Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lbebjak Pozri príspevok
ten endiex - to je nejaký prášok?, podľa internetových zdrojov sú to nejaké tobolky. Predpokladám, že v tých tobolkách je nejaký prášok, ktorým by som to mala posypať. Hneď letím do lekárne. Bolo by mi ho veľmi ľúto. Ďakujem.
Endiex sú tabletky na hnačku. Tym práškom z tobolky to "dezinfikuješ"..........
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

Andersenka, vďaka za rýchlosť. tú vandu som už napchala do kochla, nejako sa mi to podarilo, ani som veľmi korene neporušila. To zygo tam má asi 3 pohluzy, ale ten kvet rastie z tej kvitnúcej. Asi to skúsim posypať a budem pozorovať, čo urobí, lebo ešte raší jeden kvetný stvol, tak uvidím, čo urobí a potom buď presadím a rozdelím, alebo ..........ukáže čas.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lbebjak Pozri príspevok
Andersenka, vďaka za rýchlosť. tú vandu som už napchala do kochla, nejako sa mi to podarilo, ani som veľmi korene neporušila. To zygo tam má asi 3 pohluzy, ale ten kvet rastie z tej kvitnúcej. Asi to skúsim posypať a budem pozorovať, čo urobí, lebo ešte raší jeden kvetný stvol, tak uvidím, čo urobí a potom buď presadím a rozdelím, alebo ..........ukáže čas.
a vanda - aký priemer kochlíka máš?
0 0
arisbe arisbe

arisbe je offline (nepripojený) arisbe

ahojte pripajam kolektivnu fotku vsetkych co mi teraz kvitnu a chcela by som sa opytat na dve problemove... ked som kupovala tu prvu bola v poriadku... nejaky cas som bola v zahranici... mamine sa podarilo ulomit jej srdiecko myslite ze sa spamata? zacala z nej vyrastat dalsia rastlina (na druhom obrazku) ale je nejaka chora. co myslite co by sa s tym dalo robit? a ta druha mi skoro vyhnila v klasickom substrate na orchidee z obchodu (vtedy som este nevedela ze ten substrat je nanic) provizorne som ju presadila do jedneho volneho crepnika ale nechyta sa. co mi poradite? dakujem krasne a pekny den este!
P1013333.jpg  
P1013337.jpg  
P1013338.jpg  
P1013339.jpg  
1/1
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

arisbe Pozri príspevok
ahojte pripajam kolektivnu fotku vsetkych co mi teraz kvitnu a chcela by som sa opytat na dve problemove... ked som kupovala tu prvu bola v poriadku... nejaky cas som bola v zahranici... mamine sa podarilo ulomit jej srdiecko myslite ze sa spamata? zacala z nej vyrastat dalsia rastlina (na druhom obrazku) ale je nejaka chora. co myslite co by sa s tym dalo robit? a ta druha mi skoro vyhnila v klasickom substrate na orchidee z obchodu (vtedy som este nevedela ze ten substrat je nanic) provizorne som ju presadila do jedneho volneho crepnika ale nechyta sa. co mi poradite? dakujem krasne a pekny den este!
na tej druhej chorej všetky tie fľaky posyp endiefom, prípadne ich prstom do tých fľakov votri, ja by som inak tie listy odstránila, ale to sa dá iba v tom prípade že by ešte nejaké mala, ale táto má iba dva ak má aj "matka" choré listy pretri aj tie. tú druhú by som možno dala do menšieho kochla + dorobiť dierky.
2 0
arisbe arisbe

arisbe je offline (nepripojený) arisbe

dakujem vyskusam
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

Andersenka, keď prídem z práce vandu vyfotím a odmeriam, ale bude to dnes dosť neskoro, tak sa ospravedlňujem, nebudem taká blesková ako ty
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

tak som tú vandu konečne odfotila. Kýblik má priemer 16 cm a výšku 15 cm. Foto prikladám. Dúfam, že to bude trochu vidieť. Vďaka za rady k tomu zygu - už som ho zapráškovala tým endiexom, či ako sa to volá, dúfam, že to zvládne, kvietky sa pekne rozvinuli všetky 4, tak snáď to je dobrý znak
IMG_1039.jpg  
IMG_1040.jpg  
IMG_1041.jpg  
1/1
1 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Som si všimla, že mi rastie stonka na jednej phale skoro po dvoch rokoch, jupííí. Dávam do pozornosti, trpezlivosť ruže prináša..
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Zdenka175 Pozri príspevok
Som si všimla, že mi rastie stonka na jednej phale skoro po dvoch rokoch, jupííí. Dávam do pozornosti, trpezlivosť ruže prináša..
Zdenka blahoželám !!!!
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lbebjak Pozri príspevok
tak som tú vandu konečne odfotila. Kýblik má priemer 16 cm a výšku 15 cm. Foto prikladám. Dúfam, že to bude trochu vidieť. Vďaka za rady k tomu zygu - už som ho zapráškovala tým endiexom, či ako sa to volá, dúfam, že to zvládne, kvietky sa pekne rozvinuli všetky 4, tak snáď to je dobrý znak
Sľúbené foto prikladám až teraz, prepáč...........mi blbol včera doma net, tak až teraz sľúbené foto mojich vánd, aeridesov, ascy.............

Tej tvojej by som zvrchu trochu ubrala z kôry, až ma tak vzdušnejšie...........
DSC03379.jpg  
DSC03380.jpg  
DSC03382.jpg  
DSC03384.jpg  
1/1
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahojte baby. V sobotu večer som presádzala miltoniopsis, jedna stonka s kvetmi mu ešte drží pekne, len nejako sa nechcú rozvyť a tiež Burragearu Nelly Isler do nového lahkého substrátu z drobnejšej kôry, polystyrénu a sem tam vlákno machu, dole je drenáž z väčšieho polystyrénu a celý plasťák je podierovaný. Na vrch substrátu som položila koberček živého machu bez hliny, rastliny sa nedotýka. Kvôli odparovaniu. Mach je už takmer suchý, ale má zelenú farbu. Dúfam, že nevadí, ak to už dnes trošku po povrchu pošpricujem rosou, len aby sa z machu a po povrchu trošku odparovalo a aj vnútrajšok keramického okrasného kevtináča (je o čosi širší) chcem trošku pošpricovať. Môžem už teraz? Mám ich v obývaku, nesvieti na ne slnko, ale je tam dosť teplo, ten mach je takmer suchý, ale na rastlinu striekať nechcem. Ako docieliť, aby sa čo najlepšie a najrýchlešie dobre zakorenili? Nemám ich dať rovno na parapet? Len to by som asi musela hodne pritieňovať tieto dve. Ale zase by boli s nohami v teplúčku nad radiátorom a v podmiske pod keramikou by bola voda na odparovanie. Miltoniopsisky sú moja nočná mora, ak sa mi podarí túto zachrániť, ani kvetov mi nebude ľúto. Bude to taká moja orchidejárska maturita. Považujem ju za najťažšie pestovateľnú a udržatelnú. Ale možno to bolo vždy tou gučou sfagna. A normálne ju máte na chladnejšom mieste? alebo v teple obývačky? Lebo názory som čítala rozdielne. Teraz ju samozrejme nedám do chladu, až ked sa pozviecha, ak treba. Tak mám ju trošku pošpricovať? Cez kvetináč sa mi zdá substrát úpne suchý, ale na inom fóre som čítala, že aj 10 dní treba počkať aj s tým špricovaním, ale to sa mi zdá pridlho, aby zase na oplátku nezoschli korienky úplne. Listy sú vzpriamené a aj tá stonka je pekná, zatial vyzerá OK, nechcem niečo únáhliť a pokašlať. Inak včera som doobeda trošku špricla na substrát nobilkám, ale iba taký opar nad substrátom. Večer to už bolo zase suché. Sú na chlade, teraz majú okolo 16-16,5 st. Nedaleko pootvorenej ventilačky na chodbe (ale len asi 2 cm medzierka cez noic, cez den otvorím trošku viacej tú ventilačku. Ked pekne slniečko svieti a oni nahadzujú guličky a docela husto Kedy rozpoznám, či budú kvety a nie kejky, aby som mohla začať pomaličky s vodou? Prisušujem ich asi tak od polky októbra, ked sa aj tu tak ochladilo, že už museli za balkóna nadobroo dnu.
Naposledy upravil Betina2 : 15.11.11 at 08:50
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Bety , ked sa guličky zmenia na ihlan a pôjdú im korienky -malilinké , tak už kvet nebude
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Bety a ešte toto som našla


Miltoniopsis (neplést si s Miltonií) v době vegetace miluje teploty okolo 18-20°C a v době zimního klidu (pokud zrovna nekvete) vyžaduje snížení teplot a ty mohou klesnout až na 12°C.Zálivka musí být pravidelná. Miltoniopsis má raději vlhko. Ale pozor, při zimním poklesu teplot je třeba také snížit zálivku. Ideálně jen rosit lehce na substrát a nejvýš jednou za měsíc
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

lujza.j Pozri príspevok
na tej druhej chorej všetky tie fľaky posyp endiefom, prípadne ich prstom do tých fľakov votri, ja by som inak tie listy odstránila, ale to sa dá iba v tom prípade že by ešte nejaké mala, ale táto má iba dva ak má aj "matka" choré listy pretri aj tie. tú druhú by som možno dala do menšieho kochla + dorobiť dierky.
krasne ti kvitnu, nic by som uz nerobila, nech maju klud, to je pre ne dolezite, ja ked som ich stle babrala, hore-dolu presadzala, zakorenovala, vacsinou pri poslednom presadeni odisli. Dosyp koru, kde chyba, najma tej poslednej pokrop a cakaj, ked sa ukaze nejaky zivot. Najskor som striekala len zhora, po dlhsej dobe aj poliala, nenamacala, uz sa mi 2 tak penke napravili, aj vraskave listy sa vyrovnali.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

milka 60 Pozri príspevok
Bety a ešte toto som našla


Miltoniopsis (neplést si s Miltonií) v době vegetace miluje teploty okolo 18-20°C a v době zimního klidu (pokud zrovna nekvete) vyžaduje snížení teplot a ty mohou klesnout až na 12°C.Zálivka musí být pravidelná. Miltoniopsis má raději vlhko. Ale pozor, při zimním poklesu teplot je třeba také snížit zálivku. Ideálně jen rosit lehce na substrát a nejvýš jednou za měsíc
Milka, toto som už preštudovala, len nneviem, či teraz 3-4 dni po presadení ju už môžem namáčať, alebo len slabúčko prorosiť substrát, ked je v obývačke pri teplote asi 22 st. Nerada by som ju odrovnala znovu, tentoraz preschnutím
Hm, a tie dendróbka rašia najmä na starých hluzách, tým novým to trvá akosi dlhšie, ale aj tam sa to už na niektorých vybuluje, ale gulička ešte nie je. Sú na suchu pri 16 st. na pomerne svetlom mieste s prísunom čerstvého vzduchu, v noci tam bolo 15,9. Spolu s cymbidáami a papučákom. Staršne by ma tie kvietky potešili, lebo úplne prvé nobilko som pred pár rokmi odrovnala preliatím, potom som si dlho netrúfla, a túto jar som neodolala, kúpila si jedno riadne a 4 ks vo výpredaji takmer odkvitnuté, ale zas nekúp to, ked boli po 1 eure. No a paradoxne, práve tie asi najviac zakvitnú. Na tej mojej riadne kúpenej mi v lete vyšli 3 kejky, ale korienky ešte nemajú žiadne, tak sú stále tam. Ale aj nové hluzy poväčšine už dozreli, takže asi tak, a staré sa už dosť zmršťujú, preto som sa pýtala na ten postrek substrátu vodou. Dnes to aj tak už je zase suché. Uvažujem, že prevarím vodu, nechámschladiť na izbovú teplotu a trošku tú Miltroniopsisku a Nelly namočím odspodu. ved si potiahnu, čo treba. Len teda ešte váham, či už dosť času uplynulo na zacelenie rán, kedže je tu 21-22 st. A ked odkvitne Miltoniopsis, asi si ho nechám aj tak dnu v byte, nech sa spevní a rozrastie, vynútenie kvetov budem riešiť neskôr. O nej aj o nelly som si prečítala celé české fórum, je tam toho hodne, ale ked čítam, že kolko ich niekto dokaličil, než prišiel na to, čo im doma vyhovuje......sa najlepšie na chybách druhých učí, nie? Preto aj píšem, že podla mňa sú miltoniopsisky, sirôtkové, tie temperované až chladnomilné horšie pestovateľné v byte....ale ked sú také krásne Ale tiež som čítala, že nemusí byť trvale na hcladnejšom mieste, vraj stačí aj o čosi chladnejšie než phaly, podobne ako nobilká, ale tá temperovanosť spočíva v chladnejšom a trochu suchšom prezimovaní....tak si vyber.
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Miltoniopsisy som už mala 3 a ani raz mi neprežili zimu-začiatok jari, a Nely mám , ale je taká nijaká , až teraz začala vyháňať nové 3 výhonky ták???????
ja by som iba rosila a trebarz aj ob deň, želám vela úspechov!!!!!!!!!!!
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

milka 60 Pozri príspevok
Miltoniopsisy som už mala 3 a ani raz mi neprežili zimu-začiatok jari, a Nely mám , ale je taká nijaká , až teraz začala vyháňať nové 3 výhonky ták???????
ja by som iba rosila a trebarz aj ob deň, želám vela úspechov!!!!!!!!!!!
ved aj ja som už 3 do večných lovíšť poslala. Ale moje neprežili ani 2 mesiace doma. Preto som túto hned presádzala a nečakala. A presne tak ako píšeš, dnes som odhrnula ten mach, substrát suchý, tak som ho postriekala vodou, trošičku aj stieklo dniu, ale fakt len minimum. Čakám, až ten povrch strochy zoschne a potom tam opäť priložím ten istý mach. Nelly mám prvýkrát a tiež ten substrát bol horror. ja nieviem, čo tam bolo, vyzeralo to ako minerálna vlna, vláknité, no humus . A teraz som zistila, že budem musieť aj Zygo presadiť, je tam v strede chumáč sfagna. Ale s ním počkám do jari, zatial sa nesťažuje ale je velmi ťažké vychytať zálievku, takže ho poleivam iba raz za 7-10 dní a radšej pomedzi to sem tam špricnem na povrch substrátu, lebo ten presychý rýchlejšie. A tei dve nové pahluzy, ako by sa zastavili , ale inak sa nič s ním nedeje zlé. teda aspoň som nič nespozorovala. Ale zato papučák sa má evidentne lepšie, mám striedmo vody, trochu chladnejšie, prísun vzduchu a niečo sa tam zpoza listu tlačí, len je to ešte malé, tak neviem, či list alebo stonka. Ale určite to nie je koreň . A vôbec nevädne
Asi už fakt začnem praktizovať to, čo jedna pani napísala na tom českom fóre, že ked rastlinu púrinesie domov, počká 1-2 dni a hned po aklimatizácii presadí a nečaká, kým dokvitne. Aj za cenu toho, že o kvety príde. Vraj takmer do každého kochla je nacpané to sfagnum a je to preto, lebo semenáče a mlad=é rastlinky velkopestovatelia majú v maličký 5 cm kochloch a len v sfagne a ked to podrastie len to v lepšom prípade vytiahnu celé z toho malého kochla, dajú do väčšieho a zasypú sybstrátom, načo by strácali čas vyberaním nejakého sfagna A to ej ten "LEPší" prípad. Stáva sa aj, že vnútri velkého kochlôa je rastlina zasadená ešte aj v tom malom kochli, proste sa ani neunúvajú to vybrať a celé to zasypú substrátom K tomu už fakt niet čo dodať A potom sa divíme, že prečo nerastú, ked im nemajú kam korene ísť a celé je to premokrené až......
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Som presvedčená o tom , že to je preto , aby sme si často kupovali nové,
moja rozkvitajúca beallara Pegy Ruth , zatial iba 2 kvety rozkvitli
beallara Pegy Ruth 012.jpg  
1 0
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

K dvom cambriám, čo mi kvitnú už od októbra, mi pribudli dve rozkvitnuté phaly, ostatné ešte len ženú stonky ako divé. Dokonca aj jeden z mojich drobčekov, ktoré som si kúpila vlani za tuším dve eurá, sa rozhodol, že je čas kvitnúť a od minulotýždňového polievania ma prekvapil novou stonkou.
Or1.jpg  
Or2.jpg  
Or3.jpg  
1/1
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať