Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

Ahojte, kočky,
mám doma osem orchideí, na troch z nich po odkvitnutí vyschla stonka, tak som ju odstrihla, no a teraz asi pol roka nič, listy vyháňa, vzdušné korene rastú, len tá stonka nič. Viete mi poradiť, čo s tým, mám nádej, že raz tá stonka vyrastie?
Plada
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

plada Pozri príspevok
Ahojte, kočky,
mám doma osem orchideí, na troch z nich po odkvitnutí vyschla stonka, tak som ju odstrihla, no a teraz asi pol roka nič, listy vyháňa, vzdušné korene rastú, len tá stonka nič. Viete mi poradiť, čo s tým, mám nádej, že raz tá stonka vyrastie?
Plada
Treba byť trpezlivý, raz tá stonka určite porastie, mne teraz vyháňa jedna po roku....pri orchideách treba veľkú trpezlivosť...ako sa hovorí, že tá ruže prináša a tu to platí doslova
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sayly Pozri príspevok
Treba byť trpezlivý, raz tá stonka určite porastie, mne teraz vyháňa jedna po roku....pri orchideách treba veľkú trpezlivosť...ako sa hovorí, že tá ruže prináša a tu to platí doslova
V tomto prípade nie ruže, ale orchidejky.
0 0
Angel01 Angel01

Angel01 je offline (nepripojený) Angel01

Ahojte, chcem sa spýtať skúsených pestovateliek orchideí, čo mám robiť s odkvitnutou stonkou. Listy opadali, tam kde boli kvety stonka uschla a ožltla. Neviem , kde je vhodné zostrihnúť stonku- názory sú totiž rôzne.Bude ešte na tej stonke niečo rásť?
Dík!!
0 0
tara464 tara464

tara464 je offline (nepripojený) tara464

Angel01 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať skúsených pestovateliek orchideí, čo mám robiť s odkvitnutou stonkou. Listy opadali, tam kde boli kvety stonka uschla a ožltla. Neviem , kde je vhodné zostrihnúť stonku- názory sú totiž rôzne.Bude ešte na tej stonke niečo rásť?
Dík!!
Jak zozltla alebo sa tak scvrkla ,alebo uschla tak ju odstrihni uplne az pri listoch.
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
P7287550.JPG  
P7287551.JPG  
P7287552.JPG  
1/1
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

chcela som ešte dodať, že list vyrastá pekný, tak neviem, či nebola len vyčerpaná, no a sorry za nekvalitné foto, ponáhľala som sa...
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

dominica Pozri príspevok
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
Mne ked toto spravila moja bola preliata a korene mala uplne v haji, tak skus skontrolovat, inak neviem.
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

vikinka.n Pozri príspevok
Mne ked toto spravila moja bola preliata a korene mala uplne v haji, tak skus skontrolovat, inak neviem.
Preliata nie je, korene má krásne, má ich plný kvetináč, takže ich vidím...
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Mne tiež naraz odpadli, asi už boli unavené z kvitnutia,ale stonka ostla zelená. Po 2 mesiacoch, keď si odýchla začala znova kvitnúť tam kde prestalal. Druhú som zrezala a začína po 2 mesiacich tiež kvitnúť. Vraj po odkvitnutí ju treba zrezať pri 2-3 očku. Asi to bude treba tak robiť lebo tú čo som nezrezala kvitne a bojím sa že sa prevráti.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Luna Pozri príspevok
Mne tiež naraz odpadli, asi už boli unavené z kvitnutia,ale stonka ostla zelená. Po 2 mesiacoch, keď si odýchla začala znova kvitnúť tam kde prestalal. Druhú som zrezala a začína po 2 mesiacich tiež kvitnúť. Vraj po odkvitnutí ju treba zrezať pri 2-3 očku. Asi to bude treba tak robiť lebo tú čo som nezrezala kvitne a bojím sa že sa prevráti.
Ja suché zrezávam.
0 0
veva.. veva..

veva.. je offline (nepripojený) veva..

dominica Pozri príspevok
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
To isté sa stalo aj mne. Spravila mi to tá červená.
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P7280040.jpg
Zobrazení: 81
Veľkosť:  20.4 KB
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

veva.. Pozri príspevok
To isté sa stalo aj mne. Spravila mi to tá červená.
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  P7280040.jpg
Zobrazení: 81
Veľkosť:  20.4 KB
Vyzerá to presne tak ako na mojej. Ja som dnes všetky zvadnuté kvety dala dole, jednoducho som sa ich chytila a ony mi zostávali v ruke...
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

dominica Pozri príspevok
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
Možno to bol prievan. Jednoducho nejaký šok..
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

dominica Pozri príspevok
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
Ja mám podobnú skúsenosť, pripisujem to prievanu - v týchto horúcich dňoch to bez otvoreného okna jednoducho nejde. Prosím potvrďte alebo vyvráťte môj názor. Ďakujem
0 0
anele77 anele77

anele77 je offline (nepripojený) anele77

Ahojte kocky :-) aj ja som sa vcera informovala u jednej kocky v kvetinarstve a pytala som sa na obaly .. vraj je hlupost, ze orchidea musi mat priesvitny crepnik(obal) pre nu su dolezite vrchne vzdusne korene .. takze len si kludne vyberte obal aky sa Vam hodi ))). Elena
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Angel01 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať skúsených pestovateliek orchideí, čo mám robiť s odkvitnutou stonkou. Listy opadali, tam kde boli kvety stonka uschla a ožltla. Neviem , kde je vhodné zostrihnúť stonku- názory sú totiž rôzne.Bude ešte na tej stonke niečo rásť?
Dík!!
a čo je to za druh, keď jej opadali všetky listy? Je to dendrobium? To by som nestrihala, aj zo starej stonky vyháňa nové rastlinky
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ahojte, chcem sa spýtať pestujete niekto miltóniu? Do čoho je dobre ju zasadiť?Ja som ju dala do kôry a do priesvitného kvetináča. Nebude jej náhodou lepšie v zemine pre orchidey a v tmavom kvetináči? ďakujem za každú radu.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Myslím si, že je dosť dôležité, vyberať to, čo sa páči rastlinám. Nepodceňujem názor kvetinárky, ale ak mi niekto predáva orchideje pýtam sa či ich pestuje aj sám, zaujímajú ma jeho vedomosti o predávanej rastline, ale aj jeho skúsenosti. Jedna kvetinárka mi povedala, že phaly majú obdobie kľudu a na zimu ich treba odložiť napr. do pivnice. Zlaté oči, ktoré by videli na jar kvitnúce phaly. Iste mi dáte za pravdu, že toto je naozaj hlúposť. Takže nie všetky názory kvetinárov sú dobré asi preto, že sú to len ich názory nie známky odbornosti a diskusie sú plné sťažností, že priniesli z kvetinárstva zničenú rastlinu. Odborník vo svojom obore by mal vedieť, že epifyty sú rastliny, rastúce na žijúcich rastlinách, ale vyživujúce sa samostatne. Zachytávajú sa krátkymi koreňmi kmeňov, vetví stromov, živia sa tzv. rastlinným humusom, ktorý sa atmosférickými zrážkami hromadí v trhlinách kôry /zdroj ABC"../ Výživu prijímajú koreňmi, ktoré sú všetky vzdušné.
To, že my ich pestujeme v kvetináčoch a v rôznych substrátoch neznamená, že korene nepotrebujú všetko to čo v prírode. Potrebujú vodu, hnojivo ale potrebujú aj vzduch, potrebujú dýchať, teda vzdušné korenie nie sú len tie, ktoré rastú "vo vzduchu". A toho sa im v uzavretých keramických obaloch príliš veľa nedostane. Je dobré rozlišovať -tmavý-presvitný - obal a vzdušný obal. Vzdušný obal môže byť aj tmavý. Napr. môže byť aj nový hlinený, ktorý dýcha. Priesvitný obal je veľmi dobrý kvôli sledovaniu stavu koreňov.
Ale naozaj každý si môže vybrať, čo sa mu páči a aj rady, alebo odporúčania a urobiť si podľa svojho. A mať svoju vlastnú skúsenosť.
Naposledy upravil Ma-Ba : 30.07.09 at 18:22
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Zdenka175 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať pestujete niekto miltóniu? Do čoho je dobre ju zasadiť?Ja som ju dala do kôry a do priesvitného kvetináča. Nebude jej náhodou lepšie v zemine pre orchidey a v tmavom kvetináči? ďakujem za každú radu.
Zdenka - Moja skúsenosť s Miltóniou je jemnejší substrát. Na jemno nalámaná borovicová kôra, nadrobený polyst., menšie kúsky gril. uhlia a jemnejší potočný štrk. Ja to mám zasadené trochu obrátene. Jemnejší dole a hrubší substrát hore, boli to začiatky.
Niekotré listy sú harmonikové - nevychytaná zálievka. Nové výhony sú však už lepšie.
Naposledy upravil Ma-Ba : 30.07.09 at 13:20
Obrázok 221.jpg  
Obrázok 223.jpg  
Obrázok 217.jpg  
Obrázok 222.jpg  
1/1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať