Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
helpmeplease helpmeplease

helpmeplease je offline (nepripojený) helpmeplease

ahojte, aj ja potrebujem radu. teraz som kupila orchideu, je pekne rozkvitnuta tak napolovicu - zatial, ale neviem ci ju mam presadit...?? vzdy som si totiz myslela ze kazdy novy kvet treba aj presadit... mam ju hned presadit? a ak ano tak kedy ju potom poliat a zacat hnojit?? alebo pockat kym odkvitne a tak presadit??? dakujem za rady
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

helpmeplease Pozri príspevok
ahojte, aj ja potrebujem radu. teraz som kupila orchideu, je pekne rozkvitnuta tak napolovicu - zatial, ale neviem ci ju mam presadit...?? vzdy som si totiz myslela ze kazdy novy kvet treba aj presadit... mam ju hned presadit? a ak ano tak kedy ju potom poliat a zacat hnojit?? alebo pockat kym odkvitne a tak presadit??? dakujem za rady
nie
http://www.orchidey.estranky.sk/
0 0
Elena30 Elena30

Elena30 je offline (nepripojený) Elena30

helpmeplease Pozri príspevok
ahojte, aj ja potrebujem radu. teraz som kupila orchideu, je pekne rozkvitnuta tak napolovicu - zatial, ale neviem ci ju mam presadit...?? vzdy som si totiz myslela ze kazdy novy kvet treba aj presadit... mam ju hned presadit? a ak ano tak kedy ju potom poliat a zacat hnojit?? alebo pockat kym odkvitne a tak presadit??? dakujem za rady
pokial to nie je nutne ak nema vela korenov a netrcia zo spodu crepnika tak nepresadzaj a hnoji sa ked ti ide novy list ci kvetny stvol skusenejsie ti viac poradia ja som nikdy nepresadzala orchidky po zakupeni mam ich 9 a zatial som nemala ani ziadnych skodcov nech sa ti dari
0 0
slamec slamec

slamec je offline (nepripojený) slamec

lujza.j Pozri príspevok
ja neletním, mám iba phale.
tak skús jej teda kuknúť na korene, ale je možné že budeš musieť stonku s keikou odrezať, ak by mala málo sily na natiahnutie vody s obmedzeným množstvom korenou, ak by teda nebali OK a už by nevládala vyživiť aj keiku. tak po odrezaní ju daj do vázy...možno bude rásť dalej tam, ak nie tak smola.
OK
dnes som sa vrátila po 5.dnoch domov. Keika má tri lístky, jeden kvietok a jeden výhonok - vyzerá to ako nová stonka a rastie pomerne rýchlo. Po korenoch ani stopy. Narastú ešte?
0 0
slamec slamec

slamec je offline (nepripojený) slamec

Betina2 Pozri príspevok
rada sa s Vami podelím o svoju dnešnú skúsenosť....niečo podobné som na nete videla nedávno, tak som to vyskúšala...je fakt, že tá kokosová škrupina dosť rýchlo vodu nasaje, ale zároveň dosť rýchlo presychá....kúpila som 1/2 škrupiny kokosového orechu v Hornbachu s peknou vydlabanou vyčistenou dutinov tvare polgule a ešte pred sadením dendrobka som to s tou vodou vyskúšala.....to dendro by som aj tak musela presadiť Do dutiny som najprv dala očistené korene bez substrátu a opatrne som prisýpala kôrový substrát tak aby sa korene ukotvili. Vešať to nebudem (ale ak by sa diery navrtali, tak by to iste šlo) , na povrch som dala pre zvýšenie vzdušnej vlhkosti aspoň na začiatku zakoreňovania machový koberec. Bude treba opatrnosť pri poliegvaní, aby vnútri nebodal nestála voda, ja sa prikloním k namáčaniu celého orechu, potiahne si kolko treba...
Nie je to klasika na kôre alebo korku, ale mne sa to páči
http://www.facebook.com/media/set/?s...6896274&type=3
Práve som si čítala na FB na stránke o pestovaní orchideí super článok o letnení dendrobioum nobile a po kliknutí na link som zistila, že to ste písali vy, super :-) práve mi jedna nobile odkvitla, tak som ju podla vašich rád šupla na balkon a teraz budem pravidelne zalievať.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

slamec Pozri príspevok
OK
dnes som sa vrátila po 5.dnoch domov. Keika má tri lístky, jeden kvietok a jeden výhonok - vyzerá to ako nová stonka a rastie pomerne rýchlo. Po korenoch ani stopy. Narastú ešte?
no...to chce čas... mne zatiaľ dorástli vždy.
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Elena30 Pozri príspevok
ahojte
chcem sa spytat chcela by som dat na balkon paphiopedilum hybrid usa - črievičkovec len neviem odkedy sa moze dat letnit a mam este jednu momentalne nekvitne tiez by som ju chcela dat ale neviem ci sa moze letnit lebo neviem na 100%či sa vola burrageara nelly isler ked kvitla tak to meno pasovalo na moju listy ma podlhovaste a spicate odfotim a dam tu foto a musim uz si spravit album vdaka za radu
Nelly Ister môžeš letniť na 100% , črievičkovec -temper. sa tiež môže letniť , ale iba pod strieškou - nesmie mu napršať do ružice , ja som môj už tiež dala pod altánok , niekde som čítala , že nočný pokles teplôt evokuje kvet , daj si do googlu jeho pestovanie, a dozvieš sa všetko
1 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Adelka- dostala si moju správu? , ak nie - moje tilandsie su v odd. Tilandsie-tu na Porade , nejako sa v tom neviem vysomáriť
Naposledy upravil milka 60 : 27.05.12 at 10:45 Dôvod: Oprava
0 0
Elena30 Elena30

Elena30 je offline (nepripojený) Elena30

milka 60 Pozri príspevok
Nelly Ister môžeš letniť na 100% , črievičkovec -temper. sa tiež môže letniť , ale iba pod strieškou - nesmie mu napršať do ružice , ja som môj už tiež dala pod altánok , niekde som čítala , že nočný pokles teplôt evokuje kvet , daj si do googlu jeho pestovanie, a dozvieš sa všetko
vdaka byvam v panelaku balkon mam zasklenny takze mi tam nenaprsi crievickovec mi momentalne odkvita takze ho uz mozem dat aj ked odkvita ze?balkon mam orientovany na vychod a mozu byt vonku aj cez noc ci ich mam dat na noc dnu?ked ani neviem presne meno crievickovca na crepniku ma napisane paphiopedilum hybrid usa idem si ho dat do googlu vdaka za rady aeste by som poprosila o radu jak mozem pestovat dondrobium phaleonopsis vdaka
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Elena30 Pozri príspevok
vdaka byvam v panelaku balkon mam zasklenny takze mi tam nenaprsi crievickovec mi momentalne odkvita takze ho uz mozem dat aj ked odkvita ze?balkon mam orientovany na vychod a mozu byt vonku aj cez noc ci ich mam dat na noc dnu?ked ani neviem presne meno crievickovca na crepniku ma napisane paphiopedilum hybrid usa idem si ho dat do googlu vdaka za rady aeste by som poprosila o radu jak mozem pestovat dondrobium phaleonopsis vdaka
ten USA papuč bude zrejme veľkokvetý, nemá panašované listy a mal iba 1 velký kvet na stonke však? Pozri do mojho albumu. Tak ten môžeš letniť bez obáv, je skôr temperovaný, takže výkyvy teplôt mu len prospejú....a neboj sa, ak máš zasklený balkón, tak ich tam kludne nechaj na noc, neviem kde si, ale u nás v BA už nechávam všetko vonku aj v noci, pokial nehlásia teplotu na noc pod 10-12 st, to niektoré chúlostivejšie dám dnu, ale inak všetko je vonku, čo sa letniť dá. D.phaleonopsis pestuješ podobne ako klasický phal, ale pozor, je chúlostivejší na preliatie, treba počkať kým substrát dostatočne preschne a potom ju poliať. A zlá ja najmä kombinácia mokro + chlad....inak moje dendrophaly vlani boli letnene v polotieni, ale odniesli si to asi 2-3 listy-spálenie, ale nakvitali spolahlivo...žial v zime mi jedna už pošla....v zásade letnenie nepotrebujú, podobne ako phaly, Nobilká však letnenie vyslovene vyžadujú. Na mojich nobilkách sú už krásne vyrysované 3 -púčikz na kvetných výhonkoch, sa teším
... PS ja som môj papuč po odkvitnutí presadila, nepáčil sa mi origoš substrát dlho preschýnal...takže som nalámala na drobnejšie hrubšiu borovicovú kôru, trošku polystyrénu a trošku nadrobno sekaného sfagna alebo machu, pridala som trochu - 2-3 lyžice obyčajného záhradného alebo kvetinového substrátu - teda hlinu a asi tak 2-3 lyžice klasického piesku. Dobre som tyo všetko premiešala, naspodok kochla som dala drenáž z väčších kúskov polystyrénu, vrstvu tak cca 2 cm a do pripravenej zmesi som ho zasadila, nesmieš tlačiť korene sú krehké, daj si to do priehladného kochla a narob po bokoch aj dodatočné diery napr. nahriatym klincom....prosperuje neskutočne, už mu narástli 2 nové hluzy a celkovo je pekný, neodhnil ani jeden koren, naopak dorástli nové pevné. Nepolievam ho, ale namočím do vody kochel tak, že je voda až takmer po okraj, ale neprelieva sa cez vrch. Listy ani báza tak nehnijú....po asi 10-15 min. podla váhy zistíš, ked si to poťažkáš, že už nasal dosť, necháž zbytok odtiecť a hotovo, cyklus opakujem asi tak 2 x týždenne, v letných horúčavách bude možno treba aj 3x, uvidíš podla toho, či je kochel zvnútra ešte orosený, vtedy ešte netreba namáčať, až ked rosa nebude...na vrch substrátu ale môžeš položiť kúsok machu a na ten trošku rosiť opatrne, zvýšiš vzdušnú vlhkosť...nech sa darí. Tento recept na zmes som vykutrala na českom fore, bol to tip od pestovateľa a je veru dobrý, druhý papuč mam teplý panašovaný viackvetý a tiež prosperuje v tej zmesi. Túto zmes ale dávam iba papučiam.
0 0
Elena30 Elena30

Elena30 je offline (nepripojený) Elena30

Betina2 Pozri príspevok
ten USA papuč bude zrejme veľkokvetý, nemá panašované listy a mal iba 1 velký kvet na stonke však? Pozri do mojho albumu. Tak ten môžeš letniť bez obáv, je skôr temperovaný, takže výkyvy teplôt mu len prospejú....a neboj sa, ak máš zasklený balkón, tak ich tam kludne nechaj na noc, neviem kde si, ale u nás v BA už nechávam všetko vonku aj v noci, pokial nehlásia teplotu na noc pod 10-12 st, to niektoré chúlostivejšie dám dnu, ale inak všetko je vonku, čo sa letniť dá. D.phaleonopsis pestuješ podobne ako klasický phal, ale pozor, je chúlostivejší na preliatie, treba počkať kým substrát dostatočne preschne a potom ju poliať. A zlá ja najmä kombinácia mokro + chlad....inak moje dendrophaly vlani boli letnene v polotieni, ale odniesli si to asi 2-3 listy-spálenie, ale nakvitali spolahlivo...žial v zime mi jedna už pošla....v zásade letnenie nepotrebujú, podobne ako phaly, Nobilká však letnenie vyslovene vyžadujú. Na mojich nobilkách sú už krásne vyrysované 3 -púčikz na kvetných výhonkoch, sa teším
... PS ja som môj papuč po odkvitnutí presadila, nepáčil sa mi origoš substrát dlho preschýnal...takže som nalámala na drobnejšie hrubšiu borovicovú kôru, trošku polystyrénu a trošku nadrobno sekaného sfagna alebo machu, pridala som trochu - 2-3 lyžice obyčajného záhradného alebo kvetinového substrátu - teda hlinu a asi tak 2-3 lyžice klasického piesku. Dobre som tyo všetko premiešala, naspodok kochla som dala drenáž z väčších kúskov polystyrénu, vrstvu tak cca 2 cm a do pripravenej zmesi som ho zasadila, nesmieš tlačiť korene sú krehké, daj si to do priehladného kochla a narob po bokoch aj dodatočné diery napr. nahriatym klincom....prosperuje neskutočne, už mu narástli 2 nové hluzy a celkovo je pekný, neodhnil ani jeden koren, naopak dorástli nové pevné. Nepolievam ho, ale namočím do vody kochel tak, že je voda až takmer po okraj, ale neprelieva sa cez vrch. Listy ani báza tak nehnijú....po asi 10-15 min. podla váhy zistíš, ked si to poťažkáš, že už nasal dosť, necháž zbytok odtiecť a hotovo, cyklus opakujem asi tak 2 x týždenne, v letných horúčavách bude možno treba aj 3x, uvidíš podla toho, či je kochel zvnútra ešte orosený, vtedy ešte netreba namáčať, až ked rosa nebude...na vrch substrátu ale môžeš položiť kúsok machu a na ten trošku rosiť opatrne, zvýšiš vzdušnú vlhkosť...nech sa darí. Tento recept na zmes som vykutrala na českom fore, bol to tip od pestovateľa a je veru dobrý, druhý papuč mam teplý panašovaný viackvetý a tiež prosperuje v tej zmesi. Túto zmes ale dávam iba papučiam.
vdaka som z popradu.ano s velkym jednym kvetom len som kvet nemala taky do cervena ako ty ale skor do zlto zelena dam foto ked pride muz. ma dve ruzice ktore nekvitli a z jedneho mi vysiel novy list tretia ruzica uz odkvita ma zoschnuty zatial len kvet cakam ked zoschne cela stonka ze ju odstrihnem, potom ju presadim do priesvitneho jak si mi poradila, bo ho mam v nepriehladnom jak som ho kupila, a potom ho uz mozem dat na balkon, len do obeda mi tam svieti slnko moze byt na slnku alebo ho mam dat do tiena?co je to sfagno?este som take daco nepocula a kde sa da kupit?zvysilo sa mi kokosove vlakno keby som ho zmiesala s grilovacim uhlim ci lepsie borovicovu koru?tu zmes co si si namiesala to vsetko by som musela kupit a potom by mi to stalo v pivnici neznehodnoti sa to časom ked to bude dlho stat?a piesok myslis taky co sa v nom hraju deti?ten by som si tiez asi musela kupit lebo taky by som sa bala dat lebo psickari sa furt obsmietaju okolo piesku.
aj nella isler mam v nepriehladnom aj ju mam dat do priesvitneho?ale ju som uz presadzalaa dnes som ju dala na balkon.
v byte mam dost teplo tak to bude vyhovovat aj dendru lebo phaly mi pekkne zakvitli dendrophal mam tiez presadit do priesvitneho?a este som na nom zbadala take dve male cierne bodky neviem co to je sledujem to ale nezda sa mi ze by sa to sirilo a kupila som si ho aj so slimakom ten som potom hladala nasla som takeho malickeho ale bojim sa ze tam este mozno nejaky ostal neviem teraz je pekne dendrophal kvitne a kopu pucikov nema rozvitych a nechcem ju vyberat vdaka a mozes mi dat link na ceske forum odkial mas ten recept?vdaka mozem si ta dat k priatelom?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

odpovede v texte
Elena30 Pozri príspevok
vdaka som z popradu.ano s velkym jednym kvetom len som kvet nemala taky do cervena ako ty ale skor do zlto zelena dam foto ked pride muz. ma dve ruzice ktore nekvitli a z jedneho mi vysiel novy list tretia ruzica uz odkvita ma zoschnuty zatial len kvet cakam ked zoschne cela stonka ze ju odstrihnem, potom ju presadim do priesvitneho jak si mi poradila, bo ho mam v nepriehladnom jak som ho kupila, a potom ho uz mozem dat na balkon, len do obeda mi tam svieti slnko moze byt na slnku alebo ho mam dat do tiena? papuč nie na slnko, skoro ráno môže, ale ked začne piecť tak by sa uškvaril, má radšej tieň, ale dostatok svetla co je to sfagno? SFAGNUM je vlastne sušený rašeliník, je to také to béžové čudo, čo strašne dlho drží vodu a a sobľubou to býva nacpané pod rastlinou v kochli, ked ju kúpiš...samo o sebe je v pohode, zlé je ale ked je nagučené dokopy, to potom všetko čo obaluje hnije, ale ak je nadrobno nasekané a rozptýlené v substráte tak je to dobré pre rastliny, čo trošlu viacej vlahguy potrebujú...nekupujem ho, odložila som si z iných rastlín pri presádzaní a preparila v rúre....este som take daco nepocula a kde sa da kupit?zvysilo sa mi kokosove vlakno keby som ho zmiesala s grilovacim uhlim drevené uhlie sa do substrátu pridáva, ale len pár menších kúskov kvôli dezinfekci a potlačeniu chorobných procesov, ale nenahradí napr. kôru alebo inú zložku ci lepsie borovicovu koru? ja som si kôru nalúpala zo starých borovíc v lese, potrebuješ takú tú škoricovú spodnejšiu vrstvu, nie tú vrchnú tmavú tenkú, ale aj tú môžeš pridať, len horšie saje vodu, phalám to ale nevadí, na rúbaniskách tú kôru nájdeš v pohode, ale bez miazgy brať, len to treba poriadne premyť a prepiecť v rúre a potom nalámať, no môžeš aj z kúpeneho orchidejového substrátu povyberať tie menej nasákavé zložky, ja napríklad z neho odstraňujem tie kokosové kúsky, ale skús, preto ten priehladný kochel aby sa to dobre kontrolovalo, v zásade ho nepotrebujú vraj ani len phaleňáky, ja pri ktorých nemám istotu s intervalom zálievky tak podla možnosti dávam do priehladného tu zmes co si si namiesala to vsetko by som musela kupit a potom by mi to stalo v pivnici neznehodnoti sa to časom ked to bude dlho stat?a piesok myslis taky co sa v nom hraju deti? hej, treba to prepláchnuť a prepiecťm,, ved to predtým asi peoseješ alebo pod. a na záhorí sa dá hocikde nabrať ten by som si tiez asi musela kupit lebo taky by som sa bala dat lebo psickari sa furt obsmietaju okolo piesku.
aj nella isler mam v nepriehladnom aj ju mam dat do priesvitneho? netreba priehladný, ale lepšie sa to kontroluje, tam ale nedávaj ten substrát čo na papuče. ale ju som uz presadzalaa dnes som ju dala na balkon. no nie na priame slnko, cez obed určite pritieň, už od 10,00 je slnko ostré a silné, všetky tenkolisté treba pritieniť cez deň, ráno a večer oim slnko dopraj
v byte mam dost teplo tak to bude vyhovovat aj dendru lebo phaly mi pekkne zakvitli dendrophal mam tiez presadit do priesvitneho?a este som na nom zbadala take dve male cierne bodky neviem co to je sledujem to ale nezda sa mi ze by sa to sirilo a kupila som si ho aj so slimakom ten som potom hladala nasla som takeho malickeho ale bojim sa ze tam este mozno nejaky ostal polož na substrát ku kvetijhne na noc plátok uhorky, amli by sa na to chytiť len musíš sem tam aj v noci nakuknúť, nech sa zase neskryjú...alebo dať granule proti slimákom, len to pozor na domáce zvieratá, sliepkz napr z toho kapú neviem teraz je pekne dendrophal kvitne a kopu pucikov nema rozvitych a nechcem ju vyberat vdaka a mozes mi dat link na ceske forum odkial mas ten recept?vdaka mozem si ta dat k priatelom?
jasnačka budem rada...to forum je www.forum.orchidej.net je v češtine tém je habadej, treba luistrovať a vyhľadávať teraz Ti toi presne nenájdem myslím, že to kedysi písal Drroman (?) ale každý si to trošku aj upravuje podla svojich potrieb, v klasickom substráte pre orchiše mi pafíci nešli a v kôrovom ako mám na phaly sa to prirýchlo sušilo, takže v tom sa mu nelúbilo tiež, až v tomto s trochu pieskom a zeminou, kôrou a polystyrénom a troškou toho sekaného machu alebo sfagna. (správa sa to podobne, mach ale schne rýchlejšie, musíš nájsť nie bielomach ani ten hrubý ihličkový, ale taký pekný jemnulinký koberčekovitý, čo sa s oblubou drží na rašeline niekde v lese na kamennom podklade....
0 0
Elena30 Elena30

Elena30 je offline (nepripojený) Elena30

Betina2 Pozri príspevok
odpovede v texte
jasnačka budem rada...to forum je www.forum.orchidej.net je v češtine tém je habadej, treba luistrovať a vyhľadávať teraz Ti toi presne nenájdem myslím, že to kedysi písal Drroman (?) ale každý si to trošku aj upravuje podla svojich potrieb, v klasickom substráte pre orchiše mi pafíci nešli a v kôrovom ako mám na phaly sa to prirýchlo sušilo, takže v tom sa mu nelúbilo tiež, až v tomto s trochu pieskom a zeminou, kôrou a polystyrénom a troškou toho sekaného machu alebo sfagna. (správa sa to podobne, mach ale schne rýchlejšie, musíš nájsť nie bielomach ani ten hrubý ihličkový, ale taký pekný jemnulinký koberčekovitý, čo sa s oblubou drží na rašeline niekde v lese na kamennom podklade....
vdaka za rady uz mam aj album spraveny mozes nakuknut
0 0
Elena30 Elena30

Elena30 je offline (nepripojený) Elena30

betina2 vdaka za link pozeram ho prave a nasla som tam pisane aj o nelly isler nasla som dobru stranku o orchidkach davam link http://svetorchidei.webnode.sk/
1 0
Elena30 Elena30

Elena30 je offline (nepripojený) Elena30

Ahoj betina2 pozri si moj prvy prispevok c.15801 na str.1581 mojej kmotre odisla phala listy nemala ziadne korene mala pekne zelene a bol na nej jeden kvetny stvol na ktorom rastlo z boku novy kvetny stvol to casom uschlo tak som ju odstranila a mam ju u mna doma asi mesiac uz neviem presne a predstav si dnes som ju obzerala a co som nenasla ide jej novy list na to ze namala ziaden list tak to je sila pre mna a prekvapenie to je moja prva skusenosť ja som taka stastna ako blcha odfotim ju a dam ju sem normalne mam skvelu naladu
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Pestuje niekto záhradnú papučkovú orchideu Cypripedium?
0 0
Elena30 Elena30

Elena30 je offline (nepripojený) Elena30

Ahoj betina2 pripajam foto phaly bez listov
1.foto takto vyzerala mala aj kvetny stvol ten som odstrihla
2.foto asi po mesiaci vychadza novy list skor nova rastlinka si myslim pekne ju tu vidiet
a na poslednych fotkach to az tak dobre nevidno
Naposledy upravil Elena30 : 29.05.12 at 11:40
phala 017.jpg  
phala 018.jpg  
phala 019.jpg  
phala 020.jpg  
1/1
0 0
Elena30 Elena30

Elena30 je offline (nepripojený) Elena30

Ahoj betina2 to mi nevadi hlavne je ze uz ide list tolko si pockam s cim ma este prekvapi
0 0
*ala* *ala*

*ala* je offline (nepripojený) *ala*

ALA
Ahojte dievčatá,tak po krátkej pavze vám chcem ukázat dva moje nové kusi do zbierky.Ostatné kvitnú krásne dúfam,že ich stihnem pofotiť ako sa mi odvdačili za starostlivosť..neskôr pridám foto.
P5280312.jpg  
0 0
Mypa Mypa

Mypa je offline (nepripojený) Mypa

Ahojte chcem sa spýtať, mám to už odrezať a zasadiť?
4.jpg  
4a.jpg  
4b.jpg  
4c.jpg  
1/1
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať