Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
sayly Pozri príspevok
Na Tvojom mieste by som najprv skontrolovala korienky, keď mäknú listy väčšinou je problém v koreňoch, no popozeraj, či ju aj niečo necicia...poradím Ti viac keď budem vedieť stav koreňov (1 deň bez substrátu jej neublíži), ráno by Ti poviem, čo s ňou podľa stavu korienkov, možno bola premočená a začali jej odhnívať, na premokrenie treba dávať veľký pozor, orchideiky znesú skôr sucho ako mokro...tak to skontroluj a daj vedieť
a to ju mam vytiahnut zo substratu aj ked je plne rozkvitnutá? má strasne vela korenov a vsetky su krasne zelene, i ked je pravda, ze srdiecko sa mi zda nestabilne, a to sa hovori, ze to je v korenoch. takze ju mam vytiahnut, odfotit a znova zasadit do substratu?
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Ivus44,
ak je srdiečko nestabilné, môže ísť o hnilobu vo vnútri. Niekedy zvonku sa zdá byť všetko v poriadku, ale hnilobný proces vo vnútri môže byť v pokročilom štádiu. Z vlastnej skúsenosti - o dva dni po prinesení domov prišla o všetky listy a v obchode vyzerala veľmi pekne. Ďalšia skúsenosť, že pri kupovaní nestačí pozrieť korene ,listy, ale aj srdiečko rastliny.
Treba vyskúšať jemne pohýbať listami do strany a dobre prezrieť srdiečko ,či nie sú mokré fľaky pri krčku .Ak má korene plné, zelené možno to nebude v koreňoch, iba ak by odhnívala zo stredu.
Naposledy upravil Ma-Ba : 08.07.09 at 09:13
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ivus44 Pozri príspevok
a to ju mam vytiahnut zo substratu aj ked je plne rozkvitnutá? má strasne vela korenov a vsetky su krasne zelene, i ked je pravda, ze srdiecko sa mi zda nestabilne, a to sa hovori, ze to je v korenoch. takze ju mam vytiahnut, odfotit a znova zasadit do substratu?
no ak má veľa zelených koreňov, tak v tom to nebude, horšie to bude, ak naozaj odhníva srdiečko, neviem, či sa to dá zachrániť, takú skúsenosť nemám, stáva sa to ak sa do srdiečka pri polievaní, hnojení, alebo postrekovaní dostane voda
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Ma-Ba Pozri príspevok
Ivus44,
ak je srdiečko nestabilné, môže ísť o hnilobu vo vnútri. Niekedy zvonku sa zdá byť všetko v poriadku, ale hnilobný proces vo vnútri môže byť v pokročilom štádiu. Z vlastnej skúsenosti - o dva dni po prinesení domov prišla o všetky listy a v obchode vyzerala veľmi pekne. Ďalšia skúsenosť, že pri kupovaní nestačí pozrieť korene ,listy, ale aj srdiečko rastliny.
Treba vyskúšať jemne pohýbať listami do strany a dobre prezrieť srdiečko ,či nie sú mokré fľaky pri krčku .Ak má korene plné, zelené možno to nebude v koreňoch, iba ak by odhnívala zo stredu.
Tie mokré fľaky vyzerajú takto. Toto je prípad orchidei, napadnutej pred 3-4 mesiacmi bakteriózou, ktorú sa mi podarilo zlikvidovať.Teraz, keď boli phaly cez deň vonku, možno dostala pár kvapiek dažďa navyše a tá pliaga /prepáčte za výraz/ je tu znova. Mokré fľaky sú zasypané ENDIEX-om. Rastliny, ktoré už boli raz napadnuté sú citlivejšie a je treba dávať na ne pozor. Potrebujú viac sucha, pohyb vzduchu a teplo.
Ak je toto aj Tvoj prípad Ivus44, je treba napadnuté listy odstrániť, srdiečko vyčistiť-opatrne a zasypať ENDIEX-om/nešetriť/, niekto používa škoricu, ale s tým nemám skúsenosť. Potom už len čakať, či to zaberie a hniloba sa zastaví, alebo srdiečko sčernie a uschne, ale aj vtedy je nádej, že vyženie zo spiaceho očka novú rastlinu, najmä, ak má pekné korene.
Ak toto Tvoj prípad nie je a príčina zvädnutých listov je neznáma, myslím, že by bolo dobré odstrihnúť kvetný stvol a odbremeniť rastlinu nech sa nevyčerpáva,ak ju nechceš presadiť dať ju na svetlo a správať sa k nej ako k ostatným - a čakať. No toto je len môj názor, možno iní majú iný názor.
Naposledy upravil Ma-Ba : 08.07.09 at 13:42
Obrázok 114.jpg  
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Ale tieto nové prírastky našťastie napadnuté nie sú.
Obrázok 092.jpg  
Obrázok 096.jpg  
Obrázok 099.jpg  
Obrázok 104.jpg  
Obrázok 106.jpg  

Obrázok 108.jpg  
Obrázok 110.jpg  
1/1
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ma-Ba Pozri príspevok
Ale tieto nové prírastky našťastie napadnuté nie sú.
Tá žltá je úžasná, padla mi do oka.
0 0
tara464 tara464

tara464 je offline (nepripojený) tara464

Cawte,ja som si bola pre borovicovu koru do hory a do toho som si presadila orchideu.po kratko case mi na parapete zacali liezt malinke chrobacky.teraz su uz aj v hline,na listoch a srdiecku.neda sa mi to ani odfotit co to je take malinke a strasne rychlo to beha neviete my poradit co to je ??
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

Mne sa podarilo tento zazrak
orchidea 002.jpg  
orchidea 008.jpg  
orchidea 009.jpg  
1/1
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

tara464 Pozri príspevok
Cawte,ja som si bola pre borovicovu koru do hory a do toho som si presadila orchideu.po kratko case mi na parapete zacali liezt malinke chrobacky.teraz su uz aj v hline,na listoch a srdiecku.neda sa mi to ani odfotit co to je take malinke a strasne rychlo to beha neviete my poradit co to je ??
no ak si si bola takto pre kôru, dúfam, že si ju sterilizovala pred zasadením orchideiky, robí sa to tak, že sa poriadne umyje, dezinfikuje a dá sa prepiecť do rúry, aby všetky parazity zahynuli...no neporadím Ti s tými potvorkami, skús nejaký postrek, aj na inú pliagu, možno to zaberie, ale určite sterilizuj tú kôru, aj pre takéto niečo nemám rada kôru a tak do nej nesadím...pre istotu
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
tara nemozes dat na orchidei koru rovno z lesa.musis ju najprv vela krat preliat vriacou vodou,nechat vysusit a sterilizovat v mikrovlnke.aspon mne to tak radili a nemala som ziadne potvory.radsej tu orchideu vyber.
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Ahojte. Posielam fotky mojho srdiecka aj korenov ,,zatial z vonku,,. Ma-ba, ziadne flaky som tam nezbadala. Skuste na tie fotky mrknut a ak poviete, aby som ju vytiahla zo substratu, tak to zajtra urobim. No ja som orchidku este nikdy nepresadzala tak mam obavi, ze ci jej tym neublizim.
DSC02609.jpg  
DSC02610.jpg  
DSC02611.jpg  
1/1
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Zaujímal by ma ten prvý obrázok, tam vľavo dole nie je to čierny okraj listu? Pri zväčšení je obrázok matný. Nemohla by si odfotiť list zhora, nakoľko je zvädnutý?
Z týchto obrázkov mne sa zdá v poriadku. Korene sú krásne, nové špičky ideálne. No neviem. Možno by jej pomohlo presadiť, ale možno aj nie. Tie nové špičky sa môžu poškodiť,zastaví sa rast koreňov. Treba to zvážiť, ak sa rozhodneš presadiť, môžeš si substrát namiešať sama.
Ešte jedna otázka - ako polievaš?
Toto nestačí preliať vodou. Skúsila by som ešte namočiť kvetináč do vlažnej dažďovej vody aspoň na pol hodinu, tak aby boli korene zelené - použijem výraz - skoro až napuchnuté - nasaté.
Môj názor - ja by som nepresádzala. Tu je naozaj ťažké poradiť, musíš sa rozhodnúť sama.
Naposledy upravil Ma-Ba : 08.07.09 at 20:16
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Mno ten list budem moct zajtra odfotit zhora. Co sa tyka polievania, striedam to tak, ze raz prelievam prevarenou vodou a raz vodou s hnojivom. nenamacam a nenechavam odstat. iba prelievam. a ako su tieto tepla, vychadza to tak, ze aj kazde 4 dni ich treba preliat, aby neschli. a co sa tyka dazdovej vody, nie som jej zastancom pretoze dazdova voda so sebou zo vzduchu zoberie vsetky necistoty, okrem kys. dazdov je tam mnoho inych nebezpeci pre orchidku podla mojho nazoru takze prevaram.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ivus44 Pozri príspevok
Mno ten list budem moct zajtra odfotit zhora. Co sa tyka polievania, striedam to tak, ze raz prelievam prevarenou vodou a raz vodou s hnojivom. nenamacam a nenechavam odstat. iba prelievam. a ako su tieto tepla, vychadza to tak, ze aj kazde 4 dni ich treba preliat, aby neschli. a co sa tyka dazdovej vody, nie som jej zastancom pretoze dazdova voda so sebou zo vzduchu zoberie vsetky necistoty, okrem kys. dazdov je tam mnoho inych nebezpeci pre orchidku podla mojho nazoru takze prevaram.
mne sa zdá málo poliata, korene by mali byť sýtej zelenej farby, takto dobiela sa sfarbujú korene keď sú suché, prelievaj častejšie v týchto teplách, aj pri nedostatku vlahy môžu meknúť a harmonikovieť listy
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Ahojte. No a mojej phale odpadol aj posledný kvietok. Teraz neviem, mám ju odstrihnúť nad tretím očkom hneď, alebo mám ešte chvíľu počkať? Ako asi dlho a čo potom s ňou? Ďakujem za každú radu. Mám iba jednu aj to prvý krát.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
ak chces stonku odstrihnut mozes aj hned.ja nestriham lebo vyhanaju aj na starych stopkach,len niekomu to vadi ze je tam suchy pahyl.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
mate niekto skusenosti s dendrobium berry oda?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

sayly Pozri príspevok
mne sa zdá málo poliata, korene by mali byť sýtej zelenej farby, takto dobiela sa sfarbujú korene keď sú suché, prelievaj častejšie v týchto teplách, aj pri nedostatku vlahy môžu meknúť a harmonikovieť listy
Neviem či toto nie je aj môj prípad. Dostala si môj email?
0 0
ivanka gertka ivanka gertka

ivanka gertka je offline (nepripojený) ivanka gertka

Mám krásnu, ale troška netypickú orchideu. Z paličky sa začali vyháňať listy a korene a narástli aj 3 paličky na ktorých je aktuálne 16 kvetov a ešte dalšie púčiky rastú, podarilo sa mi však ju zlomiť práve v tom mieste kde rastú listy a korene, tie sú však neporušené. Moja otázka teda znie či môžem uplne odstrihnúť orchideu v zlomenom mieste a zasadiť do kochlíka ked má asi cca 10cm korene? chytí sa? Čo s nou mam teraz robiť, je mi lúto vyhodiť celú zlomenú časť z krásnymi 16timi kvetmi.

dakujem za každú reakciu

Ivana
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Neviem presne kde si ju zlomila. Asi by bolo dobre pripojiť foto. Je to srdiečko? To si zlomila? Alebo len to čo ti kvitne. Ak to, tak si ju daj do vody a bude ti robiť radosť vo váze. Len ti dobre nerozumiem, lebo píšeš, že ju chceš presadiť, tak neviem čo sa stalo a kde sa ti vlastne ulomila. Škoda, že si otvorila novú tému, ale asi si tu nová, tak asi ešte dobre nevieš chodiť v témach. Tému orchideii už máme založenú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať