Zavrieť

Porady

Danove priznanie - praca v zahranici

Dobry den,

rad by som poprosil niekoho o radu ohladne danoveho priznania.

Aby som vysvetlil moju situaciu.
Od svojich 19 rokov som zil vo Velkej Britanii. Tam som aj pracoval, moje prijmi som mal riadne zdanene, danove priznanie za mna odvadzal zamestnavatel. Pocas pobytu v Britanii som zislkal aj Britske obcianstvo.

Minuly rok t.j. 2007 som pracoval v Ceskej republike. Odpracoval som 7 mesiacov. Dane boli riadne odvadzane zamestnavatelom. Danove priznanie musim podat v CR. To spravim.

V decembri minuleho roku som prvy krat pracoval na Slovensku. Danove zuctovanie mi poda moj zamestnavatel za minuly rok, za obdobie odpracovane na Slovensku.

Rad by som poziadal, ci mi vie niekto poradit, ci musim podavat danove priznanie a ako na to pretoze som dufal, ze DP nebudem musiet poavat.

Za pomoc vopred dakujem.

Branotn
Usporiadat
cayane cayane

cayane je offline (nepripojený) cayane

MZDOVÁ ÚČTOVNÍČKA
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť: známa pracovala minulý rok pol roka na Slovensku TPP, pracovný pomer ukončila a odcestovala do Nemecka kde pracuje pre na TPP. V Nemecku si ide urobiť danové priznanie za príjem čo zarobila u nich. U nás jej idem urobit danové priznanie z príjmu za pol roka čo tu bola. Čo potrebujem od nej doložiť za druhý pol rok čo bola v Nemecku aby som urobila danové? Idem jej urobit danové priznanie A.
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Prosím o radu. Pozerala som Zmluvu o Z2Z so Švajčiarskom, ale aj tak nemám jasno. Príjem zo závislej činnosti zo Švajčiarska vysporiadam v priznaní v SR cez zápočet dane alebo môžem použiť metódu vyňatia príjmov? Keďže tam je daň menšia ako tu, pri zápočte jej vznikne v SR nedoplatok dane...pri vyňatí táto situácia nenastane. Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AdaMtiM Pozri príspevok
Prosím o radu. Pozerala som Zmluvu o Z2Z so Švajčiarskom, ale aj tak nemám jasno. Príjem zo závislej činnosti zo Švajčiarska vysporiadam v priznaní v SR cez zápočet dane alebo môžem použiť metódu vyňatia príjmov? Keďže tam je daň menšia ako tu, pri zápočte jej vznikne v SR nedoplatok dane...pri vyňatí táto situácia nenastane. Ďakujem.
No nemôžeš vyňať príjmy ... musíš robiť zápočet dane
http://www.finance.sk/dane/informaci...teho-zdanenia/
Švajčiarska konfederácia 127/1998 zápočet dane


Je to logické, štát chce profitovať z práce v zahraničí, a vyňatie príjmov sa robí ak je v štáte vyššia daň ako na SVK . Zápočet všade tam kde je daň nižšia.
Takže bude musieť doplácať daň na svk dotyčný.
1 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Ďakujem. Tiež som to z tej zmluvy tak pochopila, že jedine zápočet a vznikne nedoplatok - je to logické všetko čo píšeš. Ale našla som tu iné odpovede, preto pátram : http://www.porada.sk/t48773-p4-prije...ajciarska.html
Ale možnože možnosť voľby pri príjme z pracovnej zmluvy zo zahraničia je tá možnosť voľby len podľa starších platných verzií zákona..alebo ? Vďaka za trpezlivosť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AdaMtiM Pozri príspevok
Ďakujem. Tiež som to z tej zmluvy tak pochopila, že jedine zápočet a vznikne nedoplatok - je to logické všetko čo píšeš. Ale našla som tu iné odpovede, preto pátram : http://www.porada.sk/t48773-p4-prije...ajciarska.html
Ale možnože možnosť voľby pri príjme z pracovnej zmluvy zo zahraničia je tá možnosť voľby len podľa starších platných verzií zákona..alebo ? Vďaka za trpezlivosť.
Tak teraz som zmätená aj ja. Hádam poradí niekto skúsenejší .
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Ešte stále je platné, že si môže metódu zdanenia daňovník vybrať, ktorá je výhodnejšia:

Zákon o dani z príjomov

§ 45

Zamedzenie dvojitého zdanenia


(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len "zmluva"), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy s výnimkou uvedenou v odseku 3 písm. c). Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na eurocenty nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.

(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

(4) Ak daňovníkovi, ktorý je fyzickou osobou s neobmedzenou daňovou povinnosťou, fyzická osoba alebo právnická osoba vrátane stálej prevádzkarne, vyplatila, poukázala alebo pripísala úrokový príjem (§ 49a ods. 7) v štátoch a závislých územiach podľa prílohy č. 3 a preukázateľne zrazila daň z tohto úrokového príjmu136b) v súlade s právne záväzným aktom Európskej únie upravujúcim zdaňovanie príjmov fyzických osôb z úspor v podobe výplat úrokov, započíta sa táto daň na úhradu dane do výšky, v ktorej môže byť zrazená podľa tohto zákona. Ak takto zrazená daň fyzickou osobou alebo právnickou osobou vrátane stálej prevádzkarne z úrokového príjmu136b) je vyššia ako celková daňová povinnosť daňovníka, rozdiel sa považuje za daňový preplatok.126) Ak bola daňovníkovi súčasne zrazená z úrokového príjmu plynúceho zo zdrojov v zahraničí aj daň podľa zmluvy alebo daňovej legislatívy štátu, v ktorom je zdroj tohto príjmu, postupuje v tomto prípade pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa odsekov 1 až 3.
5 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Aj keď je v zmluve so Švajčiarskom uvedené, že sa použije metóda zápočtu, môžem použiť vyňatie? Takže nepostupujem podľa §45. odst.1 ale podľa odst. 3, písm.c.. Lebo navzájom si tie odstavce odporujú. Pochopte ma, nerada by som známej narobila problémy ak jej to neurobím dobre, preto som taká opatrná....vďaka.
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

kn-alka Pozri príspevok
Ešte stále je platné, že si môže metódu zdanenia daňovník vybrať, ktorá je výhodnejšia:

Zákon o dani z príjomov

§ 45

Zamedzenie dvojitého zdanenia


(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len "zmluva"), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy s výnimkou uvedenou v odseku 3 písm. c). Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na eurocenty nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.

(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

(4) Ak daňovníkovi, ktorý je fyzickou osobou s neobmedzenou daňovou povinnosťou, fyzická osoba alebo právnická osoba vrátane stálej prevádzkarne, vyplatila, poukázala alebo pripísala úrokový príjem (§ 49a ods. 7) v štátoch a závislých územiach podľa prílohy č. 3 a preukázateľne zrazila daň z tohto úrokového príjmu136b) v súlade s právne záväzným aktom Európskej únie upravujúcim zdaňovanie príjmov fyzických osôb z úspor v podobe výplat úrokov, započíta sa táto daň na úhradu dane do výšky, v ktorej môže byť zrazená podľa tohto zákona. Ak takto zrazená daň fyzickou osobou alebo právnickou osobou vrátane stálej prevádzkarne z úrokového príjmu136b) je vyššia ako celková daňová povinnosť daňovníka, rozdiel sa považuje za daňový preplatok.126) Ak bola daňovníkovi súčasne zrazená z úrokového príjmu plynúceho zo zdrojov v zahraničí aj daň podľa zmluvy alebo daňovej legislatívy štátu, v ktorom je zdroj tohto príjmu, postupuje v tomto prípade pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa odsekov 1 až 3.
Podčiarknuté si odporuje.... odst. 1 hovorí : že sa postupuje podľa toho čo je uvedené v zmluve. A odst. 3 sa odvoláva práve na odst.1....ale to si odporuje, tak ja už fakt neviem....
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Už 3 roky takto robím DP, netrápim sa so zápočtom dane, ale hneď automaticky uplatňujem vyňatie príjmu pri príjme z EÚ.
Ani nepozerám s ktorým štátom je aká zmluva. Vyňatie je vždy výhodnejšie.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Našla som toto, je to síce z roku 2010, ale stále je to platné, zákon sa v tomto nemenil.
Je to z drsr.sk

Strana 24:
Daňovník s príjmami zo zahraničia

1. Otázka:
Som občan SR a celý rok 2010 som bol zamestnaný v inom štáte. V SR nemám žiadne príjmy. Som povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO v SR ?

Odpoveď:
Ak je občan SR daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (napr. trvalý pobyt má v SR), predmetom jeho dane sú príjmy (zo závislej činnosti) plynúce zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí. Ak daňovník dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 2 012,85 eura, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A. Pre zamedzenie dvojitého zdanenia sa uplatní metóda podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a štátom, v ktorom bol daňovník zamestnaný, alebo metóda vyňatia, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým SR má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Prílohou daňového priznania sú doklady preukazujúce výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a výšku zaplatenej dane.
3 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

kn-alka Pozri príspevok
Už 3 roky takto robím DP, netrápim sa so zápočtom dane, ale hneď automaticky uplatňujem vyňatie príjmu pri príjme z EÚ.
Ani nepozerám s ktorým štátom je aká zmluva. Vyňatie je vždy výhodnejšie.
súhlasím s tebou, čo sa týka príjmu podľa § 5 ak je nejaké potvrdenie o príjme aj keď nie je stiahnutá daň tak použijem vyňatie ak je to však príjem zo živnosti tam je väčší problém
2 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc a rady. Ste super. Dám teda vyňatie....
0 0
Emika Emika

Emika je offline (nepripojený) Emika

Dobrý deň,

potrebujem poradit co potrebujem k podaniu dan. priznania.
Osoba - trvaly pobyt v SR, dlhodobo zije a pracuje v UK. Tak isto jeho manzelka, dieta navstevuje anglicku skolu. Pretoze namal potvrdenu rezidenci z anglicka,pre istotu podával DP typ A s uplatnenim metody vynatia prijmov.
Od konca r. 2011 je "SZCO" v UK. Vraj tam nemusi podavat ziadne priznanie pretoze neprekroci urcitu hranicu príjmu. Ale co na Slovensku?
Ďakujem vopred za akukolvek odpoved.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ahojte, aj ja Vás prosím o radu ohľadom príjmov zo zahraničia. Známy v r. 2012 pracoval 5 mesiacov v Nemecku cez jedného Slováka a cez nemeckú agentúru. Tu na SK mal celý rok živnosť. Pred nástupom do Nemecka si vybavil tlačivo "101". Príjmy z Nemecka mal cca. 5500 Eur, avšak nevystavoval žiadnu faktúru. Ten Slovák, za ktorého robil, zrejme mal zmluvu s nem. agentúrou na určitú sumu a známemu vyplácal len časť.( províziu si nechával). Teraz trvá na tom, že známy má podať DP v Nemecku. Ale pýtam sa, na základe čoho má podať DP, ak nevystavoval žiadne faktúry?(ten Slovák to nevyžadoval). Takže je známy povinný podať DP aj v Nemecku, keď mal slovenskú živnosť a v Nemecku sa zdržal menej ako 183 dní. Ďakujem.
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

dobry den,
poprosila by som o jednu prosbu.
zamestnanec na slovensku cely rok 2012
v ceskej republike prijem statutara.
na slovensku si musi podat danove priznanie z celosvetovych prijmov. pouzijem tlacivo Typ A, ak sa nemylim.

moze mu vyjst preplatok na dani, z dovodu pouzitia metody vynatia prijmov?
ak by som mu spracovala rocne zuctovanie dane tak zo slovenskych prijmov ma par centov nedoplatok.
na nezdanitelnu cast uz nema narok.

v cechach je uvedeny prijem zdaneny zvlastnou sadzbou dane. kde uvedenu dan uvadzam v danovom priznani?


Vopred dakujem za vsetky odpovede.
0 0
gepi gepi

gepi je offline (nepripojený) gepi

Dobry den,

co sa pri prijme zo zahranicia uvadza do prilohy IX formulara A? Zamestnavatel alebo druh cinnosti?
Dakujem
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

V roku 2012 som mal príjmy zo zahraničia- z ktorého štátu
na prepočet napr. Česko,Anglicko som použil napr. priemerný ročný kurz - napíšem
pri zdanení som použil metódu vyňatia
ja tam píšem aj sumy a prepočet
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Pekný deň prajem. Už som tu zasa. Chcem poprosiť o radu. Minulý rok som synovcovi, ktorý pracuje v Rakúsku, robila daňové priznanie. Vôbec si nepamätám, či som vypisovala aj oddiel V. - výpočet základu dane alebo či stačí v tomto prípade vypísať iba oddiel VI. výpočet dane s tým, že príjmy zo zahraničia budú vyňaté.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Hepi Pozri príspevok
Pekný deň prajem. Už som tu zasa. Chcem poprosiť o radu. Minulý rok som synovcovi, ktorý pracuje v Rakúsku, robila daňové priznanie. Vôbec si nepamätám, či som vypisovala aj oddiel V. - výpočet základu dane alebo či stačí v tomto prípade vypísať iba oddiel VI. výpočet dane s tým, že príjmy zo zahraničia budú vyňaté.
Aj mi, prosím, niekto poradí?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Hepi Pozri príspevok
Pekný deň prajem. Už som tu zasa. Chcem poprosiť o radu. Minulý rok som synovcovi, ktorý pracuje v Rakúsku, robila daňové priznanie. Vôbec si nepamätám, či som vypisovala aj oddiel V. - výpočet základu dane alebo či stačí v tomto prípade vypísať iba oddiel VI. výpočet dane s tým, že príjmy zo zahraničia budú vyňaté.
Kopiu DP si mu nerobila ?

Ano - vypisuješ odd. V aj pri príjmoch zo zahraničia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať