Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
hena777 hena777

hena777 je offline (nepripojený) hena777

Ahoj,

daj do crepnika vodu a upevni rastlinku tak, aby nebola namocena vo vode ( skus konstrukciu zo spajdiel). Rozried lignohumat ak mas,a to kde mali byt korienky postrekuj kazdy druhy den...mne to zabralo a rastlinka vyhnala behom mesiaca nove korienky a uz aj dva nove listky
0 0
Miuška1988 Miuška1988

Miuška1988 je offline (nepripojený) Miuška1988

Jéj ďakujem a z rastlinky teda nemá byť namočené nič, ani ten hlúb? A čo je pre boha lignohumat? Vidím, že som ešte veľký amatér a mám sa čo učiť :P
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Miuška1988 Pozri príspevok
Jéj ďakujem a z rastlinky teda nemá byť namočené nič, ani ten hlúb? A čo je pre boha lignohumat? Vidím, že som ešte veľký amatér a mám sa čo učiť :P
ja mám takých "pacientov" v takomto skleníku ako je na tej to stránke, na spodku je voda
http://www.porada.sk/t71605-p1212-pe...-orchidei.html
0 0
Miuška1988 Miuška1988

Miuška1988 je offline (nepripojený) Miuška1988

Lujza.j
A v prípade, že by som spravila taký skleník, ako máš na tej fotke, ako často vymieňať vodu, prípadne mám aj postrekovať listy?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Miuška1988 Pozri príspevok
Lujza.j
A v prípade, že by som spravila taký skleník, ako máš na tej fotke, ako často vymieňať vodu, prípadne mám aj postrekovať listy?
listy nestriekam, a vodu nevymieňam, ale dolievam každý tu má svoj záchranný proces, toto je môj v skleníku ala "milka60", netvrdím že je naj, ale korienky rastú.
0 0
Miuška1988 Miuška1988

Miuška1988 je offline (nepripojený) Miuška1988

Super, ešte raz ďakujem, dúfam, že sa mi ju podarí zachrániť
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

tady Pozri príspevok
V Rakúsku, že sú lepšie podmienky na pestovanie Vánd? Neviem ako ste sa k tomu dopracovali je to predsa susediaca krajina čiže podobné= podnebie. Vandy sa predsa nepestujú na parapetných doskách! Preto odišla. Ja ich mám 8 ks a darí sa im. A k tým ohlasom na môj príspevok, prepáčte nevedela som, že som behla na nejaké účtovnícke fórum a za ďalšie odpovede typické pre slovákov, najlepšia obrana je útok!
Ppdla mna mala tady len zlu naladu, tak sa trosku postazovala a vyliala si svoje srdce. Ved staci vyguglit a for o orchideach je viac, nez stihnes precitat, nakoniec su aj ceske, ako si spominala. No a ze cestovky neporiadaju zajazdy, za to tu nikto nemoze, staci si kupit listok na vlak alebo autobus a odviezt sa, ved dnes sa da ist vsade, aj do Ameriky, nieto len do Drazdan. A nie je nic lahsie, nez si zalozit stranku, aj s moznostou prispievania odbornikov, staci zohnat trosku reklamy a budes mat aj peniaze. Ja sice nie som uctovnicka, uz vobec nie spickova, poznam tuto stranku, lebo tu najdem zakony, potrebne tlaciva, atd...
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Miuška1988 Pozri príspevok
Prajem pekný deň!
Mala by som otázku: Je možné zachrániť rastlinku, ak mi na nej kompletne odhnili korene? Všetky som obstrihala až po taký „hlúbik“, z ktorého vyrastajú a odstrihla som aj 4 staré listy, ktoré začali vädnúť. Ostal mi len ten „hlúb“ a z neho vyrastajúci jeden starší list, ale pevný a zdravý, a jeden mladý list, ktorý mi vyhnala asi pred troma týždňami.
ďakujem za radu, nerada by som o ňu prišla.
da sa skusit vela sposobov, zavisi aj od toho, ci je jadro zdrave, ja uz robim tak, ze rovno zasadim do kory, nenamacam aspon mesiac, len postrekujem vychadzajuce korene, koru, lebo potom nemusim uz presadzat, ale kazdy tu ma svoje overene metody...
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Prosim vas, pisali ste nedavno, ze delite nobilko, nemozem najst ten prispevok, u dcery su 2 bocnem, male aj s kratkymi korienkami, neviem, ci ich mozem oddelit, lebo akoby usychali, mat. rastlina je dost vystavena, neviem, ci neznasa toto teplo, nemala by snad zachranit aspon tie male bocne, dakujem
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

henrieta3 Pozri príspevok
Ppdla mna mala tady len zlu naladu, tak sa trosku postazovala a vyliala si svoje srdce. Ved staci vyguglit a for o orchideach je viac, nez stihnes precitat, nakoniec su aj ceske, ako si spominala. No a ze cestovky neporiadaju zajazdy, za to tu nikto nemoze, staci si kupit listok na vlak alebo autobus a odviezt sa, ved dnes sa da ist vsade, aj do Ameriky, nieto len do Drazdan. A nie je nic lahsie, nez si zalozit stranku, aj s moznostou prispievania odbornikov, staci zohnat trosku reklamy a budes mat aj peniaze. Ja sice nie som uctovnicka, uz vobec nie spickova, poznam tuto stranku, lebo tu najdem zakony, potrebne tlaciva, atd...
Henrieta, podla mna nešlo v príspevku od Tady o obsah, ale o formu, akou to napísala (bolo z toho cítiť akési pohŕdanie a opovrhovanie nad laickosťou tohto fóra)...nuž všetci sme nejakí a všetci máme "svoje dni" a nie všetci sme vo všetkom profíci . A podla mňa nejaké odlišnosti medzi Rakúskom a Slovenskom sú...v Rakúsku nepanuje závisť a nenávisť ako tu ale to je všetko op ludoch a ich predsudkoch , 50 rokov nám vštepovali, čo máme a musíme robiť, tak sa nie je čo diviť, že ešte aj po 20 rokoch od nežnej máme takéto stavy....určite aj stres robí svoje...

Ale k veci...trošičku sa toho Rakúska zastanem - je tam predsa len trochu iné podnebie...teda aspoň na väčšine územia než na veľkej časti SR, záleží kde bývaš a ako to tam vyzerá....Možno niekde pod Tatrami alebo na Fatre je to rovnaké, to ja ale neviem posúdiť, nebývam tam. Kým my tu v BA máme prevažne suchý a teplejší vzduch v lete a suché mrazivé (ale nie zas také ako na severe) zimy prevažne bez snehu alebo len s obmedzeným množstvom....v Rakúsku je tá klíma o dosť vlhkejšia (ak vynechám Viedeň a niektoré mestá v údolí Dunaja. Naozaj môžem potvrdiť, že napríklad v Alpách všeobecne (samozrejme nie priamo na vrcholkoch) sa orchidejám v tých ich drevených Tirolských domoch darí. A veľmi. Sama som sa vlani divila, ked v pomaly každej reštaurácii a obchodíku mali na okenných parapetoch zvnútra nádherné orchidky, zdravé, velké, olistené a s množstvom kvetov, ked som sa domácej pani pýtala, ako sa im venuje, čo im dopriava, povedala, že vlastne nič, len pramenitú odstátu temperovanú vodu a občas trošku nariedeného kravinca alebo slepačinca. Všetko Bio kvalita samozrejme z vlastných zvierat. A hodne vetrajú Ten vzduch je tam proste iný.
To ale neznamená, že sa nebude dariť orchidkám u nás, len pretože sme Slováci. Ked sa im patrične venujeme, odvďačia sa aj tu A navyše sú docela prispôsobivé (väčšina .. mne teda nejde miltoniopsis, zostal jediný, vzdávam sa po 3 pokusoch, ale na podhorí by sa mu iste páčilo....jednoducho je to aj o výbere vhodného druhu Asi naň nemám podmienky. A dnes je možností naozaj habadej, aj na cestovanie, aj informácii je už chvalabohu dosť, len netreba čakať, až nám to niekto rovno pod nos donesie.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

henrieta3 Pozri príspevok
Prosim vas, pisali ste nedavno, ze delite nobilko, nemozem najst ten prispevok, u dcery su 2 bocnem, male aj s kratkymi korienkami, neviem, ci ich mozem oddelit, lebo akoby usychali, mat. rastlina je dost vystavena, neviem, ci neznasa toto teplo, nemala by snad zachranit aspon tie male bocne, dakujem
Ja by som to robila takto, možno niekto má aj leší návod alebo fotky

Heni, ak vyrastajú priamo z bázy zo substrátu vedla starej hluzy, teda zdola, tak vezmi dobre ostrý sterilný nôž, odkry zeminu a tam kde je spojenie medzi materskou rastlinou a dcérou (neviem to miesto presne pomenovať), tak opatrne prerežeš. Najskôr to nájdi a uvidíš. Ale mala by mať aj dcéra už dostatok velkých korienkov a najmä doporučuje sa pri delené ponechať na každej rastline aspoň 3 hluzy, pričom aspoň jedna by mala byť tá stará (zásobáreň pre mladé, než vyrastú a dozrejú).

Ak vyrastajú z boku už v určitej výške na materskej hluze a už majú aj dostatok korienkov vo vzduchu, tak nožom odrežeš opatrne aj s časťou materskej rastliny tú novú (ako ked vrúbluješ (?), tak to akoby vylupneš), necháš reznú ranu zaschnúť a potom zasadíš. Ale tak aby hluza bola nad zemou a korienky čo najviac v zemi - kôre. A viac pokope a do malého kvetináčika.

Veľa šťastia.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ak by to niekoho ešte zaujímalo, deliť dendróbko (nobile) sa dá aj inak:

Rostlinu lze množit dělením trsů při přesazování. Vyzkoušet můžete i množení pomocí řízků ze starších hlíz, které často samy odpadnou. Každý řízek by měl obsahovat kolínko, řezné plochy poskytejte podrceným dřevěným uhlím. Řízky poté ložte do vlhké rašeliny a pravidelně roste. Na hlízách také někdy raší dceřinné rostlinky, které se, až dostatečně zesílí, oddělí a pěstují samostatně.

a tiež
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=23&t=113
0 0
evinkka evinkka

evinkka je offline (nepripojený) evinkka

Prosím vás pekne o radu,
mám orchideu asi 3 roky. Teraz som si všimla na nej, že vyhnala zo zeme, vedľa materskej / pôvodnej rastlinky nové tri lístky, akokeby nová rastlinka. ČO s tým? Odrezať, alebo ponechať spolu? Podotýkam, že pôvodná rastlinka nekvitla, iba vtedy, keď som ju kúpila. Nikdy som ju nepresádzala. Dnes som strávila v kníkupectve asi dve hodiny, čo som hľadala nejaké riešenie v knihách, ktoré sa priamo zaoberajú orchideami.
ďakujem za radu
0 0
lesslie lesslie

lesslie je offline (nepripojený) lesslie

henrieta3 Pozri príspevok
Prosim vas, pisali ste nedavno, ze delite nobilko, nemozem najst ten prispevok, u dcery su 2 bocnem, male aj s kratkymi korienkami, neviem, ci ich mozem oddelit, lebo akoby usychali, mat. rastlina je dost vystavena, neviem, ci neznasa toto teplo, nemala by snad zachranit aspon tie male bocne, dakujem
skus najskor namocit nobilko do vody ako ked kupes ostatne phaly..materska byva taka ususena akoby, to je normalne, ona sa po namoceni preberie ...keiky sa napiju vody a hned budu lepsie vyzerat ale ak oddelit, tak ja som to robila ked mala moja keika asi 4 korienky tak 2 cm dlhe, odrezala som ho od maminy a zasadila do substratu pre orchidky, ale do takeho zeminoveho, nie iba do kory, dendrobko ma rado natesno a do klasicky velkeho kochlika som ho dala k dalsim dvom malym dendrobkam a uz mi aj kvitla keika u mna inak asi najvdacnejsia orchidka tak nech sa podari
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

evinkka Pozri príspevok
Prosím vás pekne o radu,
mám orchideu asi 3 roky. Teraz som si všimla na nej, že vyhnala zo zeme, vedľa materskej / pôvodnej rastlinky nové tri lístky, akokeby nová rastlinka. ČO s tým? Odrezať, alebo ponechať spolu? Podotýkam, že pôvodná rastlinka nekvitla, iba vtedy, keď som ju kúpila. Nikdy som ju nepresádzala. Dnes som strávila v kníkupectve asi dve hodiny, čo som hľadala nejaké riešenie v knihách, ktoré sa priamo zaoberajú orchideami.
ďakujem za radu
je to nová rastlinka, ktorá rastie samostatne na "matke", treba počkať kým bude dostatočne veľká a bude mať korienky. potom sa dá oddeliť, ale nie je to jednoduché, robila som to viac krát "miminka" prežili "matky" nie prečo neviem
0 0
*ala* *ala*

*ala* je offline (nepripojený) *ala*

ALA
takto sa mne podarilo z jednej hlúzy dendrobia vypiplať kejku čo trvalo pol roka....tak ak má niekto trpezlivosť ,toto je dôkaz,že sa to dá....vedľa je čerstvo pichnutá hlúzka dodrobium nobile.....uvidíme
DSC00652.jpg  
0 0
evinkka evinkka

evinkka je offline (nepripojený) evinkka

lujza.j Pozri príspevok
je to nová rastlinka, ktorá rastie samostatne na "matke", treba počkať kým bude dostatočne veľká a bude mať korienky. potom sa dá oddeliť, ale nie je to jednoduché, robila som to viac krát "miminka" prežili "matky" nie prečo neviem
dovrý deň,
ďakujem za odpoveď. Toto sa mi stalo s orchideou prvý krát. Nemôžem to tam nechať? Či to zase bude vyčerávať obidve? Veľmi by ma mrzelo keby som "materskú" orchideu zničila.
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Betina2 Pozri príspevok
Ak by to niekoho ešte zaujímalo, deliť dendróbko (nobile) sa dá aj inak:

Rostlinu lze množit dělením trsů při přesazování. Vyzkoušet můžete i množení pomocí řízků ze starších hlíz, které často samy odpadnou. Každý řízek by měl obsahovat kolínko, řezné plochy poskytejte podrceným dřevěným uhlím. Řízky poté ložte do vlhké rašeliny a pravidelně roste. Na hlízách také někdy raší dceřinné rostlinky, které se, až dostatečně zesílí, oddělí a pěstují samostatně.

a tiež
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=23&t=113
dakujem, betina, korienky su este kratke,je to celkom pri zemi, ale idu z materskej, namacame ju, len som sa bala, ze si nevezmu, co treba
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

lesslie Pozri príspevok
skus najskor namocit nobilko do vody ako ked kupes ostatne phaly..materska byva taka ususena akoby, to je normalne, ona sa po namoceni preberie ...keiky sa napiju vody a hned budu lepsie vyzerat ale ak oddelit, tak ja som to robila ked mala moja keika asi 4 korienky tak 2 cm dlhe, odrezala som ho od maminy a zasadila do substratu pre orchidky, ale do takeho zeminoveho, nie iba do kory, dendrobko ma rado natesno a do klasicky velkeho kochlika som ho dala k dalsim dvom malym dendrobkam a uz mi aj kvitla keika u mna inak asi najvdacnejsia orchidka tak nech sa podari
dakujem, tak ich este necham, snad nevyschnu vsetky 3, mne nejde o to, aby som ich mala viac, ale aby nahodou neodisli, lebo aj po namoceni je ta mamina sucha, no, je to asi komplikovany druh, ked pojdem k dcere, skusim odfotit
0 0
lesslie lesslie

lesslie je offline (nepripojený) lesslie

henrieta3 Pozri príspevok
dakujem, tak ich este necham, snad nevyschnu vsetky 3, mne nejde o to, aby som ich mala viac, ale aby nahodou neodisli, lebo aj po namoceni je ta mamina sucha, no, je to asi komplikovany druh, ked pojdem k dcere, skusim odfotit
pokial su keiky v pohode, tak nevadi, ze je matka sucha, ona sa nezda, ale dava ziviny tym malym ked im podrastu korienky, tak ich daj vsetky dole a do jedneho kochlika, uvidis, ze sa odvdacia vyzera to zlozito, ale ak v oktobri prestanes na mesiac polievat celkom nobilko, a po mesiaci zacnes, dockas sa kvietkov a mozno aj na tych keikach
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať