Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
silvinka77 silvinka77

silvinka77 je offline (nepripojený) silvinka77

ahojte baby, potrebovala by som poradit. Kupila som si cambriu a ma jednu hluzu s jednym listom a dalsia hluza sa prave tlaci zo substratu, aj na tej je uz maly listok, com mam s nimi robit? a este z hlavnej hluzy, ktora aj kvitne mi na boku rastu take male listocky, ani to neviem co je. Tak prosim Vas,ktore mate skusenosti s touto orchiou, co s nou? prikladam pre istotu aj photos
P1010229.jpg  
P1010230.jpg  
P1010231.jpg  
1/1
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

andersenka Pozri príspevok
už Ti dlho psycháč kvitne? Stonka sa predlžuje?
Už odkvitá. Začal v polovici februára. Toto je jeho druhé kvitnutie u mňa. Mám dva volám ich nezmarky lebo sú v práci a minulý rok som tam nebola viac ako 3 týždne. Už začínali kvitnúť a ja som ochorela a nezabezpečila som poliatie. To čo som našla bolo skoro na vyhodenie. Celé boli padnuté a listy skoro šedivé a ovisnuté ako kus handry. Po dvoch mesiacoch sa spamätali obe a pretože som neodstrihla kvetnú stonku vykvitli dokonca naraz. To foto som sem asi nedala.... vtedy som bola znechutená nešli mi pridávať fotky do alba. Niekde v práci mám foto ich oboch.. Nechápem prečo som sem dala kedysi iba jeden.

http://www.porada.sk/t101328-p84-co-...ml#post1880859

http://www.porada.sk/t71605-p488-pes...ml#post1879058

http://www.porada.sk/t71605-p488-pes...ml#post1879065

Teraz je každá iná. Tá jedna nekvitne vyhnala materskú rastlinku a kopu koreňov vyzerá naozaj vitálne. Tá na fotke je také chudiatko. Ale medzi nami Psychopsis je tak nádherný, že ho človek musí mať. Sú to zlé fotky (fotené mobilom)ale v reál vyzerá ako motýľ sediaci na kvete s krásnymi tykadlami
0 0
bersekr bersekr

bersekr je offline (nepripojený) bersekr

Mam na vas jednu otazku. mam orchideu cambriu. Mam ju asi dva roky. este mi nekvitla, ale to ziadna z piatich orchidei, co mam, po prve som nemal pre nich dobre podmienky, zima a malo svetla a po druhe som sa im nevenoval. Nerosil som ich, vobec som ich nepolieval a podobne. Ale teraz uz mam aj podmienky lepsie aj sa im venujem. Prezili vsetky, pustaju nove listy, korene a vyzera to tak, ze vsetky budu aj kvitnut. Ale taato cambria, hned ako jej vyrastla nova hluza, ma na nej krasne listy a vyzera, ze pusti aj dalsiu hluzu a bude tiez kvitnut, ale na minulorocnych dvoch hluzah (ktore jej narastli aj napriek tej mizernej starostlivosti) jej hned zacali zltnut listy a to dost rychlo vsetky naraz a vyzeraju, ze zachvilu budu prec. Ked jej minuly rok narastly tie dve nove hluzy, tak so starymi sa stalo to iste, vtedy ma to neprekvapilo, ale teraz ma to stve. Je to normalne, alebo je nieco zle? co s tym? Na novej hluze su listky krasne.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

bersekr Pozri príspevok
Mam na vas jednu otazku. mam orchideu cambriu. Mam ju asi dva roky. este mi nekvitla, ale to ziadna z piatich orchidei, co mam, po prve som nemal pre nich dobre podmienky, zima a malo svetla a po druhe som sa im nevenoval. Nerosil som ich, vobec som ich nepolieval a podobne. Ale teraz uz mam aj podmienky lepsie aj sa im venujem. Prezili vsetky, pustaju nove listy, korene a vyzera to tak, ze vsetky budu aj kvitnut. Ale taato cambria, hned ako jej vyrastla nova hluza, ma na nej krasne listy a vyzera, ze pusti aj dalsiu hluzu a bude tiez kvitnut, ale na minulorocnych dvoch hluzah (ktore jej narastli aj napriek tej mizernej starostlivosti) jej hned zacali zltnut listy a to dost rychlo vsetky naraz a vyzeraju, ze zachvilu budu prec. Ked jej minuly rok narastly tie dve nove hluzy, tak so starymi sa stalo to iste, vtedy ma to neprekvapilo, ale teraz ma to stve. Je to normalne, alebo je nieco zle? co s tym? Na novej hluze su listky krasne.
Predpokladám, že aj tie staré hluzy sa najprv zvraštili a potom opadli tie listy a následne možno aj hluzy chytili hnedý nádych.....potom by to mohlo byť preliatím, resp. nesprávnou zálievkou...je pravda, že staré hluzy trochu zvráskavejú, ale nemali by sa úplne zmrštiť. Tiež mi takto jedna Cambria odišla. Najprv bola krásna, prvý rok prirastala ako divá, na jeseň kvitla a potom ako keby ju porazilo...ked som ju vybrala z pôvodného substrátu, tak celý stred bol vyplnený utlačeným chumáčom sfagna, ktorý držal vlhkosť a teda aj korene v strede boli uhnité...naopak, po okrajoch kvetináča boli korene preschnuté .....stále bojuje takže v prvom rade by som ju ja osobne vybrala a skontrolovala korene, či nie sú duté, hnilé a pod....tie zdravé by mali byť na stlačenie pevné a špičky mať zelené alebo biele, tak ako na nových korienkoch to môžeš vidieť....každopádne staré hluzy aj bez listov, pokial nejavia známky hniloby (nie sú hnede alebo mäkké) tak neodstraňujem, novým výhonom ešte môžu poskytnúť živiny. A najmä pokial nie sú aspoň 3-4 zdravé pevné výhony tak rastlinu nedeľ.
A dávam si predsavzatie každú rastlinu ihned po kúpení alebo najneskôr po kúpenom odkvitnutí presadiť do nového vzdušného substratu.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

bersekr, prilož fotky , z toho lepšie uvidíme "príčinu"
0 0
bersekr bersekr

bersekr je offline (nepripojený) bersekr

Pridavam foto. Prve tri su fotky, ako vyzerala pred dvoma rokmi, dalsie fota su aktualne. Chystam sa ich aj presadit do sklenenych crepnikov, pri tej prilezitosti skontrolujem aj korene, ale zatial nemam substrat. Ale coskoro bude. Mimochodom substrat som kupil dost hruby, aby som si ho mohol upravit podla potreby a tu tiez poziadam o vas nazor, lebo sa chystam presadit vsetky orch. co mam, okrem jednej. Aku hrubku by mal mat te susbstrat, pretoze ked sa pozriem v com boli zasadene, tak mi pride, ze phaly su v trosku hrubsom substrate a cambrie v jemnejsom. Je to takto v poriadku?

BTW na tej spominanej cambrii takto zozltly listy behom 4 dni.
orch5.jpg  
orch9.jpg  
orch10.jpg  
4.jpg  
7.jpg  

8.jpg  
9.jpg  
20.jpg  
21.jpg  
1/1
0 0
bersekr bersekr

bersekr je offline (nepripojený) bersekr

Nedalo mi a vybral som ju z crepnika aby som skontroloval korene. Prikladam foto, neviem, ci to na nich bude vidiet, ale korene su svetlohnede a na koncoch asi pol centi svetlozelene az biele, niekde aj dlhsie, vsetky tvrde, nevyzeraju byt hnile podla mna.

A tu pri presadzani potrebujem dalsiu radu, chcel som ju presadit do skleneneho crepnika, ale niekde som cital, ze korene cambrii nepotrebuju svetlo ako phaly. Takze teraz neviem, ci pre nu nebude lepsi hlasicky hlineny crepnik. Mam korene pred zasadenim trechu ostrihat? je ich dost vela a rastla mi dost na kraji crepnika a rad by som ju dostal do stredu, ale tym tvarom a mnozstvom korenov neviem, ci to bude mozne. aky je vas nazor?
DSC07231.jpg  
DSC07234.jpg  
DSC07233.jpg  
1/1
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahoj, vdaka za fotky
Podla mňa tam máš aj dosť starých uhnilých koreňov...tie biele až zelenkavé by mali byť OK. Každopádne než ju posadíš do kvetináča, vytras všetok starý substrát, môžeš ho aj opatrne vypláchnuť, uvolníš tým aj staré poškodené časti. Potom polož napr. na novinový papier a nechaj na vzduchu cca 1/2 dňa, nech trošku preschne. Potom aj lahšie rozlíšiš, ktoré korene sú zlé. Ak ich stlačíš jemne medzi ukazovákom a palcom, tak y nich potečie dosť veľa vody, prípadne ak taký koreň odstrihneš, bude vnútri dutý alebo hnedý alebo taký až do čierna, pokial je svetlý a má jasne zdravú špičku, tak je v poriadku. Riaď sa aj intuíciou. Niekedy je lepšie odstrániť časť koreňov, aby dostali priestor nové a zdravšie výhony a rastlina sa omladí. Hluzy ak sú mäkké a prípadne hnedé, tak tiež odstráň. Ak sú len bezlisté, ale nie sú hnedé ani mäkké, tak ponechaj ako zásobáreň pre mladé. Kvetináč nedávaj sklený, nedýcha, nevieš urobiť ďalšie otvory. Asi si myslel/a plastový priehľadný kochel. Ten má hned 2 výhody - vidíš aký je stav priebežne, takže ľahko odhadneš zálievku - pokial je na vnútorných stenách vyzrážaná rosa, tak polievať ešte netreba, môžeš iba ak trochu špricnúť na povrch substrátu. Do plasťáku lahko aj narobíš po obvode dodatočné otvory pre prísun vzduchu ku koreňom, substrát preschýňa potom rovnomernejšie, ale aj rýchlejšie. Rovnakú službu spraví aj nepriehladný plasťák, len doňho nevidíš.....hlinený kochel je tiuež fajn pre určité druhy orchidiek - dobre dýcha, rovnomerne preschýna, ale trochu rýchlejšie než plasťák, ale zas odparovaním cez steny kochla zvýšiš aj okolitú vlhkosť. A má vyššiu hmotnosť, to vidím ako výhodu pri "nestabilných rastlinách" náchylných k prevrhnutiu.

Najmä ale spod rastliny, z chumáča koreňov odstráň všetko sfagnum/rašeliník, čo tam je nagučený...všimla som si že je z Ikei, tie to mávajú často a spôsobuje to práve nerovnomernosť presychania - okraje schnú rýchlo, stred ostáva takmer trvale premokrený - som si takmer istá, že pod stredom rastliny, pod tými starými hluzami, čo žltli a prišli o listy bolo práve to sfagnum nacpané....bežná prax dopestujú v tom v skleníku semenáče a mladé rastliny, rýchlia to za optimálnych podmienok a potom pred distribúciou to šupnú do väčšieho kochla a dosypú substrátom, nikto sa s tým nepiple...u nás sa im potom nejaký čas ešte darí ale často bez dalšieho zásahu uhynú bez zjavného dôvodu.

Ked si vyberieš kochel, tak po okrajoch môžeš narobiť "ementál" . napr. nahriatym klincom alebo nahriatou štrikovacou ihlicou. Na spodok kochla daj dobrú drenáž. Ja dávam nalamané väčšie kúsky polustyrénu, niekto dáva aj keramzit. Stačí tak 1-2 cm vrstva. Na to postav korene a jemne prisýpaj substrát a jemne z bokov poklepkávaj pri tom kochel, aby sa substrát dostal aj do medzier. Navýš ho do výšky "krčka" resp. po bázu, teda do výšky, v ktorej začínajú vyrastať hluzy. Snaž sa dostať korene do kochla, sú jemné a lahko sa spália ak ostanú vonku. Substrát môžeš mať aj kupovaný, ja mám svoj, už som tu písala aj prečo. Každopádne Ti doporučujem nedávať do kochla jemné prachové častice resp. len v malom množstve. Ku Cambriam, miltoniam a ostatným s jemnými koreňmi skôr menšie kusy, ale nie prachové. Všeobecne platí, čím jemnejšie a krehkejšie korene, tým jemnejší substrát, ale k epifitom určený na epifity, teda vzdušný. Cambrii inak prospieva letnenie v polotieni, ja vykladám von po zmrzlánoch, ale aj teraz za teplých dní, no na noc sú ešte vnútri. Pozor na spálenie od slnka. V lete znesú aj výdatnejšiu zálievku, ale radšej skoro ráno, než večer.
Inak musím napísať, že Tvoja má velmi pekné kvety. Tak za pokus záchrana stojí.
Po presadení ju niekoľko dní nepolej ani neros (teraz bola dosť poliata), po cca 4-5 dňoch začni opatrne špricovať len povrch substrátu, môžeš postupne aj viac krát za deň a normálne ju zalej až po cca 10-14 dňoch podla teploty. Ja ale uprednostňujem po presadení istý čas skôr dobré namáčanie odspodu v kombinácii so špricnutím na povrch substrátu, a až ked po niekolkých t. dobre zakorení, tak potom prejdem k zálievke prelievaním...závisí aj od substrátu. Ak by sa Ti zdalo, že povrch vysychá pomaly, tak radšej opatrne namáčaj. Hnojiť začať opatrne až po dobrom zakorenení.

Ak má niekto iný návod, sem s ním...ja by som postupovala takto.

bersekr Pozri príspevok
Nedalo mi a vybral som ju z crepnika aby som skontroloval korene. Prikladam foto, neviem, ci to na nich bude vidiet, ale korene su svetlohnede a na koncoch asi pol centi svetlozelene az biele, niekde aj dlhsie, vsetky tvrde, nevyzeraju byt hnile podla mna.

A tu pri presadzani potrebujem dalsiu radu, chcel som ju presadit do skleneneho crepnika, ale niekde som cital, ze korene cambrii nepotrebuju svetlo ako phaly. Takze teraz neviem, ci pre nu nebude lepsi hlasicky hlineny crepnik. Mam korene pred zasadenim trechu ostrihat? je ich dost vela a rastla mi dost na kraji crepnika a rad by som ju dostal do stredu, ale tym tvarom a mnozstvom korenov neviem, ci to bude mozne. aky je vas nazor?
0 0
bersekr bersekr

bersekr je offline (nepripojený) bersekr

Ok, budem sa riadit tvojim navodom, povodne som ich chcel sadit priamo do sklenenych a hlinenych crepnikov. ale po precitani tvojich rad ich radsej necham v tych plastovych, len dam novy substrat. neviem velmi zohnat tie plastaky, v akych sa orch. original predavaju, ale potreboval by som trochu vacsie. No budem nad tym musiet popremyslat. Pod korenmi inac ziadne spagnum nebolo, iba cista kora. Mam orchidei z anglickej ikea, tu je mozno ina prax, mozno to bola len nahoda. uvidime, mam este dve nove, ale zatial kvitnu, tak s nimi nechcem nic robit. Ako si pisala, v korenoch je dost vody, tak ich budem musiet asi viac nechavet preschnut, kym ich znova polejem. Dakujem za rady, snad sa im bude vsetkym darit
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Dnes mi pribudla táto miniphala vo váze. Neodolala som jej, aj ked' už nieje miesto. Za 3.30 z povodných 16 éčiek som ju tam nemohla nechat'. Orchiška je v poriadku, len váza má kúštik odbitý pri vrchu.
PC080171.jpg  
0 0
miluk237 miluk237

miluk237 je offline (nepripojený) miluk237

Baby, prosim, pomozte mi - dnes som nahodou zlomila moju orchidejku (phala) - stopku s pucikmi hned na prvom ocku.. drzi fakt iba na malom, malickom kusocku na okraji stonky. Tak som ju zalepila lepiacou paskou, myslite, ze to pomoze a zachranim ju? Alebo ju mam radsej celu odrezat a dat stonku do vody do vazy? Puciky su vsak uplne malicke, stonka mi vyhnala len pred mesiacom a pol, cize mam len take naznaky pucikov.. chcela som pridat aj fotky, ale neviem ako.. straaasne ju chcem zachranit, je to iba moja druha orchidejka, ktora mi zakvitla.. som ja ale nesikovna, hnevam sa na seba
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

bersekr Pozri príspevok
Ok, budem sa riadit tvojim navodom, povodne som ich chcel sadit priamo do sklenenych a hlinenych crepnikov. ale po precitani tvojich rad ich radsej necham v tych plastovych, len dam novy substrat. neviem velmi zohnat tie plastaky, v akych sa orch. original predavaju, ale potreboval by som trochu vacsie. No budem nad tym musiet popremyslat. Pod korenmi inac ziadne spagnum nebolo, iba cista kora. Mam orchidei z anglickej ikea, tu je mozno ina prax, mozno to bola len nahoda. uvidime, mam este dve nove, ale zatial kvitnu, tak s nimi nechcem nic robit. Ako si pisala, v korenoch je dost vody, tak ich budem musiet asi viac nechavet preschnut, kym ich znova polejem. Dakujem za rady, snad sa im bude vsetkym darit


Tak to je fajn, že sfagnum tam nebolo...aspoň snád nie sú preliate . Ja som kochle kupovala také obyčajné plasťáky hnedé v Hornbachu v BA, predvčerom zrovna cca 17 cm priemer za cca 80 alebo 90 centov. Ak je tá tvoja v 11 cm, tak o vela väčší by som nedávala, max. tak o 1-2 cm širší. Ja tam potrebujem moju prerastenú Iwanagaru šupnúť a tá je 1/3 už mimo pôvodný kochel
Všeobecne orchiše nemajú radi velmi velké kochle, skôr sú radšej natesno. Inak mali tam aj také polopriehladné plastové kochle akoby mliečne, ale boli drahšie. Inak ak dáš naspodok drenáž, tak nepotrebuješ ani ten výklenok naspodku, čo báva v tých originálnych plasťákoch.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

miluk237 Pozri príspevok
Baby, prosim, pomozte mi - dnes som nahodou zlomila moju orchidejku (phala) - stopku s pucikmi hned na prvom ocku.. drzi fakt iba na malom, malickom kusocku na okraji stonky. Tak som ju zalepila lepiacou paskou, myslite, ze to pomoze a zachranim ju? Alebo ju mam radsej celu odrezat a dat stonku do vody do vazy? Puciky su vsak uplne malicke, stonka mi vyhnala len pred mesiacom a pol, cize mam len take naznaky pucikov.. chcela som pridat aj fotky, ale neviem ako.. straaasne ju chcem zachranit, je to iba moja druha orchidejka, ktora mi zakvitla.. som ja ale nesikovna, hnevam sa na seba
čas ukáže či to prežije....skús jej ešte priviazať, z každej strany šparátko, alebo kus špajly, akože taká "sádra" aby bola pevnejšia
0 0
rozborova rozborova

rozborova je offline (nepripojený) rozborova

evaj63 Pozri príspevok
Dnes mi pribudla táto miniphala vo váze. Neodolala som jej, aj ked' už nieje miesto. Za 3.30 z povodných 16 éčiek som ju tam nemohla nechat'. Orchiška je v poriadku, len váza má kúštik odbitý pri vrchu.
Tiež by som neodolala,keď idem okolo kvetinárstva,vždy hľadám niečo zlacnené
0 0
rozborova rozborova

rozborova je offline (nepripojený) rozborova

Niesi sama,aj mne sa podarilo zlomiť celú stonko,tiež som bola na seba naštvaná.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
evaj63 Pozri príspevok
Dnes mi pribudla táto miniphala vo váze. Neodolala som jej, aj ked' už nieje miesto. Za 3.30 z povodných 16 éčiek som ju tam nemohla nechat'. Orchiška je v poriadku, len váza má kúštik odbitý pri vrchu.

Určite by som ju z tej vázy vybrala......... !!!
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

D'akujem z bodíky. dcéra mi ju už čmajzla do detskej. Teším sa teraz aj zo starých, 8 rastú kvetné stonky a to som ani dedúfala, ked' mi minulý rok tak dlho kvitli.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Žienky poraďte, ako sa zbaviť vlnatky z orchidejok. Už sa zdalo že sú zlikvidované a ako začali pučať, tak sa objavili opäť. Potieram a likvidujem ich postrekom zo záhradkárskych potrieb, len sa mi zdá že to nie je dostatočné. Čo mám urobiť, aby sa viac neobjavili. Vycucajú vlahu z listov, tie zmäknú a samozrejme sú hneď v pazuchách kvietkov aj listov. Neviem čo s nimi beštiami mám urobiť....
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

mareko Pozri príspevok
Žienky poraďte, ako sa zbaviť vlnatky z orchidejok. Už sa zdalo že sú zlikvidované a ako začali pučať, tak sa objavili opäť. Potieram a likvidujem ich postrekom zo záhradkárskych potrieb, len sa mi zdá že to nie je dostatočné. Čo mám urobiť, aby sa viac neobjavili. Vycucajú vlahu z listov, tie zmäknú a samozrejme sú hneď v pazuchách kvietkov aj listov. Neviem čo s nimi beštiami mám urobiť....
S vlnatkami je to ťažké . Ja sama s nimi našťastie nemám skúsenosť, ale kamoška s nimi bojovale teda riadne dlho a ani neviem, či sa je to napokon podarilo na 100%. Tiež Orchiše postrekovala prípravkami proti škodcom , denne vatou omotanou vatou a namočenou v čo najsilnejšom liehu vytierala všetkz možné aj nemožné miesta na rastline, niekdy aj 2x denne. Postrek opakovala niekoľko krát, vymenila všetok substrát, ktorý predtým dobre priepiekla v rúre a aj tak občas nejaká drobná prežila, ale už to bolo únosné....a samozrejme hned izolovala napadnuté rastliny čo najďalej od zdravých. Tu platí jediné pravidlo - vyberať v obchode len zdravé rastliny bez škodcov a po prinesení domov novú rastlinu nechať niekoľkod dní až týždňov karanténe, aby s aprípadná háved nedostala do odstatných v zbierke. Občas mám dojem, že kontrolou kvetu pri kúpe strávim kopec času, ale zatial sa mi to vypláca. Ak nejakú dostanem do daru, dostane čestné miesto, dostatočne ďaleko od ostatných, obvykle je na stole a denne ju kontrolujem. A čo najskôr ju presádzam.
Pozri aj sem
http://forum.orchidej.net/viewtopic....&hilit=vlnatka
http://forum.orchidej.net/viewtopic....it=%C4%8Dervci
http://forum.orchidej.net/viewtopic....it=%C4%8Dervec
Skontroluj aj korene napadnutej rastliny aa tiež okolitých rastlín, často sa množí na inej rastline a potom putuje.
Prajem veľa úspechu a potom napíš ako si dopadol a čo prípadne pomohlo.



mareko Pozri príspevok
Žienky poraďte, ako sa zbaviť vlnatky z orchidejok. Už sa zdalo že sú zlikvidované a ako začali pučať, tak sa objavili opäť. Potieram a likvidujem ich postrekom zo záhradkárskych potrieb, len sa mi zdá že to nie je dostatočné. Čo mám urobiť, aby sa viac neobjavili. Vycucajú vlahu z listov, tie zmäknú a samozrejme sú hneď v pazuchách kvietkov aj listov. Neviem čo s nimi beštiami mám urobiť....
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Betina ďakujem, budem ešte skúšať a keď bude najhoršie tak poputujú...No ešte skúsim opäť vymeniť substrát a zasa denodenne kontrolovať. Žial už aj novšie som vmontovala dokopy so staršími, lebo som mala dlho pokoj a myslel som že je to už OK.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať