Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Toto je štvrtá v poradí :
2012_01.06._11.58.jpg  
2012_01.06._11.59c.jpg  
2012_01.06._11.59d.jpg  
1/1
3 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Toto je ešte tá štvrtá - len tu pekne vidieť, že kvietky vyrástli zo starej stonky:
2012_01.06._11.59a.jpg  
2012_01.06._11.59b.jpg  
1/1
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

... a má ešte aj ďalšie púčiky :
2012_01.06._12.00.jpg  
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A toto je piata (december - január) - teraz už aj kvitne, len to ešte nemám stiahnuté:
2011_12.24._19.45a.jpg  
2011_12.24._19.45b.jpg  
2012_01.06._12.01a.jpg  
2012_01.06._12.01b.jpg  
1/1
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A ešte mám aj šiestu kvitnúcu - tejto sa však už neušlo miesto na skrinke, len na okne, a keď som si teraz čítala niektoré Vaše príspevky, tak neviem, či jej neškodí chlad od okna, lebo sa jej začali "šúveriť" listy a dnes som si všimla, že ďalšie púčiky uschli (?), takže bude mať len len tento jeden kvietok...:
2012_01.06._11.45.jpg  
2012_01.06._12.06b.jpg  
2012_01.06._12.06c.jpg  
1/1
3 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

... ale ten kvietok je veľmi zaujímavý :
2012_01.06._11.46a.jpg  
2012_01.06._11.46b.jpg  
1/1
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Dievčatá-odborníčky, myslíte, že to mäknutie a zošúverenie listov môže byť spôsobené chladom z okna? A čo sa s tým dá robiť na záchranu??? Ďakujem!
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No a toto je posledná, resp. dostala som ju pred 2a1/2 rokom ako úplne prvú - ale jediná zatiaľ nekvitne...
2012_01.06._11.48.jpg  
2012_01.06._12.06d.jpg  
2012_01.06._12.06e.jpg  
1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A ešte mám takéto dve malinké - už odkvitli, ale obom im rastú nové lístky, tak sa vytešujem aj z toho a dúfam, že prežijú...
2012_01.06._12.05a.jpg  
2012_01.06._12.05b.jpg  
2012_01.06._12.05c.jpg  
1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No a na záver dnešných príspevkov pripájam ešte obrázok, čo som si odfotila pred Vianocami v jednom obchode - nádhera! (...a vidno tam aj tú cenu... )
2011_12.08._14.06.jpg  
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Zimama Pozri príspevok
Dievčatá-odborníčky, myslíte, že to mäknutie a zošúverenie listov môže byť spôsobené chladom z okna? A čo sa s tým dá robiť na záchranu??? Ďakujem!
myslím, že nie, buď zlé alebo žiadne korene. alebo zasadená hlboko a chytené-hnijúce srdiečko od spodku
3 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

[QUOTE=Zimama;1944938]A ešte mám takéto dve malinké - už odkvitli, ale obom im rastú nové lístky, tak sa vytešujem aj z toho a dúfam, že prežijú...[/QUOT
to sú mini-phaly? Zimi presadila si ich po kúpe? korene sú OK?
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Myslím si, že jej odišlo pár korienkov, asi bola prepolievaná. Mne raz takú kúpil MM, 2 listy sa zošúverili a boli také gumené, hned' som ju presadila, a mala už len 3 malé korene. Niektoré dievčatá ich odstrihovali, ja som jej ich nechala, odstrihla som jej ich asi až po roku, ked' nič nezaberalo a medzi tým jej narástli d'alšie nové listy, ale zdravé. Už je to skoro rok a teraz má 4 listy a aj koreňov dost'. Dúfam že aj zakvitne, lebo si už nepamätám, aká bola.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dievcata, dakujem Vam za rady a linky.
v jednom z nich som nasla vysvetlenie, takze ho prikladam, snad niekomu v buducnosti pomoze



Dendrobium nobile - žloutne

Ing. Jiří Zákrejs, CSc.: Orchidey, Príroda, Bratislava 1980. Doproučuje D. nobile do bytů s ú.t. a pěstování takto: "V době vegetace vyžaduje dostatek vláhy a v uvedených podmínkách je třeba listy občas rosit. V období, kdy se místo obvyklého párového listu vytvoří jen jeden list, je růst ukončený a začíná období vegetačního klidu. V této době přeneseme rostlinu do chladnější místnosti a zde ji téměř bez zalévání necháme až do nasazení puků. Když jsou květné základy dostatečně vyvinuté, přeneseme rostlinu zpět do tepla a vydatně zaléváme. S přemístěním do teplé místnosti zásadně nespěcháme, protože pokud ji přenesem předčasně, namísto puků vyrosotou na pahlízách vegetativní výhonky. Někdy se stává, že v období klidu pahlízy shodí část listů, nebo listy žloutnou. To neznamená, že jsme rostlinu poškodili, je to přirozený jev. Denrobium přesazujem až za několik let do epifytních substrátů. Důležité je při přesazení substrát řádně přitlačit."
http://www.pokojoverostliny.cz/forum/choroby/dendrobium-nobile-zloutne-206997-89/?stranka=2
Naposledy upravil arizona : 16.01.12 at 21:30
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

lujza.j Pozri príspevok
myslím, že nie, buď zlé alebo žiadne korene. alebo zasadená hlboko a chytené-hnijúce srdiečko od spodku
Dík, Lujzi, musím to pri najbližšom namáčaní skontrolovať...

Tipujem to skôr na tie "zlé alebo žiadne" korene - podobne vyzerá dcérina Fifinka, ktorú som už presádzala kvôli slabým koreňom (dala som dnu aj nejaké vzdušné korene), ale zatiaľ sa nezdá, že by jej to pomohlo...
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Asi sú to miniphaly... Zatiaľ som ich nepresádzala, korene ešte sú vcelku OK , ale je to v takom machu, a to sa mi akosi od prirodzenia nepáči...

Myslíte, že by som ich mala presadiť?
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

evaj63 Pozri príspevok
Myslím si, že jej odišlo pár korienkov, asi bola prepolievaná. Mne raz takú kúpil MM, 2 listy sa zošúverili a boli také gumené, hned' som ju presadila, a mala už len 3 malé korene. Niektoré dievčatá ich odstrihovali, ja som jej ich nechala, odstrihla som jej ich asi až po roku, ked' nič nezaberalo a medzi tým jej narástli d'alšie nové listy, ale zdravé. Už je to skoro rok a teraz má 4 listy a aj koreňov dost'. Dúfam že aj zakvitne, lebo si už nepamätám, aká bola.
Môžem presadiť, aj keď kvitne? (Kvôli záchrane asi hej...)
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Zimama Pozri príspevok
Asi sú to miniphaly... Zatiaľ som ich nepresádzala, korene ešte sú vcelku OK , ale je to v takom machu, a to sa mi akosi od prirodzenia nepáči...

Myslíte, že by som ich mala presadiť?
ja by som ich vybrala pooberala ten bordel, do toho mini kochla urobila klasicky dierky hor. klincom, nový substrát a späť
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Lepšie prísť o aktuálne kvety než o celú rastlinu.....
Ja som takto oželela kvetenstvo na miltoniopsiske a velmi jej presadenie hned po kúpe prospelo. Inak by už bol ta tam. Phaleonopsisky sú navyše menej náročné a obvykle ak sú životaschopné tak znášajú aj presadenie v čase kvetu bez opadnutia. Ale ak by boli korene velmi slabé alebo velmi málo, tak radšej celý kvetný stvol odstrihnúť, aby eby mala dostatok energie aj na tvorbu koreňov.
K mini - treba ju jednoznačne presadiť. Kedže kvetináčik je malý, (to nevadí), ale treba aj kôru na drobnejšie kúsky posrihať. Mne sa osvedčilo, čo som už aj tu písala- drobné kúsky borovicovej kôry (max. 1/2 cm), do toho trošku drobotiniek polystyrénu a zopár samostatných vlákienok živého zeleného machu. Na spodok ale dobrú drenáž a do kochla kolom dokola dierky jak na ementále. Samozrejme, tým že je menšií kochel, treba polivať častejšie než tie velké, ale je potrebné abý to rovnomerne presychalo. V samotnom sfagne skôr či neskôr uchynie. (aspoň men teda pošla kedysi). Tiež ma čaká jedna takáto nová mini.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

arizona Pozri príspevok
Dievcata, dakujem Vam za rady a linky.
v jednom z nich som nasla vysvetlenie, takze ho prikladam, snad niekomu v buducnosti pomoze



Dendrobium nobile - žloutne

Ing. Jiří Zákrejs, CSc.: Orchidey, Príroda, Bratislava 1980. Doproučuje D. nobile do bytů s ú.t. a pěstování takto: "V době vegetace vyžaduje dostatek vláhy a v uvedených podmínkách je třeba listy občas rosit. V období, kdy se místo obvyklého párového listu vytvoří jen jeden list, je růst ukončený a začíná období vegetačního klidu. V této době přeneseme rostlinu do chladnější místnosti a zde ji téměř bez zalévání necháme až do nasazení puků. Když jsou květné základy dostatečně vyvinuté, přeneseme rostlinu zpět do tepla a vydatně zaléváme. S přemístěním do teplé místnosti zásadně nespěcháme, protože pokud ji přenesem předčasně, namísto puků vyrosotou na pahlízách vegetativní výhonky. Někdy se stává, že v období klidu pahlízy shodí část listů, nebo listy žloutnou. To neznamená, že jsme rostlinu poškodili, je to přirozený jev. Denrobium přesazujem až za několik let do epifytních substrátů. Důležité je při přesazení substrát řádně přitlačit."
http://www.pokojoverostliny.cz/forum/choroby/dendrobium-nobile-zloutne-206997-89/?stranka=2
Nie som si istá, či je to Nobile. Mne sa zdá ako dendrobium phaleonopsis a to sa pestuje úplne inak. Skôr ako klasický phaleonopsis, len je to náchylnejšie na zničenie koreňov a premokrenie. Ked to kvitlo, tak to boli kvety na stopke, čo vyrástla zvrchu zo špice tej hluzy? V tom prípade D. phaleonopsis. Ak to kvitlo po obvode celej hluzy v takých 2-3 kvetných snopčekoch na krátkych stopkách v rôznej výške hluzy, tak D.nobile.
Inak, to čo sa tam píše o Nobile docela sedí, len doplním, že jej prospieva letnenie na chránenom stanovisko, v lete hodne zálievky, to sa pozná na bujnom raste nových hlúz a na konci leta, v septembri alebo začiatkom októbra, ak dozrejú hluzy a sú dostatočne silné a boli dobre hnojené počas vegetácie v lete, tak ukončia rast tým posledným samostatným listom na vrcholku, ten býva aj taký menší a potom treba rastlinu (takmer) úplne prestať polievať, presunúť na svetlé ale pomerne chladné stanovisko kludne aj steplotou okolo 12 st C., mne sa podarí len cca 15-16, dopriať jej suché obdobie takmer úplne bez vody asi 4-6 týždňov (ja som mala 4 týždne úplne bez vody a potom som ju len raz za týžden trošku na substrát porosila, nakoniec boli z toho tuším až 7-8 tždňov). Počas tohto obdobia sucha a zníženia teplôt nasadí na kvety, ale treba počkať, kým výhonky budú mať aspoň 1-1,5 cm a pomaly začať polievať a presúvať do normálnej izbovej teploty. Takto sa nezvrtnú výhonky na kejky (to býva pri teple a vela vode). No a potom už len pár dní čakať na otvorenie kvetov. Aspoň u mňa to takto fungovalo.

No bez ohladu na druh by som tie korene pozrela. Je pravdepodobné, že pod stredom koreňov bude nacpané sfagnum a pri trvalom premokrení by tie korene odišli.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať