Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lbebjak Pozri príspevok
Tak toto su moje dnešné úlovky. Tieto druhy som ešte nemala, tak dúfam, že ich hneď nazahubím. Poprosila by som, ak by ste si našli čas, poradili by ste mi, čoho sa mám vyvarovať? Ja som len začiatočník. Diskusiu som hltala síce plnými dúškami, ale ešte som si to v hlave celkom nevytriedila. Vďaka za každú radu.
Čo sa týka zyga - síce osobne ho nemam, veľmi sa mi páči, ale ešte som naň nenatrafila - je to chladnomilný druh, takže keď ti odkvitne treba dať niekde na zimu kde je chladnejšie (spolu s cambriami, oncidkami, dendrobkami) a potom ich dať letniť............... a práve ten rozdiel teplôt by mal vyvolať kvitnutie........
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

lujza.j Pozri príspevok
aj mne, ale nie je nato miestoale tie čo mám na polici už boli "natur" bez paličky a teraz tiež nechám jednu, ale tá je v závesnom kochly.
tak ona by snad aj vydrzala, ale ja nie, stale okolo nech chodim, uz ma asi 30 cm, tak som ju radsej pripla, len jemne, asi v strede, ale kek to dlho trva, asi preto, lebo som ju stale otacala za svetlom. Stonka je silna, len este nerozkvitla
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

lujza.j Pozri príspevok
tejto som musela šmyknúť preč list, aby som uvolnila špičku.stonka maxi krivá rozkonárená musela som ju podložiť drevenou varechou-vidličkou
http://www.porada.sk/album.php?album...chmentid=92455
aj ja uz cakam, ked vykukne spod listu[IMG][/IMG]
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

asi sem neviem teraz pridat foto, skoda, som ju odfotila, ako sa taha za slnkom, bude pekna biele...
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
henrieta3 Pozri príspevok
asi sem neviem teraz pridat foto, skoda, som ju odfotila, ako sa taha za slnkom, bude pekna biele...
fotku pridávaš cez "formátovanie odpovede"
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

andersenka Pozri príspevok
fotku pridávaš cez "formátovanie odpovede"
dakujem
IMG_2510.jpg  
IMG_2508.jpg  
1/1
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

Andersenka - vďaka za rady, ascu som nechala celú noc namáčať a skúsim ju dnes napchať to nejakého kochla - ak si dobre pamatám, tak stála 13,79€, bola bez nádoby, ale aj tak som to obetovala, mne sa asi nepodarí nájsť lepšiu cenu.

Lujza - tak som urobila opatrenia, aby z ventilačky neťahalo na orchidky na parapete a hlásim, že po nočnom vetraní bolo ráno v miestnosti 20 stupňov, takže pokles teploty oproti dňu cca 4 stupne. To nie je veľa, myslela som si, že to bude viac.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

henrieta3 Pozri príspevok
dakujem
tie hnedé fľaky na tej prvej natri endiexom
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

lbebjak Pozri príspevok
Andersenka - vďaka za rady, ascu som nechala celú noc namáčať a skúsim ju dnes napchať to nejakého kochla - ak si dobre pamatám, tak stála 13,79€, bola bez nádoby, ale aj tak som to obetovala, mne sa asi nepodarí nájsť lepšiu cenu.

Lujza - tak som urobila opatrenia, aby z ventilačky neťahalo na orchidky na parapete a hlásim, že po nočnom vetraní bolo ráno v miestnosti 20 stupňov, takže pokles teploty oproti dňu cca 4 stupne. To nie je veľa, myslela som si, že to bude viac.
nemozes cez den trosku kurit? ja rano zakurim, popoludni maju slnko, v noci zimu, uz mi idu asi 4 kv. vyhonky
/samozrejme, nie na 1/
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lbebjak Pozri príspevok
Andersenka - vďaka za rady, ascu som nechala celú noc namáčať a skúsim ju dnes napchať to nejakého kochla - ak si dobre pamatám, tak stála 13,79€, bola bez nádoby, ale aj tak som to obetovala, mne sa asi nepodarí nájsť lepšiu cenu.

Lujza - tak som urobila opatrenia, aby z ventilačky neťahalo na orchidky na parapete a hlásim, že po nočnom vetraní bolo ráno v miestnosti 20 stupňov, takže pokles teploty oproti dňu cca 4 stupne. To nie je veľa, myslela som si, že to bude viac.

Ešte som zabudla - ja mam aj po boku kochlíkov porobené dierky, až to lepšie "dýcha" a presychá. Nech sa Ti darí s ňou. Ja som si odkvitnuté kúpila po 10€, ale keď som videla cenovku že pôvodna cena 40 - 60€ tak som tejto cene bola v konečnom dôslekdu rada.....
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

andersenka Pozri príspevok
Ešte som zabudla - ja mam aj po boku kochlíkov porobené dierky, až to lepšie "dýcha" a presychá. Nech sa Ti darí s ňou. Ja som si odkvitnuté kúpila po 10€, ale keď som videla cenovku že pôvodna cena 40 - 60€ tak som tejto cene bola v konečnom dôslekdu rada.....
Na väčšine kochlíkov mám aj ja dierky, dnes som skúšala tú ascu napchať do kýblika cca 16 x 15 cm, ale nepodarilo sa. Bála som sa, že polámem korene, tak som ju dala ešte do vody, či by sa tie korene trochu nezvláčnili. Celý deň boli na suchu a boli zasa veľmi suché. Neviem, možno to tak má byť, ale ešte raz to skúsim.
Nevieš podľa foho odhadnúť, či ten moj kýblik bol malý? alebo som bola len nešikovná?
vďaka

nemohla by si prosím priložiť nejaké fofo?
Naposledy upravil lbebjak : 09.11.11 at 19:49 Dôvod: doplnenie
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
No nejake foto som v albume našla:

http://www.porada.sk/album.php?album...chmentid=98891

toto je ešte len "mláďatko",kvetuschopné tak o 2-3 roky, tak to je viac v kôre zasadené
http://www.porada.sk/album.php?album...chmentid=99554

A táto mala dlhokánske korene http://www.porada.sk/album.php?album...chmentid=99487 a dala som ju do takéhoto kochlíka, tuším 17cm bol priemer http://www.porada.sk/album.php?album...chmentid=99553 a neprospelo jej to korene zle preschýnali, aj ked má dierky kochlí, plesneli takže som musela skoro všetko ostrihať a neostal je naporiadok žiaden koreň. Tak som ju potom zasadila znova, listy zo spodu kt. sa mi nepáčila odstránila a uvidím. Mám ju cca 4 - 4,5 mesiaca a zatial ani jeden koreň nenarastol, ani sa neomladil Tak čakám čo s ňou bude, ale lístok nový jej rastie...


Iné foto momentálne nemám....
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

Vďaka Andersenka, aj som hľadala ale večer som asi nevidela dobre, tak som tvoje album neobjavila, ešte sa tu akosi neorientujem, ale ak si ju napchala ty a mala si korene podstatne dlhšie, tak to musím skúsiť aj ja. Dnes budem robiť druhý pokus. Vďaka za pomoc.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

dnes som zase obkukávala tie moje mrchy 23ks mi možno zakvitne, dokonca aj mini, čo som povedala že nikdy nekúpim, ale piplala som sa s ňou 2r. tak sa celkom vytešujem.....
0 0
babicka1 babicka1

babicka1 je offline (nepripojený) babicka1

žena
Ahoj mám 4 orchidee kúpila som ich v lete v baumaxe vydržali krásne rozkvitnuté asi do konca augusta potom len kvety opadali a konce oschli ,tie suché som odrezala ,polievam ich iba velmi málo iba do misky aby mali vlhko sú na parapete teraz som si všimla,že tri začali krásne vyhánat výhonky s púčikmi dúfam ,že im to vydrží ,ale moc sa im nevenujem -nepolievam iba ozaj ked je treba. Lebo zatial čo som mala sa mi nikdy nevydarili tie som poctivo polievala,rosila až odhnili preto teraz som opatrná
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

presne moja skúsenosť, keď som sa im nevenovala, tak kvitli ako o život. Tak som sa im začala venovať, lebo sa mi páčili a ajhľa, odišli. Aj ja si teraz dávam pozor na vodu,radšej menej a len okukovať
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lujza.j Pozri príspevok
dnes som zase obkukávala tie moje mrchy 23ks mi možno zakvitne, dokonca aj mini, čo som povedala že nikdy nekúpim, ale piplala som sa s ňou 2r. tak sa celkom vytešujem.....
Prosím Ťa nedráždi počtom tých tvojich "možno kvitnúcich" ..............................dievčence aj ja začnem na ne kašlať a nevšímať .........
Ajjjj keď teraz je to dosť ťažké, kedže na 3 cattkách sa mi niečo klube, ako list to nevyzerá, ale cattka mi ešte doma sama nekvitla tak neviem to odhadnúť, tak ma to láka "okukovať ich" ..............
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

andersenka Pozri príspevok
Prosím Ťa nedráždi počtom tých tvojich "možno kvitnúcich" ..............................dievčence aj ja začnem na ne kašlať a nevšímať .........
Ajjjj keď teraz je to dosť ťažké, kedže na 3 cattkách sa mi niečo klube, ako list to nevyzerá, ale cattka mi ešte doma sama nekvitla tak neviem to odhadnúť, tak ma to láka "okukovať ich" ..............
čo už ja nadráždim ved ja mám iba phale, ale ty si už v inom levely s tvojimi špeci druhmi ale dnes som našla ďalšiu ale vieš ako sa to občas stáva, že nejaký dobrák mi na ne otvorí okno-vetračku, tak už pre istotu prištipcujem na okná cedule s minulého roku "NEOTVÁRAŤ" aj ked moj chlap je mimo SR 5-ty mesiac, ale pre istotu

držím palčoky, aby sa tvoje kočky klubali ku kvietkom
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Babuľky, ja už asi fakt potrebujem liečebný režim Neviete, kde sa dá liečiť závislosť od orchideí? Lebo ani na nete som nič nevykutrala . Hláávne, že som si pred hodinou domov doniesla ďalšie 2 úlovky. Tentoraz z Lidla. Červenú Cambriu Nelly Isler, po tej som vždy túžila a odkedy som o nej čítala, že na pestovanie je menej náročná než Miltoniopsis (sirôtková orchiša), tak som si jednu zdravú okukala a už aj tisla vo vozíku uličkou. No ale ved chtíč je chtíč a tak som sa v strede uličky rázne otočila a aj s vozíkom vrátila späť, lebo samozrejme mali aj sirôtkové, aj dendrophaly aj klasické phaly. Najprv som naložila peknú velkokvetú ružovú dendrophalu (rovnakú ako mám bielu). K nej som priložila 2 sirôtkové a dumala, ktorú jedinú z nich všetkých vybrať . Našťastie išla vedla mňa jedna pani, zbadala som, že očkom hodila po tej sirôtkovej, tak sme sa strihli - jednu vzala ona, druhú ja. Ja mám takú bordovo bielu vzorovanú. má tuším 3 alebo 4 hluzy a 3 stonky a jedna sa ešte klube. Takže sa výber zúžil už "len" na 3. No a kedže dendrophaly sú pomerne dostupné aj v iných obchodoch a priebežne, navyše tá moja predsa len vyhnala novú stonku (po tej zlomenej) a už má asi 10 cm, radšej ju ani nepripínam, bo sa bojím....no bude kvet, takže som nateraz novú dendru odložila. Ale ktorú vybrať z tých dvoch? Nelly alebo Sirôtku? Ulahčila som si to, malý sedel vo vozíku evidentne znudený a unavený, takže domov šli obe. Už sú pekne na stole vybalené. Ale véééélmo sa bojím, že aj s kvetmi skončím na chodbe domu, ako bezdomovec ked to muž zbadá, lebo ja som velmi nenásytná a pažravá, mne na jeden raz jedna nestačí, ja musím hned dve a viacej ! Už ani jedávať nemáme kde, lebo stôl je zaprataný. Ako keby som ja mohla za to, že ešte nemáme police na stenách...či?
A ozaj mám ich presadiť? A ked, tak kedy a do čoho. Vyzerajú v poho, ale sú docela lahučké tak usudzujem, že je tam kopa rašeliníka. Ak aj teraz vykape tá sirôtková, tak už ai na tento druh zanevriem. To by bola už štvrtá a to by už aj na mňa bolo priveľa
Inak phaly sa velmi preberajú aj u mňa, okrem jednej staršej, velkokvetej vzhladom ako Philadelphia, tak tá bola presadený prednedávnom. Ale inak vlastne všetky phaly, niektoré aj dvoma stonkami naraz. Akurát ešte na mini čakám, na kvet sa zatial nechystá ale krásne prirastá aj listom aj korene. A teraz nehnojím nič. A nobilká idú na kvety, ale už sa začínaju niektoré hluzy nahjmä staršie zmrskávať a celé rastliny sa heglujú. Niketoré listy žltnú a opadávajú. Nechcem ich ale poliať ani rosiť, sú na schodisku. snažím sa tam hodne vetrať, teplota cca 18 st. bola doteraz. Krátkodobo 17. menej sa nezadarlio doteraz. Jáj a papučáka som presadila a tak sa zdá, že spoza listu porastie niečo, asi nová hluza. Na vrch substrátu som papučákovi položila súvislú vrstvu živého zeleného machu, dala som na schodisko a polievam menej, sem tam odpsodu namáčam, ale skôr len občas ten mach porosím, aby neuschol, on sa nasaje a o pár dní opäť, substrát je ale pomerne suchý aj napriek tomu machu. A samozrejme na kvetináči som porobila diery ako na ementále.
No a už asi 3 dni sú úplne rozvité kvietky na 1. stonke na ružovom oncídku, sprvu sa zdali menej farebné, než ked som ju kúpila a nevoňali, teraz po 3 dňoch sa krásne sfarbili intenzívnejšie a aj už voňajú Zaujímavé, že ? Samozrejme fotím a neskôr aj priložím.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

možno to po čase trochu upadne, ja už nie som taká besná, ako kedysiviem už kúpiť iba jednu, ale bežne to bolo aj 5ksnemám miesto... ale aj tak mám dva kúsky nové,včera mi dcéra priniesla z lildu jednu tmavú. ale v kaufláči majú lacnejšie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať