Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Bety , daj pozor na Berry Oda , nemá rado premokrenie koreňov , veď kd si ich namočila pred sadením , nemusíš ich rosiť denne trošičku o pestovaní :

o to voni, , letnim ji venku a na zimu susim a chladim-15 stupnu. je ale pravda ze mi kvetla a rostla i v teple. takze bude asi tolerantni.no a je pravda ze velice rada dela keiky,vypada to jako kvet a nakonec je to keika. kvet kdyz roste tak je to docela tenke, keiky jsou tlustejsi,ale u mne to tak je a podle toho to pozna,. jinak pozor na koreny.docela radi a rychle uhniji kdyz je substrat moc mokry.
1 0
avonboy avonboy

avonboy je offline (nepripojený) avonboy

28/185/88:-) este nieco? :-) ...viac
ahojte priatelia, mohli by ste pisat aj za ake ceny kupujete svoje nove prirastky? to len ze v akyx cenovyx relaciax sa jednotlive druhy a farby pohybuju dakujem :-)
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

milka 60 Pozri príspevok
Bety , daj pozor na Berry Oda , nemá rado premokrenie koreňov , veď kd si ich namočila pred sadením , nemusíš ich rosiť denne trošičku o pestovaní :

o to voni, , letnim ji venku a na zimu susim a chladim-15 stupnu. je ale pravda ze mi kvetla a rostla i v teple. takze bude asi tolerantni.no a je pravda ze velice rada dela keiky,vypada to jako kvet a nakonec je to keika. kvet kdyz roste tak je to docela tenke, keiky jsou tlustejsi,ale u mne to tak je a podle toho to pozna,. jinak pozor na koreny.docela radi a rychle uhniji kdyz je substrat moc mokry.
neviem, kde pisat avonboy, nie je tam miesto, som sa velmi nahnevala, v baumaxe v BA boli orchi vylozene vonku, na slnku, vsetky za 6,99 spalene od slnka,preliate, aki ludia to tam pracuju, nabuduce im poslem kontrolu, snad 2 boli obstojne, 1 onci chcela kamaratka, ale ze nezlacnia, nemala ani korene, len nam ich bolo luto, budem im vzdy posielat soi, ved je to hanba...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Heni ja tiež v Baum som ešte nikdy nekúpila, aj tie "zlacnené" boli len o 2-2,5 Eura lacnejšie než origoš a to sa bavíme v cenových reláciach okolo 14-15 Eur za kus v ich normálnej cene, To isté v Ikei je za polovicu . O kvalite ani nehovorím. Bežné Phaly veľké jednostonkové zdravé v Ikei sú za bežnú ceny 4,99 a zdravé, veľké pevné. V BAu za to isté ale preliate, splálené, napadnuté chcú od 6,99 vzššie a to sú tie rastliny poóodstatne menšie a slabšie, a treba ich ihned presádzať, takže plus náklady na substrát.....o ničom.

Baby a dnes som objavila daľší pravdepodobný kvetný výhonok na ružovej Phale Ešte je len pidi, ale je to jasné. A rozvíja sa mi už druhý kvet na "bojovníčke" bordovej s bielymi flakmi, ktorú som mala v karanténe, mala sa dobre zakoreniť, prvý výhon som odstrihla aby sa nevzsilila kjvitnutím a ona napriek tomu o pár dní vztlačila ´ˇdalšiu stonky z druhej strany , Proste si presadila svoje. A kvetov bude 6 a sú aj krásne vzfarbené, napriek tomu, že dávku hnojiva dostali až pred týždňom, dovtedy len voda
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

milka 60 Pozri príspevok
Bety , daj pozor na Berry Oda , nemá rado premokrenie koreňov , veď kd si ich namočila pred sadením , nemusíš ich rosiť denne trošičku o pestovaní :

o to voni, , letnim ji venku a na zimu susim a chladim-15 stupnu. je ale pravda ze mi kvetla a rostla i v teple. takze bude asi tolerantni.no a je pravda ze velice rada dela keiky,vypada to jako kvet a nakonec je to keika. kvet kdyz roste tak je to docela tenke, keiky jsou tlustejsi,ale u mne to tak je a podle toho to pozna,. jinak pozor na koreny.docela radi a rychle uhniji kdyz je substrat moc mokry.
Milka, ja len ráno trošku substrát poprášim rosou, lebo vela korienkov mi zostalo vonku a je na parapetye, kde mi od východu slnka svieti, okolo 9,00 je tam už docela teplo, ale ráno im slnko dopriavam, až okolo 11 začínam trochu pritieňovať. A akolo 12 zatiahnem tam, aby na ne vôbec nesvietlo, ale zároveň aby mali ropzptýlené svetlo. Zatial sa nespálili a dúfam, že ani nespália. Tie korienky na povrchu sú suchšie už okolo obeda, ale vlhkosť je ozaj len na povrchu substrátu, denne to navečer kontrolujem špajlou. Ale dík za radu. Budem ešte pozornejšia
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Rozkvitla mi bletilla , mala byť žltá
ochracea 010.jpg  
ochracea 008.jpg  
1/1
1 0
jana- jana-

jana- je offline (nepripojený) jana-

milka 60 Pozri príspevok
Rozkvitla mi bletilla , mala byť žltá
Milka, ved aj tato je peknucka,zltu si este kupis
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ja som sa dnes konečne odhodlala oddeliť jednu kejku. Tak som zvedava. Mám ich viac, uvidíme, čo urobí táto prvá
1 0
hena777 hena777

hena777 je offline (nepripojený) hena777

Dnes som nasla odkvitnutu Dendrobiu nobile ale na substrate pochodoval taky malinky akoby pavucik,tak som ju radsej nekupila...pomoze,ak kvet hned presadim do novej zeminy?
0 0
hena777 hena777

hena777 je offline (nepripojený) hena777

Mne sa tato zda prave sucha...som ju poriadne pozrela,asi to prave dostali a nestihli ich este poliat v ikey teraz mali zevraj nadherne,len som sa tam nedostala byvam trosku daleko....
0 0
suesin suesin

suesin je offline (nepripojený) suesin

baby ako mám donútiť kvitnúť dendróbium nobile? Starám sa oň, polievam, má miesto kde je slnko, rastú mu nové rastlinky za ten rok a pól mu narástli 4 ale nie a nie kvitnúť už som skúšala aj šokovú terapiu dala som ho do chladu na týždeň a nič.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

hena777 Pozri príspevok
Dnes som nasla odkvitnutu Dendrobiu nobile ale na substrate pochodoval taky malinky akoby pavucik,tak som ju radsej nekupila...pomoze,ak kvet hned presadim do novej zeminy?
Ak tam bol pidi pavúčik ledva viditeľný, určite to nekupuj. Mohol bz to byť roztočec alebo roztoč a to je riadna pliaga....kuk vyššie. A listy nemala také akoby s bledými vycicanými flakmi, hlavne zo spodnej strany? Lebo to by bolo ono, volným okom na prvý pohľad ťažko viditeľné, občas po sebe na tých vycicaných miestach necháva také čierne bodečky, neviem, či sú to vajíčka alebo ich trus. A niekedy, ale nie vždy aj taký lepkavý povrch. Ak sa To toto dostane medzi rastliny a rozšíri, tak amen tma.

Inak tento rok bude asi docela dosť hávede...už sa začínajú aj vonku na mäte objavovať zelené vošky, tak ich treba ihned brať útokom....a to som si myslela, že aromatické rastliny neoblubujú...navyše poblíž mám niekoľko plektrantov, čo by mali háved odpudzovať, teda spoň na komáre a muchy sa to tvári, že účinkuje....takže som dúfala Ale našťastie len začínajú, už som zasiahla. Len teraz aj mravce dosť povzliezali kde kade aj na poschodia a tieteda lúbia háveď aj choroby roznášať Ako sa nadobro zbavím tých mravcov ?...ale niečo relatívne bezpečné, máme doma 2,5 r.dieťa.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

suesin Pozri príspevok
baby ako mám donútiť kvitnúť dendróbium nobile? Starám sa oň, polievam, má miesto kde je slnko, rastú mu nové rastlinky za ten rok a pól mu narástli 4 ale nie a nie kvitnúť už som skúšala aj šokovú terapiu dala som ho do chladu na týždeň a nič.
Nobile má radšej chladnejšie a po období rastu treba niekľko týždňov sušiť (vôbec nepolievať) aby hluzy vyzreli. Osobne ju nemám, máme na ňu priteplý byt. Skúsenejší to tu už rozoberali, skús vyhladať tiež aj na odporúčaných stránkach.
0 0
hena777 hena777

hena777 je offline (nepripojený) hena777

dakujem za radu to si ju urcite nekupim...nenasla som na listoch nic,ale zospodu som sa ani nepozerala...proti tym roztocom sa dava aj daka prevencia? alebo proti inym malinkym ,,domacim,, zvieratkam co byvaju v kvetinacoch?
0 0
lesslie lesslie

lesslie je offline (nepripojený) lesslie

suesin Pozri príspevok
baby ako mám donútiť kvitnúť dendróbium nobile? Starám sa oň, polievam, má miesto kde je slnko, rastú mu nové rastlinky za ten rok a pól mu narástli 4 ale nie a nie kvitnúť už som skúšala aj šokovú terapiu dala som ho do chladu na týždeň a nič.
ja tie moje pekne trapim a aj tak sa mi odvacia zakazdym ked domov pridem po troch tyzdnoch ....ja som kupila dendrobium nobile v lete, kvitlo ako zblaznene, niekedy v septembri mi odkvitlo tak som ho prestala uplne polievat a poliala som ho znova az v novembri, tie hluzy sa cele scvrkli, zosuverili ale boli stale zelene, opadali mu listy, a ked som ho zacala polievat tak ako phaly (raz za tri tyzdne s hnojivom a lignohumatom) pekne mu vyrasili puciky a jedna keika a zakvitlo mi sice nie z kazdeho kolienka ale zakvitlo...potom ked odkvitlo tak som ho znovu nepoliala 6tyzdnov a pri nasledujucej zalievke znova vyrasili puciky z kolienok, odkial este nekvitlo a kvietky boli ovela vacsie ako tie predtym, keika sa drzi na mamine este stale, odspodu vyhana nove rastlinky
ja ked som ho kupila tak 6 hluz bolo v jednom kvetinaci, tak som ich rozsadila tak, ze jedna stara hluza s jednou novou, boli spolu spojene, vtedy vyhnali kopec krasnych dlhych korenov a po suseni a nepolievani to uz islo same...
neletnim ho, stale je na okne pri phalach, ziadne striedanie teplot, nic..paci sa mu tam celu zimu tam bolo aj teraz je tam a to je na juznom okne s miernym pritienenim
Naposledy upravil lesslie : 27.05.11 at 16:06
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

hena777 Pozri príspevok
dakujem za radu to si ju urcite nekupim...nenasla som na listoch nic,ale zospodu som sa ani nepozerala...proti tym roztocom sa dava aj daka prevencia? alebo proti inym malinkym ,,domacim,, zvieratkam co byvaju v kvetinacoch?
Najlepšou prevencou je nedoniesť si to domov s novou rastlinou, preto treba poobzeraz všetky listy, pazuchy listov, aj stonku a zadnú stranu kvetov, aj tam lúbia byť, proste nájsť si čas na kompletnú kontrolu pred tým, než ju kúpiš. A tiež si dobre pozrieť v čom ja zasadená - či nie je substrát plesnivý alebo hnilý alebo trvale premokrený, či nezapácha hnilobne, či v ňom niečo nelezie alebo neposkakuje. Čokolvek podozrivé je pre mňa nesúce na kúpu....žiaľ občas sa stane, že nejaké to vajíčko alebo zárodok škodvu si človek voľným okom nevšimne. Preto je po kúpe a rozbalení rastlinky doma docela vhodné mať ju nejaký čas, aspoň 2-3 týždne mimo ostatných, aby nedošlo k prípadnému prenosu chorôb alebo škodcov na už udomácnené staršie rastliny. V zásade bz sa rastliny nemali navzájom dotýkať, určite nie aspoň zo začiatku, denne ju treba kontrolovať a ked sa nič neudeje ani nezmení, nič sa neobjaví, tak ju môžeš pridať k ostatným a radovať sa z nej. Ak dodržíš tieto opatrenia, urobíš pre ne maximum. Ak sa ale už niečo vyskytne, treba to riešiť okamžite a neodkladať zásah. Trebárs aj chemickými postrekmi ak sa dá - na to určenými, sú bežne dostať v drogériach a záhradných centrách či kvetinárstach. Tam Ti poradia čo a ako.
Prajem Ti veľa radosti z orchidiek.

PS: Ak sa chceš dozvedieť maximum, vygoogluj si " roztočce, v čštine svilušky, potom vlnatky, vošky (česky mšice), strapky, puklice........

alebo len jjednoducho - choroby a škodci na orchidejách a pod. stránok aj fotografíí Ti vyhodí neúrekom.
0 0
lesslie lesslie

lesslie je offline (nepripojený) lesslie

Betina2 Pozri príspevok
Nobile má radšej chladnejšie a po období rastu treba niekľko týždňov sušiť (vôbec nepolievať) aby hluzy vyzreli. Osobne ju nemám, máme na ňu priteplý byt. Skúsenejší to tu už rozoberali, skús vyhladať tiež aj na odporúčaných stránkach.
aaaaale urcite by sa darilo nobilkovi aj u teba ja mam v byte v lete aj 29stupnov, kedze mam vsetky okna na juh a tak inde ich mat nemozem a preziva a dokonca ma aj tesi to treba len skusit, kupit ho a uvidis, ci sa mu bude u teba pacit v zime mam tak 19stupnov v byte a to sa mu paci tiez...takze bud to moje dendrobko je vynimocne, ze sa mu u mna paci vsetko alebo je naozaj velmi prisposobive
0 0
hena777 hena777

hena777 je offline (nepripojený) hena777

myslela som na ten biplantol,ze to by mohlo zabrat aj preventivne...len tu ho nemaju asi
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

lesslie Pozri príspevok
aaaaale urcite by sa darilo nobilkovi aj u teba ja mam v byte v lete aj 29stupnov, kedze mam vsetky okna na juh a tak inde ich mat nemozem a preziva a dokonca ma aj tesi to treba len skusit, kupit ho a uvidis, ci sa mu bude u teba pacit v zime mam tak 19stupnov v byte a to sa mu paci tiez...takze bud to moje dendrobko je vynimocne, ze sa mu u mna paci vsetko alebo je naozaj velmi prisposobive
Tak ja ho teda niekedy skúsim
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

hena777 Pozri príspevok
myslela som na ten biplantol,ze to by mohlo zabrat aj preventivne...len tu ho nemaju asi
Pozri si moje príspevky aj niekoľko dní dozadu, pridala som tam českú stránku na Biplantol. Tam máš popísané o rôznych výárobkoch Biplantol na čo sú vhodné. Inak mne najlepšie vychádza cena z Nemecka, aj s nákladmi na dopravu to asi bude naj . Na budúci týždeň ho snáď konečne objednám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať