovaniu kvetov....no ťažko povedať, ked kvitla a niesla na sebe kvety 4 mesiace, tak už aj asi skončila normálne s kvitnutím. Aj tak kvitla docela dlho. A teraz sa otepluje, takže tak dlho nevydržia. Ja som tiež mala jednu od januára rozkvitnutú, držala na sebe asi 10 úplne rozvitých kvetov, no krása, a potom mi začali jedného dňa všetky takmer naraz odkvitať a nakoniec po cca 3 dňoch mi odkvitli kompletne, všetky na tej jednej phAle opadli takmer v 1 deň. A nemala žiadnu zmenu ani stres. Myslým, že toto riešiť netreba, ak tam nie je nijkaý problém...korene škodce a tak.
Ved vyháňa korene a nový list tak by to malo byť ok. Inak ja som si všimla, že moje phaly, pokial sú na začiatku kvitnutia, tak zastavia rast listov a ked začnú tlačiť nový lístoček, tak sa pomaličky schyluje ku koncu ich kvitnutia, a to býva tak v rozmedzí 2,5-4 mesiace. Niekedy však niektoré plodné phaly vzženú po pár dňoch alebo 2-3 týždňoch hned dalšiu kvetnú stonku, takže vlastne ani neoddychujú. Je to individuálne.
0 0
tady tady

tady je offline (nepripojený) tady

Betina2 Pozri príspevok
Baby, pokial nemáte botanické druhy, tak hybridy, čo sú bežne v obchodoch dostať, tieč nie sú až také chúlostivé, tie znesú aj obyčajnú vodu z vodovodu. Prevára sa preto, aby sa odstránil chlór a tiež usadeniny a nečistoty odstátím padnú na dno.....S dažďovou vodou v meste by to bolo asi ešte horšie, a zachztávať niekde na vidieku - OK, to by bolo ideálne, ale tiež len pri výdatnom daždi a až "po odtečení sajrajtu a prachu" , čo sa zmýva zo začiatku, takže pokial dážd netrvá aspoň hodinu vkuse, tak neviem..... V meste ani nemáme na balkóne ako zachytávať....no dalo by sa, ale....kyselý a smogový dážd je horší než voda priamo z vodovodu....skôr je problém v tom, že väčšina orchidiek neznáša príliš vodu, z nejh sa rýchlo zasolí....Ale aj to sa dá vzriešiť častejším preplachovaním, prelievaním komplet kvetináča so substrátom, nehať pretekať aspoň 5 l na každý kvetináč....tým sa vyplavia nahromadené soli a koreňom sa odlahí príjmanie živín a kyslíku....Ale na toto už treba mať nie tvrdú vodu, takže asi tak....no ideálne podmienky vie vytvoriť málokto a je to aj finannče náročnejšie, takže pre nás "amatérov a miernych zanietencov" (schválne som to dala do úvodzoviek, ved nás to pestovanie určite baví a naplna, len na českých fórach mi niektorí pripadajú ako "profíci, zameraní vzslovene na botanické druhy, a to je už o inom, tomu treba venovať všetok volný čas aj fianncie) Ale naše fórum je mi aj tak srdcu bližšie. Takže dievčatá, moja mama žije v paneláku v meste, s orch. sa nepiple, nechá preschnúť, preliať, takmer spáliť oid slnka, nikdz vodu neprevárala, len im dala vodu z vodovodu, chlórovanú, neprevarenú, len odstátu na izbovú teplotu, nerosila ani raz, hnojivá nepoužíva a kvitnú jej stále, nikajú mimoriadnu pozornosť nemajú, nehnojjí....občas nejaká skape, ale preto neinvestuje do drahých druhov, len do tých lacnejších, dostupných.....proste sa tým netrápi....ja naopak ich piplem, rozprávam na ne, denne ich prezerám a kontrolujem a napriek všetkému, niketoré napadli škodci a teraz mi živoria , ale tiež si priebežne doplňam, podla možností a financii.....takže sa nestresujte a orchidky si radšej užívajte pre potešenie, aj prílišná starostlivosť im asi neprospieva....aj ked mama si asi nikdz nekúpi takú katlejku alebo brassavolu
S tým zachytávaním vody, bývam v Bratislave a dažďovú vodu zachytávam z odkvapu blízkej kotolne, pri meraní konduktomerom má iba 12 jednotiek ak by bola silne znečistená konduktometer to ukáže. K spôsobu pestovania Vašej mamy - možno že má šťastie na vodu. Bola som u rodiny na strednom Slovensku a im z vodovodu tečie voda o vodivosti 212 jednotiek, čo je ideálne pre phaly. Keď si chcem niečo užívať pre potešenie musím urobiť všetko preto aby som pocit potešenia získala aj tým, že im doprajem to čo potrebujú.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

tady Pozri príspevok
S tým zachytávaním vody, bývam v Bratislave a dažďovú vodu zachytávam z odkvapu blízkej kotolne, pri meraní konduktomerom má iba 12 jednotiek ak by bola silne znečistená konduktometer to ukáže. K spôsobu pestovania Vašej mamy - možno že má šťastie na vodu. Bola som u rodiny na strednom Slovensku a im z vodovodu tečie voda o vodivosti 212 jednotiek, čo je ideálne pre phaly. Keď si chcem niečo užívať pre potešenie musím urobiť všetko preto aby som pocit potešenia získala aj tým, že im doprajem to čo potrebujú.
Dobre vedieť
No každý to robíme podla svojich možností a schopností a snažíme sa im dopriať všetko potrebné, aj preto o nich čítame a študujeme ....a tešíme sa všetci Nech sa im darí u každého a bude fajn
PS: To som nevedela, že BA je na tom tak dobre s dažďovou vodou, už aj utekám na balkón vystrčiť nejaké to vedro....len čím ho uchytím sme na 3.pos. a okap je daleko, no ved niečo pošpekulujem, tiež je tu dáka kotolna, snád mi to plastové vedro s vodou neukradnú...

a prilep fotečky, nech veme, čo pestuješ alebo si album vytvor v profile, radi si pozrieme
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Betina2 Pozri príspevok
Muž mi povedal, vraj na keramzit do podmisiek sa mám vykašlať, lebo aj tak je každá jedna orchidka v keramike, takže korene priamo do styku s vodou neprídu, aj ked ich postavím priamo do vody v podmiskách....
Aj ja to tak mam, pravdaze, nie su v keramickych, ale z um. hmoty, orig. priesvitne, tie do farebnych, tiez s dierkami a keramzitom a pod nimi podmisky s keramzitom, tam pekne stecu a odparuju sa, teraz uz presadzam priamo do tych farebnych, uriobim diery a dam podmisku s keramzitom. Priamo uz nerosim, voda sa vdy dostala niekde, kde nemala, nechce sa mi to stale utierat. To akvarko je vyborny napad.
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Dostala som2 biele krasavice, 1 nechce suseda, odcestovala a nema s nou trpezlivost, som ju presadila, ale dari sa jej a 2.som presadilamojej mame, bola krasna, taka velka, ale vzniklo vela suchych vzdusnych korenov, cela bola vyvratena, ona sa jej tiez nevie venovat. A na tuto by som sa chcela opytat, ci to bude kvet, viem, zla fotka, snad to niekto uvidi, je to ruzova dcerina, velmi sa tesi, ked zakvitne, uz som jej slubila aj 1 bielu.
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

henrieta3 Pozri príspevok
Dostala som2 biele krasavice, 1 nechce suseda, odcestovala a nema s nou trpezlivost, som ju presadila, ale dari sa jej a 2.som presadilamojej mame, bola krasna, taka velka, ale vzniklo vela suchych vzdusnych korenov, cela bola vyvratena, ona sa jej tiez nevie venovat. A na tuto by som sa chcela opytat, ci to bude kvet, viem, zla fotka, snad to niekto uvidi, je to ruzova dcerina, velmi sa tesi, ked zakvitne, uz som jej slubila aj 1 bielu.
tu je foto pucika?
IMG_2048.jpg  
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Betina2 Pozri príspevok
Muž mi povedal, vraj na keramzit do podmisiek sa mám vykašlať, lebo aj tak je každá jedna orchidka v keramike, takže korene priamo do styku s vodou neprídu, aj ked ich postavím priamo do vody v podmiskách....
najviac sa mi paci to akvarium, tam sa im musi dobre darit, ja ich mam takto, do misiek odtecie voda po namacani, alebo aj dolejem, lebo ich nerosim
IMG_2059.jpg  
IMG_2060.jpg  
IMG_2061.jpg  
1/1
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

no na korienčok to nevyzerá,skús dať foto z bližšia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať